Informacja szpitalna. Po 8 latach gest Ministerstwa Zdrowia wobec homoseksualistów

Russell Weller (freeimages.com)

Jedną z ostatnich decyzji byłego ministra zdrowia Mariana Zembali było umożliwienie osobom homoseksualnym prawa do informacji na temat stanu zdrowia partnera przebywającego w szpitalu.
 
Resort zdrowia w odpowiedzi na pytanie „Kampanii Przeciw Homofobii” co do udzielania informacji o stanie zdrowia pacjenta osobie bliskiej napisało, że partner tej samej płci również jest osobą bliską. Wobec tego geje i lesbijki mają prawo do takich informacji na temat swoich partnerów.
 
Dodatkowo Karta Informacji Medycznych I.C.E (in case of emergency; z ang: w nagłym wypadku) wydana przez „KPH” jest dokumentem, który wystarcza do upoważnienia partnera tej samej płci do uzyskania informacji o stanie zdrowia.
 
Takie zezwolenie można składać w trakcie pierwszej wizycie w poradni lub szpitalu. Akceptowalne są również oświadczenia zawierające imię i nazwisko osoby upoważnionej oraz podpisane przez pacjenta. I.C.E. takie wymagania spełnia, wobec tego może być podstawą udzielenia informacji dotyczących zdrowia pacjenta.
 
Według Marcina Rodzinki, eksperta ds. zdrowia KPH, jest to dobra wiadomość dla pacjentów homoseksualnych. Przyznał on, że dotąd uzyskanie informacji o stanie zdrowia swojego partnera było problemem.

To bardzo pozytywny sygnał wysłany do pacjentów LGBT przez polskie Ministerstwo Zdrowia. Trudności w uzyskaniu informacji o stanie zdrowia partnera to jeden z najpoważniejszych problemów, z którym spotykają się osoby LGBT w ochronie zdrowia. Osobą bliską w rozumieniu ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta jest m.in. małżonek, osoba pozostająca we wspólnym pożyciu lub osoba wskazana przez pacjenta. Coraz częściej personel medyczny uznaje za osoby pozostające we wspólnym pożyciu partnerów/partnerki tej samej płci, jednak wciąż bywa to problematyczne. Rozwiązaniem może być Karta Informacji Medycznych I.C.E. 

– podsumowuje decyzję ministerstwa ekspert ds. zdrowia KPH, Marcin Rodzinka. 
 
Źródło: niezalezna.pl,kph.org.pl

Udostępnij


Wczytuję komentarze...

Nie żyje aktorka Agnieszka Kotulanka. Miała 61 lat

Agnieszka Kotulanka / By Paweł Matyka - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64131986

W wieku 61 lat zmarła Agnieszka Sas-Uhrynowska, znana jako Agnieszka Kotulanka. O śmierci aktorki poinformowała jej rodzina, zamieszczając na łamach "Gazety Wyborczej" nekrolog.

Rodzina poinformowała o śmierci Agnieszki Kotulanki w nekrologu zamieszczonym w "Gazecie Wyborczej". Agnieszka Sas-Uhrynowska Kotulanka zmarła 20 lutego w wieku 61 lat. 

Niemal całą karierę aktorską Kotulanka związała z rodzinną Warszawą. Tutaj w 1980 r. ukończyła Wydział Aktorki PWST im. Aleksandra Zelwerowicza. Po ukończeniu studiów przez kilka lat związana była z warszawskim Teatrem Współczesnym. Po krótkim pobycie w Kanadzie powróciła do kraju. Występowała m.in. w Teatrze Komedia, jednak sławę i rozpoznawalność przyniosła jej rola w telenoweli "Klan". 

Była dwukrotnie nagradzana nagrodą Telekamery.

Uroczystości pogrzebowe aktorki odbędą się we wtorek, 27 lutego w parafii św. Józefa Oblubieńca w Legionowie.

Źródło: Twitter, onet.pl, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl