niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
27 września 2016

Kuriozum! Podstawą prawną decyzji Rzeplińskiego jest... decyzja Rzeplińskiego

Dodano: 29.12.2015 [17:00]
Kuriozum! Podstawą prawną decyzji Rzeplińskiego jest... decyzja Rzeplińskiego - niezalezna.pl
foto: screen
„Pięcioro sędziów zaprzysiężonych przez prezydenta RP jest pracownikami TK: zostały im przydzielone pokoje i pobierają wynagrodzenie, ale nie podejmują czynności orzeczniczych" - poinformowało 23 grudnia br. biuro Trybunału Konstytucyjnego. Dziennikarz "Codziennej", który chciał poznać podstawę prawną takiej decyzji, dowiedział się, że była nią... decyzja prezesa Andrzeja Rzeplińskiego.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego, Andrzej Rzepliński postanowił, że z 15 zaprzysiężonych sędziów, członków Trybunału, 5 wybranych przez obecny Sejm - odsuwa od orzekania. Decyzja ta jest o tyle niezrozumiała, że w Konstytucji (artykuł 194) zapisano, że "Trybunał Konstytucyjny składa się z 15 sędziów, wybieranych indywidualnie przez Sejm na 9 lat spośród osób wyróżniających się wiedzą prawniczą" i nigdzie nie znajduje się zapis, który dawałby prezesowi prawo na dzielenie członków TK na "lepszych" i "gorszych".

Wczoraj Andrzej Rzepliński w TVN24 kilkakrotnie powtórzył, że dla niego jest tylko 10 sędziów orzekających, a "pięciu sędziów, od których ślubowanie odebrał prezydent Duda, nie może orzekać, dopóki Trybunał nie rozstrzygnie wątpliwości wokół uchwał sejmowych". Prowadząca z nim wywiad Monika Olejnik nie spytała na jakiej podstawie prawnej selekcjonuje sędziów. Na odpowiedź na to pytanie czekamy od kilku dni.

"​Na jakiej podstawie prawnej i kto podjął decyzję, że "Pięcioro Sędziów zaprzysiężonych przez Prezydenta RP jest pracownikami" nie podejmuje "czynności orzeczniczych"?​ - pytanie o takiej treści wysłaliśmy do biura Trybunału Konstytucyjnego.

Dziś przyszła odpowiedź, w której jednak nie znalazł się jakikolwiek przepis prawa, czy artykuł Konstytucji, którym kierował się w swojej decyzji prezes Rzepliński. Anna Wołoszczak z Zespołu Prasy i Informacji Biura Trybunału Konstytucyjnego stwierdziła jedynie, że "decyzje taką podjął Prezes Trybunału Konstytucyjnego".
 
Oznacza to, że dla prezesa Andrzeja Rzeplińskiego źródłem prawa jest on sam. W podobnym tonie wypowiadał się na antenie TVN24, gdy stwierdził, że "o tym co jest prawem decyduje zgodnie z Konstytucją tylko Trybunał Konstytucyjny". To nieprawda. Nie trzeba być wybitnym konstytucjonalistą, by wiedzieć, że w polskiej demokracji źródłem stanowionego prawa jest władza ustawodawcza.

"Źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są: Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia" - tak brzmi artykuł 87 Konstytucji. Z kolei jak wynika z art. 95 "władzę ustawodawczą w Rzeczypospolitej Polskiej sprawują Sejm i Senat".

Jak wynika z ustawy zasadniczej, Trybunał Konstytucyjny nie stanowi prawa, a jedynie "orzeka w sprawach zgodności ustaw z Konstytucją" i "zgodności przepisów prawa, wydawanych przez centralne organy państwowe z Konstytucją" (artykuł 188) oraz "rozstrzyga spory kompetencyjne" (artykuł 189). Co więcej, według art. 190 pkt. 4 orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności z Konstytucją nie mają mocy stanowionego prawa, a jedynie stanowią "podstawę do wznowienia postępowania, uchylenia decyzji lub innego rozstrzygnięcia na zasadach i w trybie określonych w przepisach właściwych dla danego postępowania."

Dlaczego więc prezes Trybunału Konstytucyjnego nadaje sobie uprawnienia większe, niż jest to zapisane w Konstytucji? 

We wczorajszym wywiadzie Rzepliński podkreślał, że "sędzia konstytucyjny podlega wyłącznie konstytucji" i dlatego - jak kilkakrotnie zasugerował - nie zamierza realizować treści podpisanej wczoraj przez prezydenta ustawy. Nie zrobi tego, mimo iż jak sam stwierdził "pan prezydent kieruje się konstytucją" i "skorzystał z prawa, które mu przysługuje”.

W swoich wyjaśnieniach, cytując przepisy Konstytucji prezes Rzepliński całkowicie pominął kluczowy dla obowiązującej nowej ustawy o TK artykuł 197. Mówi on, że "organizację Trybunału Konstytucyjnego oraz tryb postępowania przed Trybunałem określa ustawa."
"Chcesz zabrać głos w ważnej sprawie? Chcesz podzielić się z nami swoją opinią, swoim zdaniem? Wyślij darmowy SMS o treści GPC na 8068 (0 PLN). Wasz głos jest dla nas cenny. Regulamin na www.gpcodziennie.pl/SMS"
POLECANE WIDEO
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Jedno co nie ulega wątpliwości to fakt,że ów rzępoliński skompromitował się piszą ustawę o TK w imieniu PO i PSL.Już ten fakt dyskwalifikuje go od zasiadaia w TK.Człowiek mający choć odrobinę honoru podał by się natychmiast do dymisji.Życiorys tego "ananasa"jest wystarczającym dowodem na to,że tacy ludzie honoru nie posiadają.Jak długo ten człowiek będzie członkiem TK tak długo nie będzie spokoju w sprawie TK.A te wszystkie pseudo autorytety podważające decyzję Prezydenta to niezweryfikowana dotąd sitwa jakich wiele w Polsce żeruje na osłabionym organizmie państwowym.

albo jesteś zaślepionym pisowcem albo niepełnosprawnym umysłowo (idiota).
A8NAtB

Samozwaniec-Rzepliński zachowuje się jak naburmuszony chłopczyk w piaskownicy , któremu inne dziecko chce odebrać łopatkę.
Zdaje się mówić do Polaków :Nie oddam wam łopatki i co mi zrobicie?

Rzepliński musi zostać jak najszybciej aresztowany i doprowadzony przed sąd po zarzutem zamachu stanu.

Szanowny PANIE Ministrze ZIOBRO.
Czy moglby Pan delikatnie te nieogolona MALPE spuscic w nocy do SZAMBA HISTORII.
Australia Dziekuje Panu serdecznie.

Trzeba go wywalić a ten pasozytniczy organ Jaruzelskiego rozgonić na 4 wiatry.
Jaruzelski w piekle zasmiewa sie do łez jaki numer wywinął a od Lucyfera dostał dolewke nowej smoły w nagrodę.

Rzepliński musi odejść!

Jedynym wyjściem jest rozwiązać TK. Nie wiem tylko , czy to jest możliwe.

SKANDAL...trzeba z tym skonczyc...przeciez WATAHA zmowila sie i beda tak destabilizowac panstwo i jej obywateli.Nie przebieraja w srodkach i to sie staje zagrozeniem a wrecz grozba zamachu na panstwo prawa.Sa przyspawani do koryt...oszusci doprowadzili kraj do bankructwa...bilion zl.zadluzenia...ok.400 mld dol.dlugu zagranicznego...Gierek splacal dlug 30 lat a ten dlug ok.300 lat.Ale WATAHA z oszustem Tuskiem nabijali swoje konta i chcieli by jeszcze grabic....STOP...powinnismy wyjsc na ulice i pokazac nasza sile...wywiezc na taczce z gnojem wrogow Polski RzeplinskiegoPO i cala WATAHE skonczwszy na debilowatym banksterze Pitru.KOMITET OBRONY KORYTA zatopic w szambie. Polacy chca stabilizacji i jej oczekuja.........

Leperyzacja typa no właśnie jak najsztybciej

Tego mamy na liście,

Na bezrobocie z nim. Niech pokosztuje losu jaki zgotował innym.

Wstrzymać wypłatę potężnej pensji, nie wpuścić do pomieszczeń, a za działania na szkodę Państwa aresztować.

Wynika z tego,że facet ma coś z głową nie w porządku skoro siebie uważa za najważniejszą izbę parlamentu a przecież ja co cztery lata wybieram posłów, senatorów co pięć lat prezydenta ale za cholerę nie mogę sobie przypomnieć żebym kiedykolwiek głosował na jakiegoś Rzeplińskiego.Niech dziad szybko kończy to wstydu sobie zaoszczędzi bo to co powie to jest większą jego kompromitacją.Ten pajac już dawno stracił autorytet a przez niego również TK a teraz doprowadzi do tego,że sejm, senat,prezydent i naród nie będziemy uznawać orzeczeń TK jako niezgodne z konstytucją skoro zastrzega,że nie będzie przestrzegał ustaw.A na taki trybunał szkoda jest pieniędzy i rząd powinien odciąć finansowanie tego samozwańczego tworu.

A co będzie jak Rzepczeliński SAMODZIELNIE ODWOŁA PREZYDENTA ZE STANOWISKA???? Świat PĘKNIE ZE ŚMIECHU!!!!

No i co teraz? Proponuję wymienić zamki,dać klucze tym nowo wybranym a to bydło niech koczuje POd płotem,idą mrozy ,długo nie POsiedzą.

Ten Rzeplińskiego to jakiś car Polski ?!?! Wywalić łajzę na zbity pysk bo jaja sobie robi z 38 milionów Polaków

Żydo-komunista i członek zbrodniczej PZPR - tawariszcz Żeplińskij - to "Pol-Pot Prawa" w PO-komuszej III-RP.

Sam olewając Konstytucję ustanawia prawo na bazie "podstaw prawnych", które też sam sobie definiuje :) Wkrótce

tak jak Stalin, Hitler czy Pol-Pot ustanowi sobie swoją "konstytucję", którą osobiście ogłosi w TVP i TVN :)

Na szczęście Demokratecznie Wybrany Polski Rząd, Sejm i Prezydent dają odpór tej sowieckiej PO-PSL-SLD-Nowosfoł-

cznej Targowicy, która w swojej bezradnej wściekłości usiłuje dokonać zamachu na Polską Demokrację ! i która

PObiegła do posthitlerowców z ofertą nowego rozbioru Polski. Nieudała się też im próba Zamachu Stanu na demokra-

tycznie wybrany Polski Rząd ! Z POmocą rosyjskiego żydo-komunisty, członka zbrodniczej PZPR - tawariszcza Andrieja

Żeplińskawo i jego bandy w Trybunale Komuny, POlszewicy brutalnie pogwałcili Polską Konstytucję pisząc ustawę

wybierającą 5-ciu PO-lszewickich "sędziów" TK na zapas ! A POtem wcisnęli ją Bulowi-Komoruchowi, aby wystąpił z

wnioskiem do Sejmu o jej uchwalenie ! Na koniec gnojek Żeplińskij gwałcąc Konstytucję ocenił z POmocą swoich

kolesiów napisaną przez siebie kryminalną ustawę jako zgodną z Konstytucją ! Ten haniebny postępek tych PO-ruso-

żydokomuszych, kryminalnych "sędziów" i ich wspólników POlszewików skutkował uchwaleniem przez Polski Sejm i

zatwierdzeniem przez Polski Senat i Prezydenta Polski - Ustawy Naprawczej dla TK. Ustawa ta wymusza na sowieckich,

POlszewickich "sędziach" w TK przestrzeganie Konstytucji RP oraz nakazuje im uczciwą, solidną pracę (za giganty-

czne 24 tys. zł miesięcznie!) w miejsce dotychczasowego opier..lania się i robienia sobie wyPOczykowych wycieczek

do Chin na koszt Polskiego Podatnika.

Albo jest "ojcem chrzestnym"albo urzędasem państwowym to mi przypomina "rokosz" pułkownika Duszy.Tam sobie dal rade niezastąpiony poseł. p.Maciarewicz mysle ze straz prezydencka "usunie" z urzędu niesfornego urzędasa!!!!

pzepraszam, ale ja czegos nie rozumiem. Ten czlowiek ma problemy psychiczne i powinien byc zlozony wniosek o usuniecie jego za stanowiska.Jego zachowanie na to wskazuje. Wychodzi z sejmu z plaszczem na glowie,chamska odzywka do dziennikarki. Apogeum jego zachowania jest uczestnictwo w programach TV Republika ,Kropka nad i, ,piaskiem po oczach. Jego buta chamskie odpwiedzi dowodzi o tym ,ze on czuje ,ze wszyscy moga go pocalowac w d....e On przeciez jest nie usuwalny. To jest skandal. Co mozna sie spodziewac po generalach ktorzy nie chca sie podporzadkowac rozkazom zwierzchnika, skoro sedzia TK nie chce sie podporzadkowac. Sedzia konstytucyjny znajacy prawo podobno.

Wychodzi na to że TK sam sobie szykuje taki pasztet że zablokuje swoją możliwośc orzekania , bo skoro stawia się ponad prawem to jedyną drogą jest rozwiązanie TK . Orzekanie w składzie 10 osobowym nie będzie miało mocy prawnej i w ten sposób p Rzepliński będzie pobierał ponad 20 tys za bycie sędzią TK który nic nie robi!

Źródło prawa jest mało reprezentacyjne i nieprecyzyjnie udziela odpowiedzi co potwierdza moje przypuszczenia o stronniczości i bucie.

co to k...jest za kraj?Nie rządzi władza wybrana przez większość w demokratycznych wyborach!nie rządzi prezydent wybrany w demokratycznych wyborach!a rządzi k...s darmozjad który za dwa dni pracy w miesiącu zarabia więcej niż zwykły obywatel przez cały rok!ten k...s wybrany przez innych k....w złodziei destabilizuje pracę polskiego rządu!co to k...a jest!

Krul Polski nie musi się tłumaczyć.
Jego kur... pardon krulestwo jest nie z tej epoki.
I rzeczywiście ,głupi naród nie powiesił ostatniego króla .
Myśli że to będzie tradycją.
Ciemniaku rzepo : on nam uciekł!
zostało tylko paru biskupów...

idzie centralnie na konflikt, chce zeby go zwinęli i żeby zaczęła się akcja uliczna, w ktorej wzięliby udział przeszkoleni tu i tam dywersanci z ostrą amunicją, na to zaś czekają juz siły interwencyjne

Kodeks karny - Art. 231. § 1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej,
podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
I to by było na tyle.

Donosy na Polskę za Geremka i Rzeplińskiego

ci sami ludzie wtedy i teraz...

http://www.pomniksmolensk.pl/news.php?readmore=7589

Słoń Trąbalski
czy
Bałwan Trybunalski

Tu tylko taczki...

Widzę tu kandydata do puszczenia go w skarpetkach!

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl