niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
29 czerwca 2016

Poseł PiS: Kopacz jak za komuny każe oszczędzać prąd, a budowę elektrowni wstrzymano

Dodano: 17.08.2015 [11:02]
Poseł PiS: Kopacz jak za komuny każe oszczędzać prąd, a budowę elektrowni wstrzymano - niezalezna.pl
foto: Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska
„Obecne kłopoty energetyczne i zakłócenia w dostawach prądu to efekt zaniechań rządu PO-PSL. W pierwszej połowie sierpnia jak za komuny wróciliśmy do 20 stopnia zasilania" – napisał w rozesłanym do mediów liście Arkadiusz Czartoryski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Parlamentarzysta przypomina, że w 2012 roku porzucono budowę elektrowni w Ostrołęce, choć wydano na inwestycję setki milionów złotych.

Okazało się, że przyjmowane ścieżki cenowe energii elektrycznej dla oceny opłacalności inwestycji w bloki energetyczne mają się nijak do cen energii w ostatnich dniach. Cena 1 MWh w obliczu 20 stopnia zasilania poszybowała w południe 11 sierpnia do 1413 zł. Wszystko przez brak rezerw w krajowym systemie elektroenergetycznym. Jest to kolejny dowód na to, że wstrzymanie budowy nowego bloku elektrowni w Ostrołęce było błędem

– podkreśla Czartoryski.

Dodaje też, że nowa ostrołęcka elektrownia jest niezbędna, ponieważ na północ i wschód od Warszawy Polska posiada elektrownię jedynie w Ostrołęce właśnie, a ta została zbudowana w latach siedemdziesiątych i chłodzona jest bezpośrednio wodą z przepływającej przez miasto Narwi.

Obecnie stan wody Narwi i innych rzek w Polsce jest bardzo niski i niesamowicie utrudnia to pobór wody do chłodzenia bloków energetycznych. Dodatkowo maksymalna temperatura zrzutu wody po chłodzeniu bloków to 35 stopni. Tymczasem woda w Narwi ma temperaturę już 27 stopni i co oczywiste błyskawicznie zagrzewa się podczas chłodzenia bloków energetycznych

– wyjaśnia poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Nowa elektrownia, której budowę przerwano, miała natomiast zaplanowany zamknięty system chłodzenia, a ten nie jest aż tak zależny od poziomu wody w Narwi i jej temperatury na poborze. Również zaprojektowana w nowej elektrowni chłodnia kominowa byłaby znacznie nowocześniejsza i wydajniejsza.

Co ważne, Elektrownia Ostrołęka jest zakładem stabilizującym krajowy system elektroenergetyczny. Oznacza to, że wytwarza taką moc, która w danej chwili jest konieczna w systemie.

Cała inwestycja związana była między innymi z tak zwanym blackoutem w systemie energetycznym, który zaistniał w 2006 roku. Wówczas sytuacja była podobna do obecnej. Niestety, zmarnowano osiem lat i w efekcie Pani Premier Kopacz musi przez telewizję apelować do Polaków o oszczędzanie prądu, a więksi odbiorcy mają już ograniczenia w dostawach

– zaznacza Czartoryski.

Przypomina jednocześnie, że w 2020 roku trzeba będzie odstawić w Polsce od 3400-6000 MW zainstalowanej mocy w najstarszych blokach.

Realizowane inwestycje w nowe moce wytwórcze nie pokryją koniecznych odstawień. Analizy PSE pokazują, że w wariancie realistycznym w drugiej połowie 2015 roku oraz w całym okresie 2016-2018 występują niedobory wymaganej nadwyżki mocy. Maksymalny poziom tych niedoborów zmienia się w przedziale 1500-2500 MW, przy czym najgorsza sytuacja bilansowa wystąpi we wrześniu 2016 r. Stąd jeszcze bardziej niezrozumiałe jest zaniechanie budowy bloku C w Ostrołęce

– kończy swój list Arkadiusz Czartoryski.

Tak wygląda porzucony plac budowy nowej elektrowni w Ostrołęce:

fot. arch. Arkadiusz Czartoryski

"Chcesz zabrać głos w ważnej sprawie? Chcesz podzielić się z nami swoją opinią, swoim zdaniem? Wyślij darmowy SMS o treści GPC na 8068 (0 PLN). Wasz głos jest dla nas cenny. Regulamin na www.gpcodziennie.pl/SMS"
Autor: Źródło:
POLECANE WIDEO
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

tow. kopacz przesylam wam z Kanady tradycjny kanadyjski salut jednego palca ( tego srodkowego)

W tym miejscu az prosi sie o cytat z Chelesa Chaplina:cyt."Zal mi czasow niemego filmu.Co to byla za radosc widziec,jak kobiecie otwieraja sie usta,a glosu nie slychac".Pozdrawiam wszystkie madre kobiety,zwlaszcza Polki matki.

We wczesnym prtl jak gaszono swiatlo, to rodzilo sie wiecej dzieci...

W szkole Kopacz nazywana byla pudelkiem od jej lokow a nazwisko panienskie Ewa Lis a brat Wojciech Lis ziec Andrej Patryniuk ciekawe co na to Petru? Kobieta z ZSL

Nie umniejszając troski p. posła Czartoryskiego o rozwój energetyki i rozwój Ostrołęki, pozwalam sobie na kilka uwag.
1. Chwilowy wzrost cen energii elektrycznej nie dowodzi opłacalności budowy bloku węglowego klasy 1000 MW w Ostrołęce. Tego typu blok wytwarzałby energię w podstawie (pracowałby możliwie z najwyższa mocą i w sposób stały, z wyjątkiem przerw remontowych). O jego rentowności decydowałyby średnie ceny przy takim właśnie profilu produkcji, a nie chwilowe "piki" cen energii w szczytach jej poboru.
2. Czy zwrócili Państwo uwagę, że w ostatnich dniach sytuacja hydrologiczna w kraju nie uległa poprawie, a nie mamy już 20-stego stopnia zasilania, jak kilka dni temu. Dlaczego? Bo, polski system elektroenergetyczny może nadal zapewnić pokrycie znacznie wyższego szczytowego zapotrzebowania mocy niż to, które wystąpiło w ostatnich dniach, ale pod warunkiem koordynacji prowadzonych prac remontowych. Fakt, że nadal obowiązuje 11-sty stopień zasilania, ale ten ogranicza pobór do mocy, którą odbiorca ustalił w umowie.
3. Potrzebujemy w Polsce nowych mocy konwencjonalnych i te się budują. Niestety w wyniku błędnych decyzji, budują się z pewnym opóźnieniem.
4. Potrzebujemy również bloków energetycznych w rejonie Ostrołęki, ale biorąc pod uwagę pewność zasilania - nie powinien to być to jeden duży blok, ale kilka o mniejszej mocy. Odrębnym zagadnieniem jest wskazanie optymalnego czasu takiej rozbudowy.

Kibicuję PiS, bo zmiana rządu jest konieczna, żeby naprawić wiele ważnych spraw w naszym kraju. Ufam, że decyzje nowego rządu będą się opierać na rzetelnej wiedzy i będą podejmowane w trosce o ogólne dobro, a nie będą wynikać z lokalnych ambicji czy lokalnych interesów, niezależnie czy będą to interesy samorządów, które liczą na podatek od nowych budowli, czy interesy prywatnych osób, które np. sprzedają teren pod nowe inwestycje.

Wszystkim zagranicznym inwestorom i wlascicielom firm w Polsce
ktorzy ucierpieli na tym procederze i planuja prawne kroki roszczeniowe

.. szefowa polskiego rzadu powinna odpowiedziec zgodnie z etykieta PO

„ sorry taki mamy klimat” i pokazac srodkowy palec...
czyli dokladnie tak jak PO odpowiada na skargi Polakow

Partię obecnie rządzącą można spokojnie zaliczyć do tzw."PIĄTEJ KOLUMNY",oni nawet nie zasługują na sąd.

Religia cieplarniano-ekologistyczna wymaga swoich sakramentów. A tymi sakramentami są likwidacje elektrowni węglowych oraz wstrzymywanie inwestycji.

Dzisiaj defekuje polsat, a ja mam go w satelicie dlatego, ze jest to pakiet z TV Republika.
-Defekuje taki mlody, co mu sadlo juz oczka zalewa, typowy cham w dobrobycie, z kontekstow wynika, ze Ewa zrobila go ministrem, o Jezus Maryja!
- obok popierduje cieniej taki chudziak na dorobku
- i nie wiem dlaczego, odrzuca mnie
- czy to intuicja
- czy rasizm
- czy ich brak wychowania
- czy te mordy zdeprawowane
- czy te oczka parszywe, podle i zimne(a la niejaki Tusk Donald)
- a moze jakis radar etyczny, co nie pozwala sie osmieszac a gowna kaze omijac?
A temat? Oczywiscie byl temat: Wszystkie namadrzejsze czerepy III RP od tygodnia pieprza o tym, ze Bronek nasral i nie posprzatal po sobie, takie tam duperele o przeslawnym referendum.

Oooo! Wlasnie mdme Nowicka spiewa "jeszcze Polska nie zginela" i w oczetach jakis zal! Nawiasem mowiac u tatusia mdme zdawalam filozofie swego czasu, coreczka dopasowana. Ej, przeslawny pontifex maximus ateorum polonorum, ech, wspomnienia! Jak mnie te sobacze dieti nie wykoncza, to sie moze jeszcze odezwe.

No i sorry za ten styl, powiedzmy hybrydowy, ale wydaje mi sie funkcjonalny.

Pani Ewa Kopacz, zwana pieszczotliwie Koparą (na jeden metr wgłąb) to trochę nowszy medal Eugenii Kempary. Tylko jak zwykle gorszy. Ostatecznie towarzyszka Kempara jako członek KC PZPR (do 1981 roku) miała cząstkę realnej władzy, którą była Partia. Od 1981 roku (za jaruzelszczyny) Partia straciła władzę na rzecz wojskowej razwiedki (GRU/WSI) czego symbolem było "internowanie" Gierka i Jaroszewicza w stanie wojennym. Kopara, podobnie jak Tusk i Komorowski nie ma żadnej realnej władzy, tylko została wycięta z kartofla przez bezpieczniaków w roli "umiłowanego przywódcy".

Powod dlaczego nie ma inwestycji Jagura w Polsce i nie bedzie dodatkowych miejsc pracy bo pracy u nas pod dostatkiem i ludzie nie musza martwic sie by nakarmic swe dzieci? Panstwo dzieci odbierze gdy ich rodzicow przycisnie bieda? Nie bedzie pradu by byla wieksza emigracja za chlebem jak Afrykanczycy na zachod?

Mnie martwi coś innego.Czy ta zagrywka z oszczędnością prądu nie była związana z inwestorem,żeby go odstraszyć.Czy to nie był celowy sabotaż do dalszego niszczenia Polski,przez bolszewicką hołotę.Nie budują polskich pociągów,tylko sprowadzają to samo ze śmigłowcami!!!!Trzeba się tym wszystkim przyjżeć i rozliczyć!!!!

Przypomnieć trzeba, że dyrektor niestniejącej w III RP elektrowni atomowej, pobiera comiesięcznie 110.000 poborów. Jest to zaufany Tuska - Grad , czy Graś (nie pamiętam )

Inwestycje w energetykę wstrzymał jeszcze Tusk (Dolna Odra, Ostrołęka, ...). On chciał, byśmy importowali prąd od jego przyjaciół - Merkel i Putina.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl