Haniebne słowa Jana Tomasza Grossa. Zaatakował też premiera Morawieckiego

Jan Tomasz Gross / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Skandaliczny wywiad z Janem Tomaszem Grossem opublikował dziś portal onet.pl. - Badania opinii publicznej pokazują, że większość Polaków uważa, że Polacy bardziej ucierpieli niż Żydzi podczas okupacji. Morawiecki po raz któryś już mówi coś podobnego. Trzeba mieć świra, żeby coś takiego powiedzieć - mówi autor "Sąsiadów". - Gross służy niewątpliwie do rozsiewania na całym świecie antypolonizmu - komentuje senator Jan Maria Jackowski.

W rozmowie, którą przeprowadził Sławomir Sierakowski związany z pismem "Krytyka Polityczna" Gross odniósł się do sprawy nowelizacji ustawy o IPN.

Autorzy ustawy i PiS-owscy parlamentarzyści w życiu swoim nie przeczytali ani jednego świadectwa Żyda, który przeżył Zagładę w Polsce. Tam w każdej relacji jest: zanim tym szczęśliwcom udało się w końcu spotkać kogoś przyzwoitego, kto im pomógł (dlatego mogli po wojnie zostawić świadectwo!), to każdy z nich przeszedł gehennę zdrad, szantaży, gwałtów, rabunków i wszystkiego najgorszego ze strony polskich współobywateli. I dlatego, natychmiast, uratowani z Zagłady reagują na to, jak na zamach na własną pamięć o tym, co się wydarzyło. Pierwsze strony gazet izraelskich zapełniają się relacjami ocalonych i - w związku z tym - reakcjami polityków

- mówi Jan Tomasz Gross.

W innym miejscu stwierdza:

Badania opinii publicznej pokazują, że większość Polaków uważa, że Polacy bardziej ucierpieli niż Żydzi podczas okupacji. Morawiecki po raz któryś już mówi coś podobnego. Trzeba mieć świra, żeby coś takiego powiedzieć. Jemu się pomyliła Dania z Polską. Gdzieś tam się dowiedział, że postawili drzewko w Yad Vashem Danii i on teraz, gdzie tylko może, mówi, że brakuje nam jednego drzewka. Mało tego, że mamy tam najwięcej, ale jednego brakuje, dla Polski. Nie wie, co tu się działo. To jest niesamowite, bo to jest najważniejsze wydarzenie historyczne, jeśli chodzi o dwudziestowieczną historię Polski. Trzy miliony polskich obywateli zostało zamordowanych w sposób niesłychanie brutalny, jak nigdy przedtem i miejmy nadzieję – nigdy potem. I to społeczeństwo nic na ten temat nie wie.

 Oni (tzn. PiS - red.) są w stanie sprzedać ludziom największą bzdurę i okazuje się, że 50 proc. społeczeństwa idzie za nimi. Skąd to się bierze? Ludzie są jakoś zniewoleni. Oni się zaczęli otwarcie odwoływać do antysemityzmu

- dodaje autor "Sąsiadów".

CZYTAJ TEŻ: Gross znowu pluje na Polskę. Poszedł do CNN i straszył „reżimem PiS” oraz antysemityzmem

O komentarz w sprawie bulwersujących wypowiedzi poprosiliśmy Jana Maria Jackowskiego.

Jak wiadomo, pan Gross nie jest historykiem, a socjologiem i w swoich badaniach, w swoich tezach nie kieruje się metodologią warsztatu historycznego. Z punktu widzenia historyka jego tezy nie odzwierciedlają ani stanu wiedzy, ani stanu faktycznego, jaki miał miejsce podczas II wojny światowej. Natomiast służy on niewątpliwie do rozsiewania na całym świecie antypolonizmu, ponieważ jest z lubością cytowany przez środowiska, które ten antypolonizm uprawiają w różnych krajach świata

- skomentował dla portalu Niezależna.pl senator Prawa i Sprawiedliwości.

Tekst skomentował też na Twitterze poseł Adam Andruszkiewicz.

Wywiad opublikowany dziś przez onet.pl ukazał się jednocześnie w "Krytyce Politycznej".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, onet.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Odnaleziono ciała Polaków

zdjęcie ilustracyjne / Photo-View

  

Na Svalbardzie odnaleziono w niedzielę ciała dwojga zaginionych pracowników Polskiej Stacji Polarnej w Hornsund - poinformował w komunikacie urząd gubernatora tego norweskiego archipelagu.

Kobieta i mężczyzna z polskiej placówki badawczej udali się w piątek na wycieczkę. Gdy nie powrócili w ustalonym terminie - w niedzielę rano - do bazy, załoga stacji wyruszyła, by ich szukać.

"Dwie ofiary śmiertelne znaleziono kilka godzin później w trudno dostępnym obszarze lawinowym pod górą Kamkrona, na wschód od stacji. Spadli kilkaset metrów w dół ze stromej góry"

- napisała w komunikacie gubernator Kjerstin Askholt.

Na miejsce zdarzenia wysłany został helikopter wraz z lekarzem oraz policją.

Jak poinformował urząd gubernatora, w Polskiej Stacji Polarnej w Hornsund przebywa zwykle 14 osób.

Według gazety "VG" obie ofiary śmiertelne były obywatelami polskimi. W tym sezonie zimowym już 11 osób straciło życie w Norwegii w wyniku lawin.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl