niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
27 lipca 2017

Morawiecki w USA o polskich sądach: niesprawne, nieskuteczne, niesprawiedliwe

Dodano: 04.04.2017 [07:32]
Morawiecki w USA o polskich sądach: niesprawne, nieskuteczne, niesprawiedliwe - niezalezna.pl
foto: Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska
- System sądowniczy w Polsce przeszedł z PRL do III RP suchą nogą bez głębszej transformacji. Jego zmiana wszystkim dobrze zrobi, a polskiej gospodarce zrobi znakomicie – mówił Mateusz Morawiecki podczas debaty w American Enterprise Institute w Waszyngtonie. Według wicepremiera "system sądowniczy w Polsce jest niesprawny, nieefektywny. 80 proc. społeczeństwa uważa, że również niesprawiedliwy".

W poniedziałek w późnych godzinach wieczornych czasu polskiego Morawiecki wziął udział w debacie w prestiżowym, konserwatywnym ośrodku American Enterprise Institute (AEI), który ma status organizacji pozarządowej.

Podczas debaty Morawiecki mówił m.in. o planowanych w Polsce zmianach w systemie sądownictwa. Według niego system ten to pozostałość systemu postkomunistycznego. "Widzimy ogromną ilość nieefektywności, nasi oponenci mówią, że atakujemy bazę demokracji. My chcemy naprawić ten system, uczynić go bardziej demokratycznym" – wskazał wicepremier.

Morawiecki był później pytany o tę kwestię przez polskich dziennikarzy. "System sądowniczy – to nie jest tak, że ja tak uważam, tylko wszyscy to wiedzą – przeszedł z PRL do III RP suchą nogą bez głębszej transformacji" – powiedział.

Zwrócił uwagę, że aktualnie w rankingu "Doing Business" Banku Światowego Polska jest na jednym z ostatnich miejsc, jeżeli chodzi o sądownictwo. Według wicepremiera "system sądowniczy w Polsce jest niesprawny, nieefektywny. 80 proc. społeczeństwa uważa, że również niesprawiedliwy".

Jeżeli nie możemy osądzić zabójców górników z Kopalni "Wujek" albo nie możemy osądzić zbrodniarzy stanu wojennego, a za drobne przewinienia, typu wycięcie drzewa, sądy skazują chętnie na kary grzywny, albo za drobne inne przewinienia skazują na kary pozbawienia wolności, to dla mnie jest to system sądowniczy, który źle działa

– podkreślił.

Pytany, czy te argumenty docierają do Amerykanów, Morawiecki odparł: "Amerykański system sądowniczy ma powołania (sędziów), które są dużo bardziej polityczne niż w Polsce. (...) Nasz system sądowniczy za bardzo (...) porusza się we własnym sosie i myślę, że takie wpuszczenie nowych sędziów, młodych sędziów, wszystkim dobrze zrobi, a gospodarce Polski na pewno zrobi znakomicie" – zaznaczył.

 
Autor: Źródło: ,
DZIAŁ: ,
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Czyżby faryzeusze i uczeni w piśmie na nich zasiedli?

Kukiz ma swoje kartki Kukiz jest prowadzony z podpowiedziami Jego doradcy podaja mocne argumenty na ktore Prezes reaguje jedynie schyleniem głowy.POPiS dziala podobnie tu i teraz dba o wlasny interes

Co to jest lemingopelikan

Chodzi ci o benka?

"Zwrócił uwagę, że aktualnie w rankingu "Doing Business" Banku Światowego Polska jest na jednym z ostatnich miejsc, jeżeli chodzi o sądownictwo."

wg rankingu doing business jesteśmy na 55. pozycji na 190 krajów (w kategorii enforcing contract do której odnoszą się informacje o postępowaniu sądowym). Rzetelność pana od prezentacji jest powalająca!

Jeszcze jeden skarzacy na Polske za granica !!!
A podobno skarzy tylko PO.

Sady nie odpowiadaja to je zreformowac I tyle.

Sady w USA podwazyly wszystkie dekrety Prezydenta, ktory tez uwaza za sa one niesprawiedliwe, ale z tym zyje.
Nazywa to sie demokracja. Sady sa tam niezalezne.

Prosze przestac sie mazgac Panie Ministrze !!!

Tak na marginesie to podobno mielismy przejac interesy Londynu.
Dzisiaj to Francja przejmuje bakowy rynek walutowy, Niemcy bankowa obsuge wymiany handlowej, a Polska ?

Do @student, nie wiesz co piszesz odpowiem ci tok cytuję
"Próżnoś repliki się spodziewał
Nie dam ci prztyczka ani klapsa.
Nie powiem nawet "Pies cię jebał",
bo to mezalians byłby dla psa."

Nareszcie coś się zacznie poprawiać z polską polityką informacyjną.Rząd dawno powinien każde swoje zamierzenia ogłaszać wszystkim,wtedy by swetry i kodziarze ze shrekami nie jeżdzili do Brukseli,bo unia by była poinformowana.

Stwierdzający FAKTY ! lewacki POmiocie , lemingo-pelikanie

A student nie dość, żę pisze głupio to do tego kłamie.

I dzięki reformie PiS będzie jeszcze bardziej niesprawny, nieefektywny, niesprawiedliwy i do tego kompletnie podporządkowany politykom - bo przecież tylko o to ostatnie w niej chodzi.

P. Morawiecki, w Polsce sędziowie to złodzieje i oszuści którzy są bezkarni. Zazwyczaj są to złodzieji i oszuści, nie pominę faktu że stosują własne zasady i prawo w wydawaniu wyroków i to w imieniu Polski. Pytam p. dlaczego brak jest ze strony rządu konsekwentnych działań oby wymienić ten gang przestępczy.

Ze wszystkim można się zgodzić oprócz ostatniego zdania.
Chodzi o " wpuszczenie nowych młodych sędziów".

1. Akurat wiek nie jest u sędziego specjalnym atutem. Praca w sądzie to nie zawody sportowe. Doświadczenie i praktyka sa podstawa bo sama teoretyczna wiedza wyniesiona ze studiów jest dalece niewystarczająca.

2. Sędzią nie zostaje się na zasadzie zgłoszenia na zapotrzebowanie z pośredniaka. Spełnienie warunków i wymagań jest trudne : 5 lat studiów + co najmniej 3 lata aplikacji + asesura.
Ustawa o ustroju sadów powszechnych:
"§ 1. Na stanowisko sędziego sądu rejonowego może być powołany ten, kto:
1) posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich;
2) jest nieskazitelnego charakteru;
3) ukończył wyższe studia prawnicze w Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskał tytuł zawodowy magistra lub zagraniczne studia prawnicze uznane w Rzeczypospolitej Polskiej;
4) jest zdolny, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków sędziego;
5) ukończył 29 lat;
6) złożył egzamin sędziowski lub prokuratorski;
7) zajmował stanowisko asesora sądowego co najmniej dwa lata lub zajmował stanowisko asesora prokuratorskiego co najmniej trzy lata.

Zdawalnośc egzaminów wynosi 40-50%. Po za tym wiadomo z praktyki, ze jeszcze do tego trzeba dodać pare lat praktyki żeby zostać dobrym sędzią.

Pytanie skąd niby brać tych nowych sędziów?
Mamy ok. 10 000 sędziów. Nawet jeśli ta liczba jest za duża to powiedzmy potrzeba 8000. Ilu z tych sędziów trzeba wymienić skoro twierdzi się , ze większość należy wyrzucić?

Sad to nie sklep spożywczy gdzie można posadzić na kasie po 2 dniowym przeszkoleniu dowolna osobę.

Punkt 2) tego zacytowanego pierwszego paragrafu, wyklucza ok 90 % obecnych sędziów prlowskiego i późniejszego chowu.

"mlodych" zapewne w znaczeniu nie skazonych PRL-em i nie majacych powiazan i "zobowiazan".No i chyba nikt nie powiedzial,ze beda to sedziowe "po 2 dniowym szkoleniu"

Może PIS już nic nie powinno zmieniać. Zmieniło TK i co? Obecnie jest: niesprawny, nieskuteczny, niesprawiedliwy. Wniosek min. Ziobry nie wiadomo kiedy będzie rozstrzygnięty a tymczasem trzech Sędziów do czasu 'wyroku' jest wyłączonych. Tak samo będzie z Sądami. Grabienie tylko do siebie. Cel jest jeden wsadzenie swoich ludzi do KRSU!

Premier Morawiecki jest jednym z głównych fundamentów,na których opiera się odbudowa Polski po dziesięcioleciach postkomunistycznego,wyniszczającego nas i nasze państwo nierządu bandytów i złodziei z POstPRLu.
Panie Premierze, kłaniam się w pas i chylę czoła przed Pana odważną,mądrą i wytrwałą walką o Polskę i Polaków!
Tak trzymać! I życzę dużo zdrowia i powodzenia. Popieram Pana w 100%!
Mamy wspaniałą,Biało-Czerwoną Drużynę! Stójmy murem za naszym Rządem,Prezydentem i Prawem i Sprawiedliwością i za Panem Premierem Kaczyńskim, bo bez Jego wytrwałości i poświęcenia już by nas nie było,bo zostalibyśmy całkowicie zniszczeni i rozbici przez naszych odwiecznych wrogów.
Prowadzenie takiej polityki,która pozwoli jak największej części społeczeństwa na uczestniczenie i korzyści z rozwoju gospodarczego, da ludziom pieniądze,a co zrobią z tymi pieniędzmi?Ano pójdą je wydawać na różne towary i w ten sposób napędzą koniunkturę i całą gospodarkę.To jest prosta metoda,stosowana w krajach skandynawskich. A jaki jej rezultat?Ano społeczeństwo dobrobytu, co jest obiektem pożądania i zazdrości prawie całego świata.Ten sam mechanizm,wprowadzony w Polsce, podniesie standard życia i da nam stabilizację,wzbogaci i będzie nas stać na uzbrojenie się po same zęby,żeby już nigdy nikomu nie przyszło do głowy podnosić na nas rękę.
Wspierajmy nasz Rząd,bo to jest rząd, na który czekały niezliczone pokolenia Polaków!

Panie Morawiecki, wiem z bezposredniej rozmowy, zes pan zwolennik rozwoju w Polsce klasy sredniej. Ale na milosc boska, forsujecie od 1989 rozwoj klasy sredniej glownie jako "szlachty jerozolimskiej". Mam nadzieje ze Polacy to w koncu masowo zauwaza i zaprotestuja przeciwko temu antypolskiemu dranstwu.
Po 1944 stworzono z zydokomuny elite wladzy i warstwe uprzywilejowana. Chodzilem do szkoly z potomstwem tej czerwonej burzuazji. Lekie zawachanie tego procesu bylo w 1968, za przyzwoleniem Moskwy. Potem od 1980 ostro przystapili do odrabiania utraconych pozycji, by w 1989 ostatecznie zaczac marsz do zwyciestwa. "Skore " zmieniali jak rekawiczki,i literki w nazwach. Ale ostatnio wierni sa literce P w nazwie juz od trzech kadencji.

To ładnie, że piszecie o AEI tak dobrze,bo ich pracownikiem przez kilka lat był Radek Sikorski. I raczej jest to NEOkonserwatywny think tank.

Panie Morawiecki kup lub zalatw obojetnie jak chociaz jedna elektrownie atomowa czwartej generacji.Aby polskie dzieci inteligentne mialy prace w Polsce.Auta elektryczne,mimo szacunku dla wegla ale kazdy kraj elektrownie atomowe ma tylko Polska nie ma.Powodzenia

Irek, masz rację, ale alternatywą są mosty energetyczne do zaprzyjaźnionych gospodarczo krajów i niech już sobie te elektrownie atomowe stoją pod jakimś Bukaresztem czy Budapesztem, a my może pomyślmy o technologii zamiany naszego marnej jakości węgla w wysokiej jakości gaz, bo są kraje dużo mniej narażone na atak rakietowy, a zlikwidować elektrownię atomową to żaden problem :)

Bliski Wschód w Europie - https://youtu.be/qJ8NkjAJGKY

Jak sędzia wydaje wyrok to mówi:

..Wyrok w imieniu RP....

Jak to Morawiecki donosi na Polskę?

No niewiarygodne... no chyba, że to nie donos...

donos na komusze uklady i korupcje! problemy trawiace Polske i uklady,rak,ktorego spoleczenstwo nie moze sie pozbyc

Czerwony kicajek, ci sędziowie to nie tylko tworzą debilizm ale przede wszystkim bandytyzm komunistyczny, bo ich nauczono i nadal uczą wymawiać wyroki w imieniu R.P. w rzeczywistości oni wydają wyroki w imieniu zbrodniczego systemu jakim był i jest nadal komunizm. Do czasu kiedy żyją zbrodniarze komunistyczni, tak dotąd istnieć będzie komunizm.

Kicuś, Morawiecki nie donosi na Polskę, ale ją chwali! A przy okazji mówi, co wszyscy oprócz ciebie wiedzą, że kasta wali w pręgę i tyle. Dlaczego zawsze czytasz wspak?

Polskie sadownictwo, czyli ten wymiar niesprawiedliwości był i jest oparty na systemie radzieckim z tej Rosji sowieckiej, która wiele rozwiazań "prawnych" wzięla zywcem z Niemiec hitlerowskich. ZSRR od umowy w Rapallo 1922 był wielkim przyjacielem izolowanych Niemiec po kataklizmie I Wojny Swiatowej, Lenin i Stalin (obaj dobrze posługiwali sie niemieckim) byli po prostu zakochani w III Rzeszy i ich rozwiązaniach, byli głównymi dostarczycielami surowców dla Niemiec aż do 22 czerwca 1941, a nawet po ataku Niemiec na CCCP dostarczali dalej ropę i inne wojenne materiały dla Hitlera. A jak taki amerykański profesor UNivwersytetu w USA napisał prace, ze w czaie wojny zostało wymordowanych przez Niemcow i Rosjan więcej Polakow jak Żydow, to natychmiast go zwolniono z pracy z wilczym biletem.

To oczywiście nie jest skażenie na własny kraj.

Sp.....!! Wy sprzedawczyki donosicie i kłamiecie po całym świecie ile wlezie, to my, Polacy mamy prawo obwieszczać i pokazywać wasze kłamstwa i machloje!! Dotarło?

Cześć Gosc - a co tam u ciebie na onecie?

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl