niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
25 lipca 2017

Pierwszy cywilny proces ws. Amber Gold

Dodano: 20.03.2017 [10:36]
Pierwszy cywilny proces ws. Amber Gold - niezalezna.pl
foto: Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska
Dziś odbędzie się kolejna rozprawa w procesie, w którym mieszkanka Starogardu Gdańskiego, poszkodowana w aferze finansowej Amber Gold, żąda od Skarbu Państwa 105 tys. zł odszkodowania. To bezprecedensowa sprawa, bo do tej pory jeszcze nikt nie złożył indywidualnego cywilnego pozwu w sprawie Amber Gold.

Rozprawa miała odbyć się już 13 lutego ale alarm bombowy w Sądzie Okręgowym w Gdańsku zmusił sąd do odroczenia rozprawy. Jako świadek, w sądzie miał się stawić syndyk zajmujący się majątkiem upadłej spółki.

Pokrzywdzona w 2012 roku zainwestowała 105 tys. zł  w spółkę Amber Gold. Stało się to już po tym, gdy w 2009 roku do prokuratury trafiło zawiadomienie od Komisji Nadzoru Finansowego. Wówczas śledczy nie dopatrzyli się znamion przestępstwa w działalności spółki i odmawiali wszczęcia śledztwa.

Przedstawiciele pokrzywdzonej wnieśli wniosek o przesłuchanie ponad 30 świadków. 

Pozwane w procesie są Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Wrzeszcz i Prokuratura Okręgowa w Gdańsku. Powódka Angelika M. zarzuca im opieszałość i nieprawidłowe działania podczas śledztw. Prokuratoria Generalna, reprezentująca w procesie Skarb Państwa, podczas pierwszej rozprawy w połowie grudnia ub. roku wniosła o oddalenie pozwu.

Strona powodowa wniosła, aby przesłuchać przed sądem ok. 30 świadków. Są wśród nich m.in. b. prokurator generalny Andrzej Seremet, b. minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, pracownicy KNF, prokuratorzy, policjanci oraz przewodnicząca sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold Małgorzata Wassermann. Sąd ma ten wniosek rozpatrzyć później, na posiedzeniu niejawnym.

Amber Gold to firma, która miała inwestować w złoto i inne kruszce. Działała od 2009 r., a klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - od 6 do nawet 16,5 proc. w skali roku - które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. 13 sierpnia 2012 r. firma ogłosiła likwidację, tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich.

Proces Marcina P. i Katarzyny P., właścicieli Amber Gold, trwa od marca 2016 roku przed Sądem Okręgowym w Gdańsku. Według śledczych, Marcin P. i jego żona oszukali w latach 2009-12 w ramach tzw. piramidy finansowej w sumie niemal 19 tys. klientów spółki, doprowadzając ich do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł.

Prokuratura ustaliła, że spółka Amber Gold była tzw. piramidą finansową, a oskarżeni bez zezwolenia prowadzili działalność polegającą na gromadzeniu pieniędzy klientów parabanku.

ZAPRASZAMY NA TRANSMISJĘ:


 
Autor: Źródło: ,
DZIAŁ:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Dlaczego nie wniosła sprawy za rządów PO? Niech teraz żąda zwrotu od Tuska, a nie m.in. ode mnie? Ludzie nie wiedzą co to jest Skarb Państwa?

Państwo ma płacić? Niech płaci Józef Bąk i Donald Tusk.

Tak. Też tak uważam.

tak to się skończy=będzie obradować "nadzwyczajna kasta" potem stwierdzą- wsio w pariadkie ;-0

"poszkodowana w aferze finansowej Amber Gold, żąda od Skarbu Państwa 105 tys. zł odszkodowania."

Z jakiej racji naród ma placic odszkodowania poszkodowanym , za typowe błędy decydentów tamtych czasów ? ,
to nie Skarb Państwa powinien byc oskarżony , tylko ci co przywalali na takie procedery i ci co chronili takie postępowanie.

Odszkodowanie winni wypłacić ci co zawinili , ci co zezwolili , ci co opieszale i nieprawidłowo prowadzili śledztwa od 2009 r. i ci co chronili ci co kasę wyprowadzili.

Wszystkich prokuratorów, sedziów opieszałych i chroniacych przestepców
oraz decydentów tworzenia piramidy finansowej Amber Gold wyrzucić na bruk z zakazem wykonywania zawodu, jedynie fizyczna praca.

Na odszkodowanie powinni sie zrzucic sedziowie, prokuratorzy oraz herr Tusk wraz z synem.

Punktem wyjscia, kazdego postepowania w tej sprawie powinno byc pytanie gdzie "poplynely" i gdzie sa te pieniadze. Mozna ukryc 5 milionow, 20 lub trzydziesci. Ale 851 milionow, to juz musi byc "spora walizka" lub "schowek".
Wiec niech "polskie wymiar niesprawiedliwosci" nie mydli oczu ludziom, bo czas pracuje na korzysc mafii przestepcow, i ile sil zacznie sprawe tych "drobnych" wyjasniac. Inaczej cala ta sprawa smierdzi mydleniem oczu Polakom. Od tego sa sluzby .
Szczeguly mozna sobie potem latami wyjasniac na podobnej zasadzie jak "wypadek smolenski", dopasowujac "nagle odkrycia" do biezacych potrzeb politycznych. Ja tak od lat nawoluje do rozsadku i myslenia, ale to jak mowi komuch Timermans "rzucanie grochem o sciane", kiedy on probuje parlamentowi EU wyjasnic jaka "krzywde" wyrzadza Polakom PiS. A Baska Spinelli ( Corka Spinellego i Ursuli Hirschman, z narodu jedynie slusznie wybranego) wtoruje mu w tymze parlamencie w szlochach nad "dyktatura" PiS. Oni chcieli by dla Polakow neostalinistyczny system totalitarnej wolnosci i sprawiedliwosci, bez "zabojczego" dla kazdej ludzkiej wartosci "narkotyku" jakim jest tozsamosc narodowa, tradycja czy wybor wiary. Ciekawe jak zareaguja trolle. Czeklam.

I co wyjdzie na to, że złodzieje będą bezkarni a My Obywatele zapłacimy odszkodowania ? pięknie urwa pięknie :P

"Dziś odbędzie się kolejna rozprawa w procesie, w którym mieszkanka Starogardu Gdańskiego, poszkodowana w aferze finansowej Amber Gold, żąda od Skarbu Państwa 105 tys. zł odszkodowania. To bezprecedensowa sprawa, bo do tej pory jeszcze nikt nie złożył indywidualnego cywilnego pozwu w sprawie Amber Gold."

Proces powinien byc wytoczony Tuskowi, Komorowskiemu, i urzednikom ktorzy nie dopelnili swoich obowiazkow sluzbowych, a nie obecnemu rzadowi Polski!

tak wlasnie powinno byc obecny rzad juz wlasnie natychmiast powinien wytoczyc sprawe tuskowi jako premierowi ktory nadzorowal i mial taki obowiazek oraz ministrowi finansow poprzedniego rzadu i wyslac list gonczy za tuskiem i ministrem finansow oraz za prokuratorami i sedziami ktorzy nadzorowali te przekrety
musi to byc zrobione a nie slimaczone przez nastepne miesiace jak wytoczono proces prywatny to nastepnie proces przeciwko premierowi i ministrowi
to znaczy ze kazdy premier moze dopuscic do rozkradzienia naszej ojczyzny i nic nie ma zadnej odpowiedzialnosci
apeluje do min Ziobry i premier B Szydlo
dobrze zostalo zaczete ale nie stojcie w miejscu bo my Polacy czekamy na dzialanie

A Komisja Amber Gold gadu gadu gadu gadu. że ich jeszcze gardła nie bolą. Podpowiadam: Wypirzyć ze stanowisk WSZYSTKICH zamieszanych oraz obłożyć finansowymi karami do końca życia. To będzie NAUCZKA dla następnych. Nic innego nie zadziała, a Wam gardła wysiądą.

Zauważcie jak POlitycy z zagranicy sterują zachowaniami Polaków aby doprowadzić do wojny domowej. Używając swoich mediów nakręcają spiralę nienawiści Polaków do Polaków! Taka wojna była by na rękę naszemu bogatemu sąsiadowi, który nie może się POgodzić, że podnosimy z godnością głowę. Takie to POzoranctwo tej junii że dopóki byliśmy POtulni i pewien pan wykonywał rozkazy frau to junia na czele ze swoją frau nas kochała, a teraz, kiedy nie wykonujemy rozkazów to oni sterują nas na wojnę domową. Najgorsze jest to, że w Polsce nie brakuje użytecznych idiotów. Są to ci, którzy nic kompletnie nie zyskują na POddaństwie ale POddają się technikom sterowania i manipulacji. JEDYNIE SZYBKA REPOLONIZACJA MEDIÓW MOŻE TEN PROCES SPOWOLNIĆ! Spowolnić bo na pewno zatrzymać będzie trudno. Polacy zacznijcie myśleć! Obecne Podziały społeczne to zamierzony efekt wieloletniej uprawianej codziennie, skutecznie POlityki medialnej tvniu i gadzinówki. Popierajcie to co nasze, to co Polskie bo NIKT SIĘ ZA NAMI NIE WSTAWI! Od czasów rozbiorów nic się nie zmieniło, mamy takie położenie geograficzne i ciągle któryś wielki sąsiad próbuje nas zaadoptować. Jesteśmy dość dużym krajem i oni nie chcą abyśmy byli silni i samodzielni. Kochani rodacy, łączmy się a nie dzielmy! Apelujcie o to w każdym postcie.

Wszystko to czesciowa prawda. Cala prawda to to ze do tej gry wlaczyl sie jeszcze "element miedzynarodowy". Przeciwko zmianom obecnym w Polsce jest takze Miedzynarodowka Liberalno-Lewacka z ich ideowym przywodca, Spinellim, ktorego namacalnie reprezentuje w parlamencie EU Barbara Spinelli, jego corka. Jej matka jest Ursula Hirschman, wywodzaca sie z kregu zydowskiej, lewicowej masonerii. Poczytajcie o bracie Ursuli Hirschman, profesorze ekonomi, i "numerach " oraz "lamancach" jakie wyczynial. Barbara Spinelli wypowiada sie publicznie na temat tragicznej sytuacji w Polsce, a jej sila jej wplywow nie moze byc ignorowana.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl