"Nasz naród został tutaj ocalony" - podkreślił rabin. W Warszawie uhonorowano Polaków ratujących Żydów

Dziś - podczas uroczystości w warszawskim ogrodzie zoologicznym - uhonorowano odznaczeniami im. Antoniny i Jana Żabińskich, Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej. Wśród nagrodzonych znaleźli się Natalia Jakoniuk wraz z rodziną, rodzina Jana Kawczyńskiego oraz siostry ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. - Nasz naród został tutaj ocalony przez wspaniałych, pięknych bohaterów - powiedział rabin Szalom Ber Stambler.

screen TVP Info

Miejsce uroczystości jest nieprzypadkowe - to właśnie w warszawskim zoo podczas II wojny Antonina i Jan Żabiński ukrywali około 300 Żydów z getta w Warszawie. Odznaczenia im. Żabińskich, przyznawane przez fundację From The Depths Jonny'ego Danielsa, trafiają do osób, które nie mogły z powodów formalnych otrzymać wyróżnienia z Instytutu Yad Vashem. 

W tym roku odznaczenia otrzymały siostry ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Mary , które ocaliły życie ponad 750 Żydom – dzieciom i osobom starszym. Liczba ocalonych przez siostry stale wzrasta, gdyż nadal zgłaszają się osoby uratowane przez siostry lub ich rodziny. Z listy 120 sióstr zaangażowanych w ratowanie Żydów tylko cztery zostały odznaczone medalem Yad Vashem, reszta z nich nigdy nie została uhonorowana.

Kolejną odznaczoną osobą była Natalia Jakoniuk wraz z rodziną. Ona, jej rodzeństwo, rodzice i wiele innych rodzin z wioski Przeradz Mały, leżącej 120 km od Warszawy, przechowywali Żydów w czasie wojny. Trzecie odznaczenie wręczono pośmiertnie rodzinie Daniela Kawczyńskiego, który jest członkiem Parlamentu Brytyjskiego. Brat jego dziadka, Jan Kawczyński wraz z żoną Heleną oraz 10-letnią córką Magdaleną zostali zamordowani za pomoc Żydom. Rodzina nigdy nie została odznaczona.

Podcza uroczystości obecni byli przedstawiciele środowisk żydowskich oraz najwyższych polskich władz państwowych. W swoim wystąpieniu, Stanisław Karczewski, marszałek Senatu, podziękował za działalność Jonny'ego Danielsa, prezesa fundacji From The Depths.

- To co pan robi jest wielkie, wspaniałe, zasługuje na najwyższe uznanie. Dziękuję bardzo bo pan odnajduje w historii tych ludzi te osoby, które pewnie już dawno należało nagrodzić, ale dziękuję za to. Pan robi tak wiele aby nasze narody - polski i żydowski - były bliżej siebie - powiedział Karczewski.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił o problemie odradzającego się w Europie antysemityzmu oraz o znaczącej roli państwa Izrael.

- Dziś antysemityzm bardzo często przejawia się jako wrogość wobec państwa Izrael, charakterystyczna dla europejskiej lewicy, ale także innych sił politycznych, które funkcjonują w Europie i odwołują się do najwyższych wartości - powiedział Jarosław Kaczyński.  - Izrael nie jest małym państwem, jest krajem, które udowodniło, że nie ilość ludności, a siła ducha i umysłu oraz determinacja i odwaga stanowią o wielkości, także o wielkości narodów i państw. Izrael jest państwem na swój realny sposób wielkim jako dowód siły ducha, a także tego, że tam nad nami jest siła najwyższa, boska, która o wszystkim decyduje. Bez niej Izrael nie mógłby istnieć - dodał.

- Dziś właśnie przeciwko temu państwu kieruje się współczesny antysemityzm. Ten, który bardzo często odcina się od Holokaustu, który mówi o mowie nienawiści, który odrzuca najróżniejsze fakty po to, by zaprzeczyć temu wszystkiemu, co jest w historii naszej cywilizacji ważne, co jest rozstrzygające i co ma zdecydować, że ta cywilizacja, najbardziej życzliwa człowiekowi ze wszystkich, które dotąd w historii istniały, ma przetrwać - tłumaczył J. Kaczyński. Dodał, że to Izrael jest najbardziej wysuniętą placówką tej cywilizacji. 

- Bohaterowie ratujący Żydów będą zawsze pamiętani jako czołówka, jako najdzielniejsi z dzielnych, jako ci, którzy bronili w najskrajniejszych warunkach wartości tej cywilizacji - podkreślił prezes PiS.

Rabin Szalom Ber Stambler wyrażał ogromną wdzięczność Polakom ratującym Żydów.  

- W jidysz jest przysłowie - mniej mówić, więcej myśleć i jeszcze więcej robić - to hasło było w duchu bohaterów, którzy ryzykowali życie swoje i swojej rodziny dla kogo innego. Tutaj pomogła im duchowość. Im więcej skupiamy się na duchowości, tym mniej nas dzieli. Nasz naród tutaj został ocalony przez wspaniałych, pięknych bohaterów - mówił rabin.

Artur Hofman z Towarzystwa Kulturalno-Społecznego Żydów w Polsce zaznaczył potrzebę stworzenia w Polsce centrum Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. 

- Chcemy tam my, polscy Żydzi, pokazywać szczególnie polskiej młodzieży, jakich bohaterów wydał ich kraj - podkreślił Hofman.

Tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyznawanym przez instytut Yad Vashem, otrzymało ponad 6600 Polaków. Stanowią oni najliczniejszą grupę wśród uhonorowanych tym tytułem. Według szacunków niektórych historyków, na nagrodę zasłużyło nawet 100 tys. Polaków. 

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl, TVP Info

#odznaczenie im. jana i antoniny żabińskich #żabińscy #from the depths #jonny daniels #polscy żydzi #polacy ratujący żydów #Żydzi #Jarosław Kaczyński #szalom ber stadler #Stanisłąw Karczewski

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo