niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
27 czerwca 2016

Kuriozum! Podstawą prawną decyzji Rzeplińskiego jest... decyzja Rzeplińskiego

Dodano: 29.12.2015 [17:00]
Kuriozum! Podstawą prawną decyzji Rzeplińskiego jest... decyzja Rzeplińskiego - niezalezna.pl
foto: screen
„Pięcioro sędziów zaprzysiężonych przez prezydenta RP jest pracownikami TK: zostały im przydzielone pokoje i pobierają wynagrodzenie, ale nie podejmują czynności orzeczniczych" - poinformowało 23 grudnia br. biuro Trybunału Konstytucyjnego. Dziennikarz "Codziennej", który chciał poznać podstawę prawną takiej decyzji, dowiedział się, że była nią... decyzja prezesa Andrzeja Rzeplińskiego.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego, Andrzej Rzepliński postanowił, że z 15 zaprzysiężonych sędziów, członków Trybunału, 5 wybranych przez obecny Sejm - odsuwa od orzekania. Decyzja ta jest o tyle niezrozumiała, że w Konstytucji (artykuł 194) zapisano, że "Trybunał Konstytucyjny składa się z 15 sędziów, wybieranych indywidualnie przez Sejm na 9 lat spośród osób wyróżniających się wiedzą prawniczą" i nigdzie nie znajduje się zapis, który dawałby prezesowi prawo na dzielenie członków TK na "lepszych" i "gorszych".

Wczoraj Andrzej Rzepliński w TVN24 kilkakrotnie powtórzył, że dla niego jest tylko 10 sędziów orzekających, a "pięciu sędziów, od których ślubowanie odebrał prezydent Duda, nie może orzekać, dopóki Trybunał nie rozstrzygnie wątpliwości wokół uchwał sejmowych". Prowadząca z nim wywiad Monika Olejnik nie spytała na jakiej podstawie prawnej selekcjonuje sędziów. Na odpowiedź na to pytanie czekamy od kilku dni.

"​Na jakiej podstawie prawnej i kto podjął decyzję, że "Pięcioro Sędziów zaprzysiężonych przez Prezydenta RP jest pracownikami" nie podejmuje "czynności orzeczniczych"?​ - pytanie o takiej treści wysłaliśmy do biura Trybunału Konstytucyjnego.

Dziś przyszła odpowiedź, w której jednak nie znalazł się jakikolwiek przepis prawa, czy artykuł Konstytucji, którym kierował się w swojej decyzji prezes Rzepliński. Anna Wołoszczak z Zespołu Prasy i Informacji Biura Trybunału Konstytucyjnego stwierdziła jedynie, że "decyzje taką podjął Prezes Trybunału Konstytucyjnego".
 
Oznacza to, że dla prezesa Andrzeja Rzeplińskiego źródłem prawa jest on sam. W podobnym tonie wypowiadał się na antenie TVN24, gdy stwierdził, że "o tym co jest prawem decyduje zgodnie z Konstytucją tylko Trybunał Konstytucyjny". To nieprawda. Nie trzeba być wybitnym konstytucjonalistą, by wiedzieć, że w polskiej demokracji źródłem stanowionego prawa jest władza ustawodawcza.

"Źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są: Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia" - tak brzmi artykuł 87 Konstytucji. Z kolei jak wynika z art. 95 "władzę ustawodawczą w Rzeczypospolitej Polskiej sprawują Sejm i Senat".

Jak wynika z ustawy zasadniczej, Trybunał Konstytucyjny nie stanowi prawa, a jedynie "orzeka w sprawach zgodności ustaw z Konstytucją" i "zgodności przepisów prawa, wydawanych przez centralne organy państwowe z Konstytucją" (artykuł 188) oraz "rozstrzyga spory kompetencyjne" (artykuł 189). Co więcej, według art. 190 pkt. 4 orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności z Konstytucją nie mają mocy stanowionego prawa, a jedynie stanowią "podstawę do wznowienia postępowania, uchylenia decyzji lub innego rozstrzygnięcia na zasadach i w trybie określonych w przepisach właściwych dla danego postępowania."

Dlaczego więc prezes Trybunału Konstytucyjnego nadaje sobie uprawnienia większe, niż jest to zapisane w Konstytucji? 

We wczorajszym wywiadzie Rzepliński podkreślał, że "sędzia konstytucyjny podlega wyłącznie konstytucji" i dlatego - jak kilkakrotnie zasugerował - nie zamierza realizować treści podpisanej wczoraj przez prezydenta ustawy. Nie zrobi tego, mimo iż jak sam stwierdził "pan prezydent kieruje się konstytucją" i "skorzystał z prawa, które mu przysługuje”.

W swoich wyjaśnieniach, cytując przepisy Konstytucji prezes Rzepliński całkowicie pominął kluczowy dla obowiązującej nowej ustawy o TK artykuł 197. Mówi on, że "organizację Trybunału Konstytucyjnego oraz tryb postępowania przed Trybunałem określa ustawa."
"Chcesz zabrać głos w ważnej sprawie? Chcesz podzielić się z nami swoją opinią, swoim zdaniem? Wyślij darmowy SMS o treści GPC na 8068 (0 PLN). Wasz głos jest dla nas cenny. Regulamin na www.gpcodziennie.pl/SMS"
POLECANE WIDEO
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Jedno co nie ulega wątpliwości to fakt,że ów rzępoliński skompromitował się piszą ustawę o TK w imieniu PO i PSL.Już ten fakt dyskwalifikuje go od zasiadaia w TK.Człowiek mający choć odrobinę honoru podał by się natychmiast do dymisji.Życiorys tego "ananasa"jest wystarczającym dowodem na to,że tacy ludzie honoru nie posiadają.Jak długo ten człowiek będzie członkiem TK tak długo nie będzie spokoju w sprawie TK.A te wszystkie pseudo autorytety podważające decyzję Prezydenta to niezweryfikowana dotąd sitwa jakich wiele w Polsce żeruje na osłabionym organizmie państwowym.

albo jesteś zaślepionym pisowcem albo niepełnosprawnym umysłowo (idiota).
A8NAtB

Niestety treść tej opinii jest z gruntu fałszywa. Ustawa stworzona przez PiS jest z gruntu niezgodna z konstytucją. Dlaczego ? Bo uniemożliwia w jak najszybszym terminie orzec czy jest zgodna z konstytucją czy nie. Została tak sprytnie pomyślana że mogła by być badana przez TK dopiero pewnie za rok lub jeszcze dalej. A jej treść jest tyle istotna że ktoś mógłby podważyć wyroki TK wydawane pod działanie ustawy która jest niekonstytucyjna. Prawo musi być logiczne i należy się tu posługiwać logiką. Dlatego też ta ustawa nie może cieszyć się domniemaniem konstytucyjności. Niespecjalnie podobają mi się poglądy światopoglądowe prezesa Rzeplińskiego. Ale wiem że stara się on postępować zgodnie z prawem. Nie mógł on przyjąć do orzekania wybranych przez PiS sędziów bo zostali oni wybrani niezgodnie z zasadami prawa. Dlatego też będzie orzekać 10 sędziów. Rozumiem że dla zwolenników PiS jest to trudne do zrozumienia bo dla nich prawo - to jest prawo większości. Ta sytuacja jest wyjątkowa bo konstytucja przewiduje że TK sądzi wszystkie ustawy - nawet te które go dotyczą. Ale logiczne się wydaje że gdy ustawa dotycząca TK jest sprzeczna z konstytucją i uniemożliwia jej bez zwłoki sprawdzenie czy tak jest w istocie to należy posługiwać się ostatnią ustawą co do której nie ma domniemania niekonstytucyjności oraz oczywiście kierując się konstytucją. I ostatnie zdanie tej opinii jest z gruntu fałszywe bo nielogiczne.

Na jakiej podstawie twierdz się o "domniemania niekonstytucyjności"? Poza tym zawsze było mówione, że TK nie może wydawać orzeczeń we własnej sprawie, więc nie wiem na jakiej podstawie w ogóle ten komentarz powstał?
Poza tym skoro ustawa już jest i Rzepliński się jej nie podporządkowuje to sam łamie konstytucję, bo konstytucja wyraźnie określa kompetencje władzy ustawodawczej.
A to zdanie to już wielkie LOL: "Ale wiem że stara się on postępować zgodnie z prawem"
Skąd niby to wiesz????
Rzepliński przygotował niezgodną z konstytucją ustawę która została klepnięta przez PO w czerwcu a potem sam TK uznał jej "częściową" niekonstytucyjność.
I jeszcze to zdanie:
"Nie mógł on przyjąć do orzekania wybranych przez PiS sędziów bo zostali oni wybrani niezgodnie z zasadami prawa"
Jak to niezgodnie? Na jakiej podstawie tak twierdzisz? Nigdzie nie było mowy że zostali wybrani "niezgodnie z zasadami prawa". Trybunał nigdy nie badał uchwały czy ustawy która dotyczyła wyboru nowych sędziów w obecnej kadencji, tylko tej poprzedniej.

100 % racji. Mam to samo zdanie. Gratulacje za logikę!

Czy ustawa nie przewiduje aby za bojkot ustawy wsadzić samowolnego do ancla?

Przykład Twój nie jest prawidłowy. Ustawa o likwidacji nie może być chwalona gdyż byłaby sprzeczna z konstytucją. Nie można takiego przykładu w ogóle przytaczać, że nie może orzekać. Natomiast jest prawdą, że nie może orzekać osoba w swojej sprawie. TK działa w obrębie uchwalonych ustaw, które muszą być zgodne z konstytucją. Pytanie czy są zgodne w tej sprawie - może odpowiedzieć TK ale bez sędziego Rzeplińskiego i JUŻ w składzie PEŁNYM, a nie wg. osobistych poglądów Rzeplińskiego. Dążąc do jak najobiektywniejszej oceny, pełny skład ma możność dokładniej sprawę rozważyć a niżeli skład 3-5 osobowy wyznaczony przez Rzeplińskiego

Niesamowite w jakim kraju żyjemy. Okrągły stół (jawna zdrada kraju) nierozliczona do dnia dzisiejszego, w dodatku większość działających obecnie "Solidarnościowców" to banda zdrajców wynoszących Pana "Bolka" Wałęsę za wieszcza narodowego. Teraz okazuję się, że przez ten okres w kraju istniała jawna (ale ukryta przed ludzkimi oczami) władza w postaci kilku (w większości postkomunistycznych) dziadków z TK. Dziadkowie ci (niekontrolowani przez żaden organ, bo przecież ograniczyć ich może jedynie niema konstytucja) mieli prawo do robienia tego co sobie zechcą. Swój czas pracy (opłacany przez podatników) poświęcali na "ciężkie" (płatne) wykłady na uczelniach i inne "ciężkie" dorabianie do swoich "głodowych" pensji. Można się tylko domyślać jak Ci "sędziowie" w zgodzie z naszym "jednoznacznym" prawem (bo to przecież oni stanowią "prawo") dostosowywali zwoje (werdykty-bo chyba nie można tego inaczej nazwać) do interesów swoich głównych pracodawców (czyli ludzi których nazwisk nie znajdziemy w internecie)

Usunąć ta czerwoną zrazę z TK - Taczki!

Życiorys prezesa,jednocześnie PZPR + Solidarność ???
:http://www.pomniksmolensk.pl/news.php?readmore=7591#.VoOdP_nhDIU

Samozwaniec-Rzepliński zachowuje się jak naburmuszony chłopczyk w piaskownicy , któremu inne dziecko chce odebrać łopatkę.
Zdaje się mówić do Polaków :Nie oddam wam łopatki i co mi zrobicie?

W POLSCE NIE MA SILNIEJSZEGO NAD PANA RZEPLIŃSKIEGO.
URA URA URA ON NIE DA SE W KASZE DMUCHAĆ.

Ja nic nie słyszałam i nigdzie nie czytałam, że prezes TK jest najważniejszą osobą w państwie polskim! Taka osobą jest Prezydent, to ja nie rozumiem dlaczego ten uzurpator tak się zachowuje! Do natychmiastowej dymisji!!

Kombinuje jak stary koń pod górę. Widać, że długo nie pociągnie- wygląda na śmiertelnie obrażonego.

Moja ocena jest taka. Ten sędzia we własnej sprawie nie zachowuje się przyzwoicie, co najgorsze patrzą na to dzieci!

Brakuje oględnych słów by wyrazić sytuację stworzoną przez PO i dyspozycyjnych sędziów. Może to odmiana matrixu zollo-zoofilu-rzeplikowego.
Gdzie się podziała praworządność i apolityczność bez 'sukienki' która maskuje rozwiązłość skonstruowanego prawa dla prawników takiego formatu?!

Rzepliński musi zostać jak najszybciej aresztowany i doprowadzony przed sąd po zarzutem zamachu stanu.

Pan prezes sie pogubił, blichtr mediów, jakiś pań z tvn tak mu w głowie zamącił,że stracił resztki rozumu. Do odwołania. Moim skromnym zdaniem. Tylko odwołanie coś pomoże. A że będzie bolesne, cóż, 20 tyż za dwie godz pracy piechotą nie chodzi. I jeszcze będzie bolało, że nie naje się gratis na imprezie jubileuszowej, jaką chciał organizować w maju 2016. Tyle darmowego żarcia i pica go ominie...

Przestańcie błagam pokazywać tego spasionego Judasza!!!

Oj,popatrz Wańka jakie błazny, toż bez wyroku po pięć lat!
A mordy im się tak rozlazły, że mogą opluć cały świat!!!

cały czas aktualne!

Żydo-komunista i członek zbrodniczej PZPR - tawariszcz Żeplińskij - to "Pol-Pot Prawa" w PO-komuszej III-RP.

Sam olewając Konstytucję ustanawia prawo na bazie "podstaw prawnych", które też sam sobie definiuje :) Wkrótce

tak jak Stalin, Hitler czy Pol-Pot ustanowi sobie swoją "konstytucję", którą osobiście ogłosi w TVP i TVN :)

Na szczęście Demokratecznie Wybrany Polski Rząd, Sejm i Prezydent dają odpór tej sowieckiej PO-PSL-SLD-Nowosfoł-

cznej Targowicy, która w swojej bezradnej wściekłości usiłuje dokonać zamachu na Polską Demokrację ! i która

PObiegła do posthitlerowców z ofertą nowego rozbioru Polski. Nieudała się też im próba Zamachu Stanu na demokra-

tycznie wybrany Polski Rząd ! Z POmocą rosyjskiego żydo-komunisty, członka zbrodniczej PZPR - tawariszcza Andrieja

Żeplińskawo i jego bandy w Trybunale Komuny, POlszewicy brutalnie pogwałcili Polską Konstytucję pisząc ustawę

wybierającą 5-ciu PO-lszewickich "sędziów" TK na zapas ! A POtem wcisnęli ją Bulowi-Komoruchowi, aby wystąpił z

wnioskiem do Sejmu o jej uchwalenie ! Na koniec gnojek Żeplińskij gwałcąc Konstytucję ocenił z POmocą swoich

kolesiów napisaną przez siebie kryminalną ustawę jako zgodną z Konstytucją ! Ten haniebny postępek tych PO-ruso-

żydokomuszych, kryminalnych "sędziów" i ich wspólników POlszewików skutkował uchwaleniem przez Polski Sejm i

zatwierdzeniem przez Polski Senat i Prezydenta Polski - Ustawy Naprawczej dla TK. Ustawa ta wymusza na sowieckich,

POlszewickich "sędziach" w TK przestrzeganie Konstytucji RP oraz nakazuje im uczciwą, solidną pracę (za giganty-

czne 24 tys. zł miesięcznie!) w miejsce dotychczasowego opier..lania się i robienia sobie wyPOczykowych wycieczek

do Chin na koszt Polskiego Podatnika.

goli się raz na tydzień

ciekawe jak czesto zmienia kalesony ? raz na dwa tygodnie ?

jak już przychodzi do sejma powinno nałozyć siem szklaną bańkę
na niego i za pomocą węża gumowego podłączyć
do miejskiej sieci gazu

Żemplińskij teraz bedie wydzielał dużo gazów

Szanowny PANIE Ministrze ZIOBRO.
Czy moglby Pan delikatnie te nieogolona MALPE spuscic w nocy do SZAMBA HISTORII.
Australia Dziekuje Panu serdecznie.

Niech tę kanalię odwoła Prezydent. Prezydent odbiera ślubowanie i może je również cofnąć.

Faszystowsko-bolszewicki zlog CENZOEUJE demokratycznie wybrany Rzad,Prezydenta i Konstytucje..
Ludzie!!! W jakim my panstwie zyjemy ?
Panie Prezydencie prosimy o zwolanie Narodorowego Referendum zpytaniem czy MY Obywatele zyczymy sobie istnienie TK stworzonego w Stanie Wojennym przez Bolszewickie kanalie.

Trzeba go wywalić a ten pasozytniczy organ Jaruzelskiego rozgonić na 4 wiatry.
Jaruzelski w piekle zasmiewa sie do łez jaki numer wywinął a od Lucyfera dostał dolewke nowej smoły w nagrodę.

Pan Andrzej ma demencje starczą i pamięta tylko kiedy jest wypłata.

Tym komuchem musi się zająć Ziobro i nauczyć komunistę rozumu.

Rzepliński musi odejść!

Jedynym wyjściem jest rozwiązać TK. Nie wiem tylko , czy to jest możliwe.

Rzeplinski:" o tym co jest prawem decyduje zgodnie z Konstytucją tylko Trybunał Konstytucyjny". To nieprawda. Nie trzeba być wybitnym konstytucjonalistą, by wiedzieć, że w polskiej demokracji źródłem stanowionego prawa jest władza ustawodawcza.

Ani stwierdzenie Rzeplinskiego ani stwierdzenie w artukule jest poprawne. Co jest i staje sie powszechnie obowiazujacym prawem stanowi sejm wlaczajac w to pisanie i ustanowienie konstytucji jako ustawy zasadniczej. Trybunal Konstytucyjny ma wazne ale bardzo waskie kompetencje. Np. na podstawie zazalenia, ze ustawa sejmu jest sprzeczna z konstytucja, trybunal stwierdza czy jest czy nie. Istnieje prawne zalozenie ze ustawy sejmu sa zgodne z konstytucja. Trybunal musi wykazac, ze ustawa sejmu wprost lamie zapis konstytucji. Jesli konstytucja nie zabrania to jest dozwolone. Jesli konstytucja specyficznie na cos pozwala to ustawa nie moze tego prawa zabraniac.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl