Powstańcy teraz wygrali

Jaki był polityczny cel Powstania Warszawskiego? Zrzucić niemieckie i sowieckie jarzmo, doprowadzić do włączenia Polski w struktury zachodnich demokracji, uratować godność i honor. Polska już od 1989 r. niektóre z tych celów realizowała. Jednak zostały ciągle bardzo silne związki polskich elit z sowieckim okupantem i zdumiewająca uległość wobec Berlina. Nic też dziwnego, że gdy przedstawiciele tych elit pojawiali się na obchodach Powstania, witano ich gwizdami.

Dzisiaj sytuacja radykalnie się zmienia. Patrząc na prezydenta elekta Andrzeja Dudę, którego powstańcy i ich rodziny przyjęli ogromnym aplauzem, można powiedzieć, że cel polityczny Powstania Warszawskiego został właśnie zrealizowany. Polska staje się coraz ważniejszym ogniwem w koalicji skierowanej przeciwko moskiewskiemu imperializmowi, wpływy Berlina maleją. Przywództwo państwa obejmuje demokratycznie wybrany prezydent, któremu tradycja Powstania jest bliska, wychowanek Lecha Kaczyńskiego, twórcy Muzeum Powstania Warszawskiego. W debacie na temat sensu Powstania trzeba dodać jeszcze ten argument: sukces nie zawsze przychodzi od razu. Kiedy się jednak nie walczy, na ogół nie przychodzi w ogóle.

Udostępnij

Wczytuję komentarze...
Najnowsze opinie

Opozycji sondażowy ból głowy

Autograf dla mafiosa

Powtórka z historii?

KOD-masochiści!

Milczenie w sprawie aneksu WSI

Opozycji sondażowy ból głowy

Ostatnie sondaże przyniosły złą wiadomość dla oczekujących, że po lipcowych protestach poparcie dla PiS-u spadnie. Tymczasem popularność partii rządzącej pozostała na wysokim poziomie.

Jeszcze gorszą wiadomością dla przeciwników prawicy jest to, że stabilność tego trendu się utrzymuje. Co wskazuje na to, że większość Polaków po prostu akceptuje program i działania obozu rządzącego, nawet te ostro krytykowane przez elity. Wielu ludziom spodobała się polityka realna, której efektów mogą doświadczyć, sięgając do kieszeni i rozglądając się wokół. Uznanie uzyskały wsparcie dla rodzin, koncepcja wyrównywania szans na poziomie regionów, firm czy grup społecznych. Także polityka zagraniczna, w której jesteśmy graczem zamiast widzem, zyskała aprobatę. Ale to nie jest koniec złych nowin dla przeciwników PiS-u. Najgorsza jest ta, że jesienne sondaże mogą być jeszcze korzystniejsze dla partii Jarosława Kaczyńskiego. Może się do tego przyczynić powrót do debaty o bezpieczeństwie Europy i Polski po zamachach w Barcelonie, w której PiS ma naprawdę mocne argumenty.

Udostępnij

Tagi

Autograf dla mafiosa

Komisja śledcza ds. przestępstw VAT-owskich powinna powstać jak najszybciej. Tylko w ten sposób będziemy mogli poznać nazwiska polityków roztaczających od lat parasol ochronny nad tą mafią.

„Zrób sobie zdjęcie i weź, k…, autograf” – żartuje na jednym z nagrań VAT-owski przestępca powiązany z bossami mafii pruszkowskiej, słysząc, że kolega wybiera się przekazać pieniądze pewnemu („znamy z telewizji”) politykowi. Za „ochronę”. Ów paliwowy przestępca K. od lat opłaca także ludzi ABW i SKW. Organa ścigania nie są w stanie zwalczyć tego bardzo silnego korupcyjnego układu. Dlatego komisja śledcza to doskonałe rozwiązanie. A jeśli któryś z parlamentarzystów zagłosuje przeciw jej powstaniu, będzie to sygnał, by przyjrzało się mu Centralne Biuro Antykorupcyjne. Nie ma żadnego uczciwego powodu, by być przeciwko powołaniu takiej komisji.

Udostępnij

Tagi

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl