Znamy więcej szczegółów wizyty Donalda Trumpa w Polsce

Na wizytę Donalda Trumpa w Polsce mają złożyć się: osobiste spotkanie z Andrzejem Dudą, wystąpienie publiczne dla mieszkańców, rozmowy z przywódcami inicjatywy Trójmorza.

commons.wikimedia.org Michael Vadon
Na wizytę Donalda Trumpa w Polsce mają złożyć się: osobiste spotkanie z Andrzejem Dudą, wystąpienie publiczne dla mieszkańców, rozmowy z przywódcami inicjatywy Trójmorza. Szef MSZ Witold Waszczykowski poinformował dziś, że prezydent USA będzie w Polsce późnym wieczorem 5 lipca.

Biały Dom potwierdził w piątek, że prezydent Trump odwiedzi Polskę 6 lipca, przed szczytem G20 w Niemczech. Wizyta odbędzie się na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy.

Dziś mówił o tym minister Witold Waszczykowski.

Ta wizyta jest dopiero przygotowywana

- oświadczył minister.

Dzisiaj mogę tylko powiedzieć, że zakładamy, iż prezydent Trump pojawi się w Polsce późnym wieczorem 5 lipca i cały program (jego wizyty - red.) będzie odbywał się 6 lipca do wczesnych godzin popołudniowych

- mówił szef MSZ.

Poinformował, że w ramach wizyty planowane jest spotkanie Donalda Trumpa z prezydentem Andrzejem Dudą.

Na pewno (będą) osobiste spotkania panów prezydentów, jak i spotkania plenarne, jeśli będzie prezydentowi Trumpowi towarzyszyła delegacja - jak się spodziewamy - sekretarzy obrony, być może sekretarzy stanów, być może szefa agencji bezpieczeństwa. To będzie wtedy spotkanie w szerszym formacie

- podkreślił.

W następnych godzinach przewidywane jest spotkanie z przywódcami inicjatywy Trójmorza

- zaznaczył Waszczykowski. Szef MSZ zapowiedział, że planowane jest także wystąpienie publiczne prezydenta USA dla obywateli Polski.

Jest bardzo prawdopodobne, że prezydentowi będzie towarzyszyła żona

- dodał.

Czytaj też: Droga ku Międzymorzu. Wypełnić „Testament I Rzeczypospolitej”

Minister podkreślił, że ważnym zagadnieniem w rozmowie będzie także współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa, zarówno w ramach NATO, jak i bilateralna.

Będziemy wychodzić poza nasz region Europy Środkowej i zajmować się również kryzysem i wojną rosyjsko-ukraińską

- mówił Waszczykowski.

Ponieważ mamy do czynienia z prezydentem, który jest prezydentem państwa globalnego, o globalnych interesach, na pewno poruszymy też problemy kilku regionów bliskich nam, takich jak Bliski Wschód, Afryka Północna, bo to są regiony, skąd wychodzą zagrożenia dla Europy, a pośrednio również dla Polski

- zapowiedział minister.


Przypomnijmy, że do Polski przyjechali agenci Secret Service. Odpowiadają oni za bezpieczeństwo prezydenta Stanów Zjednoczonych.

 

 Źródło: PAP,niezalezna.pl

#Donald Trump #Polska #Witold Waszczykowski

ES
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo