Wzruszające słowa premier Wlk. Brytanii do polskich żołnierzy: „Żaden inny kraj nie wysłał tak wielu lotników”

W Warszawie odbywają się polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe. Premierzy Polski i Wielkiej Brytanii spotkali się też z żołnierzami i weteranami obu krajów. Punktem kulminacyjnym spotkania premier Theresy May z premierem Mateuszem Morawieckim będzie podpisanie polsko-brytyjskiego traktatu obronnego. „Możemy wiele osiągnąć łącząc nasze siły nie tylko, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, ale również jeśli chodzi o budowanie dobrobytu naszych krajów i narodów” - powiedziałapremier Wlk. Brytanii Theresa May.

twitter.com/PremierRP

Dokładny zakres tematyczny porozumienia nie jest znany, ale według zapowiedzi ministrów obu rządów może obejmować m.in. współpracę wojskową (w tym dotyczącą obrony terytorialnej), a także wspólne działania przemysłu obronnego (w tym fora konsultacyjne) oraz wymianę informacji dot. zamówień dla armii obu państw.
 
Podpisanie nowego traktatu, to efekt zapowiedzi złożonej w listopadzie ub.r. podczas pierwszych konsultacji międzyrządowych w Londynie w trakcie wspólnej konferencji prasowej brytyjskiej premier Theresy May i ówczesnej szefowej polskiego rządu Beaty Szydło. Nowy dokument ma zastąpić istniejące memorandum polsko-brytyjskie z 1995 r.

- Nasza wspólna historia oparta jest również na wspólnych wartościach, wspólnych interesach i stanowi doskonały przykład tego, jak wiele możemy osiągnąć łącząc nasze siły nie tylko, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, ale również jeśli chodzi o budowanie dobrobytu dla naszych krajów i narodów - powiedziała premier May na wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim.

Szefowa brytyjskiego rządu podkreśliła, że Polska i Wielka Brytania mają za sobą „bardzo długą tradycję walki ramię w ramię, braterstwa broni, działania jako partnerzy i sojusznicy”. Zaznaczyła, że obecnie 150 brytyjskich żołnierzy służy na wschodzie Polski.

- Sam fakt, że nasi żołnierze spotykają się tu dzisiaj z nami w obecności weteranów II wojny światowej, bohaterskich żołnierzy, jest dla nas zaszczytem. W ramach wojsk sojuszniczych walczyliście ramię w ramię na wszystkich frontach Europy, walczyliście za wolność Europy. Dziś chcemy wam wszystkim za to podziękować - oświadczyła brytyjska premier.

Zaznaczyła, że żaden inny kraj nie wysłał tak wielu lotników, którzy walczyli o wolność Wielkiej Brytanii i Europy podczas Bitwy o Anglię.

- Nad niebem południowej Anglii Dywizjon 303 zestrzelił więcej wrogich samolotów niż jakikolwiek inny dywizjon w ramach sojuszniczych wojsk lotniczych - mówiła szefowa brytyjskiego rządu. Podkreśliła, że Wielka Brytania jest bardzo wdzięczna polskim weteranom II wojny światowej.

 

Po spotkaniu szefów rządów oraz sesji plenarnej pod przewodnictwem premier May i premiera Morawieckiego odbyło się spotkanie z polskimi i brytyjskimi żołnierzami.

- Czyny naszych żołnierzy podczas II wojny światowej są dla nas świętą wartością.  Jest mi bardzo miło, że podczas konsultacji polsko-brytyjskich rozmawialiśmy wspólnym językiem o sprawach bezpieczeństwa w Europie.  Wielka Brytania jest kluczowym partnerem w NATO. Cieszę się z tego, na jakim poziomie układają się nasze relacje z Wielką Brytanią w dziedzinie bezpieczeństwa – mówił premier Morawiecki.

 


 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP, Twitter

#Theresa May #Mateusz Morawiecki #Wielka Brytania #traktat #obronność

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo