niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
25 czerwca 2017

Litwa nie przyjmie białoruskiego prądu

Dodano: 20.04.2017 [15:24]
Litwa nie przyjmie białoruskiego prądu - niezalezna.pl
foto: Bloki elektrowni jądrowiej we Francji; By Stefan Kühn, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=94202
Litewski Sejm poparł dziś ustawę przewidującą ograniczenie importu energii z elektrowni atomowej powstającej na Białorusi, a także z innych niebezpiecznych siłowi atomowych krajów trzecich. Za takim rozwiązaniem głosowało 87 posłów, nikt nie głosował przeciwko, jeden poseł wstrzymał się od głosu.

Ustawa zakłada, że na rynek litewski nie może trafić prąd z elektrowni niebezpiecznych, chyba że będzie konieczny do zapewnienia funkcjonowania systemu energetycznego kraju.

Mianem niebezpiecznej będzie określany obiekt, który jest budowany z naruszeniem porozumień i konwencji międzynarodowych i który ze względu na swe położenie geograficzne i szczegóły technologiczne zagraża bezpieczeństwu narodowemu Litwy, środowisku i zdrowiu społecznemu. Elektrownia atomowa na Białorusi powstaje w obwodzie grodzieńskim, w pobliżu miasta Ostrowiec niedaleko granicy litewsko-białoruskiej, w odległości 50 km od Wilna.

Władze w Mińsku nie ukrywają, że nadwyżkę energii elektrycznej chciałyby sprzedawać do Unii Europejskiej. Z tego względu wybrano też m.in. miejsce budowy – w bliskim sąsiedztwie linii wysokiego napięcia biegnących z litewskiej, zamkniętej już, elektrowni atomowej w Ignalinie. Łączą one Białoruś z systemem energetycznym na Litwie.

Litwa liczy na to, że przyjęta dziś ustawa zminimalizuje korzyści ekonomiczne z budowanej siłowni w Ostrowcu, co być może zadecyduje o wstrzymaniu jej budowy.

Tymczasem białoruskie ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych zatwierdziło wymogi dotyczące stress testów budowanej w Ostrowcu elektrowni. Dziś dokument ten został opublikowany na oficjalnym portalu prawnym Białorusi. Wejdzie w życie 1 maja. Normy określają wymogi dla testów odpornościowych elektrowni atomowej na wszystkich etapach, a także precyzują, jakie informacje będą prezentowane w raporcie z testów.

Przy przeprowadzaniu stress testów na każdym z etapów funkcjonowania elektrowni należy uwzględnić ewentualność zadziałania takich czynników zewnętrznych, jak trzęsienie ziemi, powódź czy ekstremalne warunki pogodowe - i to także kilku z nich jednocześnie. W grę wchodzą tutaj również np. wyłączenie zasilania lub utrata chłodzenia awaryjnego powstałe w efekcie czynników zewnętrznych oraz kwestie związane z zarządzaniem w przypadku ciężkiej awarii.

Budowana przez rosyjski koncern Rosatom elektrownia atomowa pod Ostrowcem w obwodzie grodzieńskim będzie się składała z dwóch bloków energetycznych, których łączna moc ma wynieść do 2400 megawatów. Pierwotnie planowano, że pierwszy blok zostanie uruchomiony w 2018 roku, a drugi w dwa lata później. 3 kwietnia cytowany przez agencję TASS generalny dyrektor Rosatomu Aleksiej Lichaczow oświadczył, że liczy, iż pierwszy blok zostanie wprowadzony do eksploatacji „do końca 2019 r.”

Okres eksploatacji przewidziano na 60 lat. Paliwem ma być nisko wzbogacony uran U-235. Źródłem zaopatrzenia w wodę do systemów chłodzenia będzie rzeka Wilia, płynąca później w kierunku Wilna.
Autor: Źródło:
DZIAŁ:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

gdyby to była nemecka energia atomowa to ,,kupiliby: wszystko ..z powodu bezpieczenstwa- co2 i itp.,...itd..
Litwini to prymitywny,sprzedajny, obcy wsród Słowian

"nisko wzbogacony uran U-235".
Powinno być : "nisko wzbogacony (w U-235) uran U-238."
pzdr

Szkoda mi Białorusi. Litwa zgłupiała ale co się dziwić. Nie takie kraje już zgłupiały.

No przecież trzeba prąd kupować od niemców, żaden polski węgiel, żadne białoruskie elektrownie. Brawo Angela, znów wygrałaś, jeszcze uchodzców im wcisnij.

Dla naszego bezpieczeństwa Białoruś musi być wolnym krajem, jako strefa buforowa. Z tego też względu ja kupowałbym energię od nich jeśli tylko cena będzie odpowiednia po to, aby mogli się rozwijać i nie być pod butem Rosji.

Jak to "nie przyjmie"? Czyżby Białorusini chcieli dawać z darmo?

Sami na to wpadli Litwini czy amerykanie im powiedzeli co maja robic.
Zeby chociaz nie bylo podatku od CO2 to cos bym rozumial z tych litwinow.
Polska pewnie sie przylaczy pod wplyewm tych samych naciskow.

weź sie nie kompromituj...jasnowidzu.

ale elektrownie atomowe są bezpieczniejsze od elektrowni węglowych, gazowe tez mogą wybuchnąć, olejowe tez trują jak węglowe, nawet smolna szczapa truje, trudno zrozumieć Litwinów.

@ireneusz Ty to chyba skonczyles jaks specjalna PObolszewicka szkole ze puszczasz tu baki na poziomie Budki.
Nie porownuj wy buchu w elektrowni weglowej czy gazowej do wybuchu w elektrowni atomowej moze nie slyszales o CZARNOBYLU.
POucz sie durniu najpierw apozniej pisz.

Pewnie ten mądrala Ireneusz nie słyszał także o japońskiej Fukushimie.

Pierwsze elektrownie atomowe powstały w latach 50, teraz jest ich ponad 400 i przez ten czas zdarzyły się trzy poważne skażenia, to samo za siebie mówi o ich bezpieczeństwie. Dwie zdarzyły się w ZSRR, ale w tamtym systemie liczyło się bardziej oddanie partii niż umiejętności i wiedza, trzecia to Fukushima - przyczynom było duże trzęsienie ziemi. Wątpię, żeby w naszym rejonie były trzęsienia ziemi połączone z tsunami. Elektrownie atomowe są bezpieczne.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl