Czy Putin wypuści ukraińskich zakładników? Macron dostał dramatyczny list

OFFICIAL LEWEB PHOTOS; creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en

  

Przed zaplanowanym w poniedziałek w Wersalu spotkaniem prezydentów Francji i Rosji rodziny przetrzymywanych przez Kreml ukraińskich więźniów politycznych zwróciły się do Emmanuela Macrona, by domagał się od Władimira Putina ich uwolnienia.

"Będzie go pan przyjmował w stolicy państwa, które stało się dla świata jednym ze wzorców przestrzegania praw i swobód człowieka. Pozwolimy sobie przypomnieć, że Władimir Putin stoi na szczycie piramidy autorytarno-represyjnej kleptokracji Rosji, która czyni bezprawie na okupowanych terytoriach Ukrainy i dokonuje prześladowań politycznych wobec ukraińskich obywateli" - napisali autorzy listu do francuskiego prezydenta.

Prócz członków rodzin podpisali się pod nim działacze ukraińskich organizacji społecznych i obrońcy praw człowieka.

"Postawa prezydenta Macrona podczas kampanii wyborczej pozwala sądzić, że nasze postulaty zostaną wysłuchane i przekaże on swojemu rozmówcy co najmniej zaniepokojenie. Postanowiliśmy wykorzystać tę szansę"

- powiedział jeden z sygnatariuszy listu, politolog Mychajło Honczar.

Putin nieprzypadkowo proponuje Macronowi ""swoje objęcia", szczególnie na tle krachu wyborczego (szefowej skrajnie prawicowego Frontu Narodowego) Marine Le Pen, na którą otwarcie stawiał Kreml

- dodał ekspert.

W liście wymieniono nazwiska osób represjonowanych na zaanektowanym przez Rosję Krymie oraz Ukraińców, którzy znajdują się w rosyjskich aresztach i więzieniach. Są to m.in.: Ołeh Sencow, Ołeksandr Kolczenko, Achtem Czyjhoz i inni. "Ci ludzie są politycznymi zakładnikami Kremla" - podkreślono.

Przypomniano także rezolucję Parlamentu Europejskiego w sprawie Krymu z marca br., w której uznano - jak czytamy w liście - "odpowiedzialność rosyjskich władz okupacyjnych za polityczne prześladowania dziesiątek aktywistów, bezprawne areszty, tortury oraz naruszanie wolności słowa i prasy na Krymie".

Autorzy listu zaznaczyli, że na Półwyspie Krymskim panuje atmosfera terroru i strachu, charakterystyczna dla rosyjskich autorytarnych rządów, które cechuje dyskryminowanie i represjonowanie ludzi, sprzeciwiających się rosyjskiej okupacji.


"Przykro nam, że Francja i jej nowy prezydent, który pokonał w kampanii wyborczej kandydata Kremla (Le Pen) i który jest nadzieją nowej Europy, będzie przyjmował człowieka prześladującego obywateli ukraińskich na okupowanych przez Rosję terytoriach"

- głosi list.

"Apelujemy do pana, panie prezydencie, o otwarte przekazanie Władimirowi Putinowi naszego żądania uwolnienia wszystkich politycznych zakładników Kremla (...) oraz nasilenie sankcji wobec Rosji (...)"

- napisali do Macrona sygnatariusze petycji.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Bezczelni złodzieje. Brali motocykle na jazdę testową i... uciekali!

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com; Pexels

  

Do pięciu lat więzienia grozi dwóm mieszkańcom Wielkopolski podejrzanym o kradzież dwóch motocykli na terenie woj. lubuskiego. W obu przypadkach weszli w ich posiadanie pod pozorem jazdy testowej, przekonując właścicieli, że są zainteresowani kupnem jednośladów.

„31 i 33-latek usłyszeli zarzuty kradzieży. W tym przypadku mamy do czynienia z zadziwiającą bezczelnością sprawców. Ta sprawa pokazuje, że podczas tego typu transakcji warto zachować ograniczone zaufanie do kupującego”

– powiedział Marcin Ruciński z Komendy Powiatowej Policji w Świebodzinie.

Tym razem poszkodowani odzyskają swoje mienie dzięki pracy świebodzińskich policjantów, którzy znaleźli skradzione motocykle na dwóch posesjach w woj. wielkopolskim; to Honda CBR 600 oraz Yamaha R6. Obie maszyny wraz ze skradzionymi kaskami są warte łącznie około 20 tys. zł.

„Okazało się, że jeden z zatrzymanych do tej sprawy mężczyzn był poszukiwany listem gończym do odbycia kary więzienia na okres blisko trzech lat”

– dodał Ruciński.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl