Rzepliński u Olejnik znowu zaskoczył. „Z posłami Platformy rozmawiałem o życiu”

sejm.gov.pl/print screen

  

Prezes Trybunału Konstytucyjnego gościł w programie Moniki Olejnik. Takiego popisu buty i arogancji telewidzowie nie widzieli chyba już dawno. Andrzej Rzepliński np. ministra sprawiedliwości nazywał „panem Zbyszkiem”. Zapytany z kolei o sejmowe pogawędki z posłami Platformy Obywatelskiej, odpowiedział, że rozmawiał z nimi... „o życiu”.

W „Kropce nad i” Andrzej Rzepliński – profesor i prezes TK – pokazał oblicze, które dotychczas starał się skrywać. Na wszystkie pytania odpowiadał, jakby to on był jedyny wyznacznikiem tego, co w Polsce jest zgodne z prawem, a co nie.

Jego zdaniem np., obecnie jest 18 sędziów Trybunału Konstytucyjnego, ale tylko 10 z nich może orzekać. Na uwagę Olejnik, że TK nie może zajmować się uchwałami Sejmu odrzekł: – Zobaczymy. O tym zdecyduje Trybunał 12 stycznia. Było też stwierdzenie, że, „co jest zgodne z prawem, decyduje Trybunał Konstytucyjny”, a Rzepliński „nic na to nie poradzi”. Oświadczył też, że propozycje nowych ustaw to próba niszczenie sądu konstytucyjnego, a to nie do przyjęcia dla jego „kolegów z Europy”. W pewnym momencie powiedział nawet, że „można wydawać wyroki i na Stadionie Narodowym”, bo „będzie jeszcze więcej sędziów”. Dał też do zrozumienia, co myśli o opiniach na temat jego pracy, oznajmiając, iż „sędzia konstytucyjny podlega tylko konstytucji, a ona nie została zmieniona”.

Był również dopytywany o delegację sędziów TK do Chin, o czym niedawno mówił minister Zbigniew Ziobro. – Nic do tego panu Zbyszkowi, kto przyjeżdża do Trybunału i gdzie sędziowie Trybunał wyjeżdżają – wypalił Rzepliński. „Panem Zbyszkiem” nazywał zresztą ministra sprawiedliwości cały czas.

Monika Olejnik przypomniała też prezesowi TK, że zarzuca się mu konsultowanie z PO pomysłów dotyczących Trybunału. Odpowiedź prof. Rzeplińskiego była zdumiewająca.

Ten mit, że ja, czy posłowie PO konsultowali ze mną cokolwiek czasie plenarnego posiedzenia godzinnej przerwy, po prostu była godzinna przerwa, o którą poprosili posłowie PiS , ja z wiceprezesem trybunału panem profesorem Biernatem siedzieliśmy, zaczęli do nas podchodzić posłowie, czekałem również na posłów PiS, rozmawialiśmy właśnie o życiu, o fajnych rzeczach osobistych

– odparł.

Zachwycał się również demonstracjami KOD. – Ludzie w pokojowej manifestacji korzystają z prawa, które zostało poszerzone wyrokiem Trybunału – powiedział. – Widziałem ludzi zatroskanych Polską, porządkiem konstytucyjnym. Nie sądzę, żeby ci ludzie byli bezpośrednimi beneficjentami orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego – dodał.

Natomiast prawie na zakończenie butnie stwierdził: „sędziowie polscy nie dadzą sobie w kaszę dmuchać”.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVN24,niezalezna.pl

Udostępnij


Wczytuję komentarze...

"Uchodźca" z Syrii skazany na dożywocie

/ pixabay.com/CC0/OpenRoadPR

  

Sąd w Dusseldorfie skazał byłego dowódcę jednej z milicji Wolnej Armii Syryjskiej (FSA) na dożywocie za zbrodnie polegające na torturach, porwaniach i morderstwach. O wyroku dziś poinformowały media niemieckie. Ibrahim A. przybył do Niemiec jako uchodźca.

43-letni Syryjczyk, używający pseudonimu Abu Dhib, dowodził w Syrii 150-osobowym oddziałem o nazwie Ghuraba asz-Szam. Grupa ta działa w Aleppo, gdzie walczyła przeciwko rządowi Baszara el-Asada. Jak ustalił niemiecki sąd, zajmowała się również grabieżami oraz porwaniami dla okupu.

Sąd stwierdził, że Abu Dhib porywał ludzi i torturował, by wymusić okup od ich krewnych. Gdy jako uchodźca przybył do Niemiec, został tam rozpoznany przez jednego ze swoich więźniów.

To nie pierwszy przypadek w Niemczech, gdy ofiara rozpoznaje swojego oprawcę z Syrii, który następnie został uchodźcą. W sierpniu ujawniona została historia 19-letniej jazydki Aszwak Hadżi Hamid, która w Niemczech spotkała terrorystę Państwa Islamskiego, który ją więził i gwałcił.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl