niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
27 lipca 2017

Potężne kary za „fake newsy”. Dominik Tarczyński: Chodzi o walkę z kłamstwem

Dodano: 05.05.2017 [23:02]
Potężne kary za „fake newsy”. Dominik Tarczyński: Chodzi o walkę z kłamstwem - niezalezna.pl
foto: Radio Zet/printscreen
Bierzemy pod uwagę kary finansowe, zawieszenia emisji lub wydania od miesiąca do kilku miesięcy, odebranie koncesji, a nawet sankcje karne. Wszystko zależy od tego, z jakim okresem politycznym mamy do czynienia. Proszę wziąć pod uwagę, jakie potężne kary finansowe są za publikowanie sondaży w czasie ciszy wyborczej i nikogo to nie bulwersuje. Myślę, że kary finansowe za „fake newsy” będą w podobnej wysokości - mówił dziś na antenie Telewizji Republika poseł Prawa i Sprawiedliwości Dominik Tarczyński.

Chodzi o kłamliwe informacje rozpowszechniane przez media. Przykładów z ostatnich miesięcy można podawać wiele. To chociażby „news” „Rzeczpospolitej” o rzekomym sojuszu Marine Le Pen i prezesa PiS. „Jeśli wygram, podejmę współpracę z Kaczyńskim w demontażu Unii” - te słowa miała wypowiedzieć Le Pen. Po artykule informację o tym cytowały niemal wszystkie polskie portale. Bardzo szybko pojawiły się wątpliwości, czy francuska polityk w ogóle coś takiego powiedziała. Newsa nie sprostowano nawet po kilkukrotnym wyraźnym jego zdementowaniu, nawet wtedy, gdy udało się dotrzeć do oryginalnej wypowiedzi francuskiej polityk.

Czytaj więcej: Ten "news" rozgrzał dzisiaj media. "Rzeczpospolita" cytuje Le Pen, ale co ona powiedziała?

Innym znakomitym przykładem, który przez kilka dni rozgrzewał do białości media wspierające tzw. totalną opozycję była historia o 10 sierotkach z Aleppo, których jakoby nie chciał w Polsce przyjąć gabinet Beaty Szydło. Dementowanie bzdur, które jako pierwsze podało Radio Zet na niewiele się zdało, mimo iż zarówno rzecznik rządu, jak i wielu internautów wykazało wtedy ewidentną manipulację.

Czytaj też: #10sierot z Aleppo. Internauci komentują wielką manipulację medialną

Mechanizm działania „fake newsów” jest podobny. Chodzi o to, by kłamstwo znalazło się w przestrzeni publicznej, a później było powielane - tak, aby ludzie zaczęli odbierać je jako prawdę.

Nie chodzi o cenzurę, nie chodzi o walkę z mediami, które mają inną opinię niż rząd, ale o walkę z kłamstwem, ewidentnym kłamstwem. (...) Może niektórych to śmieszyć, ale doszliśmy do takich absurdów, że to płacz przez łzy

- powiedział w TV Republika Dominik Tarczyński.Poseł chciałby wzorować się na rozwiązaniach prawnych ze Stanów Zjednoczonych i Węgier. Projekt stosownej ustawy miałaby złożyć w Sejmie grupa posłów.

Na chwilę obecną skłaniam się, by to sąd orzekał (o karach za „fake newsy” - red.) , ale to kwestia konsultacji – społecznych oraz z władzami PiS. To mogę obiecać, że tej sprawy nie odpuszczę

- dodał Dominik Tarczyński.
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Najwyższa pora. U Orbana - kiedy ten przejął władzę - to była jedna z pierwszych decyzji. Nie tylko fake-newsy ale fake interpretacje newsów jak ostatnia nikczemna nagonka na PBS za wspaniale wystąpienie w niemieckim obozie koncentracyjnym w Auschwitz.

Cel niezmienny,
Nie udało się w 1939r
Zmiana taktyki nastała,
Z niepolaka zkorzystano,
Kropla po kropli,
Zaczoł drążyć,
Wiele wydrążył,
Takiej elity,
Nawet hitler nie zniszczył!
A jak zamęcił w głowach,
Nawet niejeden uczony nie pojoł!
Taką klasa zwyrodniała,
Wszystko by sprzedała,
Bardzo,bardzo zgłupiała!

Rządy PO-PSL opierały się na kłamstwie i tak jak teraz zwalczaniem PiS a szczególnie J.Kaczyńskiego i A.Macierewicza.Ciepła woda w kranie,Polska-zielona wyspa,matki koczujące z niepełnosprawnymi dziećmi w Sejmie,cynizm,bezdusznośc,samowola,bezkrytyczność,to tylko część z grzechów Tuska i jego "kamandy"!.Więc każda kara dla dzisiejszej opozycji wydaje się być łaskawa!!.

Ciekawy pomysł ale widzę 2 problemy.

1. Czy kara będzie za podawanie nieprawdziwej informacji, czy za podanie niesprawdzonej informacji która okazała się nieprawdą, czy też za świadome podanie nieprawdziwej informacji? To 3 różne rzeczy i każda z nich niesie implikacje dla fachu dziennikarskiego. Bo umówmy się: dziennikarze nie mają czasu, pieniędzy, ani rzetelności, żeby double-checkować każdą informację. Pereira na przykład ostatnio pomylił licznik czasu Le Pen z wynikiem poparcia dla niej. Ziemkiewicz zaliczył niezliczone wpadki wynikające z jego pobieżnej metody, sprostowania które wydał są liczone w dziesiątkach. 2 z 3 powyższych rozwiązań skazywałyby Pereirę i Ziemkiewicza, bądź ich redakcje, na karę finansową...

2. Fake newsy nie omijają żadnej redakcji. Choćby niezal informowała o ataku imigrantów na autobus w okolicy Alp, co okazało się być udowodnionym fejkiem. (nota bene, redakcja nie ustosunkowała się do śledztwa dziennikarskiego które dowiodło nieprawdy. Nieładnie...). Pojawia się więc pytanie, czemu niniejszy portal popiera najwyraźniej to rozwiązanie. Czy za kulisami, spodziewane jest preferencyjne traktowanie mediów prorządowych?

3. Jak rozgraniczymy "ewidentny fake" od innego rodzaju manipulacji, która nie będzie podpadała pod rzeczony paragraf? Przecież wystarczy podać wiadomość w formie "mówi się że..." i już nie jest ona zdaniem twierdzącym, a więc nie można oskarżyć redakcji że podaje nieprawdę.

Wprowadzić jak najszybciej i skończyć z patologią! Wszelkie zło tak zadomowiło się na świecie, że uczciwym ludziom nie da się żyć. Narkotyki, gender, rozwody, aborcja stały się patologiczną normą i ludzie tak żyjący myślą, że żyją zgodnie z prawem, nie mając żadnych wyrzutów sumienia. Tego jest co raz więcej.

Bardzo dużo kłamstwa było w sprawie Smoleńska i dalej kłamią. Za to też trzeba pociągnąć do odpowiedzialności.
Problemem w Polsce są obce media ale i media polskie, ale w rękach biznesmenów, którzy zbudowali swój majątek na różnych przekrętach i układach z obozem rządzącym. Przykładem Polsat i obecna Rzeczpospolita, Agora. Tacy ludzie są bliscy ideowo PO/PSL, to liberałowie, kosmopolici, czują się bardziej europejczykami niż Polakami. A trzeba media patriotyczne szybko jakoś zbudować, ba jak w przyszłości PIS przegra wybory to państwowe media będą znowu tuszować afery rządowe i przyłączą się do szkodliwego chóru TVN i Polsat.

Jak długo będzie panować nad Wisłą zupełna bezkarność w obrzucaniu przez media łajnem na zasadzie "zawsze coś się przylepi" i powielanie fałszywych informacji wedle zasady dr. Goebbelsa mówiącej, że każda informacja, nawet najbardziej idiotyczna powielana dostatecznie często i nagłaśniana dostatecznie głośno uznana zostanie za prawdziwą, tak długo nie ma mowy o normalnych relacjach międzyludzkich!

NARESZCIE !!!!

I repolonizacja nie będzie potrzebna, gdyż wszystkie te lewackie, szwabskie i (po)lszewickie szmatławce same się wyprowadzą z Polski !

A kary od miliona PLN do... nie ma górnej granicy !!!

I nie odpuszczać, bo te kary to powinny być wprowadzone już od co najmniej roku !

Obiecanki cacanki a glupiemu radosc.

Pilne !!!!
Popieram kart min 100tys do miliarda. Procentowo o zarobkó dochód rocznego 1 kłamstwo 30%. 2 kłamstwo 50%. 3 kłamstwo 100% dochodu rocznego wraz z odebraniem koncesji.
Nalezy odzyskac media tu I teraz!!!!! Ludzie oglądają te bzdety i głupoty gadają.
Jesli mamy mieć wolny kraj to należy zacząć od Mediow!!!! To jest podstawa.
Nie mozemy czekać ludzie musza znac prawde. Nawet ci zacofani.
PiS do dzieła.

no nareszcie....tempo, tempo....

Skrajnie lewicowa idea rodem z jakiegos horroru komunistycznego, a tlum "walczacych z komunizmem" tu wrecz kwiaty sypie i czerwony dywan rozwija. Jestescie tak samo glupi jak POpaprancy, albo jeszcze glupsi.

SPADAJ STĄD TROLLU PRYMITYWNY, UBECKI POMIOCIE

" przegość"czy może PRZYGŁUP! jesteś co?, a czytając rozumiałeś coś z tego czy tylko słyszałeś swój bełkot lewacki pod czerepem.
Lweactwo, lemingo-pelikany mają to do siebie , że czyta ale nie rozmunie tego idieologia multi kuli, ideologia gender i aborcji tak zakłóciła w szarych ( jeżeli jeszcze cos takiego maja ) komórkach rozumienie tego co czyta czy słucha taki popapraniec jak ty.
Tak jestem za tym aby koszerno-lewacko-agenturalno-niemieckie piśmidła, stacje, tradio-telewizyjnej PROPAGANDY W STYLU GEBELLSA było bardzo srogo karane za OSZUSTWA W PRZEKAZIE , POWIELANIE OSZUSTW, KŁAMSTW POMÓWIENIA. tak kary muszą byc tak duze , ze taki ściek propagandowy zbankrutuje z dnia na dzień. Czekamy na ustawę!!

Przecież fake newsy produkuje USA i ludzie prezydenta Trumpa. Mówił o tym wprost jego sekretarz. Fake newsy służą do ustalania szpiegów z ekipy Obamy poutykanych w administracji Waszyngtonu i w otoczeniu Trumpa. Już kilku wyleciało z pracy po tym jak donieśli mediom takie uprzednio spreparowane fałszywki. Brak słów ...

A czym jest twój bełkot , jeśli nie fejkiem ?

Nareszcie, taka ustawa powinna już obowiązywać od roku! Trzymamy kciuki.

100/100 - to samo miałem napisać

Kłamstwa i obrażanie. POzwalają sobie na coraz więcej i więcej, chamstwa i obrzydliwości.Najwyższa pora przykrócić ich zapędy.

"Nie ma kary,nie ma miary" pisał w ut.prof.Szewczak wPolityce.pl doskonały tekst.

Aby wypowiedzieć wojnę kłamstwu w mediach, potrzebne są uczciwe sądy, a w Polsce takich nie ma! Może dlatego między innymi takich nie ma, aby w Polsce ruskie bandziorstwo i wszelkie inne mogło szaleć bezkarnie.

To bez wątpienia zły wpływ Tuska i długoletni przykład tego notorycznego chorego oszusta. Z własnej porządności trzeba się tłumaczyć przed kłamcą? Na taczkach tą żydokomunę wywieźć tam skąd przyszli.

Najwyższa pora. Może skończą się te łgarstwa w mediach. Węgrzy od dawna mają takie prawo.

Słuszny pomysł, kłamstwo w przestrzeni publicznej powinno podlegać sankcjom prawnym. Z Drugiej strony bardzo ciężko będzie udowodnić winę. Kreatywni dziennikarze będą stosować supozycje, oraz implikatury semantyczne, w ten sposób da się kłamać mówiąc prawdę.

"Rzeczpospolita" i "Fakt" to dwie złajdaczone prodtytutki medialne. Jakimi nędznikami są ludzie piszący kłamstwa, są podłymi kreaturami. Tylko wysokie i to bardzo wysokie kary finansowe mogą nauczyć załgane media szacunku do prawdy. Dobry pomysł pana posła Tarczyńskiego, oby zyskał poparcie całego klubu Zjednoczonej Prawicy i Kukiz15, pozostała totalnie zakodowana opozycja to sprzedajna targowica, która dla zysku wypeze się swoich rodziców.

Dlaczego dopiero teraz o tym mówicie. Za kłamstwa mas-mediów trzeba było się zabrać w pierwszej kolejności. Totalna opozycja, gorszy sort, czyli zdrajcy bezkarnie opluwają wszystko i wszystkich dookoła. Przedstawiają się jako jedyni godni sprawowania wszystkich urzędów. Demolują struktury państwa. Z patriotów czynią zdrajców, warchołów i chamów. Czas najwyższy szybko i skutecznie oczyszczać przestrzeń publiczną z takich patologi.

POra.

Z całym, należnym szacunkiem panie Pośle Dominiku ale muszę wtrącić o sprostowanie, cytat; Marine Le Pen i prezesa PiS. „Jeśli wygram, podejmę współpracę z Kaczyńskim w demontażu Unii” - te słowa miała wypowiedzieć Le Pen. Po artykule informację o tym cytowały niemal wszystkie polskie portale.
Adn. Sam nie znam znaczących polskich portali poza niezależną pl . Te liczne, najpotężniejsze, choć polsko-języczne nie są polskie ani z kapitału ani intencji . Właśnie poprzez takie w/w portale i ich medialne odpowiedniki Polska omal nie zginęła .
Najbardziej polskie medium/telewizja pt. TV Republika, nie mając zagranicznych interesanckich kapitałów, nie może dotrzeć do Polaków . Emitel obcy zarządca platform nadawczych, usankcjonowany po-przez kolaborację rusko-niemiecką (tusko-komorusko), nie tylko nie dopuszcza TV Republika do publicznej emisji sygnału ale przy każdych kolejnych kolaboranckich zrywach puczu, blokuje sygnał nawet mediów państwowych .

Brawo, drodzy zwolennicy PiS, że tak ochoczo przyklasnęliście pomysłowi zaczerpniętemu z... Gazety Wyborczej.

Dokładnie. Miesiąc temu takiego właśnie "niusa" podał portal Gazeta.pl. W ramach żartu na 1 kwietnia opublikowali artykuł o rzekomym rządowym projekcie "ustawy o regulacji dezinformacji", która miała właśnie zakładać karalność "fejk niusów".

Politykom nie można nawet sugerować najdurniejszych absurdów, bo mogą podchwycić i spróbować wprowadzić je w życie.

Wraz z ustawą trzeba będzie utworzyć specjalny urząd, który będzie realizował jej założenia. Proponuję nazwać go "Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk" - z odwołaniem do tradycji, tak bliskiej sercu wielu stęsknionych za czasami młodości Polaków.

Z kłamstwem celowo nagłaśnianym i powielanym trzeba bezwzględnie walczyć. Cenzura działa przed publikacją a nie PO.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl