Węgrzy i Kluby „Gazety Polskiej” wspólnie świętowali rocznicę odzyskania niepodległości

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

  

Ok. 300 Węgrów razem Polakami świętowało w sobotę w Krakowie 11 listopada. - Pomiędzy naszymi narodami jest silna przyjaźń, chcemy w dniu waszej niepodległości cieszyć się razem z wami – powiedział jeden z organizatorów węgierskich obchodów w Krakowie Norbert Heizler.

Jak wyjaśnił, Węgrzy, którzy od kilku lat regularnie przyjeżdżają do Krakowa na obchody Święta Niepodległości, są członkami i sympatykami organizacji COF (Hungary's Civil Unity Forum) - Forum Współpracy Obywatelskiej, postrzeganej jako organizacja popierająca węgierski rząd.

Heizler podkreślił, że węgierscy uczestnicy obchodów polskiego Święta Niepodległości prezentują różne środowiska, nie tylko te, które popierają konserwatywną partię Fidesz, tworzącą wraz z Chrześcijańsko-Demokratyczną Partią Ludową (KDNP) koalicję rządową na Węgrzech.

Węgrzy, z flagami swojego państwa i COF, symbolicznie przeszli z Rynku Głównego na pl. Ojca Adam Studzińskiego. Po drodze śpiewali tradycyjne węgierskie pieśni. Dołączyli do krakowian, władz wojewódzkich i samorządowych, które złożyły kwiaty przy krzyżu katyńskim.

- Przyjechaliśmy z różnych regionów Węgier. Pomiędzy naszymi narodami jest silna przyjaźń, chcemy w dniu waszej niepodległości cieszyć się razem z wami

 – powiedział Heizler, który przewodniczył węgierskiemu, symbolicznemu marszowi z Rynku Głównego na pl. Ojca Studzińskiego.

Później węgierska delegacja brała udział w okolicznościowych wydarzeniach na Rynku Głównym. Planują uczestniczyć w wieczornej mszy św. na Wawelu, w której udział zapowiedzieli przedstawiciele polskiego rządu.

Węgrzy, którzy od kilku lat regularnie przyjeżdżają do Krakowa na 11 listopada, są członkami i sympatykami Klubu Gazety Polskiej.

- To obustronna współpraca, solidaryzujemy się i wspieramy

 – powiedział Heizler.

Członkowie i sympatycy Klubu Gazety Polskiej wyjeżdżają do Węgier na 15 marca, by brać udział w Święcie Narodowym Węgier.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Macron "poruszony obecnością" ocalonych z Holokaustu. "Pamiętamy i nigdy nie zapomnimy"

/ By Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=65134484

  

Jedność społeczności międzynarodowej musi stawić czoło antysemityzmowi – wezwał w czwartek prezydent Francji Emmanuel Macron na V Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie. Wskazał, że szczególną odpowiedzialność w tej sprawie ma pięciu członków Rady Bezpieczeństwa ONZ.

- Antysemityzm nie jest wyłącznie problemem Żydów, ale wszystkich "innych”

– podkreślił Macron. Dodał, że w przeszłości “antysemityzm poprzedzał chwile słabości demokracji”, a za antysemityzmem pojawiał się od razu rasizm.

- Antysemityzm pojawia się znowu i musimy z nim walczyć, uchwalając prawa i zachowując czujność – zaznaczył.

Zwrócił uwagę, że słowa nie wystarczą wobec tego, co wydarzyło się przed 75 laty, ale to, że tak wielu się tu dzisiaj zgromadziło na Światowym Forum Holokaustu, znaczy wiele. [polecam:https://niezalezna.pl/307444-historyczny-falsz-na-mapie-pokazanej-w-jad-waszem-zamiast-polskich-kresow-bialorus]

Macron - jak wskazał - był "poruszony obecnością" na sali ocalałych z Holokaustu i Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Francja, po Polsce i Holandii, ma trzecią największą liczbę osób, którym nadano ten tytuł za bezinteresowne pomaganie Żydom w czasie II wojny światowej.

Szef francuskiego państwa mówił o tym, że gdy „bohaterscy żołnierze Armii Czerwonej”, którzy wyzwolili Auschwitz 27 stycznia 1945 r., wkroczyli na teren tego obozu śmierci, „byli w szoku i nie dowierzali”. „Musimy o tym mówić następnym pokoleniom, naszym potomkom” – apelował Macron.

„Nie możemy kolejny raz pogrążyć się w tak mrocznych czasach” – podkreślił, wskazując, że wszyscy przywódcy zjednoczyli się tego dnia w Jerozolimie przeciwko tym, którzy zaprzeczają zbrodniom Holokaustu. [polecam:https://niezalezna.pl/307444-historyczny-falsz-na-mapie-pokazanej-w-jad-waszem-zamiast-polskich-kresow-bialorus]

Macron wskazał, że nienawiść i rasizm są trucizną dla obywateli, w tym dla młodego pokolenia. “Musimy znaleźć antidotum” na tę truciznę – apelował.

W imieniu Republiki Francuskiej złożył obietnicę: “Pamiętamy i nigdy nie zapomnimy”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts