Były prezydent Gruzji jest w drodze do Polski. Został odesłany z Ukrainy

Micheil Saakaszwili byly prezydent Gruzji / Fot. Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

  

Zatrzymany dziś po południu w Kijowie były prezydent Gruzji i przeciwnik polityczny prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki Micheil Saakaszwili jest już w drodze do Polski – poinformowały ukraińskie media, powołując się na swoje źródła. Potwierdziła to ukraińska Straż Graniczna.

Według informatorów stacji telewizyjnej "1+1" Saakaszwilego odesłano do Warszawy rejsem czarterowym, który wyleciał z jednego z kijowskich lotnisk o godzinie 15 czasu polskiego.

Źródła podają, że nie była to deportacja, lecz readmisja, czyli odesłanie osoby nielegalnie znajdującej się na terytorium kraju (Ukrainy – red.) do kraju, z którego nielegalnie przybyła

– doniosła stacja.

Straż Graniczna Ukrainy potwierdziła, że zatrzymany dziś w Kijowie Saakaszwili został odesłany do Polski jako kraju, z którego przybył na Ukrainę. Rzecznik Straży Ołeh Słobodian oświadczył, że wydalenie byłego prezydenta Gruzji stało się możliwe po decyzjach sądowych w sprawie jego pobytu na Ukrainie.

Zgodnie z tymi wyrokami osoba ta znajdowała się na terytorium Ukrainy nielegalnie i dlatego (…) została odesłana do kraju, z którego przybyła z naruszeniem prawa krajowego (ukraińskiego)

– napisał Słobodian na Facebooku.

Dziś na stronie Saakaszwilego na Facebooku pojawił się następnie komunikat, w którym podano, że były prezydent został zatrzymany obok biura Ruchu Nowych Sił w Kijowie przez „nieznanych ludzi w kominiarkach”, którzy wywieźli go w niewiadomym kierunku trzema busami marki Volkswagen. We wpisie umieszczono numer rejestracyjny jednego z tych pojazdów.

CZYTAJ TEŻ: Zatrzymano byłego prezydenta Gruzji

Do sprawy odniosła się już polska Straż Graniczna. 

Biorąc pod uwagę fakt, że M. Saakaszwili jest małżonkiem obywatelki państwa członkowskiego Unii Europejskiej, wniosek strony ukraińskiej został rozpatrzony pozytywnie 

– poinformowała w komunikacie Straż Graniczna. Dodała, że postawą decyzji o przyjęciu do Polski byłego prezydenta Gruzji był wniosek o readmisję złożony przez Państwową Służbę Migracyjną Ukrainy do Komendanta Głównego Straży Granicznej.

Ukraińskie władze nie skomentowały dotychczas zatrzymania Saakaszwilego, ani nie poinformowały, co się z nim dzieje.

We wrześniu Saakaszwili przedostał się na Ukrainę z Polski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

To była jedna z najważniejszych obietnic Prawa i Sprawiedliwości. "Zrobiono na tym polu bardzo dużo"

Terminal LNG im. Lecha Kaczyńskiego / fot. Igor Smirnow/Gazeta Polska

  

Zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski jest jednym z kluczowych elementów programu PiS - napisał prezes partii Jarosław Kaczyński w liście skierowanym do uczestników uroczystości podpisania umowy o dofinansowanie projektu „Rozbudowa Funkcjonalności Terminalu LNG w Świnoujściu”.

Według Jarosława Kaczyńskiego, rząd premiera Mateusza Morawieckiego konsekwentnie spełnia obietnice złożone Polakom przez obóz Zjednoczonej Prawicy.

- Dywersyfikacja dostaw jest jednym z najistotniejszych elementów w tej strategii

 - wskazał.

[polecam:https://niezalezna.pl/268866-to-bedzie-jedna-z-najwazniejszych-gazowych-inwestycji-premier-powstanie-zgodnie-z-planem]

W ocenie Jarosława Kaczyńskiego, PiS na tym polu zrobiło bardzo dużo i podejmuje w tym kierunku kolejne niezwykle ważne zadania.

Ambitny program rozbudowy gazoportu, postawienie trzeciego zbiornika LNG i drugiego nabrzeża, a także zwiększenie mocy regazyfikacyjnej oraz przeładunkowej terminalu jest właśnie jednym z nich

- przekonywał.

[polecam:https://niezalezna.pl/268861-prezydent-przypomnial-idee-sp-l-kaczynskiego-dzisiaj-te-wszystkie-plany-sa-realizowane]Jak przypomniał, w styczniu można było świętować "mały jubileusz", czyli odebranie 50. dostawy skroplonego gazu ziemnego.

- Korzystając z okazji pragnę wyrazić wdzięczność wszystkim osobom, instytucjom i podmiotom gospodarczym za podejmowane starania i za codzienną trudną i żmudną pracę

 - podkreślił Kaczyński.

Podziękował za wszystko, co - jak napisał - "wniosło i wnosi wkład do tego szlachetnego dzieła, jakim jest zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Rzeczpospolitej", a także za zaangażowanie na rzecz pomyślności ojczyzny.

List prezesa PiS odczytał szef MSWiA Joachim Brudziński.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl