niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
25 lipca 2017

Maria Przełomiec o kulisach programu „Studio Wschód” i ataku rosyjskich mediów

Dodano: 30.01.2016 [22:21]
Maria Przełomiec o kulisach programu „Studio Wschód” i ataku rosyjskich mediów - niezalezna.pl
foto: TVP Info/print screen
W programie „Studio Wschód”, emitowanym w TVP Info, prowadząca wywiad redaktor Maria Przełomiec rozmawiała z Władimirem Medińskim, rosyjskim ministrem kultury. Dziennikarka tłumaczyła, że trudno się dziwić niechęci Polaków wobec żołnierzy Armii Czerwonej, którzy mordowali polskich żołnierzy. Minister, który bronił gen. Iwana Czerniachowskiego w pewnym momencie usłyszał: "Zabił mojego dziadka". Przeprosił za to Rosjan producent programu Marek Czunkiewicz, co wykorzystała propaganda Putina. Stracił za to posadę w TVP.

Rosyjski minister kultury Władimir Mediński podczas rozmowy z panią w „Studio Wschód”, był otwarty na pani argumenty?
Nie, znałam dokonania Władimira Medińskiego, zanim został jeszcze ministrem. W dzisiejszym (z 30 stycznia  – przyp. red.) programie „Studio Wschód” wróciłam do tego wywiadu (z Medińskim – przyp. red.), i historyk, który jest specjalistą i autorytetem, jeśli chodzi o II wojnę światową, mówił, że Mediński nie jest historykiem, ale zwykłym propagandystą. Jeśli chodzi o ministra Medińskiego, to wiedziałam, z kim mam do czynienia. Przygotowałam się tak, aby móc odeprzeć każdy jego argument.

Dlaczego producent programu Marek Czunkiewicz przeprosił za to Rosjan?
Nie wiem, czyja to była inicjatywa. Czy on zaproponował to Rosjanom, czy oni jemu? Minister był prywatnie. Ministerstwo Kultury zostało poinformowane o jego wizycie w poniedziałek wieczorem, a wizyta odbywała się w środę. Więc polskie władze uznały, że jest to wizyta prywatna, jednak rosyjskim władzom zależało, aby ją jak najbardziej nagłośnić. Moim zdaniem, zależało im, aby narzucić swoją wersję wydarzeń, swoją narrację. Do pewnego stopnia udało im się to w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, natomiast nie udało się w wywiadzie dla „Studia Wschód” i prawdę powiedziawszy, pan minister był dosyć zdenerwowany, opuszczając telewizyjne studio. Najwyraźniej ambasada rosyjska miała pretensję do Marka Czunkiewicza, co to za dziennikarka i dlaczego ten wywiad tak wyglądał.

I Marek Czunkiewicz napisał list…
Napisał list z poczty korporacyjnej TVP do rzeczniczki ambasady rosyjskiej, że miało być inaczej, że przeprasza, że chodziło o zbliżenie polsko-rosyjskie, ale zagrał czynnik ludzki i na przyszłość będzie bardziej kontrolować dziennikarzy. Myślę, że ten list w ogóle się nie miał ukazać, ale ambasada rosyjska, która najprawdopodobniej dostała lekką reprymendę od ministra bardzo rozczarowanego mną, postanowiła ten list nagłośnić, twierdząc, że są to przeprosiny telewizyjnych władz za moje zachowanie. To spowodowało jego zwolnienie, bo żadna telewizyjna korporacja nie może sobie na coś takiego pozwolić. Tym bardziej, że w rosyjskich mediach ukazały się informacje, że telewizyjne władze przeprosiły za mój wywiad.

Czunkiewicz miał do pani pretensje po programie?
Nie, w ogóle na ten temat nie rozmawialiśmy.
 
Nie ma pani problemów z zapraszaniem Rosjan do kolejnych programów?
Teraz myślę, że będę miała problem. O ile pan Mark Sołonin jest niezależnym historykiem i nie należy do wielbicieli Putina, o tyle prawdopodobnie z osobami związanymi z władzą Putina może być trudniej. Rosyjskie media „rozjeżdżają” mnie przecież od kilku dni, choć dzisiaj nieco zmieniły ton.

One się z panią kontaktowały?
Skąd. Tylko Radio Svoboda pytało, jak było naprawdę i czy władze telewizji przeprosiły za mnie, i czy to prawda, że w trakcie programu była robiona sonda, która wykazała, że większość polskich widzów była po stronie ministra Medińskiego, bo taka informacja w rosyjskich mediach jest propagowana.  

Czyli wszystko na odwrót.
Wszystko na odwrót, nie było ani sondy, ani przeprosin. Atakują mnie jednak oficjalne media, jak Rossija24 czy lenta.ru, która była kiedyś portalem niezależnym, ale po usunięciu kierownictwa stała się kolejną tubą propagandową Kremla.

Ze strony TVP ma pani pełne wsparcie?
Tak, moi szefowie mi pogratulowali. Program jest co tydzień, jest nadawany bezpośrednio po Teleexpressie, został wydłużony o 10 minut i trwa 33 minuty. Więc muszę powiedzieć, że wsparcie z ich strony mam.

Kiedy można oglądać pani program?
W soboty o godz. 17.25 w TVP Info. W dzisiejszym programie pytałam, dlaczego USA oskarża Putina o korupcję i dlaczego Kreml organizuje akcje protestacyjne w Niemczech po gwałcie na młodej Rosjance, która przeprowadziła się do Niemiec. Rozmawialiśmy też o tym, co mówił minister Mediński o polskiej historii. Staramy się reagować na bieżące wydarzenia.
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Jak generał miał zabić tej Pani dziadka, jak generał zmarł w 45 a dziadek 52? Ta Pani kłamała a za kłamstwo trzeba przepraszać

czyli znów pozostały krzyki i obudzenie się

Za ruską dywersję w TVP każdy dywersant dostanie słusznie w trybie natychmiastowym kopa w d... !

A jakim prawem zaprosił ten sowiecki parch kacapskiego gebelsa, który bezczelnie załgiwał

historię promując zbrodniczą armię czerwoną i jej ludobójczych gienierałów ! A na koniec ten towarzysz

"producent" kajając się na kolanach przed kacapami obrażał Polską Redaktorkę, która prawidłowo zareago-

wała na bezczelne łgarstwa putinowskiego załgańca !

Maria Przełomiec zachowała wielką klasę i opanowanie w rozmowie z tym łgarskim faszystowskim putinowcem,

co bezczelnie załgiwał historyczne fakty, że zbrodnicza faszytowska armia czerwona razem z sojusznikiem

sowieckiej rosji Hitlerem dokonała 17 IX 1939 czwartego rozbioru Polski ! A potem pogoniona przez Wermaht

tchórzliwie albo poddawała się albo uciekała bez opamiętania. W 1944 roku uzbrojona przez Amerykanów ta

zbrodnicza armia czerwona ponownie najechała Polskę mordując, gwałcąc i grabiąc bezbronną cywilną ludność

- Polki i Polaków. A następnie przez 45 lat okupowała Polskę okradając i prześladując Naród Polski.

PS
Według amerykańskiego eksperta od spraw sowieckich dr. Jacka Wheelera, w Polsce setki (na Zachodzie

tysiące) "niezależnych" dziennikarzy są na listach płac rosyjskich służb. To "wspomaganie" odbywa się

"bez zobowiązań" i na różne sposoby i poprzez różne anonimowe konta czy też "koperty". Tak że jest trudno

wykrywalne. Ci "niezależni" dziennikarze sami sprawują nad sobą auto-cenzurę w sprawach Rosji i sami

wykazują się prorosyjską inicjatywą zapraszając np. rosyjskich polityków do programów publicystycznych.

Idź się teraz powieś chamie żydowski

oglądałem,ja bym tą babę wypier...dolił,ona ma nasrane we łbie,kim ona jest,,ćpunka i psychopatka,hanba

Hańbą to było bicie czołem hitlerowi we wrześniu 39...
Każdy sowiet padał przed nazistowskimi niemcami w hołdzie...
To prawdziwa hańba
a swe upodobania dewiacyjne pozostaw gumowym lalom

Głodnemu chleb na myśli.Jedż chamie do Niemiec, tam się naćpasz i zostaniesz wy.....ny z przodu , z tyłu i w każdy inny sposób.
Tak się nie dyskutuje na tym forum.
Do psychiatry pobudzony lewaku!

nie przedstawił, niż ty sam, glucie porosyjski.

A więc minister Mediński był w Polsce z prywatną wizytą,a stronie rosyjskiej zależało na jej nagłośnieniu i stąd obecność ministra w studiu TVP Info. Na szczęście dzielna pani Przełomiec stanęła na wysokości zadania i pokrzyżowała te niecne ruskie knowania. Pytanie tylko, czy to rosyjski minister sam się wprosił na siłę do polskiej telewizji, czy też został do niej zaproszony ? Jeśli to pierwsze, to rozumiem, że został potraktowany jak intruz, ale jeśli był jednak zaproszony, to nie rozumiem, po co była ta szopka. W każdym razie widać teraz wyraźnie, że wbrew temu co mówią polscy oficjele, to stronie polskiej nie zależy na dobrych relacjach z Rosją a nie odwrotnie. Dziwię się tylko, że Rosjanie chcą jeszcze z Polakami o czymkolwiek rozmawiać.

Sam tu przyznajesz, że wielu spraw nie rozumiesz. Zacznij może od jakichś korepetycji, bo tu chyba nikt ci lekcji nie udzieli. Albo dzwoń na informację, zdziwiony dzięciole.

Brawo!

Gaz będziemy kupować jeszcze drożej niż obecnie. Takie będą skutki najeżdżania na Rosję przy każdej możliwej okazji i odczuje to negatywnie każdy obywatel Polski. Zachód tymczasem robi z Rosją interesy, a my jak zwykle stoimy z boku i patrzymy jak przepada ta wielka kasa. Dobre stosunki (zwłaszcza gospodarcze) z Rosją są potrzebne i tyle. Polska leży w środku Europy pomiędzy zachodem, a Rosją i trzeba to wykorzystać. Aż dziwne, że do tej pory Polska nie potrafiła skorzystać z tak znakomitego położenia. Pamiętajmy o poległych, ale nie atakujmy Rosjan tak jak zrobiła to ta dziennikarka. Ci odpowiedzialni za zbrodnie już dawno nie żyją i powinno nam zależeć na jak najlepszych relacjach z naszym sąsiadem.

@ Frank - nie pie**ol głupot.Trzeba wszystkie chwasty z TVP wyplenić. Ten był kolejnym.

tak wlasnie dziala agentura wplywu; ten kolezka z TVP to tylko pchla.

Dlaczego producent programu Marek Czunkiewicz przeprosił za to Rosjan? To proste: ZEW NATURY.

Powiedzmy sobie jasno, ze nikt z Kremla nie przestaje być propagandystą. Szanowny minister Mediński zamierza uruchomić muzeum jeńców z lat 1919-1920 i udowodnić nam ludobójstwo, bo mało który jeniec wrócił do ichniej żydobolszewii, więc wniosek prosty. Ale w przypadku polskich oficerów z 1939 roku nikt nie chce uwierzyć, że się gdzieś rozeszli, np. do Mandżurii. Więc Mediński jest rozgoryczony.

Pomyliła Pani Rokossowskiego, który nigdy nie był w Polsce sądzony (nie mówiąc o tym, że skazany) za korupcję z Michałem Rolą-Żymierskim.

Oglądałam ten program,ale nie podobał mi się agresywny ton prowadzenia programu w stylu Olejnik.
Pani Mario,proszę podpatrzeć naszą panią Premier-kulturą i spokojem można zniszczyć wroga.

Od dłuższego czasu nie oglądam polskojęzycznych stacji TV. Zastąpiłem je CNN, CNBC, BBC a nawet Aljazeera (doskonale czysty angielski). Zaglądam na moskiewski kanał Rosija 24 w języku oryginału i to dlatego że RT czy RT DOT są stacjami przeznaczonymi dla zagranicznego odbiorcy (anglojęzycznego) i dlatego jest tam w zasadzie dobrze skrojona propaganda. Rosija 24 nadawana dla rdzennych mieszkańców musi się przynajmniej w jakimś zakresie liczyć z odbiorcami, chociażby po to aby nie popękali ze śmiechu. I tak w dniu 30 stycznia 2016 roku Rosija 24 kilkakrotnie wracała do tematu ubolewając że „przyjaciel Rosji” niejaki Czunkiewicz „postradał rabotu”. Ale szlachetni Rosjanie już mu zaproponowali „nowoju rabotu” w formie eksperta w Polsko Rosyjskiej Komisji do spraw tam jakichś. Oczywiście krytykowali Przełomiec a nawet minister zgodził się na odwiedziny grobu jej dziadka i złożenie przeprosin jeśli ta pokaże pisemny rozkaz Czerniachowskiego nakazujący rozstrzelanie owego dziadka. Klasyczne odwracanie kota ogonem. Czerniachowski wysłal jedynie ponad 7 tys. młodych polskich patriotów na wschodnie rubieże Kraju Rad a oni okazali się słabeuszami i wszyscy poumierali. Przypomnę, ze w 1937 roku dzieduszka Stalin zesłał ponad 350 tys. „zakluczonych” na Magadan gdzie najbliższej zimy nie przeżył ANI JEDEN ZESŁANIEC. Był to więc zwyczajny mord na 350 tys ludzi skazanych np. za to że w warunkach choroby nie wykonali dziennej normy wyrębu drzewa w tajdze. W prosty sposób działali więc na osłabienie radzieckiej ojczyzny i wspomagali imperialistów w walce z Krajem Rad.
Inna sprawa to prostackie zachowanie Przełomiec i w zasadzie „odszczekiwanie” ministrowi. Potem stwierdziła że co prawda „dziadek umarł na Syberii” i nie został rozstrzelany ale ona użyła „przenośni”. To opinia z Rosija 24. Czy prawdziwa? Nie wiem. Z drugiej strony nie oczekiwałbym aby Rosija 24 opluwała Putina czy Rosję. Takie rzeczy są tam niemożliwe. Przypomnę, że w dwa lata po śmierci Stalina w ZSRR wykonano ponad 700 tys wyroków śmierci (już za Chruszczowa), czyli wykonywano ponad 1000 wyroków dziennie nie odliczając „prazdnika” 1 maja, 7 października, 9 maja czy 8 marca (najważniejsze święta w ZSRR). Do dzisiaj nikt nie ośmielił się skrytykować Stalina za ludobójstwo (30 a być może i 50 mln istnień ludzkich). „Takaja to strana”A

Dziękuję pani Mario! Powiedziała to także w moim imieniu.

- pewnie ma znowu nieregularna miesiączkę i stąd te nerwy.

Brawo pani Mario !!!!!! tak trzymać !!!!!

- a jak byl maly to bawil się lalkami i robil na druta.W TV pokazują go z karabinem ale w domu to on zaklada prześwitujacą halkę i damskie pantofle.

Nie ma tego złego coby na dobre nie wyszło. Zdekonspirowała się tuba Kremla osadzona w TVP. Marek Czunkiewicz. Na marginesie czy to nie Rosyjsko brzmiące nazwisko? Więcej takich akcji i TVP oczyści się z tub Kremla.

gnac to bolszewickie bydlo ktore potrafi jedynie usluznie sie czolgac , zero inteligenci zero rozumu zero dbdania o swoja Ojczyzne

Szkoda nawet jednego słowa na takiego kretyna jak Ty!

kto pamięta, co był kiedyś za wywiad w telewizji z jakimś ruskim, który rozsierdzony krzyczał na dziennikarza, czuł się jak pan w rozmowie z polskim dziennikarzem? chyba po smoleńsku

A dlaczego ten Pan "nie miał czasu" na oficjalne zaproszenie, tylko na "występ' w telewizji polskiej? Czy chodziło mu tylko o przekaz jego racji dla szerokiej widowni . O to też zapytała Pani redaktor. Słusznie.

Do redakcji....Czy mogli byście zrobić ranking banków w którym najbezpieczniej i najkorzystniej warto wziąć kredyt na mieszkanie,lub budowę domu..?

@Jagna, proszę napisać opinię na temat, t.j. odnoszącą się do treści artykułu.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl