Nie było zielonej wyspy za rządów Donalda Tuska

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Jacek Liziniewicz

Dziennikarz „Gazety Polskiej” oraz „Gazety Polskiej Codziennie”. W \"GP\" kieruje działem dotyczącym tematyki środowiska.

Kontakt z autorem

Wbrew temu, co wmawiali nam przez ostatnie lata politycy Platformy Obywatelskiej i PSL, Polska nie przeszła suchą nogą przez kryzys gospodarczy. Jak podał Główny Urząd Statystyczny, w IV kw. 2012 r. i I kw. 2013 r. mieliśmy recesję techniczną i ujemny wzrost gospodarczy.

Posłowie Platformy Obywatelskiej wielokrotnie przekonywali Polaków, że Polska to jedyny kraj, który w czasach ogólnoświatowego kryzysu mógł się pochwalić stałym wzrostem gospodarczym. Mieliśmy być zieloną wyspą na czerwonej mapie Europy. – To był największy kryzys od lat 30. ubiegłego wieku. Dzięki rządom Platformy i PSL przeprowadziliśmy Polskę suchą nogą przez ten kryzys. Teraz pokazują nas jako przykład dla całej Europy – mówiła podczas ubiegłorocznej konwencji wyborczej partii Hanna Gronkiewicz-Waltz, wiceprzewodnicząca PO. Propagandę sukcesu eksportowano też za granicę. „W ostatnich pięciu latach większość państw europejskich to popadała, to mozolnie wydobywała się z recesji, a kłopoty wręcz zalewały ich gospodarki. Tymczasem Polska w tym okresie nie zaznała żadnej recesji i wygląda na to, że teraz wskaźniki jej wzrostu gospodarczego będą rosnąć coraz szybciej” – można przeczytać na stronie Platformy Obywatelskiej, która powołuje się na „Financial Times”. News pochodzi z listopada 2013 r. Problem jednak w tym, że według GUS mieliśmy wtedy do czynienia z półroczną recesją. Na przełomie 2012 i 2013 r. PKB Polski malało. Statystycy dopiero po trzech latach zrewidowali swoje dane.

„Rewizja danych wyrównanych sezonowo dotyczących IV kw. 2012 r. i I kw. 2013 r. związana jest przede wszystkim z procedurą wyrównania sezonowego. Dołączenie do szeregu nowych danych zawsze powoduje konieczność ponownego przeprowadzenia analizy sezonowości dla całego szeregu. Analiza taka może powodować rewizję oszacowań efektów sezonowych dla przeszłych okresów”

– tłumaczą bełkotliwie urzędnicy GUS, dodając, że w rewizji danych nie ma niczego nadzwyczajnego i w przyszłości mogą one się zmienić.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie".
Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Udostępnij

Wczytuję komentarze...

Kolejna hucpa Platformy

/ Piotr Galant

Platforma Obywatelska złoży wniosek do KRRiT o wstrzymanie finansowania telewizji publicznej z budżetu państwa - poinformowały posłanki Małgorzata Kidawa-Błońska i Iwona Śledzińska-Katarasińska. A jakieś merytoryczne pomysły bez robienia igrzysk?

Posłanka PO Iwona Śledzińska-Katarasińska przekonywała na konferencji prasowej w Sejmie, że w TVP "nagminnie" łamany jest art. 21 ustawy o radiofonii i telewizji, który zakłada, że publiczna telewizja realizuje "misję publiczną, oferując (...) całemu społeczeństwu i poszczególnym jego częściom, zróżnicowane programy i inne usługi w zakresie informacji, publicystyki, kultury, rozrywki, edukacji i sportu, cechujące się pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością oraz innowacyjnością, wysoką jakością i integralnością przekazu".

W związku z tym - jak mówiła - Platforma złoży w czwartek wniosek do KRRiT o wstrzymanie finansowania telewizji publicznej z budżetu państwa.

"Nie ma tam (w TVP - PAP) obiektywizmu, ani rzetelności, ani bezstronności. Programy informacyjne i programy publicystyki społeczno-gospodarczo-politycznej są de facto tubą propagandową rządu" - oceniła Śledzińska-Katarasińska. Jej zdaniem, w TVP jest "porażająca dysproporcja" w czasie antenowym, poświęcanym ugrupowaniom koalicji rządzącej i partiom opozycyjnym.

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) podkreśliła, że Platforma oczekuje, iż Najwyższa Izba Kontroli sprawdzi, jak wydawane były środki z budżetu przez TVP.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl