Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Wytyczne do negocjacji ws. Brexitu przyjęte. Szefowie 27 państw jednomyślni

Po około 30 minutach od rozpoczęcia rozmów szefowie państw i rządów 27 krajów UE przyjęli dzisiaj wytyczne do negocjacji ws. warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Foto-Rabe (pixabay)
Po około 30 minutach od rozpoczęcia rozmów szefowie państw i rządów 27 krajów UE przyjęli dzisiaj wytyczne do negocjacji ws. warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Decyzja została podjęta jednomyślnie.

- Polska na obecnym etapie negocjacji dotyczących Brexitu ma trzy cele: zagwarantowanie praw obywateli polskich w Wielkiej Brytanii, rozliczenie finansowe i zbudowanie partnerskich relacji z Londynem już po Brexicie - mówiła dziś premier Beata Szydło przed rozpoczęciem szczytu w Brukseli.

CZYTAJ WIĘCEJ: Szczyt w Brukseli ws. Brexitu. Premier Szydło: „Polska ma trzy cele”

"Uczciwy i sprawiedliwy polityczny mandat UE-27 do rozmów o Brexicie jest gotowy" - napisał przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk na Twitterze.

Tak szybkie przyjęcie dokumentu było możliwe dzięki przygotowaniu go wcześniej przez przedstawicieli rządów, którzy pracowali nad projektem wytycznych od miesiąca - tłumaczy Polska Agencja Prasowa.

Prezydent Francji Francois Hollande mówił, że Wielka Brytania z pewnością zapłaci cenę za wyjście z UE.

"To nie będzie kara, ale jednocześnie jest jasne, że Europa będzie bronić swoich interesów, a Wielka Brytania będzie miała jutro gorszą pozycję poza UE niż wewnątrz" - podkreślił Hollande.


W podobnym tonie wypowiadała się niemiecka kanclerz Angela Merkel, która podkreślała, że UE chce mieć dobre przyszłe relacje z Wielką Brytanią, ale jednocześnie musi jako "27" bronić swoich interesów.

Wytyczne przewidują etapowe podejście do rozmów - najpierw rozwiązanie kluczowych kwestii związanych m.in. z zapewnieniem praw obywatelom i rozliczeń finansowych, a dopiero gdy w tych sprawach osiągnięty zostanie wystarczający postęp, pójście dalej. Do ustalenia jest też, w jaki sposób Rada Europejska będzie sprawowała nadzór nad negocjacjami.

Teraz Komisja Europejska 3 maja przedstawi propozycje mandatu negocjacyjnego. Ma on zostać przyjęty przez unijnych ministrów ds. europejskich 22 maja. Same negocjacje mają ruszyć dopiero po wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii, które odbędą się 8 czerwca.

 



Źródło: PAP

 

#Unia Europejska #Brexit

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
gb
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo