Butowo: podmoskiewskie miejsce zagłady

W latach 1937 i 1938 stalinowscy oprawcy rozstrzelali na podmoskiewskim poligonie Butowo ponad 20 tys. przedstawicieli 60 narodowości, w tym 1176 Polaków.

W latach 1937 i 1938 stalinowscy oprawcy rozstrzelali na podmoskiewskim poligonie Butowo ponad 20 tys. przedstawicieli 60 narodowości, w tym 1176 Polaków. Pamięć rozstrzelanych przez NKWD uczcili we wtorek ich bliscy.

Zrobili to zgodnie z tradycją Cerkwi, która 9 dnia po Wielkanocy obchodzi Radunicę - święto zmarłych. Tego dnia prawosławni chrześcijanie przychodzą na groby zmarłych z kawałeczkami pokarmów i wódką. Szanując tę tradycję, rodziny ofiar pojawiły się na poligonie w Butowie, zwanym Rosyjską Golgotą, w obecności duchownych i przedstawicieli władz Moskwy.

Uczestnicząca w uroczystym odczytaniu nazwisk ofiar stalinowskich represji Bella Gordiejko opowiedziała telewizji NTV, że jej ojca zabito za rzekome szpiegowanie na rzecz Polski. - Za szpiegowanie dla Polaków - tak napisali. Czytałam jego akta i nie znalazłam żadnych dowodów, że był szpiegiem. Jedyny jego kontakt z Polską to wynajmowany na Białorusi, niedaleko polskiej granicy, domek letniskowy - mówiła.

Według rosyjskich obrońców praw człowieka, liczba zamordowanych w Butowie może być większa niż oficjalnie podawane 20 tysięcy 765. Poligon strzelecki NKWD zamknięto bowiem dopiero w 1953 roku i nikt nie wie co się na nim działo.

Brygady, które rozstrzeliwały ludzi składały się z 12 osób. Zanim przechodzili do rozstrzeliwania, dostawali wiadro wódki. Nikt z katów nie dożył do 1945 roku. Dwóch popełniło samobójstwo, innych dwóch zmarło w szpitalu dla umysłowo chorych, ktoś inny zmarł na marskość wątroby. Reszta została rozstrzelana na tym samym poligonie w Butowie.

 

 Źródło:

Olga Alehno
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo