Pożegnanie kard. Macharskiego. Tłumy podczas ostatniej drogi hierarchy

Wikimedia Commons/KSAF AGH

  

- Jego głęboka wiara i nadzieja, ale także wyczucie spraw społecznych, umożliwiły w okresie stanu wojennego oraz w trudnych momentach transformacji ustrojowych po roku 1990, przeprowadzenie ludu Bożego Archidiecezji przez Morze Czerwone skomplikowanej polskiej rzeczywistości (...) - mówił kardynał Stanisław Dziwisz podczas homilii Mszy pogrzebowej śp. kardynała Franciszka Macharskiego. W uroczystościach udział wziął m.in. prezydent Andrzeja Duda. Specjalny list wysłał papież Franciszek. Tłumy krakowian pożegnały ukochanego hierarchę.

Podczas Mszy Świętej pogrzebowej nie było żadnych przemówień ani kondolencji, co jest odzwierciedleniem skromności kard. Macharskiego.

Odczytano list papieża Franciszka:

"Jestem wdzięczny Opatrzności, że dane mi było odwiedzić go podczas niedawnej wizyty w Krakowie. W tym ostatnim etapie życia był bardzo doświadczony cierpieniem, które znosił z pogodą ducha".

"»Jezu, ufam Tobie« - to biskupie zawołanie było dewizą jego życia i pasterskiej posługi” - napisał papież.

Trumna z ciałem kardynałem została złożona w krypcie biskupów krakowskich, obok kard. Adama Sapiehy.
 
Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się już w czwartek, gdy w Bazylice Ojców Franciszkanów miała miejsce Msza Święta koncelebrowana przez nuncjusza apostolskiego w Polsce abp Celistino Migliore. Po Mszy Świętej trumna została przeniesiona z franciszkańskiej bazyliki do katedry na Wawelu. W kondukcie wzięły udział poczty sztandarowe, kompania wojskowa, orkiestra i tysiące krakowian.
 
Kardynał Franciszek Macharski urodził się 20 maja 1927r. Całe życie duchownego było związane z Krakowem.  W 1945 r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk kard. Adama Stefana Sapiehy w 1950 r. W latach 50. poznał ks. Karola Wojtyły - późniejszego papieża Jana Pawła II, z którym przyjaźnił się do końca życia.

W związku z wyborem kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, 30 grudnia 1978 papież Jan Paweł II mianował ks. Franciszka Macharskiego następcą na urzędzie arcybiskupa metropolity krakowskiego. Święcenia biskupie otrzymał 6 stycznia 1979 w Bazylice św. Piotra. Jako dewizę przyjął słowa: Jezu, ufam Tobie.

Był wielkim czcicielem Bożego Miłosierdzia, św. s. Faustyny Kowalskiej, przy której relikwiach modlił się bardzo często. Kardynał Macharski miał ogromny wpływ na budowę Bazyliki Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Włączał się w akcje charytatywne, budowę domów dla samotnych matek, schronisk. Nigdy jednak nie szukał rozgłosu, słynął ze skromności. Jan Paweł II mówił o kardynale- biedaczyna z Krakowa.

W 2002, gdy ukończył 75 lat, oddał się do dyspozycji papieża. Jednak Jan Paweł II zlecił, aby dalej sprawował urząd arcybiskupa krakowskiego. 3 lata później, 3 czerwca 2005 roku  papież Benedykt XVI przyjął  rezygnację kardynała. Gdy ustąpił z urzędu, zamieszkał w klasztorze sióstr albertynek w Krakowie.

W czerwcu br. hierarcha przewrócił się, łamiąc kręgosłup. Po operacji kardynał nie odzyskał przytomności. Papież Franciszek, podczas pielgrzymki do Polski, gdy dowiedział się o stanie hierarchy, zmienił plan pielgrzymki i 28 lipca odwiedził hierarchę w szpitalu.

Kardynał Franciszek Macharski zmarł 2 sierpnia 2016r. o godzinie 9.37.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Wikipedia,tvn.pl,niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Z tej obietnicy Trzaskowski zamierza się wywiązać. „Tramwaj Różnorodności” to dopiero początek...

Rafal Trzaskowski / fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

Nowy prezydent Warszawy znalazł się ostatnio w ogniu krytyki z powodu zapowiedzi podwyżek cen biletów za przejazdy komunikacją publiczną, a także za sprawą nierozwiązanego dotychczas problemu "śmieciowego". Oliwy do ognia dolało wycofanie się Trzaskowskiego z wyborczej zapowiedzi zwiększenia bonifikat przy przekształcaniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Jedno, co dotychczas udało się prezydentowi stolicy, to zorganizowanie ideologicznej przejażdżki tramwajem, choć i tu nie obeszło się bez kłopotów - tramwaj się popsuł. Rafał Trzaskowski nie składa jednak broni i zapowiada, że... spełni niektóre obietnice wyborcze. Na razie te, które dotyczą środowisk LGTB. Wszystko wskazuje więc na to, że i tęcza na placu Zbawiciela wróci.

W październiku tego roku Trzaskowski zapowiadał, że kiedy zostanie prezydentem Warszawy podpisze samorządową kartę LGBT.

Okazuje się, że obecny prezydent Warszawy nie rzucał słów na wiatr i zamierza spełnić swą obietnicę.

[polecam:https://niezalezna.pl/250172-ratusz-drenuje-kieszenie-warszawiakow-potezna-podwyzka-wbrew-wyborczym-zapowiedziom]

[polecam:https://niezalezna.pl/250455-to-moglo-przydarzyc-sie-tylko-trzaskowskiemu-tramwaj-roznorodnosci-mial-awarie]

O swojej determinacji w tej kwestii poinformował na tle "tramwaju różnorodności".  

O planowanej podwyżce cen biletów za przejazdy komunikacją publiczną, a także o sprawie nierozwiązanego dotychczas problemu "śmieciowego" i bonifikatach dla właścicieli nieruchomości nie wspominał.

[polecam:https://niezalezna.pl/249955-krzywonos-bedzie-uczyla-tolerancji-w-stolecznym-tramwaju-najnowszy-pomysl-trzaskowskiego]

Widać są sprawy ważne i ważniejsze. Do ważniejszych z pewnością należy dobre samopoczucie środowisk LGTB...  Oświadczenie Trzaskowskiego komentowali internauci.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, twitter.com

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl