niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
25 lipca 2017

Źródło przecieku z Komisji Weneckiej namierzone? Dziwny zbieg okoliczności

Dodano: 03.03.2016 [14:32]
Źródło przecieku z Komisji Weneckiej namierzone? Dziwny zbieg okoliczności - niezalezna.pl
foto: twitter.com/PACE_News/
W weekend wyciekł projekt opinii Komisji Weneckiej w sprawie m.in. Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Sekretarz Generalny Rady Europy Thorbjørn Jagland oświadczył, że żałuje tego co się stało. Jednak przeciek storpedował pracę nad dokumentem i postawił rząd w trudnej sytuacji. Źródłem przecieku mógł być Wojciech Sawicki, który jest Sekretarzem Generalnym Zgromadzenia Parlamentarnego RE. Nie pierwszy raz urzędnik angażuje się w wewnętrzną politykę w Polsce.

Komisja Wenecka ma dziś rozpatrzyć polską prośbę o przełożenie terminu wydania opinii ws. zmian w Trybunale Konstytucyjnym - dowiedziała się TVP Info.

Przeciek wstępnej oceny Komisji Weneckiej utrudnia dialog polityczny. Ktoś z Komisji Weneckiej przekazał dokument o klauzuli niejawnej jednej z redakcji - powiedział wiceszef MSZ Konrad Szymański.

Tymczasem pod koniec stycznia po głosowaniu na temat debaty o Polsce w Radzie Europy poseł Platformy Obywatelskiej, Agnieszka Pomaska wygadała się na temat źródła debaty. W trakcie audycji w TOK FM powiedziała:

Trzeba zwrócić uwagę, że inicjatywa tej debaty nie wyszła od żadnego z krajów czy grup politycznych, tylko wyszła od Sekretariatu Rady Europy i taka dyskusja po pierwsze już się toczy. Na posiedzeniu plenarnym Rady Europy prawdopodobnie odbędzie się w kwietniu...

Sekretarzem Generalnym ZPRE jest Wojciech Sawicki. Pełni tę funkcję od 1 lutego 2011 roku. Wojciech Sawicki nie ma oporów przed mieszaniem się w polską politykę. W 2014 roku był wraz z Andrzejem Halickim głównym rozgrywającym przy okazji afery madryckiej.

Tuż przed wyborami samorządowymi media „ujawniły”, że Adam Hofman, Mariusz Antoni Kamiński i Adam Rogacki jadąc do Madrytu na konferencję zadeklarowali, że jadą na własną rękę samochodem, a polecieli tanimi liniami. Jak się okazało wszystko odbyło się zgodnie z przepisami, ale powstało domniemanie, że politycy polecieli tam na wycieczkę. Podsycały to tabloidy, które „dotarły” do nagrań polityków z Hiszpanii. W spór angażował się również Wojciech Sawicki, który tak opisał obecność parlamentarzystów PiS-u na konferencjach prasowych:

„30 października 2014 roku [podczas konferencji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy] w Madrycie Mariusz Kamiński był obecny tylko na porannym spotkaniu. Adam Hofman i Adam Rogacki zarejestrowali się po południu. Mimo oferty Sekretariatu nie chcieli otrzymać dokumentów dotyczących konferencji, ani dossier. Potem opuścili budynek.

12 grudnia 2013 na spotkaniu [Zgromadzenia Parlamentarnego RE] w Paryżu wszyscy trzej dżentelmeni zarejestrowali się, ale - jak się wydaje - opuścili salę tuż po rozpoczęciu spotkania. Później nie zabierali głosu. 27-28 maja 2013 podczas spotkania w Izmirze [Turcja] wszyscy trzej dżentelmeni zarejestrowali się, ale opuścili budynek wkrótce po rozpoczęciu spotkania. Nie pojawili się już ani 27, ani 28 maja. Nie zabierali głosu w dyskusji.”

Była to odpowiedź na pytania Andrzeja Halickiego, który był wtedy przewodniczącym polskiej delegacji w Radzie Europy.

W 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski wręczył Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Wojciechowi Sawickiemu. Długo był związany z Klubem Inteligencji Katolickiej w Warszawie. Od 1979 zasiadał w zarządzie KIK, w latach 1981–1984 pełnił funkcję jego wiceprezesa, a od 1984 do 1990 – skarbnika.

Służba prasowa Komisji Weneckiej przysłała do dziennikarzy notkę z komentarzem Sekretarza Generalnego Rady Europy Thorbjørna Jaglanda ws. wycieku poufnego projektu opinii Komisji ws. Trybunału Konstytucyjnego w Polsce.

„Szkoda, że ten projekt opinii Komisji Weneckiej o zmianach w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym RP wyciekł z naruszeniem jego poufnego charakteru”- podkreślał Norweg.

 Do przecieku doszło w weekend. Projekt dokumentu w języku angielskim udostępniła w internecie „Gazeta Wyborcza”.
 
Protest ws. publikacji poufnego dokumentu do Komisji Wenecji zgłosiło polskie MSZ. Minister Witold Waszczykowski wystosował pismo do sekretarza generalnego Rady Europy Thorbjørna Jaglanda. Wiceminister Aleksander Stępkowski rozmawiał z sekretarzem Rady Europy. Wystąpił z wnioskiem o przełożenie terminu wydania opinii na czerwiec.

Powodem ma być właśnie przeciek projektu opinii.W poważny sposób podważył zaufanie, jakim obdarzaliśmy Radę Europy i Komisję Wenecką w tej sprawie
– mówił wiceminister.

Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

PiS wiedział że przewodniczącym w rzekomo bezstronnej KW jest Sawicki. Więc po jaką cholera Waszczykowski chodził tam z projektami zmian PiS-u. Można było olać te całe skorumpowane opiniotwórcze Euro-kołchozowe organizacje i POsprzątać w Polsce samodzielnie. Czego PiS się boi?"Młodzieżówki" Targowicy z KOD-u i ich "majdanu"? Z KOD-em porządek zrobią narodowcy a z lewackimi gazetami POrządek musi zrobić rząd

Przecież PiS jest źródłem tego przecieku. Kogo chce prezes oszukać?

Zlikwidować Trybunał Konstytucyjne pieniądze skierować na domy dziecka i szpitale.

Olać tą komisję i tych zachodnich dupków, bo to i tak się ta banda idiotów rozpadnie

Teraz pozostaje już tylko referendum.
Kiedy Polacy się nauczą,że swoje sprawy należy załatwiać we własnym domu?

Dlaczego źle oceniacie Waszczykowskiego? Przecież jak się okazało ta cała Komisja Wenecka to jakaś grupka pozbawionych wstydu, honoru małych ludków gotowych zniszczyć Polskę za każdą cenę! Z powodu wycieku powinien zostać natychmiast zmieniony skład takiej komisji - i to w 100%!!!!!

Komisja Wenecka powinna zająć się popsutymi volkswagenami oraz napaściami na Niemieckie dziewczęta

Wenecka, Paryska czy Japońska, co za różnica! Żaden liberał czy bankster nie zdzierży niezależnej Polski!!! A tym bardziej nagromadzenie tylu pasożytów z Komisji Weneckiej nie pozwoli Polsce na samostanowienie! Dlatego PiS niech zrobi ile się da - do następnego wypadku.... lotniczego?

Panie Redaktorze niech Pan się zdecyduje. Jeżeli przeciek nastąpił w Komisji Weneckiej to nie mógł tego zrobić Sawicki. On nie ma nic wspólnego z KW. Niech się Pan zdecyduje

Wszystko ma swoją cenę. Komisja Wenecka też. Jeżeli można kupić draft projektu, można też kupić decyzję. Wszędzie gdzie szeroko pojęty liberalizm, tam wąsko pojęty interes.

draft projektu - im więcej angielskawego bełkotu, tym piękniejsza mowa ojczysta, chciałoby się powiedzieć. Więc, bełkoczcie moi mili, bełkoczcie.

Dlatego, jest jedyna konkretna okazja do skompromitowania RE, Komisji Weneckiej i innych organów UE. To powinno poprawić wizerunek rzetelności Polski. Natomiast, kompletnie skompromituje głównie opozycję PO-stkomunistyczną (PO, PSL i innych komuchów) np. tow. Wojciech SOWIECKI. Rzuca też poważny cień na organy UE - podobno "uczciwe"???!!! Tu nie ma sentymentów, albo będziecie słuchać tow. Martina Schulza i brać "beżowych", albo pokarzecie kto tu jest uczciwy !.

Pan Waszczykowski uwierzył, że jest mężem stanu (a nie jest). Popełnił poważny błąd zapraszając Komisję do Polski. Doprawdy nie wiem co chciał osiągnąć, przecież wynik kontroli był oczywisty od samego początku.

Lewactwo europejskie , będzie niszczyć prawicowy rząd polski. Trzeba wziąć przykład z innych krajów i kroczyć polską drogą . Nie liczmy na to ,że przychylnie rozpatrzą polską sprawę.

Lewactwo europejskie , będzie niszczyć prawicowy rząd polski. Trzeba wziąć przykład z innych krajów i kroczyć polską drogą . Nie liczmy na to ,że przychylnie rozpatrzą polską sprawę.

Dodam jeszcze ze opina KW moze nie jest wiazaca ale jest opiniotworcza,juz widze jak rozbebnia na caly swiat-tak w Polcsce jest lamana demokracja,w koncu komisja tak stwierdzila,byli tam na miejscu i sami widzieli na wlasne oczy jak tam lamia ta demokracje.Trzeba bylo ich nie zapraszac,nic im do tego.

A ja mam demokrację w nosie i jeszcze gdzieś ! O co walczyć o patologię ?

Sawicki PO i wszystko jasne. Jeszcze Suchocka?

Nie trzeba bylo ich zapraszac bo nic im do naszych spraw,nie musimy sie nikomu tlumaczyc ani spowiadac ani udawadniac ze tu jest demokracja.Niech sie unia nie wtraca,to ich wtracanie jest skandalem i powinni za to przeprosic.PIS nie musi udawadniac ze jest prawy i demokratyczny zwlaszcza przed bandą nikczemnikow z unii,ktorych poczynania sa podszyte falszem i zdrada.

Skoro opinia Komisji Weneckiej nie jest wiążąca, to po co minister Waszczykowski poprosił członków tej komisji, o ocenę stanu prawnego w Polsce? Liczył na to, że rzeczona Komisja orzeknie, iż w Polsce demokracja nie jest zagrożona? No to przeliczył się. Zresztą, co to za moda na usilne starania, aby obcy nas chwalili, aby poddawać decyzje polskich organów władzy pod osąd organów międzynarodowych? Toż przecie taką metodę stosowali politycy poprzedniej koalicji: aby tylko europejski dygnitarz uśmiechnął się do nas i poklepał po plecach. Tym razem jednak nie dość, że nie uśmiechnął się, to jeszcze na dodatek zganił. No i zrobił się smród. Obecna opozycja znalazła się w stanie ekstatycznego zachwytu. A rząd ma zagwozdkę, a premier szydło dylemat: co począć z panem Waszczykowskim, który postawił obecne władze w bardzo niezręcznym położeniu.

ta cała Komisja Wenecka może spływać w kanał w Wenecji, tyle warta ich opinia, ile pokazali profesjonalizmu...na szczęście nie ma prawa, które nakazuje nam uwzględniać ich wypociny...

Kiedy K***A zbierzecie się za pracę i zrobicie porządek. Cierpliwość się kończy, osądy [potępienie i kary] literackie nie interesują mnie !!! Zająć się zniesieniem - USTAWY 1066 NIEBEZPIECZNEJ DLA SPOŁECZEŃSTWA.Czekam.............

Tak wygląda tzw. demokracja po europejsku. Teraz wiadomo. Zapisują się do KiK'ów, by robić krecią robotę. Sawicki. Trzeba zapamiętać to nazwisko. Postąpił ("mógł być" to delikatnie)jak zwykła baba gaduła (przepraszam panie!). Teraz rozumiemy, że istnieje ciche porozumienie między GW a niektórymi tzw. Katolickimi Klubami Inteligencji (warszawka?) oraz tzw. katolickim "Tygodnikiem Powszechnym"

Najwyzsza pora wykopac te LEWACKIE sciero ,ta V-bolszewicka kolumne!!!!!

Komisja Wenecka powinna najpierw oczyscic sie z zarzutow o korupcje i kolaboracje z organizacjami antyrzadowymi i antypolskimi. Winni zlamania prawa o dochowaniu poufnosci powierzonych im dokumentow, powinni byc wykryci i postawieni przed sadem. Jezeli Komisja Wenecka i Rada Europy nie potrafia same przestrzegac prawa to niech nie pouczja innych!

czy to jest ta siwa świnia na zdjęciu

Komisja Wenecka i EU niech sie zajma prawdziwym problemem jakim jest nielegalna imigracja i granice a nie sprawami Suwerennej Polski. Jak tak dalej pojdzie to Europa przestanie istniec!

Nawinąć na rolkę ten raport i do toalety z nim

To tłumaczy dlaczego KIK wspiera Bolka. Cóż za nazwa tego towarzystwa? Protestuję przeciwko używaniu słowa Katolicka przez tę zgraję.

rzad polski powinien ten 'dziurawy'raport
odrzucic.w czasie wojny kapusiom,donosicielom
za zdrade glowy golono.rzadzacy nie powinni tego
odpuscic.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl