niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
24 czerwca 2016

Polska w dwudziestce krajów najbardziej „okradanych” przez zagraniczne korporacje. RAPORT

Dodano: 30.12.2015 [23:00]
Polska w dwudziestce krajów najbardziej „okradanych” przez zagraniczne korporacje. RAPORT - niezalezna.pl
foto: Svilen Mushkatov/sxc
Według najnowszego raportu Global Financial Integrity (międzynarodowej organizacji zajmującej się nielegalnymi przepływami finansowymi) Polska należy do pierwszej 20-stki (jest w tej grupie jedynym krajem należącym do UE), najbardziej wyzyskiwanych krajów przez zagraniczne korporacje. Raport GFI stwierdza, że z Polski zagraniczne firmy nielegalnie wyprowadzają corocznie około 9 mld zł czyli około 5% naszego PKB i dotyczy to głównie oszustw związanych z podatkami VAT i CIT oraz cłami - pisze na swoim blogu doktor nauk ekonomicznych Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS.

Choć wyprzedzają nas Chiny, Rosja, Meksyk, Indie, Kazachstan, Ukraina czy Irak, to Polska w zestawieniu znajduje sie przed Białorusią i jest krajem z Unii Europejskiej będącym tak wysoko na niechlubnej liście. 
Zbigniew Kuźmiuk pisze, że dane GFI potwierdzają wcześniejsze ustalenia dotyczące naszego systemu podatkowego opracowane przez MFW oraz Komisję Europejską, w tych dokumentach także pisano o blisko 100 mld zł rocznie, które traci polski budżet na skutek oszustw podatkowych. Przypomina też, że rozrastanie się zjawiska niepłacenia CIT przez firmy z udziałem kapitału zagranicznego potwierdza raport przygotowany przez Komisję Europejską w którym autorzy powołując się na ekspertyzy przygotowane na zlecenie Komisji Europejskiej, stwierdzają że wielkie korporacje unikają płacenia podatku dochodowego w całej Unii Europejskiej.

Cały raport: gfintegrity.org

Zbigniew Kużmiuk podsumowuje, że w skali całej UE uszczuplenia z tego tytułu to kwota ponad 120 mld euro, w przypadku Polski oszacowano je na ponad 11 mld euro rocznie, co daje astronomiczną kwotę blisko 46 mld zł utraconych dochodów podatkowych (w ostatnich latach wpływy z tego podatku wynoszą około 28-31 mld zł). Oznaczałoby to, że utracone każdego roku wpływy z podatku CIT od firm z udziałem kapitału zagranicznego znacznie przekraczają dochody budżetowe z tytułu tego podatku i że w ciągu ostatnich lat kolejni ministrowie finansów poprzedniego rządu Platformy i PSL-u, co najmniej tolerowali to zjawisko.

Europoseł przypomina, że w imieniu nowego ministra finansów Pawła Szałamachy rzecznik prasowa Mirosława Dróżdż, zwróciła się do płatników podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), którzy stosowali tzw. ceny transferowe w latach 2011-2015 o złożenie stosownych korekt w zeznaniach podatkowych, za ten okres. 
Stwierdziła także, że spółki, które zdecydują się na dobrowolna korektę deklaracji podatkowych za lata 2011-2015, będą mogły skorzystać z 50% obniżki stawki ustawowych odsetek za zaległe zobowiązania podatkowe. Przypomniała, że każda transakcja powinna odpowiadać naturalnym warunkom rynkowym, a jej cena powinna być zbliżona do ceny rynkowej, podczas gdy w przypadku podmiotów powiązanych bardzo często zdarza się, że spółka-córka płaci spółce- matce w grupie, znacznie wyższa kwotę niż wynosi wartość rynkowa określonego dobra lub usługi (najczęściej jest to korzystanie z logo, doradztwo, dostarczanie know-how). Rzecznik resortu finansów ostrzegła również, że stosowanie cen transakcyjnych przez podmioty powiązane, będzie przedmiotem badań urzędów skarbowych w II kwartale 2016 roku, ponieważ jest to jeden z priorytetów nowego ministra finansów Pawła Szałamachy.

Wyłudzenia w podatku VAT, które wg raportu MFW, są jednymi z najwyższych w UE wynoszą ponad 3% PKB, a więc w warunkach roku 2014 wyniosły ponad 52 mld zł.

Nowy minister finansów rozważa wprowadzenie centralnego rejestru faktur VAT za pośrednictwem którego trafiałyby do nabywców towarów i podlegałyby na bieżąco kontroli urzędów skarbowych. Innym pomysłem jest rozdzielenie płatności VAT (nabywca płaci dostawcy tylko płatność netto, a kwota podatku trafia na konto podatnika będące w dyspozycji urzędu skarbowego), w takiej sytuacji zwrotów podatku VAT (różnicy pomiędzy podatkiem naliczonym, a należnym), dokonywałby urząd skarbowy.

Zbigniew Kuźmiuk na swoim blogu podsumowuje, że rząd Beaty Szydło nie zamierza tolerować tego stanu rzeczy i już na początku swej działalności rozpoczął walkę cenami transferowymi, co ma ograniczyć wyłudzenia w podatku CIT jak i z przestępstwami karuzelowymi, co ma ograniczyć wyłudzenia w podatku VAT. 

Trudno bowiem dłużej tolerować sytuację w której blisko 1/3 potencjalnych dochodów podatkowych (około 100 mld zł rocznie), zamiast wpływać do budżetu państwa, wypływa poza granice naszego kraju tylko dlatego, że zagraniczne korporacje traktują Polskę jak swoją kolonię - podkreśla Zbigniew Kuźmiuk.


 
"Chcesz zabrać głos w ważnej sprawie? Chcesz podzielić się z nami swoją opinią, swoim zdaniem? Wyślij darmowy SMS o treści GPC na 8068 (0 PLN). Wasz głos jest dla nas cenny. Regulamin na www.gpcodziennie.pl/SMS"
Autor: Źródło: ,
POLECANE WIDEO
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Pieniądze, o których w artykule, przepływają do krajów gdzie obowiązują mniejsze podatki. Tam korporacje wykazują większe zyski i płacą podatki zamiast np. w Polsce. Jeśli zostaną obniżone podatki w Polsce to przepływ zostanie ograniczony. Autor artykułu dopuszcza się manipulacji twierdząc, że jesteśmy okradani. Przytoczony raport mówi o nie do końca legalnym przepływie pieniędzy. Wszędzie gdzie są wysokie podatki zjawisko występuje. Stawianie jakichkolwiek "płotów" nic tu nie da. Trzeba obniżyć podatki oraz stworzyć mechanizmy pomocowe państwa dla polskich firm aby to nasz rodzimy kapitał się rozwijał. Proste jak budowa cepa...

Byloby dobrze, gdyby oprocz tabel podal Pan
link do zrodla.
Czasem trudno jest cos komus wytlumaczyc,
nawet jesli jest czarno na bilaym,
tylko dlatego, ze jest opublikowane
np. w niezalezna.pl czy wpolityce.pl

poozdrowienia

Szanowni państwowi mędrcy . Chcecie siedzieć i gmyrać w kieszeniach przedsiębiorców to rozwalicie na pewno Polskie firmy.
A urzędnik podatkowy będzie miał tyle kasy , że zgłupieje do reszty. WAT y odwrócone , przewrócone , zawrócone , nie niezmniejszone czyli filtr państwowy źle wróży Polskim małym i jednoosobowym przedsiębiorcom. Życzę powodzenia na pewno nie machinie urzędniczo - niekompetentnej ogłupiałej z miliardów , które pójdą przez jej ręce.

O tak okradali wszystko i wszystkich, a do tego zmarnowali nam życie, bo lata lecą i sił coraz mniej, zamiast po przewrocie mieć więcej to nie mamy nic, to niesamowite że dom wybudowałam w ciągu 3 lat, a po zmianach głupiej elewacji zewnętrznej nie dalam rady zrobić przez 20 lat pomimo ciężkiej 34 letniej pracy mąż dostał zasilek emerytalny 890 zł, to co nam zrobili krzyczy o pomstę do nieba, a gdzie podziały się nasze pieniądze które wypracowaliśmy w PRL,mam nadzieje że się odnajdą,Wałęsa ma nam to oddać co ukradł i reszta ta, co się dzieliła naszymi wkładami do rozbudowy kraju w PRL-u

"nie tylko u nas w Polsce.Tylko my roznimy sie tym iz u nas bylo zawsze(skapo i biednie) a przeciez wszyscy mieli prace,u innych bylo bogato i luksusowo a teraz jest biednie i skoromnie.Zastanowmy sie dlaczego ludzie nie moga byc szczesliwi i spelnieni?Uwazam iz teraz Nam Polakom zaczyna swiecic po raz pierwszy! sloneczko jednak ten swiecacy blask nie podoba sie tym ktorzy pogorszyli standarty zycia swoim obywatelom.Czy mozna powiedziec iz oni popieraja stara znienawidzona epoke" glebokiego socjalizmu",uwazam iz jak najbardziej.O czym swiadczy zle wybrana wladza?przede wszystkim o tym iz swoje spoleczenstwo traktuje tylko pod katem numeru aparatu skarbowego.Co zwykly podatnik,zacznie czuc,wiedzac iz imigrant np.(z krajow arabskich) otrzymuje wyzsza opieke,serwis, zasilek anizeli rodowici obywatele,Przecietna osoba zastanawia sie skad te malo znane uprzywilejowania,powstaly i jaki jest cel tego chaosu i nieporozumienia?"Kto ma internet,zdaje sobie sprawe z tych konsekwencji,jaka to" przypalona,toksyczna zupa"?

Smieciowy raport.
Lepszym wykladnikiem sa nierownosci handlowe, czesto spowodowane oszukancza manipulacja walut. Chiny Sa czolowym malwersantem;, obnizajac wartosc waluty i ograniczajac wlada konsumpcje. Do tego dopisac nalezy podatki importowe i administracyjbe ograniczenia, kradziez dobr intelektualnych ktore stawiaja w czolowce gospodarczy hien.
Wdg tego "raportu" sa tak zle traktowani; biedaczki.Najprawdopodobniej przez USA, z ktorym Chiny maja 450 miliardow dollarow nadwyzki handlowej. (Sic!)Rok za rokiem.
A Polacy co eksportuja do Chin?,swoje pieniadze!

Trzeba z tym skończyć i nie dziwota że taki placz w Brukseli
oni boja sie utraty zyskow.
Trzeba bardzo dobrze uszczelnic prawo podatkowe i te pieniadze nie dać sobie wyrwać.
Uszczelnic tez kontrole wywożonych towarów bez cła
Pomysł ministra finansów jest bardzo trafny , wprowadzający centralny rejestr faktur VAT za pośrednictwem którego trafiałyby do nabywców towarów i podlegałyby na bieżąco kontroli urzędów skarbowych

Wszyscy ktorzy tak ujadaja i placzą to albo ignoranci albo swiadomi agenci wplywu.Jezeli mowa o 100 mld PLN to jak znam zycie mozna to spokojnie pomnozyc razy piec.Wychodzi ze kwota przewyzszajaca roczny budzet jest co roku kradziona.Beneficjetami są miedzynarodowe szajki ,korporacje organizacje pozarzadowe itp.Caly handel z Chin przechodzi przez porty niemieckie i holenderskie by rozlewac sie na Europe.Wszystko co zwiazane z uzywkami jest przedmiotem permanentnych oszustw i ciaglej penetracji grup przestepczych. Tak jak u nas- poprzez tzw biale kolnierze bezposrednio powiązani tzn korumpowani są sedziowie i prokuratorzy ktorzy stanowiadla nich bufor prawno-decyzyjny [tzw mafia panstwowa].Rząd podjąl sie trudnego zadania i widac uderzyl centralnie w czuly punkt.Nalezy sie spoleczenstwu totalna akcja uswiadamiajaca o co w istocie toczy sie gra stad zmiany w TV polkiej i nie tylko.

czy nie prościej byłoby traktować spółki i spółki-córki (firmy powiązane kapitałowo czy organizacyjnie)jako jedno i te samo przedsiębiorstwo i wówczas takie faktury między nimi uznać za niedopuszczalne (sprzeczne z prawem) i problem sam się rozwiązuje, bo czy firmie obcej tj. posrednikowi będzie się opłacało kombinować z Vat-em

jest tylko problem z tym, że większość tych spółek-córek to zwyczajne "słupy", którym trudno udowodnić bezpośrednie powiązania, a w tedy problem sam się nie rozwiąże.

Była komuna oraz jej resortowe potomstwo mają kompleks służalczości, kiedyś wschód dzisiaj zachód.

Tolerowanie imigrantów to forma niewolnictwa oraz świadome niszczenie świadomości narodów.

Kultura europejską to chrześcijaństwo, islam to kultura koczowniczy i plemienna !!!

Teraz widać jak na dłoni z czego są utrzymywane te partie zdrajców i zaprzańców jak Platforma Obłudy , PSL czy Niezależna. Z okruchów tego co ukradną ich zagraniczni mocodawcy. Stąd ten wrzask , bo w tle kończące się koryto dla tych "patriotów" inaczej. W tle możliwe procesy za ich działalność w Naszym odzyskiwanym dla Polaków Kraju. Polacy się obudzili i nic ich już nie powstrzyma na drodze odnowy moralnej i gospodarczej ich Kraju. Tego Kraju tak niszczonego przez te lewackie ścierwa przez ostatnie dwadzieścia sześć lat.

Po to powstała Nowoczesna żeby było jak jest.

Każdy wie,że pospolita podkładka,śrubka czy inny smar sprowadzony przez firmę zachodnią ze swoich magazynów na zachodzie,ma 4-5-cio krotną przebitkę w stosunku do tutejszej ceny.I co?-i nic.
Platforma z Elewarem za dwa lata sprzedaliby nas do cna.

PO-PSL-Komorowski uczyniły z Polski kolonię, którą Niemcy, Rosja, Izrael, Francja mogły doić do woli, a parobek polski szukał pracy na zmywakach. Sami wyborcy w/wymienionych zrobili z Polski krowę dojną. Część Narodu była głupia i nadal taka jest. Dzis wybiera Petru, cwaniaka, który broni interesów obcych banksterów.

...bo głupi narodek wybrał dla Polski PO i PSL, antypolskie partie...

Nie dziwi nic, a komentatorzy na tym forum uparcie twierdza, ze zarobki w budzecie PL sa za wysokie. Sami pracujecie na ten stan rzeczy z takim stanem umyslu. Wmowili wam przez lata ze tak ma byc, bo inaczej skonczycie jak Grecja albo jeszcze gorzej. Hello, czyzby? Bezrobotny w Grecji ma wiekszy cashflow miesiecznie niz statystyczny student na pierwszej pracy w Warszawe. Pamietam mojego kolege podczas studiow w stolicy, to byl 2000 rok. Cytuje '12,000 PLN??? Nikt tyle nie zarabia!!!'. Niewiele sie zmienilo w waszych wypranych przez okupantow glowach przez 15 lat. Pomyslcie, co moznaby zrobic z 36mld PLN... Zycze, zeby w nowym roku te szklane sufity w waszych umyslach szlag trafil. Z tym rzadem jest to mozliwe.

Ludność Chin około 1350 mln ludzi - ucieka 139 mld dol
Ludność Polski około 38 mln ludzi - ucieka 9 mld dol

Dzieląc w liczniku dług w mld, przez ludność w mianowniku, dla ułatwienia kasuje się miliony, zostaje 139 tysięcy przez 1350 daje około 103 dolary na jednego obywatela rocznie,
Dla Polski to daje 9 tys przez 38 to jest 236,3 dol rok\os.

Blisko 2.5 razy bardziej jesteśmy robieni jak Chińczycy w balona, a zatem u nas komunizm jest gorszy ponad dwa razy jak w Chinach.

Witam serdecznie, znalazlem taki artykuł i pytanie, jak daleko posunie się PO i czy to nie podlega pod grozby karalne? gdzie granica? http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Egzekucja-pisowskiej-bandy-Kontrowersyjny-wpis-radnego-PO-na-Facebooku,wid,18076342,wiadomosc.html?ticaid=116369&_ticrsn=5

Proszę zwrócić uwagę na kwotę "wypływu" w czasach rządów PIS, szczególnie w2006r.(651 Mln PLN) ze "wspaniałym"okresem rządów po-psl np.rok 2013 (prawie 17 mld PLN!) nic dodać nic ująć:(

Wszystkim odpowiedzialnym za przyzwolenie okradania Polski i Polaków na czele z Tuskiem , Komorowskim i Kopacz skonfiskować majątki i puścić drani z torbami.

może temu pieprzonemu szwabowi Shultzowi pokazać to zestawienie i zapytać wprost ile szwaby wyprowadzają z Polski ? - a może ten były premier Belgii debil coś powie na ten temat ? - a gdzie "polskie" sady i TK które tyle lat pozwalały na takie procedery w Polsce ?

Proszę zwrócić uwagę na to,że na tej liście są wyłącznie kraje III świata i kraje, które były okupowane przez ZSRR czyli kiedyś komunistyczne no i oczywiście komunistyczne Chiny,na pierwszym miejscu!
Nie ma natomiast krajów z utrwalonym systemem demokratycznym, bo w tych krajach złodziei i łapówkarzy ściga się jak wściekłe psy. Jest jeszcze jedna ważna rzecz, że ci którzy te kraje OKRADAJĄ pochodzą głównie .... no właśnie, z krajów wysoko rozwiniętych! Czyli jaki z tego wniosek, no chyba taki,że III świat i byłe demoludy to ziemia niczyja i można kraść ile dusza zapragnie, bo to same dzikusy i ciemnota.
Chcę podziękować PiSowi za to, że wyciąga nas z otchłani nierządu i złodziejstwa i zaprowadza PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ!
Pani Premier, Panie Prezydencie, mają państwo mandat dany Wam przez większość tych, którzy poszli do wyborów, dlatego CAŁA NAPRZÓD! DAMY RADĘ!

należy to POwcom i komunistom i PSLowi to odebrać

Trzeba walczyć o to co się Polsce należy. Tak żeby dzieci nie chodziły głodne i miały możliwość edukacji. Jak głodne dziecko może się efektywnie uczyć. A ci którym się dobrze powodzi którzy mają kasę tylko o głupotach gadają że PIS szaleje i dzieli kraj i że rozdaje kasę i zacznie się drukowanie. W tej chwili jakoś nie ma argumentów na gadkę ale może za kilka miesięcy jak wejdą w życie te dobre ustawy dla społeczeństwa.

Jest szansa żeby to zmienić ? Ale jeszcze za tych rządów żeby ludzie to odczuli. Bo ci zatwardziali przeciwnicy to nie opamiętają się nawet jeśli spadłby na nich deszcz mamony

Na opłacenie Petrukota, jego NiewczesnejPO i zaKODowanych wystarczy złodziejom.

HARACZ - i to właśnie o to się rozchodzi tym wszystkim KODom, GoWnom, TVNom, Petru, PO, Shulzom i innym lewackim luksemburczykom, którzy są na garnuszku korporacji dojących Polskę jak się im podoba

Wszystko w porządku, ale 90 mld zł to nie rocznie, tylko skumulowana wartość. Wynika z tej grafiki.
Rocznie średnio 9 mld zł, co jest również dużo, ale 10 razy mniej niż w artykule.
Robienie takich błędów nikomu nie pomoże.

W tabelkach są dane w dolarach, więc rocznie ok. 35 mld zł, a łącznie w ciągu 10 lat: 350 mld złotych.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl