niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
28 czerwca 2017

Gazprom próbuje okrążyć państwa bałtyckie

Dodano: 12.05.2017 [07:00]
Gazprom próbuje okrążyć państwa bałtyckie  - niezalezna.pl
foto: Bair175/creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en
Próba budowy gazociągu Nord Stream 2 wraz z jego lądowym przedłużeniem - gazociągiem Eugal, to próba „zupełnego okrążenia państw bałtyckich: Polski, Ukrainy i częściowo Słowacji „gigantycznymi ilościami gazu, na których można grać cenowo w sposób absolutnie dowolny”, jest to bardzo duże zagrożenie dla tej części europejskiego rynku - powiedział w czwartek w Katowicach prezes PGNiG Piotr Woźniak.

Woźniak powiedział, że w listopadzie powinno zapaść ostateczne rozstrzygnięcie sporu z Gazpromem przed Sądem Arbitrażowym w Sztokholmie. Jak ujawnił, ostatnie przesłuchania miały miejsce w kwietniu. W maju 2015 r. PGNiG ogłosiło, że skierowało do Gazpromu i jego spółki Gazprom Eksport wezwanie na arbitraż przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie. Wcześniej, przez pół roku polska spółka negocjowała z Rosjanami warunki cenowe dostaw gazu z długoterminowego kontraktu – tzw. Jamalskiego. Podczas panelu, poświęconemu rynkowi gazu w Europie, prezes PGNiG zwrócił uwagę, na nie do końca jasne regulacje dotyczące tego rynku. Tymczasem - jak mówił – jeśli nie będziemy ich przestrzegać,” to będziemy zgubieni”. Jak mówił Woźniak, rosyjski Gazprom jest obecnie „w wielkiej ofensywie inwestycyjnej”.

Jak mówił Woźniak, na początku marca br. – zgodnie z regulacjami – odbyła się aukcja dotyczaca rezerwacji na 15 lat mocy przepustowych we wszystkich węzłowych połączeniach gazowych w Europie.

„W tym roku we wszystkich punktach począwszy od Greiswaldu (to miejsce, w którym wchodzi na teren Niemiec gazociąg Nord Stream) przez cały przebieg gazociągów Opal (biegnący po stronie niemieckiej wzdłuż polskiej granicy tzw. – lądowa odnoga Nord Stream) i Barterstwa (przebiegającego przez Słowację i Czechy ) na wszystkich tych aukcjach wygrał Gazprom”, co oznacza, że zarezerwował on sobie – do końca 2039 r. przepustowości w gazociągach o istotnym znaczeniu - mówił szef polskiej spółki gazowej.

Jego zdaniem, szczególnie bulwersujące jest to, że taka rezerwacja dotyczy też nieistniejącego (ma on na razie częściowe studium oddziaływania na środowisko) gazociągu Eugal, który ma być lądową odnogą gazociągu Nord Stream 2.

„Coś jest w europejskich regulacjach nie tak. Jeśli podczas jednej dwudziestoczterogodzinnej aukcji jedna firma jest w stanie zarezerwować przepustowość na wszystkich możliwych gazociągach o tak istotnym znaczeniu o łącznej długości ok 2 tys. – powiedział. Jego zdaniem, uwzględnieniu w marcowej aukcji Eugala to ominięcie europejskiego prawa. Woźniak zapowiedział podjęcie kroków w tej sprawie, odmówił jednak podania szczegółów.

 PGNiG: przygotowujemy sie do akwizycji w Norwegii 

Cały czas przygotwujemy się do akwizycji w złoża na szelfie norweskim, bierzemy też pod uwagę Iran. Jeśli w 2017 r. będą tam jakieś możliwości, to z całą pewnością z tego skorzystamy

– mówił prezes PGNIG

W kuluarach Europejskiego Kongresu Gospodarczego szef PGNIG powiedział dziennikarzom, że spółka ma jednak „dosyć wyśrubowane wymagania”, więc musi to być bardzo dobra oferta. „Nie kupujemy niczego bez bardzo starannego oglądu, bo to się zwykle wiąże z długotrwałą inwestycją” – podkreślił Woźniak. Polska spółka na norweskim szelfie ma już 20 koncesji. Jak zapowiedział Woźniak, w czerwcu br. rozpocznie się produkcja ze złoża Gina Krogg. „Budujemy tam (na szelfie norweskim) swoje złoża produkcyjne po to, by sprowadzać gaz do Polski i chociaż w części przeciwdziałać tej ogromnej sile, którą buduje Gazprom” – podkreślił.

Woźniak powiedział też, że „bardzo dobrze” wyszedł proces szczelinowania za gazem zamkniętym na jednej z koncesji, jaką polska spółka posiada w Pakistanie. „ Mamy tam bardzo dobre przepływy bardzo dobrego gazu. Spółka zakłada, że produkcja z tego złoża powinna dać przychody na poziomie ok. 100 mln dolarów rocznie." Dodał, że PGNiG jest zainteresowane również sąsiednimi złożami.

Prezes zapowiedział też, że spółka zdecydowała o przedłużeniu memorandum z Państwowym Irańskim Koncernem Naftowym (NIOC) na przeprowadzenie badań geologicznych i ocenę złoża Sumar, położonego w zachodniej części prowincji Kermanshah przy granicy irańsko – irackiej. ”Pewnie w ciągu miesiąca czy dwóch podejmiemy decyzję. To będzie bardzo skromny projekt dotyczący jednego złoża. O ile się dogadamy, to chcielibyśmy zobaczyć jak się tam pracuje". Jak dodał, ewentualna decyzja o wejściu na rynek irańskich węglowodorów powinna zapaść do końca roku.

 
Autor: Źródło:
DZIAŁ:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

"próba „zupełnego okrążenia państw bałtyckich: Polski, Ukrainy i częściowo Słowacji" - ktoś ma aktualny atlas do sprzedania? kp

Kłopot w tym, że pan Woźniak postawił się nie tylko Gazpromowi, ale i Komisji Europejskiej. I o ile jeszcze eurokraci przymkną oko na „łamanie zasad demokracji”, to na pewno przystąpią do aktywnych działań w wypadku, gdyby groziło im odcięcie od gazowych konfitur.

Co to jest SYNDROM SMOLEŃSKI ????---- to jest chorobliwy strach przed ingerowaniem w interesy Rosyjskie związane ze sprzedażą surowców Energetycznych !!--- a że te interesy są dokładnie przeciwstawne POLSKIM!---- to tym gorzej dla tych drugich !!---- jeżeli dokładnie przeanalizować postępowanie polskich polityków po 10.04.2010r.w temacie surowców , to wszyscy sa tym syndromem DOTKNIĘCI !!--- wątpliwości nabrałem tylko w stosunku do DUDY !! i Morawieckiego ( pod warunkiem że nie wiedział o podpisaniu II Przekrętu Katarskiego )

Ukraina i Słowacja to "państwa bałtyckie"?
Pała z geografii!

Panowie Wożniak i Naimski stanęli 1,5 roku z polskimi interesami gazowymi przeciwko najpotężniejszemu LOBBY w Europie !!---- Rosyjsko- Niemieckiemu lobby Gazowemu !!--- ci którzy interesują się tematyką znają komentarze KONKRETNEGO---- ja już wtedy ostrzegałem że pomysł Baltic Pipe to ślepa uliczka bo jest na tyle zagrożony działaniami tego lobby że w rezultacie albo nie powstanie albo skończy się to pompowaniem nim rosyjskiego gazu z NS NAOKOŁO !! przez Danię !!

Straszne CO2

Straszna trucizna CO2,
Którą sodowa woda ma
Powinna zostać zakazana!

Drożdże w piekarni... Straszne: Chleb
Też wywołuje glob-ociep!
(Lecz maca jest niezakwaszana...)

Wino!... Czy fermentacja ta
Też niszczy świat przez CO2?
Co na to Junker i nasz Kwasek?

Wino trawieniu sprzyja wszak...
METAN powstrzymać można tak!
Więc pyski moczą bez gaz-masek...

Widzę że ten kto pisał ten artykuł, dawno w żadną mapę nie patrzył, skoro uznaje że Słowacja i Ukraina to państwa bałtyckie.

Gazprom to na dzisiaj inwestycja niemeicko-rosyjska. Tak to trzeba widziec. Niemcy nie dadza "skrzywdzic" Gazpromu. Zdaje sie, ze byly kanclerz Schreder, rowniez bierze kase od Gazpromu. Niemcy stali sie zlodziejami i oszustami. Najwyzsza pora to dostrzec. I odpowiednio ich trakowac. To znaczy patrzec caly czas na ich rece.

Chyba jest członkiem rady nadzorczej i o ile się nie mylę.

Ogromnie istotna i zatrważająca informacja ! Na razie słabo widoczna w mediach.
(Proszę jednak o korekty tekstów przed publikacją. Polska, Ukraina i Słowacja nie są państwami bałtyckimi jak sugeruje dwukropek zamiast przecinka. Niestety konsekwencje tego błędu przeniesiono także na tytuł artykułu zmieniając -osłabiając- wymowę faktów. Prezes PGNiG powiedział także: "Nord Stream 2 i EUGAL mają otoczyć wszystkie kraje Europy Środkowo-Wschodniej gigantycznymi ilościami gazu" według:http://biznesalert.pl/wozniak-cos-jest-nie-tak-z-regulacjami-unijnymi-skoro-gazprom-moze-nadal-dominowac/)

Panie Wożniak nie ściemniaj pan !!----Czy to pan odpowiada za podpisanie II kontraktu Katarskiego na 16 lat ,który to kontrakt zablokował (pełny bilans gazowy kraju ) praktycznie poważny kontrakt na gaz Amerykański na co najmniej do 2020r. ?--- dlaczego zrobiono to tuż przed wizytą Mateusza Morawieckiego w USA ? i w rezultacie Mateusz nie miał tam o czym konkretnie rozmawiać w kwestii Gazu !----aby przykryć tą dziwną czasowo decyzję pod naciskiem Prezydenta podpisano SYMBOLICZNĄ jednorazową dostawę---- i w końcu pierwszy Gazowiec Amerykański wpłynie na BAŁTYK w paszczę LWA !!!---- czyli rynku zastrzeżonego wyłącznie dla monopolistów gazowych Gazprom-Norwegia-Katar!!----- czy wie pan że Gazprom i Katar mają DEAL o podziale rynku Europejskiego i Monopolu ceny ???--- i że grozi to po wybudowaniu na dniach na Bałtyku Rosyjskiego terminala skraplającego wymiennymi dostawami typu SWAP!! wyłącznie Rosyjskiego gazu ??------ udziały w koncesjach na szelfie Norweskim które kupujecie na siłę to są niewielkie w potencjale wydobywczym udziały których pozbywają się międzynarodowe koncerny bo im się nie opłacają !,ile tego trzeba skupić aby osiągnąć teoretyczną przepustowość Baltic Pipe ?--- i ile ten gaz będzie kosztował w rezultacie ?----- Iran ??jak najbardziej !!! ale gdzie rozbudowa Gazoportów która powinna już trwać od 1,5 Roku!!!!----- co tu jest grane panie Wożniak ???

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl