O całej sprawie pisaliśmy już, jako pierwsi, wczoraj przed południem. Informowaliśmy wówczas, że były dyrektor Muzeum II Wojny Światowej nie stawił się na przesłuchanie w prokuraturze, ale i tak będzie musiał odpowiedzieć na kilka pytań, które interesują śledczych. Podobnie jak kluczowi urzędnicy z Gdańska. Chodzi o kulisy postawienia wystawy plenerowej na Westerplatte, a także pilnego rozwiązania umowy. Za pomocą aneksu.
 
Jak ustalił portal niezalezna.pl, Centralne Biuro Antykorupcyjne - działające pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku - weryfikuje podejrzenie popełnienia przestępstwa na szkodę Muzeum II Wojny Światowej. Wartość ewentualnej straty to niemal milion złotych!

CZYTAJ WIĘCEJ: CBA zajęło się wystawą na Westerplatte. Badają umowę, a reakcja Adamowicza pełna emocji 

 Poniżej pełna treść oświadczenia Muzeum II Wojny Światowej w tej sprawie:

Oświadczenie
9 listopada 2017

 
W związku z zainteresowaniem mediów sprawą toczącego się postępowania, potwierdzamy, że dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dr Karol Nawrocki, złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę Muzeum II Wojny Światowej. 
 
Zawiadomienie to związane było z faktem rozwiązania porozumienia zawartego w 2009 pomiędzy Muzeum, a miastem Gdańsk, dotyczącego szerokiego zakresu współpracy. 
 
Rozwiązanie porozumienia nastąpiło w dniu 4 kwietnia 2017 r., a więc w czasie, kiedy Muzeum kierował jeszcze ówczesny dyrektor, prof. Paweł Machcewicz, który podpisał aneks rozwiązujący porozumienie, naszym zdaniem działając tym samym na szkodę zarządzanej przez siebie instytucji.
 
Brak formalnego porozumienia pomiędzy Muzeum a miastem ogranicza, a miejscami wręcz uniemożliwia podejmowanie przez Muzeum działań dotyczących zagospodarowania miejsca tak ważnego dla polskiej historii jakim jest pole bitwy na Westerplatte, powoduje także liczne inne utrudnienia we współpracy pomiędzy Muzeum a miastem.
 
Postępowanie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Gdańsku.
 
Aleksander Masłowski
rzecznik prasowy
 
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku