niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
28 września 2016

Polska w dwudziestce krajów najbardziej „okradanych” przez zagraniczne korporacje. RAPORT

Dodano: 30.12.2015 [23:00]
Polska w dwudziestce krajów najbardziej „okradanych” przez zagraniczne korporacje. RAPORT - niezalezna.pl
foto: Svilen Mushkatov/sxc
Według najnowszego raportu Global Financial Integrity (międzynarodowej organizacji zajmującej się nielegalnymi przepływami finansowymi) Polska należy do pierwszej 20-stki (jest w tej grupie jedynym krajem należącym do UE), najbardziej wyzyskiwanych krajów przez zagraniczne korporacje. Raport GFI stwierdza, że z Polski zagraniczne firmy nielegalnie wyprowadzają corocznie około 9 mld zł czyli około 5% naszego PKB i dotyczy to głównie oszustw związanych z podatkami VAT i CIT oraz cłami - pisze na swoim blogu doktor nauk ekonomicznych Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS.

Choć wyprzedzają nas Chiny, Rosja, Meksyk, Indie, Kazachstan, Ukraina czy Irak, to Polska w zestawieniu znajduje sie przed Białorusią i jest krajem z Unii Europejskiej będącym tak wysoko na niechlubnej liście. 
Zbigniew Kuźmiuk pisze, że dane GFI potwierdzają wcześniejsze ustalenia dotyczące naszego systemu podatkowego opracowane przez MFW oraz Komisję Europejską, w tych dokumentach także pisano o blisko 100 mld zł rocznie, które traci polski budżet na skutek oszustw podatkowych. Przypomina też, że rozrastanie się zjawiska niepłacenia CIT przez firmy z udziałem kapitału zagranicznego potwierdza raport przygotowany przez Komisję Europejską w którym autorzy powołując się na ekspertyzy przygotowane na zlecenie Komisji Europejskiej, stwierdzają że wielkie korporacje unikają płacenia podatku dochodowego w całej Unii Europejskiej.

Cały raport: gfintegrity.org

Zbigniew Kużmiuk podsumowuje, że w skali całej UE uszczuplenia z tego tytułu to kwota ponad 120 mld euro, w przypadku Polski oszacowano je na ponad 11 mld euro rocznie, co daje astronomiczną kwotę blisko 46 mld zł utraconych dochodów podatkowych (w ostatnich latach wpływy z tego podatku wynoszą około 28-31 mld zł). Oznaczałoby to, że utracone każdego roku wpływy z podatku CIT od firm z udziałem kapitału zagranicznego znacznie przekraczają dochody budżetowe z tytułu tego podatku i że w ciągu ostatnich lat kolejni ministrowie finansów poprzedniego rządu Platformy i PSL-u, co najmniej tolerowali to zjawisko.

Europoseł przypomina, że w imieniu nowego ministra finansów Pawła Szałamachy rzecznik prasowa Mirosława Dróżdż, zwróciła się do płatników podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), którzy stosowali tzw. ceny transferowe w latach 2011-2015 o złożenie stosownych korekt w zeznaniach podatkowych, za ten okres. 
Stwierdziła także, że spółki, które zdecydują się na dobrowolna korektę deklaracji podatkowych za lata 2011-2015, będą mogły skorzystać z 50% obniżki stawki ustawowych odsetek za zaległe zobowiązania podatkowe. Przypomniała, że każda transakcja powinna odpowiadać naturalnym warunkom rynkowym, a jej cena powinna być zbliżona do ceny rynkowej, podczas gdy w przypadku podmiotów powiązanych bardzo często zdarza się, że spółka-córka płaci spółce- matce w grupie, znacznie wyższa kwotę niż wynosi wartość rynkowa określonego dobra lub usługi (najczęściej jest to korzystanie z logo, doradztwo, dostarczanie know-how). Rzecznik resortu finansów ostrzegła również, że stosowanie cen transakcyjnych przez podmioty powiązane, będzie przedmiotem badań urzędów skarbowych w II kwartale 2016 roku, ponieważ jest to jeden z priorytetów nowego ministra finansów Pawła Szałamachy.

Wyłudzenia w podatku VAT, które wg raportu MFW, są jednymi z najwyższych w UE wynoszą ponad 3% PKB, a więc w warunkach roku 2014 wyniosły ponad 52 mld zł.

Nowy minister finansów rozważa wprowadzenie centralnego rejestru faktur VAT za pośrednictwem którego trafiałyby do nabywców towarów i podlegałyby na bieżąco kontroli urzędów skarbowych. Innym pomysłem jest rozdzielenie płatności VAT (nabywca płaci dostawcy tylko płatność netto, a kwota podatku trafia na konto podatnika będące w dyspozycji urzędu skarbowego), w takiej sytuacji zwrotów podatku VAT (różnicy pomiędzy podatkiem naliczonym, a należnym), dokonywałby urząd skarbowy.

Zbigniew Kuźmiuk na swoim blogu podsumowuje, że rząd Beaty Szydło nie zamierza tolerować tego stanu rzeczy i już na początku swej działalności rozpoczął walkę cenami transferowymi, co ma ograniczyć wyłudzenia w podatku CIT jak i z przestępstwami karuzelowymi, co ma ograniczyć wyłudzenia w podatku VAT. 

Trudno bowiem dłużej tolerować sytuację w której blisko 1/3 potencjalnych dochodów podatkowych (około 100 mld zł rocznie), zamiast wpływać do budżetu państwa, wypływa poza granice naszego kraju tylko dlatego, że zagraniczne korporacje traktują Polskę jak swoją kolonię - podkreśla Zbigniew Kuźmiuk.


 
"Chcesz zabrać głos w ważnej sprawie? Chcesz podzielić się z nami swoją opinią, swoim zdaniem? Wyślij darmowy SMS o treści GPC na 8068 (0 PLN). Wasz głos jest dla nas cenny. Regulamin na www.gpcodziennie.pl/SMS"
Autor: Źródło: ,
POLECANE WIDEO
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Pieniądze, o których w artykule, przepływają do krajów gdzie obowiązują mniejsze podatki. Tam korporacje wykazują większe zyski i płacą podatki zamiast np. w Polsce. Jeśli zostaną obniżone podatki w Polsce to przepływ zostanie ograniczony. Autor artykułu dopuszcza się manipulacji twierdząc, że jesteśmy okradani. Przytoczony raport mówi o nie do końca legalnym przepływie pieniędzy. Wszędzie gdzie są wysokie podatki zjawisko występuje. Stawianie jakichkolwiek "płotów" nic tu nie da. Trzeba obniżyć podatki oraz stworzyć mechanizmy pomocowe państwa dla polskich firm aby to nasz rodzimy kapitał się rozwijał. Proste jak budowa cepa...

Byloby dobrze, gdyby oprocz tabel podal Pan
link do zrodla.
Czasem trudno jest cos komus wytlumaczyc,
nawet jesli jest czarno na bilaym,
tylko dlatego, ze jest opublikowane
np. w niezalezna.pl czy wpolityce.pl

poozdrowienia

czy nie prościej byłoby traktować spółki i spółki-córki (firmy powiązane kapitałowo czy organizacyjnie)jako jedno i te samo przedsiębiorstwo i wówczas takie faktury między nimi uznać za niedopuszczalne (sprzeczne z prawem) i problem sam się rozwiązuje, bo czy firmie obcej tj. posrednikowi będzie się opłacało kombinować z Vat-em

Była komuna oraz jej resortowe potomstwo mają kompleks służalczości, kiedyś wschód dzisiaj zachód.

Tolerowanie imigrantów to forma niewolnictwa oraz świadome niszczenie świadomości narodów.

Kultura europejską to chrześcijaństwo, islam to kultura koczowniczy i plemienna !!!

Teraz widać jak na dłoni z czego są utrzymywane te partie zdrajców i zaprzańców jak Platforma Obłudy , PSL czy Niezależna. Z okruchów tego co ukradną ich zagraniczni mocodawcy. Stąd ten wrzask , bo w tle kończące się koryto dla tych "patriotów" inaczej. W tle możliwe procesy za ich działalność w Naszym odzyskiwanym dla Polaków Kraju. Polacy się obudzili i nic ich już nie powstrzyma na drodze odnowy moralnej i gospodarczej ich Kraju. Tego Kraju tak niszczonego przez te lewackie ścierwa przez ostatnie dwadzieścia sześć lat.

...bo głupi narodek wybrał dla Polski PO i PSL, antypolskie partie...

Proszę zwrócić uwagę na to,że na tej liście są wyłącznie kraje III świata i kraje, które były okupowane przez ZSRR czyli kiedyś komunistyczne no i oczywiście komunistyczne Chiny,na pierwszym miejscu!
Nie ma natomiast krajów z utrwalonym systemem demokratycznym, bo w tych krajach złodziei i łapówkarzy ściga się jak wściekłe psy. Jest jeszcze jedna ważna rzecz, że ci którzy te kraje OKRADAJĄ pochodzą głównie .... no właśnie, z krajów wysoko rozwiniętych! Czyli jaki z tego wniosek, no chyba taki,że III świat i byłe demoludy to ziemia niczyja i można kraść ile dusza zapragnie, bo to same dzikusy i ciemnota.
Chcę podziękować PiSowi za to, że wyciąga nas z otchłani nierządu i złodziejstwa i zaprowadza PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ!
Pani Premier, Panie Prezydencie, mają państwo mandat dany Wam przez większość tych, którzy poszli do wyborów, dlatego CAŁA NAPRZÓD! DAMY RADĘ!

już wiadomo dlaczego taki wściekły atak na PIS i Polaków, którzy chcą ukrócić to mega złodziejstwo tolerowane do tej pory. Rozumiecie teraz ten skowyt różnych środowisk ??!! on ma gigantyczną wymierną wartość !!! DOŚĆ OKRADANIA POLSKI I POLAKÓW !!!!!

A z tabelki wynika iż Polska na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej krajów najbardziej okradanych przez korporacje

No i co z tego? Dla Budki, Neumana, Petru oraz jego przybocznej kataryniary Marty Goebbels i innych pieniaczy nowoczesnej-PO ten raport też na bank musi być niekonstytucyjny.
Zabawny był dzisiaj w TVPetru-Info jakiś gostek z PO który rzekł że nowa ustawa medialna też jest niekonstytucyjna. Jeszcze trochę i będą pieprzyli że wygląd Jarosława Kaczyńskiego też jest niekonstytucyjny.
Ja się pytam... Co to się stało że o konstytucyjności czegokolwiek w Polsce wypowiada się każdy kto widzi kamerę przed sobą? Czy to aby nie karykatura i dewaluacja obecnego trybunału?

ktoś się o mnie pyta??? Już nadchodzę. Pazury mam gotowe

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl