Jakie jest nasze #dziedzictwo? Krakowska wystawa o polskiej tożsamości już otwarta

– Wystawa "#Dziedzictwo" niesie wielkie przesłanie.

mat.pras.
– Wystawa "#Dziedzictwo" niesie wielkie przesłanie. Chciałbym, aby przede wszystkim młodemu pokoleniu uświadomiła niezwykłą wartość dziedzictwa i odpowiedzialność za nie – mówił prezydent RP Andrzej Duda w czwartek w Krakowie podczas wernisażu ekspozycji "#Dziedzictwo" w MNK. Wystawa prezentująca ponad 650 obiektów, ważnych dla polskiej tożsamości została dziś otwarta dla zwiedzających. Ekspozycję będzie można obejrzeć do 7 stycznia 2018 roku.

Andrzej Szczerski, historyk sztuki, nosił się z zamiarem organizacji wystawy od 2015 r. Inspirował się głośną ekspozycją Marka Rostworowskiego "Polaków portret własny". Tamta wystawa z 1979 r. odegrała rolę w demontażu systemu komunistycznego. Wystawa Szczerskiego jest jedną z największych w Polsce i największą w Muzeum Narodowym w Krakowie od pamiętnej ekspozycji Rostworowskiego:

Chciałbym, by widzowie, wychodząc z wystawy, byli przekonani o bogactwie polskiego dziedzictwa, żeby zobaczyli, że są dziedzicami wspaniałej przeszłości, wielkiej kultury i chciałbym, by byli przekonani, że potrafią dopisać kolejny rozdział w jej historii, że są częścią tego, co nazywamy sztafetą pokoleń i wspólnie możemy czerpać z tego skarbca polskości, który na tej wystawie widzimy

– powiedział Szczerski.

Na wystawie są obiekty z niemal całego okresu historii Polski. Najstarszy eksponat pochodzi z czasów króla Bolesława Chrobrego i jest to denar Bolesława Chrobrego z najwcześniejszym świadectwem używania nazwy Polska. Najmłodszy obiekt dołączył na ekspozycję dwa dni temu – jest to kolaż współczesnej artystki Natalii Wiernik. Wśród najciekawszych eksponatów kurator wymienił też m.in. zegarki Antoniego Patka z dekoracją patriotyczną, z wizerunkami Kościuszki i Rejtana, tkaniny, które pokazują piękno polskiego wnętrza.

W czwartkowym wernisażu wystawy wziął udział prezydent Andrzej Duda:

Chciałbym, aby wystawa uświadamiała też, że mamy zobowiązanie wobec tych, którzy walczyli o wolność Polski, ginęli za nią. Marzyli, żeby można było swobodnie mówić po polsku, żeby można było być nie tylko dumnym, że się jest Polakiem, ale również z tego, że się żyje w silnym, pięknym kraju, że ten kraj, ta ojczyzna, to jest twoje miejsce na ziemi, w której jesteś szanowany i w której to ty jesteś obywatelem pierwszej kategorii, a nie drugiej kategorii tak jak pod zaborem czy nie u siebie

– mówił prezydent,

Wystawę można oglądać do 7 stycznia 2018 roku.

 Źródło: PAP,niezalezna.pl

 

#muzeum narodowe #Szczerski #Andrzej Duda ##dziedzictwo #dziedzictwo

MJ
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo