niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
27 lipca 2017

​Dobre wieści dla Polski po szczycie G20. Morawiecki: Jesteśmy w awangardzie

Dodano: 18.03.2017 [22:27]
​Dobre wieści dla Polski po szczycie G20. Morawiecki: Jesteśmy w awangardzie - niezalezna.pl
foto: twitter.com/MR_GOV_PL
– G20 doszło do kompromisu w sprawie wolnego handlu, komunikat po posiedzeniu uwzględnia zarówno interesy krajów, które na nim zyskują, jak i tych, które mają deficyt handlowy – powiedział dziennikarzom podczas powrotu ze spotkaniu G20 w Baden-Baden wicepremier, minister finansów Mateusz Morawiecki.

Wicepremier wziął udział w spotkaniu ministrów finansów i szefów banków centralnych grupy G20, które odbyło się w piątek i sobotę w Baden-Baden w Niemczech.

Morawiecki wyjaśnił, że w ostatecznym kształcie komunikatu nie ma kwestii dekarbonizacji. Podczas dyskusji nad konkluzjami po spotkaniu mocno akcentowane były mechanizmy wolnego handlu, niemniej – jak powiedział – ze względu na opór Amerykanów i na nowej administracji USA, wolny handel został opatrzony w komunikacie wieloma dodatkowymi zastrzeżeniami.

Został właściwie usunięty z pierwszej wersji. To oznacza, że de facto komunikat jest swego rodzaju wypośrodkowaną funkcją interesów zarówno krajów najbardziej otwartych, które na handlu najwięcej zyskują, jak Holandia, Niemcy, Austria, Belgia, z krajami, które od wielu lat mają deficyt w rachunku bieżącym, handlowym jak Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania 

– powiedział wicepremier.

Ten kompromis udało się osiągnąć, ja myślę, że Polska bardzo dobrze reprezentowała tę linię środka 

– zaznaczył.

Według niego, z komunikatu wynika mocne zalecenie polityki fiskalnej, która promuje wzrost równości, redukcję nierówności oraz społeczne włączanie różnych grup. Ponadto zwrócono uwagę na odpowiedzialny rozwój, czyli taki sposób prowadzenia polityki gospodarczej, który – zdaniem Morawieckiego – proponowany jest przez Polskę.

Wicepremier poinformował, że dyskusja dotyczyła też wymogów kapitałowych i innych mechanizmów, które mają wzmacniać sektor kapitałowy. – Tutaj nasz kraj jest w bardzo bezpiecznej pozycji, ponieważ mamy sektor bankowy mocno skapitalizowany, jesteśmy zgodni z regulacjami europejskimi – zapewnił.

Wyjaśnił, że poziom aktywów w sektorze bankowym wynosi w Polsce ponad 80 proc. PKB, tymczasem są kraje rozwinięte, gdzie jeden kraj ma większe aktywa niż całe PKB danego kraju.

A więc z tego punktu widzenia zarówno parametry płynnościowe, jak i kapitałowe my wypełniamy znakomicie i już dzisiaj jesteśmy – można powiedzieć – w awangardzie 

– podkreślił wicepremier.

Wskazał, że dyskusja podczas spotkania G20 dotyczyła też włączenia do systemu finansowego osób, które są na jego marginesie. – Nasze projekty „cashless i paperless”, czyli Polska bez gotówki i Polska bez papieru szły dokładnie w kierunku tym, który jest ujęty w konkluzjach – powiedział. Według niego przedmiotem dyskusji było także wzmocnienie bezpieczeństwa cybernetycznego; Polska też wpisuje się w ten trend.

Dodał, że kwestią fundamentalną dla Polski, która była poruszana na spotkaniu było unikanie opodatkowania. 

Tutaj Polska, można powiedzieć, jest w szpicy państw, które chcą wymiany informacji, chcą transparentności, chcą zakazu opodatkowania podwójnego, ale również – co padło podczas dyskusji – nie powinno mieć miejsca dla braku opodatkowania. O to walczymy, aby nie było firm, które rozliczają swoje podatki na Seszelach, czy Bermudach płacąc 0,05 proc., a w Polsce wtedy w ogóle nie płacą podatku 

– podkreślił.

Według niego G20 podkreśla wagę automatycznej wymiany danych, transparentności, wypracowania reguł podwójnego opodatkowania ale i mechanizmów, które nie pozwolą uciekać z opodatkowaniem różnym firmom. Zwrócono też uwagę na rolę instytucji rozwojowych.

Morawiecki powiedział, że podczas debaty plenarnej podkreślił, iż Polska jest pierwszym krajem, który trzy miesiące temu wyemitował tzw. zielone obligacje (są przeznaczone na finansowanie inwestycji prośrodowiskowych – red.) warte 750 mln euro.

Wicepremier poinformował, że podczas konferencji rozmawiał z prezesem banku centralnego Chin, dziękując mu za współpracę. 

Jesteśmy pierwszym państwem, które wypuściło obligacje panda w juanie (…), na dobrą sprawę my dzisiaj zarabiamy na tych obligacjach, ponieważ marża jest ujemna po zamianie juana na euro. Prawdopodobnie będziemy robili drugą transzę obligacji w juanie, czyli panda bonds 

– zapowiedział.
Autor: Źródło: ,
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Jesteśmy z pewnością w awangardzie łupienia Polaków z pieniędzy .Pracuję na dwóch etatach i muszę płacić dwie składki na ubezpieczenie zdrowotne .Złodzieje !!!!

Powtarzam już kilka razy Pan Morawiecki to wielki szkodnik w tym rządzie Panie Jarosławie obudź się i wywal tego szkodnika

Agentura w akcji !~~~~krystyna - zjeżdżaj do swoich !

Do mojej emerytury niewiele ponad 1400 zł. netto ,po 35 latach pracy w Polsce dostałam niecałe 15 zł podwyżki.
Płakać mi się chce.

W zeszłym roku była deflacja-0,6%.
Podwyżka za co?

Czy moglby nas ktos reprezentowac,kto nie jest masonem ?
Coraz mniej w to wierze !
Wszedzie albo Czarnecki albo Morawiecki.

Mam odruch wymiotny jak czytam artykuły z takim propagandowym zadęciem. Znaj proporcjum Mociumpanie autorze.

No to czapki z glow jak po poltora roku rzadow PiS-u stalismy sie gospodarczym mocarstwem ! To moze od przyszlego roku rzad rozszerzy 500 plus na 2 miliony samotnych Matek wychowujacych tylko jedno dziecko ,ktore nic nie dostaja ???

ANBER ty PO-wski HIPOKRYTO. PIS-owi wystarczylo 1,5 roku aby rozpracowac antypolska mafie!!!!!!!! O\ile pamietam to twoja ulubiona partia twierdzila, ze w budzecie nie ma pieniedzy na program 500+ na zadne dziecko!!!!!!!!!!TFU TY HIPOPKRYTO !!!!

Tu chodzi o zwiększenie dzietności i zmniejszenie biedy wśród rodzin z większą liczbą dzieci.Samotne matki mało zarabiajace dostają 500+.

..jaka dzietnosc?...jezeli milioner dostanie na drugie dziecko 500 zl a matka ktora zrabia 900 zl nic bo zarabia 100 zl za duzo to jest sprawiedliwe ????..tylko u nas nie?

A gdzie tatuś dziecka?

Samotnej matce która zarabia 900 złotych wychodzi 300 złotych na osobę, czyli dostanie na drugie. Na pierwsze też by dostała gdyby było jedno bo wychodzi 450 złotych na osobę.

Takie jest to KODziarstwo nieważna co byle krytykować, coś się zawsze przylepi

Ciekawe, ze przedstawiciela Polski zaprosili na szczyt G20 Niemcy. Czyzbysmy mieli antypolskich Niemcow i propolskich Niemcow?

Merkel dała się ubłagać na długo przed wyborami Tuska :)) Pan Morawiecki zabiegał, tzn... :))

Wytłumaczenie jest prostsze. Morawiecki dał Mercedesowi 81 mln zł na budowę fabryki i zwolnił niemiecką firmę w dużej mierze z podatków.

Podobno nie zwolnił z podatków.

http://www.rp.pl/Motoryzacja/3...

Oj tam, po co takie rzeczy wypisywać. Przecież w tej fabryce będzie się rozwijać polska innowacyjność i nowoczesna myśl techniczna, a Niemcy będą tylko fizolami!
Prowadź Jarosławie!

Panie M.
W SRODKU to nic ciekawego Nie Ma, wiec co tak naprawde sie tam stalo?
Pochwalili cie za wykupienie banku czy cie usmiechami powitali?

Ostatnie bastiony komuny to wyższe uczelnie i sądy tak twierdzi wicepremier Morawiecki.
Popieram tę tezę.
Jak do tego dodamy niemieckie media.
http://ohsisi.pl/kto-wydymal-m...
https://www.youtube.com/watch?...
Operacja wymyślona w Niemczech.
http://wiadomosci.dziennik.pl/...
Polską gospodarkę zjada międzynarodowy rak korupcji.
Rząd PIS walczy z tym zjawiskiem i dlatego jest tak atakowany.
http://www.naszdziennik.pl/eko...
Afera wyłudzeń vat to ponad 50 mld zł.
Bruksela zrobi wszystko by obalić z tego powodu rząd PIS.

To cudowne, że "dobra zmiana" i 500+ w ciągu kilkunastu miesięcy odmieniła 40 milionowy kraj stojący na skraju przepaści, upadły i rozkradziony, bez gospodarki, wojska, służby zdrowia itp. w potęgę gospodarczą! Tego się bardzo dobrze słucha, a "ciemny lud" szaleje z radości!
Prowadź Jarosławie!

Stary góralu jesteś stary i głupi. Przez lata polskojęzyczne media tłumaczyły lemingom, że "musimy zaciskać pasa" przez ciągły "kryzys". Wtedy ty i tobie podobnie łykali to jak pelikany.

Tu sobie zajrzyj, niedouku

http://www.bankier.pl/wiadomos...

I co?

I to, że ten rzekomy "wzrost" wynikał z działania wspieranych przez PO mafii VATowskich...

Wyłudzanie VAT nie da się uniknąć, to jest wada konstrukcyjna tego podatku, musiało by nie być UE.

Wszystko to spisek, zmowa, mafia i kombinacje. Tylko JW Pan Premier Jarosław Kaczyński może zbawić Polskę, gdyż on jeden jest prawym i uczciwym człowiekiem. Tylko on jest w stanie wskazać kto jest dobrym Polakiem, a kto jest elementem układu, spisku i zmowy. On jedyny.
Prowadź Jarosławie!

To był jeden z najwyższych wzrostów w Unii, wszyscy naokoło mieli niższy , jedynie Słowacja miała minimalnie wyższy.
Poza tym to już nieaktualne, w tym kwartale idziemy na wzrost ponad 4%.

My, to znaczy kto? Żydzi?

Co z jedwabnym szlakiem ? Dlaczego Polska rezygnuje z opcji zarobienia miliardów dolarów rocznie ? Komu na tym zależy żeby zniszczyć ten projekt ? Co to za dobra zmiana która nie wykorzystuje szans ?

Rdzenny Polaku z Olgino! Projekt Jedwabnego Szlaku w Polsce był jedynie doskonałym chwytem Naczelnika Kaczyńskiego celem zmuszenia USA do umieszczenia w naszym kraju swoich wojsk.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl