niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
24 lipca 2017

Rewolucja w polskim sądownictwie. Ta ustawa to początek zmian

Dodano: 15.03.2017 [16:23]
Rewolucja w polskim sądownictwie. Ta ustawa to początek zmian - niezalezna.pl
foto: ms.gov.pl
Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Przyjęte rozwiązania odpowiadają sprawdzonym wzorcom krajów Europy Zachodniej. Jak zapewnia Ministerstwo Sprawiedliwości, dzięki zmianom KSSiP stanie się kuźnią kadr, absolwenci dostaną pewność pracy w zawodzie, a państwo nie będzie już tracić na tym, że młodzi prawnicy, kształceni z dużym nakładem sił i środków publicznych, zasilają prywatne firmy. 

Podniesienie jakości pracy sądów i sprawienie, by Polacy odzyskali wiarę w sprawiedliwość należy do najważniejszych zadań rządu Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski i Zjednoczonej Prawicy. Ważnym krokiem zmierzającym ku temu celowi jest nowelizacja ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury” – podkreślono w komunikacie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jak poinformował resort, projekt wprowadza m.in. regulacje, które mają obligować absolwentów KSSiP do tego, by w okresie sześciu lat po ukończonej aplikacji, na co najmniej trzy lata obejmowali urzędy w sądownictwie i prokuraturze albo zwracali koszt stypendiów. Na to samo narażą się, jeśli nie zdadzą egzaminu sędziowskiego lub prokuratorskiego.

Po ukończeniu kształcenia w KSSiP aplikanci sędziowscy będą – w myśl proponowanych rozwiązań – przystępować do egzaminu sędziowskiego, przeprowadzonego przez państwową komisję. Wynik, który osiągną ma decydować o pierwszeństwie przyjęcia na asesurę sądową. Dodatkowo w razie nieobsadzenia wszystkich stanowisk asesorskich przez aplikantów aplikacji sędziowskiej, minister sprawiedliwości będzie mógł przeznaczyć stanowiska, które zostaną dla aplikantów aplikacji prokuratorskiej.

Samo mianowanie na stanowisko asesora sądowego (przez ministra sprawiedliwości – red.) ma być dokonywane na czas nieokreślony. 

KRS zachowa przy tym prawo do zgłoszenia sprzeciwu wobec powierzenia asesorowi pełnienia obowiązków sędziego, a sprzeciw ten będzie podlegał kontroli Sądu Najwyższego. Jeżeli KRS nie zgłosi sprzeciwu, asesor będzie pełnił obowiązki sędziego przez okres czterech lat. Asesorzy, a więc „sędziowie na próbę”, otrzymają wszelkie atrybuty niezawisłości, przysługujące „pełnoprawnym” sędziom. Jeśli przebieg ich służby nie będzie budził zastrzeżeń, ich kandydatury zostaną przedstawione Prezydentowi RP przez KRS – już bez, obowiązkowego dotąd także dla absolwentów KSSiP, konkursu na wolne stanowisko sędziowskie 

– wynika z projektu.

Zmiany dotyczą też samego szkolenia. W myśl proponowanych zmian aplikant sędziowski, w ostatniej fazie aplikacji, będzie sprawdzał i wykorzystywał swoją wiedzę podczas praktyk w sądzie, na sali rozpraw. Projekt zakłada m.in., że po odbyciu 24 miesięcy aplikacji, może zostać upoważniony przez patrona praktyki – sędziego, do wykonywania, pod jego nadzorem, czynności sędziowskich. Nie będzie mógł jednak orzekać.

Równocześnie kandydaci mający inne kwalifikacje zawodowe niż absolwenci Krajowej Szkoły będą mogli ubiegać się o stanowiska sędziowskie w trybie konkursowym, na dotychczasowych zasadach.

Przyjęty przez RM projekt wprowadza też zmiany dotyczące ubiegania się o stanowiska sędziowskie przez referendarzy sądowych i asystentów sędziów. Osoby zatrudnione na tych stanowiskach w dniu wejścia w życie ustawy, będą mogły przystępować do egzaminu sędziowskiego jedynie w okresie przejściowym – dwa lata od wejścia w życie ustawy albo dwa lata od nabycia uprawnień wymaganych do podchodzenia do egzaminu. Po pozytywnym złożeniu egzaminu, asystenci i referendarze będą mogli ubiegać się o stanowiska sędziowskie w okresie pięciu lat od dnia złożenia egzaminu.

Zmienić ma się też sposób dojścia do zawodu referendarza sądowego. Do konkursu na stanowiska referendarzy sądowych będą mogły, jak dotychczas, przystąpić osoby po egzaminie sędziowskim, prokuratorskim, adwokackim, notarialnym i radcowskim, jak również, co – wprowadza projekt ustawy – osoby, które ukończyły aplikację sędziowską albo prokuratorską, ale nie zdały egzaminu sędziowskiego, czy prokuratorskiego oraz osoby po nowo wprowadzanym egzaminie referendarskim. Do egzaminu referendarskiego będę mogli też przystąpić absolwenci prawa, a egzamin referendarski będzie zarządzał minister sprawiedliwości.

Ministerstwo uzasadnia, że celem proponowanych zmian „jest efektywne wykorzystanie potencjału absolwentów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury”. 

To ważny krok, służący większej profesjonalizacji kadr sądownictwa. Wysoko wykwalifikowani absolwenci prestiżowej uczelni, zgodnie z modelem sprawdzonym między innymi we Francji i Hiszpanii, powinni w przyszłości tworzyć trzon sędziowskiej profesji 

– zaznaczono w komunikacie.
Autor: Źródło: , ,
DZIAŁ: ,
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

w Niemczech, od których pełna garścią czerpaliśmy wzorce prawne, w tym nawet ideę państwa prawnego (Rechtsstaat), zaczynają powoli nazywać rzecz po imieniu.

.Leider gerät zunehmend in Vergessenheit, dass die Justiz nach unserer Verfassung nur die dritte Gewalt ist und nicht die erste. Das Volk soll mittels Wahlen die Politik bestimmen, nicht ein gutes Dutzend Verfassungsrichter.

Niestety, coraz częściej zapominamy, że sądownictwo wg naszej konstytucji jest dopiero trzecią władzą, a nie pierwszą w kolejności. To ludzie powinni decydować o polityce w wyborach, a nie tuzin sędziów konstytucyjnych.

Ta zmiana nic nie zmieni, SEDZIA POWINIEN BYC NAJLEPSZY Z NAJLEPSZYCH I MOZE BYC NAWET KTOS KTO BYL ADWOKATEM, A TU SIE KONCZY SZKOLKE - PATENT JEST; to tak samo jak w PRL nie matura a chec szczera zrobi oficera, JA BYLEM W SADZIE WIELE RAZY DLA MNIE SEDZIAWIE TO LENIE, OSZUSCI I DEGENERACI, PO LUDZKU SWINIE, KTORZY PRZYCHODZA POOBIJAC SIE W PRACY, TAK JAK WY CHCECIE ZMIENIAC SADY SILNEJ POLSKI NIE BEDZIE, lepsi ludzie niz w sadzie pracuja w Biedronce, lepiej pracuja i nie sa jak bydlo z sadu

W Bydgoszczy w sadzie rejonowym nowy rynek5 chamstwo takiej UBeckiej baby jest od podłogi do sufitu, darcie mordy zupełnie jak w PRL. Ona nawet nie umie przyjść punktualnie do pracy, a obraza jej podlego majestatu jest zwrócić jej na to uwagę, to dopiero sie zaczynają wybuchy jej chamstwa. Powiem wam cos, najlepiej to wyjechać na stale do końca życia do Australii czy Nowej Zelandii, tak jak to zrobiła nasza koleżanka z mężem i jej nie ma tu od 1980 roku.

Przywracanie zaufania Polaków do sądów nie jest potrzebne.To Polska potrzebuje zaufanych instytucji,aby mogła się rozwijać,dbać o obywateli i o swoje granice.Polska potrzebuje ufać swym urzędnikom,że jej nie okradną,nie ochronią aferzysty i nie pozwolą wykraść majątku narodowego,że nie pozwolą bezprawnie okraść ludzi z ich dorobku.
Nie piprzcie więc,że to nam potrzebne jest zaufanie.My nie cioramy się po sądach,tylko pracujemy,dbamy o rodziny i przyszłość.Trafiamy tam,jeśli już,to jednorazowo.Wy kierując państwem potrzebujecie tych służb na co dzień,bo kanciarz,zdrajca i złodziej niweczy wasze,nie nasze dążenia.Zaufanie to powinniśmy mieć do was,rządzących,że dopilnujecie porządku w państwie.

Sądy opanowała mafia To pana słowa, byłego sędziego: "Mafia przejęła wymiar sprawiedliwości", "Bezmiar bezprawia". "Łatwiej w Polsce liczyć na sumienie przestępcy niż na sumienie wymiaru sprawiedliwości".
24 lutego 2014 roku sędzia Daniel Strzelecki (Sąd Rejonowy w Bolesławcu) oddalił skargę Bogusława Biedrzyńskiego na postanowienie prokuratora rejonowego w Bolesławcu umarzające postępowanie w sprawie biegłego sądowego Jerzego Karpińskiego.
Żadne przepisy nie nakładają na biegłego obowiązku osobistego dokonania oględzin wszystkich nieruchomości, które wykorzystał do porównania i ustalenia wartości budynku – argumentował sąd i utrzymał w mocy decyzję bolesławieckiej prokuratury, która umorzyła postępowanie w sprawie złożenia przez biegłego fałszywej opinii.
http://www.nj24.pl/article/bie...
http://3obieg.pl/polska-rzeczp...
http://progressforpoland.com/p...
o Zeznania autora bajkowego operatu szacunkowego, biegłego sądowego Jerzego Karpińskiego
o https://www.youtube.com/watch?...

o Bajkowy operat szacunkowy biegłego Jerzego Karpińskiego sprawa pokrzywdzonego Bogusława ...
o https://www.youtube.com/watch?...

Prawie na każdym budynku sądu, jest ten sam wizerunek, mówiący znany fałsz że: "sprawiedliwość jest ślepa". No ale wagę, oszukać się nie da. Chyba, że postać ją trzymająca, będzie miała oczy wydłubane, a ci co będą kłaść na szalę uczynki niecne, będą ja okłamywać. W pewnym sensie przypomina to grę w salonowca lub zabawę w „ciu-ciu babkę” oczy zawiązane. CD bajki, „ślepy sędzia” waży dzierżąc własnymi rekami wagę, na jednej szali złe uczynki a na drugiej przeciw wadze szali, dobre. Jeżeli sąd nie wynagradza za dobre uczynki, to należy je usunąć z tej wagi - pozostając tylko ze złymi. Ideologia sprawiedliwości, oszustw systemowych w tej branży, jest faktycznie zaślepieniem i oszustwem w kreowaniu „sprawiedliwości” - gdzie dominują ukryte ludzkie parszywe odruchy chciwości. A namiętności, kobiety i dzieci - rządzą światem, na co dzień i od święta. Nie ma sędziów niezawisłych, niezależnych i sprawiedliwych. Kodeks karny temu zaprzecza, kasta w togach jest solidarnie nietykalna, podobnie lekarze. Choć medycy, maja doskonałą wymówkę, że oni lecza tylko symptomy, ale nie chorobę – a symptom śmierci? to zawsze z winy pacjenta.
Przestępstwo kryminalne nie kradnij. Rośnie liczba sędziów, którzy są przestępcami. Cos mi to wygląda, na „kastę sekciarską”, pomimo wielu lat studiów – nie uznająca Dekalogu. Wiec prawo oko za oko, nie do wykonania.
Pytanie zasadnicze i stare jak świat, czym się rożni kobieta od mężczyzny? Moja formuła jest jedyna i akuratna w tym względzie i chyba najkrótsza, Otóż: Kobieta daje to, co jej nigdy nie ubędzie! Natomiast mężczyzna, oddaje wszystko co posiada bezpowrotnie, łącznie z portfelem. I jak tutaj walczyć o równouprawnienie, z naturą płci pięknej. Nie dociekam przyczyn tej kradzieży, jako ze Dekalog jest nieznanym. Gdybym był prokuratorem, domagałbym się najwyższego wyroku kary wiezienia, dla kasty. Kilka lat w oderwaniu od demoralizującego środowiska, które uczyniło razem z nami, z nich przestępców nietykalnych. Po odsiadce – być może pójdzie po zapałki, za które też nie zapłaci.

Czy nie można tutaj wprowadzić takiej ustawy jak w służbie zagranicznej ? Aż się prosi żeby pozbyć się bolszewi.

W obietnicach wyborczych miało być, że to będzie "korona zawodów", że będą sędziami zostawać najlesi z adwokatów, prokuratorów, doświadczeni, o wysokich kwalifikacjach, minimalny wiek miał być na 40 lat określony. A tu co mamy ? Będą dziecaki po szkole ? Bez doświadczenia ? To ma być kadra przyszłych sędziów ? I będą się uczyć na błędach ? Paru niewinnych wsadzą i się nauczą ? Czarno to widzę.

To nie są dzieciaki tylko perfekcyjnie wyszkoleni młodzi ludzie doskonale znający polskie prawo

Bardzo słuszne spostrzeżenie.Dzieciaki do rozstrzygania spraw to katastrofa.Przepisy można znać,ale gdy nie zna się życia,sprawa nie ma szans być należycie rozpoznana.

Wprowadzić wybieralność sędziów i instytucję sędziów (ławników) przysięgłych. Sądownictwo zmieni się w ciągu 1 roku.

Mickiewicz napisał:

WYBORY.

Mamy wodza wybierać, więc się, bracia, śpieszmy,
Lecz wprzód sobie pułkową muzykę obierzmy;
Na pierwszego trębacza podaję sapera,
Niech trąbi, choć nie umie, wszak go lud wybiera.

odpracować studia TAK!
i to nie tylko sędziowie
ale LEKARZE też i wszyscy którzy kończą wyższe studia

To MY Obywatele płacimy ciężkie pieniądze na ich naukę
a potem taki jeden z drugim wyjeżdża na zachód albo pracuje w prywatnej firmie

Jeżeli młody człowiek chce rozpocząć działalność gospodarczą i chce pracować jako budowlaniec czy producent sznurka to musi ZA WŁASNE PIENIĄDZE kupić np. sprzęt, materiały, zapłacić pracowników, opłacić lokal i podatki
A co w tym czasie student medycyny albo prawnik?
ZA NASZE się KSZTAŁCI ale ZARABIA już TYLKO do własnej kieszeni

DOBRA ZMIANA to ODPRACOWAĆ STUDIA
i to jest sprawiedliwe

Pięknie i niesamowicie, że dopiero po kolejnym zmarnowanym ćwierćwieczu, możemy naprawiać Polskę. lemingi, musicie zredukować picie alkoholu, tak samo jak wszędobylskie lewackie media, wtedy jest nadzieja, ze wydłuży wam się widzenie a wynik wyborów jakichkolwiek politycznych bedzie oscylował w okolicach 50 % jako normalny.

Osobiście to wolę trzęsienie w tym przypadku wymiaru sprawiedliwości bo co można wymyśleć w tym temacie jak tylko powrócić do praw szanujących państwo, ale również obywatela. Żadnych kast, ale profesjonalistów na usługach ku porządkowi i spokoju nas wszystkich.

TEMIDA ZA RZĄDÒW PO

W Mądrej Temidzie serce wciąż kołacze,
Oczy zakryte, lecz widać że płacze.
Miecz chce swój unieść, lecz sił jej brakuje,
Jednakże unieść go ciągle próbuje
Bronić nas chce i bronić chce szali.
Wierzę, że kiedyś przekupstwo obali.
Bo demokracja piękna jest, na Boga
Nie tylko dla tych których kryje toga.

TEMIDA ZA RZĄDÒW PiS

Mądra Temida oczy swe obciera.
Szalę złodziejom i zdrajcom wydziera.
Sprawiedliwości symbol w górę wznosi,
Na razie jeszcze miecza nie podnosi,
Ale gdy będzie ku temu potrzeba,
Mieczem poruszy i ziemie i nieba!
Dziś na Jej ustach znów zakwita radość-
Sprawiedliwości zaczyna być zadość!

Bardzo ładnie.
Gratuluję.

Ty tak od siebie czy skopiowałeś ? Sen jednak jest w przekazie.

To moje. Te moje wiersze często są dłuższe, nawet za długie! Więc czasami "wycinam" i wklejam fragmeny przy różnych tematach. Niektóre wycinki używam kilka razy, trochę zmieniam albo też zmieniam porządek zwrotek. Tylko jeden raz wiersz ten był, jako komentarz, użyty w całości (orginał)-jako "Sędziowie-Bogowie"

Dziękuję

Długie redukują czytelność. Ludzie omijają teksty, na które trzeba poświęcić więcej czasu. Większość pragnie szybko zapoznać się z jak największą ilością komentarzy by wyrobić sobie opinię, co " ludzie myślą", pragnie mieć "kontrolę" nad tym, co się dzieje. Wiersze
patriotyczne jednak są ważne. Pokazują patriotyzm i miłość do Polski.
Już tylko ich obecność ogrzewa serca. Każdy nawet nie zastanawiając
się i nie czytając wie, ile pracy i czasu kosztuje wiersz. Dziękuję za tę okazywaną miłość do Ojczyzny. Ona jest jak ogień, jak światło, jak
drogowskaz. Proszę kontynuować i budować dalej DOBRO.

https://www.youtube.com/watch?...

Polska konstytucja jest niedemokratyczna dlatego, ponieważ uniemożliwia demokratyczny wybór bardzo ważnej, trzeciej
władzy sądowniczej, nie pozwala Suwerenowi na kontrolę tej
władzy. Sędziowie wybierają się sami : zapewnia to komunistom
tak jak w PRL-u MONOPOL na władzę. Jest to MONOPOL
POLITYCZNY. Kontroluje on dwie pozostałe władze, ponieważ
komunistyczna konstytucja daje mu takie prawo. Wszystkie
ustawy ten MONOPOL ocenia wg własnego widzi mi się,
a Suweren nie ma nic do powiedzenia.

O nadrzędnej, politycznej, absolutnej władzy nad wszystkimi obywatelami i innymi władzami przez ten MONOPOL świadczy np.
decyzja o odebraniu (kradzieży) obywatelom 150 mld zł z OFE.

Suwerenem w PRL-bis nie są Polacy, jest nim MONOPOLISTYCZNA
KLASA SĘDZIOWSKA, PRAWNICZA. To są prawdziwi władcy Polski, bananowej republiki, a nie jakiegoś "demokratycznego państwa
prawa." Prawo w Polsce jest dalej narzędziem komunistycznej
władzy i służy jej interesom, a nie sprawiedliwości. Taka jest
istota ustroju politycznego w Polsce, ukrywana wyjątkowo przebiegle pod dekoracjami demokratycznymi.

W państwie demokratycznym niemożliwe by było zrobienie z Polski
dzikiego kraju i przekształcenie państwa w ChDiKK. Czy to nie jest
oczywiste ?

Po porostu zróbcie to !

Na 67 kolumnach budynku umieszczono osiemdziesiąt sześć paremii prawniczych w języku polskim i łacińskim.

https://pl.wikipedia.org/wiki/...

Czy o Bogu znajdziemy w tych paremiach ? Czy nie tylko w jednej,
nr 21 :

" Nauka prawa jest znajomością spraw boskich i ludzkich oraz wiedzą o tym co sprawiedliwe, a co niesprawiedliwe."

Jednak nie podano, cóż to takiego są te "sprawy boskie". Żadnego odwołania do Biblii, do DEKALOGU, do Księgi Mądrości. Ciekawe, dlaczego nie chcieli podzielić się z ludem co do wiedzy dotyczącej owych "spraw boskich" ?

W USA na fasadzie Sądu Najwyższego widzimy Mojżesza z 10 Przykazaniami Bożymi. Na drzwiach głównych do gmachu : DEKALOG.

http://10commandments.biz/biz/...

http://www.americanchristianhi...

http://www.itwillpass.com/Mose...

Czy to nieciekawe, że nie ma paremii która by pouczyła lud, że DEKALOG jest fundamentem sprawiedliwości, że każda władza pochodzi od Boga, że pierwszym obowiązkiem wszystkich władców jest sprawiedliwość i to znaczy, iż każdy władca MUSI wypełniać
przykazania DEKALOGU, że prawo nie jest niczym innym jak narzędziem
sprawiedliwości, której regulamin podyktował Pan Bóg ?

Na 86 paremii, tylko w jednej niejasna wzmianka o "sprawach boskich"...
Czy to przypadek ?

No ładnie to tak ? Czy Pan Bóg nie pogniewa się za to na tzw. "polskich
prawników" ? A może już się pogniewał ?

Jakby nie było, Amerykanie oddali i oddają Bogu co boskie, a cesarzowi
co cesarskie. Wydaje się, że w przypadku "polskich prawników" sprawa
przedstawia się inaczej: zagarnęli oni sobie wszystkie prawa.

Zostaną oni ukarani, albowiem Księga Mądrości mówi wyraźnie :

http://www.nonpossumus.pl/ps/Mdr/

1.8
6.2
6.3
6.4
14.26
14.27
14.30
14.31

Za uczynienie z Polski dzikiego kraju, za zdeprawowanie prawa,
za grabież ludu, za zbudowanie ChDiKK na fundamencie kłamstwa :

4.19

http://i.dailymail.co.uk/i/pix...

Starych sędziów wywalic na emerytury po 2000 zł na prowincji kasta za tyle wyzyje.
Wziac młodych po studiach przeszkolic i zatrudnic.
Panie Ministrze do zwolnienia caly patologiczny uklad w Wydziale Karnym Sadu Rejonowego w Swidnicy na czele z Prezesem Sadu Rejonowego.!!!!!!!!

Hoover, wywalić to koniecznie, z tym, że trzeba wprowadzić proces selekcji, co i jak i czy wykonywał praworządne wyroki w sprawach, jeżeli okaże się, że nagminnie wyrokował nie zgodnie z procedurą, wbrew dowodom,i nagminna ignorancja prawa, to takiemu należy się odebrać uprawnienia do świadczeń emerytalnych, za to, że był bandytą a nie sędzią! Jestem pewien, że kasta komunistyczna, nie będzie miała nawet jednego, co by mógł dostać emeryturę. To są oszczędności podatnika i zarazem dowód okazały wdzięczności wpbec Niezłomnych.

Ta szkoła to kuźnia kadr sądowych rodem z PO i resortowców. Zawężanie przyszłych kadr to tej szkoły to błąd. Mam nadzieję, że ten projekt zostanie zmieniony bo zamknąłby wielu młodym prawnikom , asystentom drogę do uzyskania urzędu sędziego. Asystenci to najbardziej wykorzystana grupa przez sędziów i pracuje za grosze. Ziobro popełnia w tym przypadku błąd.

"Starych" sędziów na emeryturę za 2000 zł. Na prowincji wyżyją!

na prowincji to wyzyja za 10000zl tak powiedziala szefowa kasty sadowniczej.

starym zrobic egzamin czy sie znaja jeszcze na prawie czy juz przesiakli rutyna i przekupstwem i w razie oblania testu sprawdzajacego zdolnosc wydalic z zawodu i pozbawic prawa na sedziowska emeryture.

Mamy nadzieję, że likwidacja targowicy w sądownictwie będzie ostatnim decydującym ciosem zadanym komunie w Polsce. Niedobitki będą już potem łatwiej usuwalne.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl