niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
21 lipca 2017

Zamek Królewski zamiast Pałacu im. Józefa Stalina w „Wiadomościach”. To dobry początek

Dodano: 10.01.2016 [20:40]
Zamek Królewski zamiast Pałacu im. Józefa Stalina w „Wiadomościach”. To dobry początek - niezalezna.pl
foto: TVP1
W końcu nie trzeba będzie oglądać daru sowieckiego przywódcy podczas każdych „Wiadomości” w TVP1. Od dziś w tle pokazywany będzie zegar na wieży Zamku Królewskiego w Warszawie.

To decyzja nowego szefostwa TVP i Wiadomości.

PKiN był darem narodu sowieckiego dla narodu polskiego. Gmach wybudowano w latach 1952–1955 według projektu radzieckiego architekta Lwa Rudniewa. Budynek inspirowany był moskiewskimi drapaczami chmur. Architektonicznie osadzony jest głęboko w nurcie socrealizmu.

W lipcu ub.r. zamieściliśmy apel rzecznika Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie dr Jerzego Bukowskiego.:

W ostatnich miesiącach wiele samorządów gminnych zdecydowało o rozbiórce pomników sławiących Armię Czerwoną i jej żołnierzy (...) Wzywam więc władze Miasta Stołecznego Warszawy, aby uczciły 60. rocznicę oddania do użytku tego architektonicznego monstrum, mającego przypominać Polakom, że są niewolnikami sowietów, decyzją o zburzeniu go

- domagał się rzecznik POKiN, dr Jerzy Bukowski (czytaj tekst Zburzyć Pałac Kultury i Nauki!).

Fakt, iż mieszkańcom III RP nie przeszkadza dziś, że nad stolicą góruje symbol ustanowiony przez morderców ich dziadków, mówi wiele o okaleczeniu, zdeformowaniu ich mentalności przez lata niewoli -

pisaliśmy w sierpniu ub.r. w tekście Roz...walić Pałac Kultury! „Co nam obca przemoc dała, nocą rozbierzemy”.

Pierwszy krok za nami...
Autor: Źródło:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Chobielin zawsze domagał sie wyburzenia PKiN więc tu powinien być kompromis wszystkich partii w Sejmie, kiedys tez darzylem sympatia ten relikt sowietów lecz teraz tak plac należy od nowa zagospodarować

I tak to się ludzi podpuszcza... A nuż wezmą się i zburzą, koszta poniosą... Albo w czynie społecznym na pamiatki rozbiora. Wtedu spadkobiercy się znajdą i wyczyszczony plac ogrodzą...

A bardziej serio. Jak czytam te wszystkie "pomysły", to chyba faktycznie coś nam nasi krzywdziciele zostawieli. Zostawili nam żołdacką falę, ból skopanego tyłka co myślenie i rozsądek odbiera. Szkoda.

Bo mścić też trzeba się umieć.

zburzyć nie gdyż jest to nasza historia, ale wykorzystać obiekt jako symbol ucisku,w ten sposób go przedstawiać. jest to najlepsze miejsce na muzeum stalinizmu.

hmm a może zamiast burzyć ,ze względów czysto ekonomicznych
jak wiemy przynajmniej na dzień dzisiejszy przedsięwzięcie nieopłacalne,kosztowne postawić przed frontem tego curiosum architektonicznego obelisk,monolit itp. z inskrypcją ,powiedzmy ..to jest ohydny relikt okupacji bolszewickiej sowieckiej,komunistycznej etc.

Owsiak swoje "światełko do nieba" puszcza skąd? Powiedzcie mu, że w Warszawie jest Zamek Królewski, bardzo godne miejsce, związane z naszą skomplikowaną historią, bo z "Pałacem Kultury" sprawa jest prosta jak strzał z nagana to jest dar miłości sowietów do Polski, miłości piekielnie perwersyjnej.

Oto największe zmartwienia prawicy: stare budynki, pomniki, zmarli. Oby tak dalej!

Jestem za zburzeniem pałacu kultury, ale mniej więcej wiem jakie pieniądze byłyby potrzebne na wyburzenie takiej budowli. Teraz po prostu nie stać nas na poniesienie takich nakładów. Te pieniądze są bardziej potrzebne w służbie zdrowia, oświacie, rozwoju przemysłu, itd....

Podawać wysokość abonamentu RTV bo emeryci nie wiedzą a TVP Info nie informuje wcale. Na złość? Żeby mniejsze wpływy były czy co? http://www.krrit.gov.pl/abonam...

Zburzyć pomnik stalinizmu. Na jego miejsce wybudować nasz własny PKiN. Nowoczesny, futurystyczny.

Najlepiej, jakby to cudo socrealizmu zniknęło z Warszawy na 100-lecie Niepodległości Polski. Ostatecznie - w 2020 roku - z okazji stulecia Bitwy Warszawskiej:) Do tego czasu, mam nadzieję, znajdą się pieniądze na przeniesienie wszystkich znajdujących się tam instytucji w inne miejsca. A zmiana tła "Wiadomości" - bardzo dobra:)

Kto ma zapłacić za zburzenie pałacu? Czy Bukowski chciałby, aby za publiczne pieniądze został zburzony pałac? Czy podatnicy mają płacić za doktorka widzimisię? Czy znów ideologia ma dominować nad rozsądkiem ekonomicznym?. W końcu PKN to jakaś część historii, nawet niechlubnej, ale to był dar od sąsiada, jaki on by nie był.

nikt na razie nic nie burzy tylko wyrzuca kadr z rozbiegówki wiadomości!!!
Czytaj ze zrozumieniem!

A ten "naród sowiecki" to co za jeden?

Bardzo mi sie podobalo ze w koncu wiadomosci dot. np. WOSP byly bardziej obiektywne, tak maja wyglada wiadomosci, relacjonowanie obiektywne, jak pokazuja WOSP to niech powiedza wiecej o innych akcjach, ktore nie maja takiego wsparcia medialnego.

Warto pamietac ze raz wrzucenie pieniedzy do puszki to za malo, dlatego podobalo mi sie stwierdzenie dot. pomocy nie tylko od swieta (sam ja i moja firma placimy 2% zysku na wybrane organizacje (w tym jedna organizacje pomagajacym zwierzetom z Indii ! (tam te funty sa warte o wiele wiecej niz np w UK czy PL)).

Mam nadzieje ze to powiew Polskiej wolnosci !

PKN powinien być skrócony a na szczycie postawić pomnik ofiar komunizmu !.Co do wośp to ile kosztowała całodzienna transmisja i kto to zapłaci ?,czy inni mogą również żądać całodobowego nadawania ?,kto dał owsiakowi takie przywileje?.Z tego co zebrał potrącić koszt nadawania i pogonić kolesia.

Czy ktoś zwrócił uwagę na to, że w Wiadmościach o WOŚP było chwilę, a zaraz po tym informacje o innych inicjatywach, jak Caritas czy Pah? Czy to są już oznaki dobrych zmian w TVP?

Co do PKiN, niech już zostanie. Koszty wyborzenie lepiej przekierować na udowę łuku.

Najpierw zaczalbym od wykopywania "zasluzonych" jenjeralow na powazkach, laczce itp. i odsylania skremowanych szczatek tych mordercow do rodzin ich resortowych potomkow lub kiedy takich nie ma do zbiorowych pochowkow w baltyku kolo Krolewca!

A "palac", co sama nazwa jest juz zaklamaniem (bo raczej wieza komunistow bardziej pasuje), no coz.
Niech na razie zostanie! Stocznia i przemysl sa wazniejsze!

opamiętajcie się i przestańcie pie.dolić głupoty o wyburzeniu pałacu kultury był taki okres i to jest jego symbol było minęło i nie wróci tylko idioci wyburzają stare "pamiątki " .

ben, gdyby ci cizia wybiła zęby, czy chodziłbyś z pokiereszowaną gębą na miłą pamiątkę?

Sluszna uwaga jj,mysle ze idac tym mysleniem to napewno nasz kolega chodzilby bez zebow do konca zycia.

a ciebie to chyba pi.....a w ten głupi ł.b i są skutki ! Czyste komusze myślenie wyburzać wszystko co zostało zrobione w latach 1945 a październikiem 2015 r.

A może nie chcę oglądać codziennie tego kloca w drodze do / z pracy i przypominać sobie tego okresu.

Haha, naprawdę chcecie burzyć Pałac Kultury i Nauki, bo był budowany z pieniędzy ZSRR kilkadziesiąt lat temu? To bloki gierkowskie też zburzcie, w końcu to też z jeden z symboli komuny. W ogóle zburzcie wszystko, co zostało wybudowane przed rokiem 1989.

Dlaczego nie protestowałeś jak koledzy niszczyli stocznie huty, przemysł włókienniczy . Gdzie byłeś ?

Jeśli piszesz serio to przykre co ci zrobili z glową.

Dobra Zmiana , myślę że powoli będę oglądał Wiadomości .

Za wcześnie na ten ruch!

Budowla wzoszona była prymitywnie, ruscy spadali z rusztowań, ginęli...

Nas różni od nich szacunek dla ludzkiego życia. Stąd też rozbiórka będzie wymagać kolosalnych nakładów.

Profesorowie z PW szacowali ją na 800 mln zł + koszty znalezienia siedzib dla instytucji działających w pałacu (4 teatry, 2 muzea, etc).

Na razie za te pieniądze można wybudować 15 szpitali, albo odbudować przemysł stoczniowy. Na 75-lecie Polska będzie wystarczająco zamożna i wtedy wyburzymy. Dziś są ważniejsze wydatki. Taka jest rzeczywistość.

60-lecie uczcijmy decyzją, 75-lecie rozbiórką.

Doskonaly pomysl z Zamkiem Krolewskim, a rozwalanie zaczalbym od wszystkich bolszewickich pomnikow i zmiane ulic w calym kraju zeby zadna polska ulica nie miala imienia bolszewickiego scierwa, ani tez " zasluzonej" czerwonej holoty, ktorzy cale zycie sluzyli obcym na szkode Polski.
Pomniki sowieckie wypier.... albo oddac Putinowi i won z tym raz na zawsze.
Dwa, czas najwyzszy zeby obraz Matejki "Hołd Carow Szujskic" zostal wyciagniety z piwnic i umieszczony za zamku Krolewskim z informacja w wielu jezykach czego dotyczyl i dlaczego tyle lat byl ukrywany, bo jak mowila czerwona holota z powodu malych walorow artystycznych.
Kto z mlodziezy polskiej o tym obrazie wie i ile bylo pokolen co nic o tym nie slyszeli.
Musimy wygrac nasza Polske i pognac zdrajcow tam gdzie ich miejsce.

Pomysł usunięcia z Wiadomości tej cholernej dominanty jest super.
Niestety w 1955 r. nawet niektórzy polscy architekci (oczywiście ci tzw. partyjni) zachwycali się dominantą jaką był oddany do użytku PKiN.
Podam kilka ciekawych wypowiedzi z miesięcznika Architektura 1954 nr 5. „...monumentalny, ogromny gmach wyraża radość, jest pełen pogody i optymizmu, jest humanitarny, nie przytłacza najbliższego otoczenia, n i e g n i e c i e człowieka, nie wydaje się z bliska aż tak wielki. Tworzy majestatyczną pełną swoistego wdzięku i lekkości bryłę w sylwecie Warszawy”. „Wyniki narady architektów partyjnych w 1949 r. zadały druzgocącą klęskę dążeniom elitarnego zamknięcia się architekta „w wieży z kości słoniowej” „Należy doprowadzić do końca proces wewnętrznego przetworzenia psychiki ogółu architektów i zespolenia ideowego, by nie stali poza społeczeństwem”. „Chodzi o pozyskanie całkowite tych naszych kolegów nie mogących znaleźć jedynie słusznej drogi” „Architekt nie wybiera sobie epoki, w której żyje, ale może przez wspomnienia lub nawyki być związany z poprzednim okresem”. „Wypadki zdemaskowały jako całkowicie fałszywą i obaliły teorię o rzekomej apolityczności sztuki, o rzekomej niezależności twórczości architektonicznej”. Itd.
Jednocześnie w tym samym miesięczniku znajdujemy taki oto tekst dotyczący biurowca ONZ w Nowym Jorku: „wiele osób wyraziło zdziwienie i rozczarowanie, że projektanci gmachu nie znaleźli dla wyrażenia wielkich idei braterstwa narodów świata jakiejś bardziej odpowiedniej formy niż czterdziestopiętrowe nagie płaszczyzny szkła i kamienia”.
Jak wiemy, wtedy jedyną formą wyrażającą jedynie słuszną ideę było 7 - czysto kamiennych - gmachów postawionych w Moskwie oraz podarowany Warszawie przez Stalina PKiN.

Ja nie o burzeniu stalinowskiego PKiN bede sie wypowiadal.

Chcialem za to bardziej podziekowac grafikom-animatorom, za szybkie dostosowanie sie do wymagan polskosci w programach informacyjnych TVP

Dziekujemy wam za wydajna und szybko prace na rzecz polskich obywateli, ktorzy nie musza juz dluzej ogladac tego stalinowskiego pajaca w kazdym wydaniu Dziennika TVP !!!!

DOBRANOC ))))

ENDE

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl