Powstańcy teraz wygrali

Jaki był polityczny cel Powstania Warszawskiego? Zrzucić niemieckie i sowieckie jarzmo, doprowadzić do włączenia Polski w struktury zachodnich demokracji, uratować godność i honor. Polska już od 1989 r. niektóre z tych celów realizowała. Jednak zostały ciągle bardzo silne związki polskich elit z sowieckim okupantem i zdumiewająca uległość wobec Berlina. Nic też dziwnego, że gdy przedstawiciele tych elit pojawiali się na obchodach Powstania, witano ich gwizdami.

Dzisiaj sytuacja radykalnie się zmienia. Patrząc na prezydenta elekta Andrzeja Dudę, którego powstańcy i ich rodziny przyjęli ogromnym aplauzem, można powiedzieć, że cel polityczny Powstania Warszawskiego został właśnie zrealizowany. Polska staje się coraz ważniejszym ogniwem w koalicji skierowanej przeciwko moskiewskiemu imperializmowi, wpływy Berlina maleją. Przywództwo państwa obejmuje demokratycznie wybrany prezydent, któremu tradycja Powstania jest bliska, wychowanek Lecha Kaczyńskiego, twórcy Muzeum Powstania Warszawskiego. W debacie na temat sensu Powstania trzeba dodać jeszcze ten argument: sukces nie zawsze przychodzi od razu. Kiedy się jednak nie walczy, na ogół nie przychodzi w ogóle.

Udostępnij

Wczytuję komentarze...

Tarcza antyrakietowa to priorytet

Zakup tarczy antyrakietowej to strategiczna decyzja dla obronności i bezpieczeństwa naszego państwa. Przez ostatnie lata wiele mówiło się na ten temat.

Dyskutowano, dyskutowano i jeszcze raz dyskutowano, jednak niewiele zrobiono w tym kierunku. Być może obawiano się podjęcia decyzji skutkującej poważnym obciążeniem budżetu – liczonej w miliardach złotych. Tymczasem na bezpieczeństwie państwa oszczędzać nie można. Dopiero MON kierowane przez Antoniego Macierewicza podjęło konkretne działania, aby jak najszybciej doprowadzić do sfinalizowania tej transakcji. Resort doskonale zdaje sobie sprawę, że to dla Polski sprawa priorytetowa. Bez skutecznie działającej tarczy antyrakietowej nasz kraj jest bezbronny, a rosyjskie rakiety zlokalizowane w obwodzie kaliningradzkim już od dawna są wycelowane m.in. w Warszawę.

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl