niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
26 września 2016

Jarosław Kaczyński o sztandarowych pomysłach Pawła Kukiza: Umocnią system

Dodano: 08.06.2015 [20:15]
Jarosław Kaczyński o sztandarowych pomysłach Pawła Kukiza: Umocnią system - niezalezna.pl
foto: youtube.com/print screen
Prezes PiS w poniedziałek był gościem Klubu Ronina. Jarosław Kaczyński mówił m.in. o głównych postulatach Pawła Kukiza, czyli jednomandatowych okręgach wyborczych oraz rezygnacji z finansowania partii z budżetu państwa. – Jeśli ktoś chce ten system umocnić, to jest to bardzo dobry pomysł – ocenił szef Prawa i Sprawiedliwości.

Około godz. 19.00 w poniedziałek rozpoczęło się spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim w Klubie Ronina. Do Domu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich – aby posłuchać byłego premiera i zadać mu pytania – przyszło kilkaset osób.

Prezes PiS w czasie spotkania mówił m.in. o powstającym ugrupowaniu Pawła Kukiza. – Ta druga siła polityczna jest wielkim znakiem zapytania, chodzi o ruch Pawła Kukiza. Abstrahuję od jego poglądów i oceny tego, co chcę robić – podkreślał Kaczyński. – Jeśli spojrzeć na to, co jest oczywiste, to mamy przekaz, o którym mówiłem, i to intensywny – wszyscy są winni, cała klasa polityczna. Po drugie JOW-y i rezygnacja z finansowania partii politycznych. Jeśli ktoś chce ten system umocnić, to jest to bardzo dobry pomysł – dodawał prezes PiS. Jednocześnie podkreślał, że poglądy Kukiza nie muszą wynikać ze złej woli.

Zdaniem szefa największego ugrupowania opozycyjnego, system polityczny powinien być oparty na partiach. – Jeżeli cenimy sobie demokrację, to musimy przyjąć, że (…) partie polityczne powinny istnieć. Partie mają jedną cechę, z punktu widzenia demokracji fundamentalną – są poddane kontroli obywateli, kontroli demokratycznej. Ta kontrola jest ułomna, zdaję sobie sprawę, ale czy koncerny, banki, służby, korporacje wewnątrzpaństwowe są poddane kontroli demokratycznej? Jeśli tak, to tylko i wyłącznie poprzez partie – tłumaczył.

Według Kaczyńskiego, zniesienie systemu partyjnego spowoduje, że pełnia władzy przejdzie w inne ręce. – Dyskurs antypartyjny, który w Polsce zrodził się na początku systemu, bo był taki pomysł dwadzieścia kilka lat temu, gdy odwoływano się do przykładów meksykańskiej partii instytucjonalno-rewolucyjnej albo partii kongresowej w Indiach. Ale ten czas mamy dawno za sobą – mówił.

Wydaje mi się, że dynamika tego dyskursu jest jeszcze inna. W Polsce mamy taką grupę ludzi, która nie chce się podporządkować żadnej dyscyplinie i działać zbiorowo, ale ma ambicje parlamentarne. To są w dużej mierze działacze samorządowi, często dobrzy, ale tacy, którzy wykorzystują specyficzny status naszego samorządu – wyjaśniał Jarosław Kaczyński. – Powstaje grupa ludzi, która uzyskuje bardzo mocną pozycję, a nie jest ona związana z propozycjami wobec jakiegoś środowiska. To buduje pewien typ ambicji i myślenia – dodawał.

Podkreślał też, że pewne pomysły, choć wypowiadane w dobrych intencjach, niosą ze sobą zagrożenie. – Ich realizacja nie prowadziłaby do zmiany w Polsce. Zmiana może nastąpić tylko wtedy, gdy będziemy mieli prezydenta i większość parlamentarną, abstrahuję od tego, z kogo złożoną, która będzie miała chęć, umiejętność i odwagę dokonania tych trudnych zmian – zaznaczał Kaczyński.
"Chcesz zabrać głos w ważnej sprawie? Chcesz podzielić się z nami swoją opinią, swoim zdaniem? Wyślij darmowy SMS o treści GPC na 8068 (0 PLN). Wasz głos jest dla nas cenny. Regulamin na www.gpcodziennie.pl/SMS"
Autor: Źródło: ,
POLECANE WIDEO
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Coś pan prezes nam się posunął w latach i nie kuma o co biega: po pierwsze Kukiz już jest pierwszą , a nie drugą , siłą polityczną. Tak wynika z sondaży które ostatnio są dość precyzyjne. Po drugie naród chce zmian, które z pewnością są dla wychowanków komuny dość niewygodne. Chyba lepiej w chwale odejść na emeryturę , a nie przegrać z Kukizem?

Czy celebryta Pan Paweł Kukiz wie czym jest dla Polski pozostawiony przez ś.p. Lecha Kaczyńskiego - "Testament jagielloński"?, niestety Panie Kukiz samo skakanie po estradzie i wykrzykiwanie w kółko .."jesteście czarni", to według mnie może być tylko wezwaniem do rasizmu wobec odmiennego koloru skóry, a nie do walki z kłamstwem i obłudą PO, której przecież Pan tak długo sympatyzował.

Nie chce krakac,ale juz zaczalem.U nas dopiero we wtorek mozna obejrzec Klub Ronina,ale juz pare dni temu
J.Kaczynski wyrazil sie wystarczajaco jasno na temat JOWOW.Cala nadzieja w jego madrosci i przewidywalnosci,
ze nie ulegnie naciskom lobby rosyjskiego i rodzimych zdrajcow.Kukiza do nich(raczej) nie zaliczam.On malo
na ten temat wie,a ktos sprytny tak go zauroczyl,ze Pawel nie zauwazyl niuansow.Nawet gdyby,to teraz nijak
mu sie z nich wycofac.A.Duda powinien desygnowac Kaczynskiego na premiera,wtedy wspolnie wyprowadza Polske
z labiryntu.Teraz nie czas na rozmowy z Kukizem,tylko przygotowywac sie do pelni wladzy.Nie ma czasu na male
kroczki.Klimat stworzyl sie prawie sam i nie mozna tej szansy przegapic,aby rzadzic bez hamulcowych.Jak PiS
wygra,Kukiz nakprawdopodobniej przejdzie wraz z PO,lub tym nowym tworem rodem z PRL-u,do opozycji i tyle
byloby z tych rozmow z Kukizem.

Czy ktoś wyobraża sobie tego przygłupa Kukiza za vice premiera? toż to gorsza gnida jak Lepper. Z kim to PiS ma wejść w koalicje z tajemniczymi ludkami Kukiza? Jaki program ma Kukiz?

Premier Jaroslaw Kaczynski ,a nie jak Flaszka Kukuz.

Uważam, ze referendum POWINNO ZOSTAĆ ODWOŁANE, chociażby dlatego, że Komorowski ogłosił je "na kolanie" pod koniec swojej, fatalnej zresztą, kadencji.
Nie oznacza to wcale, że Pan Kukiz nie może swoich kandydatów do Sejmu i Senatu wyłonić w ramach okręgów terytorialnych (choćby 400). Będzie to praktyczna "przymiarka" do JOW, doświadczenie, które ułatwi PRZYSZŁEMU PARLAMENTOWI przygotowanie, lub odrzucenie, PROJEKTU STOSOWNEJ ORDYNACJI.

System po przeszlo cwiercwieczu sie dusi...Kukiz tylko powielil dawne propozycje PO z czego mozna wyciagnac wniosek, ze system myslal o zmianie tzw wyborw juz dawno...A dzis najwyrazniej dojrzal.

...Prosze tez zwrocic uwage, ze Amerykanie we wszystkich krajach w ktorych probowali wprowadzac demokracje zostawiali po sobie - systemy wyborcze, taki - jaki obowiazuje w Polsce, a dlaczego...Tylko taki system wyborczy czyli finasowanie parti przez budrzet panstwa i wybieralnosc poslow z list przedstawionych przez wodzow parti zapewnia pelna kontrole co do wyboru odpowiednich ludzi...A co jednoczesnie gwarantuje zapobieganiu nieprzewidywalnych stytuacji co do wyborow nieodpowiednich kandydatow...Nie zakceptowanych przez wodzow partii, a co z kolei moze prowadzic do destabilizacji zakreslonych ram i utraty kontroli nad takim panstwem.

Trol pisze jedno zdanie.
Jest ono obrażliwe ,bądż korzystne dla PO.
Podpisuje się jednym wyrazem np.Genek
Wygląda na to że Ci trole są na płatnym etacie.
ps.jedno zdanie nie powinno być umieszczane na forum

Czy ten system może być jeszcze silniejszy? Od 25 lat Polska scena polityczna jest zabetonowana, dopiero teraz coś drgnęło JOW-y mogą tylko zmienić na lepsze, bo gorzej już nie będzie.

Zawsze może byc gorzej. W 2007 roku jak PIS przegrało wybory, też mówili mi nie martw się gorzej już być niemoże. No i proszę po 8 latach PO jest wiele gorzej. Kogo chcesz uśpić wypisywaniem takich bzdur??

Pan Lis powinien mieć zakaz wykonywania zawodu dziennikarza - wywiad z Zuzanną Kurtyką o wyborach prezydenckich i przyszłych sojuszach partyjnych

http://www.pomniksmolensk.pl/news.php?readmore=6872#.VXW3F89m_IU

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl