Rzepliński wycofuje się rakiem? Po wizycie Komisji Weneckiej: Nie ma sporu wokół TK – WIDEO

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Magdalena Piejko

Kierowniczka działu „Kultura” w „Gazecie Polskiej”. Związana także z telewizją Republika, gdzie wydaje m.in. program „10.04.2010. FAKTY”.

Kontakt z autorem

Przebywający w Polsce przedstawiciele Komisji Weneckiej spotkali się dzisiaj tylko z niektórymi sędziami Trybunału Konstytucyjnego. Prezes TK Andrzej Rzepliński, dopytywany przez naszą dziennikarkę, dlaczego wybrał jedynie tych sędziów, którzy reprezentują jedną stronę sporu wokół TK, odpowiedział zaskakująco: „Nie ma żadnego sporu wokół Trybunału”.

We wtorkowym spotkaniu wzięli udział – poza prezesem Rzeplińskim – prof. Leon Kieres, prof. Sławomira Wronkowska, prof. Marek Zubik i prof. Piotr Tuleja. Czyli wszyscy sędziowie wybrani przez poprzedni rząd PO-PSL. W rozmowach nie uczestniczyło pięciu sędziów zaprzysiężonych w grudniu przez prezydenta Andrzeja Dudę, choć wcześniej wystąpili z wnioskiem o udział w spotkaniu.

W ten sposób Komisja Wenecka została pozbawiona możliwości wysłuchania stanowiska sędziów Trybunału Konstytucyjnego zaprzysiężonych w grudniu 2015 r. przez prezydenta RP, co może wpłynąć na kształt przyszłej opinii” – napisali w oficjalnym liście kierowanym do Andrzeja Rzeplińskiego sędziowie, których nie wpuszczono na spotkanie. Pod listem podpisali się Lech Morawski, Julia Przyłębska, Mariusz Muszyński i Piotr Pszczółkowski.

Rzepliński pytany o to, dlaczego nie zaprosił na spotkanie mianowanych w grudniu sędziów, stwierdził: – Nie widziałem potrzeby, żeby wszyscy sędziowie brali udział w rozmowach, to by je utrudniło, nie ma takiego zwyczaju.

Nasza dziennikarka chciała również dowiedzieć się, dlaczego wybrał tylko tych, którzy reprezentują jedną stronę sporu wokół TK, odparł: – Nie ma żadnego sporu wokół Trybunału.

Zobacz wideo:


Ciekawa była też odpowiedź Rzeplińskiego na pytanie innego z dziennikarzy o to, jaka może być treść opinii Komisji Weneckiej. – Cholera go wie – odpowiedział prezes TK.

Pod koniec spotkania na korytarzu Trybunału Konstytucyjnego pojawili się sędziowie – m.in. sędzia Julia Przyłębska i Piotr Pszczółkowski.

Zapoznamy się z obiema stronami sporu, sędziowie, którzy nie brali udziału w spotkaniu, przekazali mi swoje stanowisko na piśmie – zapewnił przewodniczący Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio.

Swoje stanowisko dotyczące niektórych przepisów zawartych w nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym przekazali członkom KW także przedstawiciele instytutu badań nad prawem Ordo Iuris, którzy zwrócili uwagę na nietrafność szeregu zastrzeżeń prawnych wobec przepisów ustawy w sprawie TK. W spotkaniu z Ordo Iuris wzięli również pracownicy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Delegacja Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo, nazywanej Komisją Wenecką, przybyła do Polski na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego.

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij


Wczytuję komentarze...

​Nie potrafiła tego ukryć. Spojrzenie HGW na Andrzeja Dudę mówi wszystko – WIDEO

twitter.com

Paweł Krajewski

Dziennikarz portalu Niezalezna.pl, specjalizuje się w tematyce politycznej. Wcześniej pracował m.in. w portalu telewizjarepublika.pl.

Kontakt z autorem

Podczas wczorajszych uroczystości związanych z 73. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego prezydent stolicy dała niezły „popis”. W swoim wystąpieniu nie mogła powstrzymać się od skandalicznych odniesień do bieżącej sytuacji politycznej. Jednak mocniejsze wrażenie niż jej żenujące słowa robi spojrzenie Hanny Gronkiewicz-Waltz, którym „obdarzyła” Andrzeja Dudę. 

Prezydent stolicy podczas uroczystości w przeddzień 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego powiedziała, że w Polsce każde pokolenie, także dzisiejsza młodzież, musi przejść próbę. Jak mówiła, jest nią obrona wartości jakimi są: wolność, demokracja i prawa człowieka, bo żadna z tych wartości nie jest gwarantowana raz na zawsze.

To jest wypowiedź skandaliczna, która nie powinna mieć miejsca przy okazji tej uroczystości, bo rzeczywistość mamy zupełnie inną niż za czasów Powstania Warszawskiego 

skomentowała słowa HGW rzecznik Prawa i Sprawiedliwości

Raczej wolałabym, żeby aktywność pani prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz była skoncentrowana przede wszystkim na stawieniu się przed komisją reprywatyzacyjną i wyjaśnieniu złodziejskiej reprywatyzacji, która miała miejsce w Warszawie, bo to jest sprawa uczciwości, rzetelności i też demokracji 

– dodała Beata Mazurek. 

Tego samego dnia kamery TVP zarejestrowały dość wymowny moment. Chodzi o krótkie ujęcie zarejestrowane w czasie uroczystości, w czasie którego Gronkiewicz-Waltz podaję rękę prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Spojrzenie HGW mówi wszystko o stosunku prezydent Warszawy do głowy państwa…
Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl