niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
1 lipca 2016

Duda apeluje, a PO przepycha ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. Chcą mieć „swoich” sędziów?

Dodano: 29.05.2015 [14:05]
Duda apeluje, a PO przepycha ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. Chcą mieć „swoich” sędziów? - niezalezna.pl
foto: Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

Podczas uroczystości odebrania aktu wyboru na urząd prezydenta Andrzej Duda zaapelował aby w okresie przejściowym rząd i większość parlamentarna  nie dokonywali zmian ustrojowych. Dwa dni temu Platforma przepchnęła w Sejmie projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. A w nim m.in.: odwołanie Prezydenta RP na podstawie nieustalonych przesłanek oraz powołanie większej liczby sędziów. Dziwne przyspieszenie w procedowaniu tego projektu nastąpiło, po wyborze Andrzeja Dudy na Prezydenta Rzeczpospolitej…

We środę Sejm głosami posłów m.in. PO, PSL, SLD uchwalił ustawę o Trybunale Konstytucyjnym.

Nagle w ciągu 30 dni mamy wybierać sędziów Trybunału Konstytucyjnego. To jest bardzo poważna sprawa. Widać, że ta ekipa rządząca robi wszystko aby uniemożliwić przyszłej kadencji, nowo wybranym władzom funkcjonowanie - powiedział po uroczystości odebrania aktu wyboru na urząd prezydenta RP, wiceprezes PiS Mariusz Kamiński.

Nowelizacja ustawy budzi wątpliwości. „Prawo, wedle którego grupka prawników może unieważnić wybór najwyższego urzędnika dokonany przez stwierdzanie niezdolności Prezydenta RP do sprawowania urzędu, wydaje się być przygotowywaniem gruntu pod zamach stanu, który może być już planowany” – czytamy na zmianynaziemi.pl.

(fot. sejm.gov.pl)

Tak głosowali posłowie:

(fot. sejm.gov.pl)

Pełny tekst nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym TUTAJ

Drastycznie obniżono również wymagania co do kandydatów na sędziów TK. Obecnie kandydat na sędziego Trybunału Konstytucyjnego musiał posiadać tytuł przynajmniej doktora habilitowanego lub dziesięć lat praktyki prawniczej. Nowe przepisy zakładają następujące wymaganie: zajmowanie przez 10 lat stanowisk w instytucjach publicznych związanych z tworzeniem lub stosowaniem prawa. W związku z tym nawet posłowie, którzy posiadają tytuł magistra prawa mogli by znaleźć się w Trybunale.

Nowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym zakłada, że jeszcze obecna kadencja Sejmu wybierze pięciu sędziów, którym w tym roku wygasa kadencja.

Trzem sędziom kadencje kończą się 6 listopada. Kolejnym dwóm w grudniu. Według tych terminów Sejm tej kadencji powinien wybrać 3, a następnej kadencji 2 nowych sędziów. W świetle nowych przepisów 5 sędziów wybranych będzie jeszcze za rządów PO-PSL.

Czy ekipa PO-PSL mówiąc kolokwialnie chce mieć piątkę „swoich” prawników w TK jeszcze przed objęciem urzędu przez Andrzeja Dudę?

Nowelizacja ustawy trafi teraz do Senatu. 

"Chcesz zabrać głos w ważnej sprawie? Chcesz podzielić się z nami swoją opinią, swoim zdaniem? Wyślij darmowy SMS o treści GPC na 8068 (0 PLN). Wasz głos jest dla nas cenny. Regulamin na www.gpcodziennie.pl/SMS"
POLECANE WIDEO
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Do momentu rozpoczęcia rozprawy w sprawie Amber Gold upłynęło prawie trzy lata ,,,stanowczo za długo i tu jest odpowiedź dlaczego potrzebne są zmiany w trzeciej władzy która przegięła PAŁE. Uwaga w dniu 3 maja 2015 roku w Polskim radiu nadano audycję--debatę o Polskiej Konstytucji w udziałem znakomitości Prawników oraz Profesorów,,,audycja--debata""" zaczęła się od godz. 16.13 do 16.50.....Co wynikło z tej DEBATY o Konstytucji...???? W tej debacie rozważono oraz zważono że Sędzia nie będzie musiał dochodzić prawdy rzeczywistej a tylko ważyć dowody stron ,,,a strona biedniejsza którą nie będzie stać na ADWOKATA zawsze będzie przegrywać a to zbrodnia prawnicza ,,, co można było wywnioskować z tej debaty,,,,że jest tylko """Ozdobną Szatą"""" . Dowodem jest nieudolność TRYBUNAŁU ,,,z kąt taki wniosek ,,,jak podano w jednym z wywiadów w Polskiej Telewizji jest to że Wielki TRYBUNAŁ który nie wyegzekwował swoich 40 wyroków ,,,, pytanie zachodzi dlaczego , skoro jest taki ważny,,,!!!!!Zachęcam do jej odsłuchania tej DEBATY RADIOWEJ ,,,,jaka jest Prawda Rzeczywista....zwiń

Poprzedni rzad wraz z TK dokonali zamachu na demokracje w POLSCE. Wprowadzili przerażajacą ustawę,dokonali zamachu na urząd prezydenta i na naród Polski. Chcieli sparaliżować państwo Polskie i nowy rząd. To jest przerażajace do czego była i jhest zdolna PO. Mam nadzieje, ze Prezes TK zostanie pociągnięty do odpowiedzialności i ustapi z urzedu.

Cos to brzydko pachnie tuskomatoly kombinuja ,to wyglada tak sfalszuja i wygraja wybory do sejmu ,nastepnie trybunal odwola Dude ,prezydentem zostanie Sikorski i beda mogli robic co beda chcieli ,bo tych protestujacych spacyfikuja.Moga nawet bratnie armie poprosic o pomoc tuskomatoly cos takiego podpisaly z Niemcami.

czym wy sie martwicie wierze w wladze CBŚ ich nikt nie kupi wszystkich lizusow i mordochlapow wylapia. Dajcie nowej Polsce zlapac pierwszy oddech zyjmy czas pokaze

Zarzaut dotyczący przyznania Trybunałowi Konstytucyjnemu uprawnień do stwierdzenia niezdolnosci Prezydenta do sprawowania swojego urzędu, zdaniem autorów publikacji ma prowadzić do stwierdzenia iż to Trtybunał będzie decydował odwołaniu prezydenta. Wbrew temu twierdzeniu, to treści art 131 ust.2 pkt 4 Konstytucji RP wynika możliwość - cytuję "..uznania przez Zgromadzenie Narodowe trwałej niezdolności Prezydenta Rzeczypospolitej do sprawowania urzędu ze względu na stan zdrowia, uchwałą podjętą większością co najmniej 2/3 głosów ustawowej liczby członków Zgromadzenia Narodowego..." Zgromadzenie Narodowe to połączony Sejm i Senat. Powstaje więc pytanie kto ma stwierdzać iż stan zdrowia Prezydenta sugeruje potrzebę podjęcia działań w kierunku odwołania go ze względu na stan zdrowia? Zważywszy na funkcje jakie ma do spełnienia Trybunał przyjąć należy iż jest to najlepsze rozwiązanie i że jest ono zgodne z Konstytucją. Niewątpliwie przy wypowiadaniu jakiegokolwiek poglądu Trybunał korzystać będzie z opinii lekarzy specjalistów. Przecież nowelizacja ustawy w tym zakresie nie wnosi niczego nowego, a ponadto ta zmiana ustawy dotycząca uprawnien Trybunału co do wypowiadania poglądu na temat zdolności Prezydenta do sprawowania urzędu obowiązywać będzie niezależna od tego jakie ugrupowanie będzie sprawowało władzę. Kwalifikowana większość głosów Zgromadzenia Narodowego przy podejmowaniu decyzji o odwołaniu Prezydenta ze względu na stan zdrowia, zapobiegnie podejmowaniu pochopnych decyzji.
Co do pozostałych kwestii przez poruszanych, to zgodnie z treścią art. 5 ust.4 ustawy z dnia 1 sierpnia 1997 r o Trybunale Konstytucyjnym (U. Nr 102 poz. 643 ze zmianami) cytuję - "... Kandydatów na stanowisko sędziego Trybunału przedstawia co najmniej 50 posłów lub Prezydium Sejmu. Uchwała Sejmu w sprawie wyboru sędziów zapada bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby posłów. Wymóg bewzględnej większości głosów przy powoływaniu sędziów Trybunału Konstytucyjnego nie stwarza możliwości powołania sędziów przez samą koalicję rządzącą, bowiem nie ma ona takiej większości w Sejmie. O co więc kruszyć kopie i wywoływać zbędne spory? skoro kadencja 5 sędziów trybunału kończy się w październiku i listopadzie, to niewątpliwie celowym jest przed przerwą wakacyjną aby sami posłowie ( co najmniej 50 posłów) zgłosiło swopją propozycję. Przecież mogą to zrobić róŻne grupy poselskie, co pozwoli posłom jeszcze przed przerwą wakacyjną, prześledzic listę kandydatów i wyrobić sobie zdanioe.

Trybunał rozstrzyga o stwierdzeniu niezdolności Prezydenta. A jak rozstrzyga? No przecież nie wydaje np. opinii, tylko orzeka, lub wydaje wyrok. To nie jest tak jak Pan Tadeusz napisał.

Słabe to jest. Szczególnie passusy o zawieszeniu prezydenta:
smocze.opary.salon24.pl/651742,trybunal-przesadzony

Nie ma co biadolić. Trzeba zrobić tak, aby PiS miał ogromną większość w Parlamencie. Na tyle dużą, by bez problemu wymieść łajdactwo ze stołków, przepędzić trybunały, samorządy, wyśmiać i wygonić "autorytety".
Parlament musi błyskawicznie osiągnąć stan, by jak w Kanadzie w kilka godzin rozprawić się z falą w wojsku.
Nie może być tak by wszawe łajdactwo dyktowało POLAKOM warunki. One muszą wiać jak tornado.

... i slusznie ... 7 lat rzadow PO i PIS wydaje sie byc zaskoczony tym co sie dzieje ? Trzeba bylo nie odkladac przejecia prezydentury na poczatek sierpnia ... bo do tego czasu to jak TK zostanie upowazniony do zawieszenia prezydenta z powowdow zdrowotnych ... wystarczy ,ze kilku konowalow orzeknie ,ze Dudus jest chory ... to i Sikorski zostanie prezydentem ... moze do sierpnia PO zdazy zamknac w zakladzie
"zdrowotnym" pana Macierewicza i prezesa ... zeby ksiedzu Andrzejowi smutno nie bylo.

Zdzisław nie 7 a 8 lat rządów i nie Po Pis, tylko PO i PSL jak się coś pisze to pisać rzetelnie.

Bardzo rano obejrzałam dziś "Piaskiem po oczach" i redaktor świetnie umie zasypać oczy piaskiem , a jakiś minister Trzaskowski był nieprzekonujący zupełnie, kręcił jak oni wszyscy, używał słownictwa spod" budki z piwem" WALNIEMY, WALIMY , DALIŚMY CIAŁA i tylko czekałam kiedy padnie przysłowiowe ;"daliśmy d..y" ? Na szczęście wstrzymał się.Podobno ten minister ,to równolatek PREZYDENTA ELEKTA, ale gdzie mu do NIEGO? Mówił jeszcze ,że PO WYCIĄGA WNIOSKI I POSTANAWIA WIĘCEJ ROZMAWIAĆ Z LUDŹMI, MNIEJ ZAJMOWAĆ SIĘ SOBĄ, MNIEJ PYCHY...Tym samym przyznał ,że to są grzechy PO !Moim zdaniem powinni jeszcze wyzbyć się kłamstwa w polityce, krętactwa w podejmowaniu decyzji ,a przestrzegać PRZEJRZYSTOŚCI DZIAŁAŃ i CZYSTOŚCI PODEJMOWANIA DECYZJI W ŚWIETLE JUPITERÓW , a NIE NA CMENTARZACH?

A ja tutaj czegos nie kumam !!!!

Skoro osoba na Urzad Prezydenta RP zostala wyloniona glosami calego narodu, to jakim prawem jakis tam Trybunal Prostytucyjny ma prawo "legalnie" zawiesic Prezydenta RP w obowiazkach ..... i przekazac jego Urzad w rece Marszalka Sejmu RP ???? (a doslownie to w lapska Sikora !!)

Czy to jest zgodne z Konstytucja Rzeczypospolitej ????

To mi SMIERDZI z daleka ...... ZAMACHEM STANU, ZAMACHEM na DEMOKRACJE !!!!

"Tonacy breytwy sie chwytaja" ,,,, a Platforma /rzekomo/ Obywatelska ..... zanurza sie coraz szybciej az po same wargi w SZAMBIE !!!! Niedlugo juz lykna Shrek'a !!!!

ENDE

Nie ma się czego denerwować
to ostatnie łapanie powietrza
przed agonią posowieckich władz
Nowy Sejm Rzeczpospolitej będzie
miał więcej pracy fizycznej
w przyciskaniu guzików,które
zlikwidują kompromitujące ustawy
Do jesieni trzeba jeszcze mocniej
popracować nad tym, żeby
te partie, które przyczyniły się
do degradacji Polski przestały istnieć
a garstka ludzi z tego środowiska
w Sejmie to proporcje takie, jak
teraz niezależni

Zamach stanu ? Niech spróbuja sukin…. . Krew się będzie lała, a na drzewach zaqmiast liści dyndać będa POsrańcy i WSI-oguny. Nie pomoga Niemcy i ruscy !!! Nie będzie zmiłuj !

A po wyborach poszli won.

Proszę, wklejajcie ten link do tej ustawy z glosowaniem wszędzie gdzie można, niech ludzie widza ze znów się szykuje nocna zmiana jak ta co "załatwiła" rząd Olszewkiego który chciał silnej i niezależnej Polski. Wtedy w zamachu stanu brali udział "Bolek" Lech W, Donald T Bul i reszta. Jaki efekt tego jest teraz widzimy niestety....... wklejajcie to na wp onet interia FB NK wszedzie....

A Obergrupiński już puścił - jak mawia red.Michalkiewicz - smrodliwego dmucha w kierunku prezydenta Dudy, jakoby ten popełnił niezręczność w Wilanowie, prosząc obecny establishment o wstrzemięźliwość legislacyjną w okresie przejściowym.
Grupiński i reszta platfusów, kiedy wreszcie zamkniecie cyniczne i obłudne gęby?

Niech w przeddzien glosowania nad wyborem sedziow prezydent rozwiarze sejm i po sprawie.

Na tą chwilę to Duda może co najwyżej rozwiązać sznurowadło, bo prezydentem zostanie dopiero 6 sierpnia a Komorowski nie rozwiąże parlamentu bo jemu jest na ręke obsadzanie swoimi sędziami stanowisk. Czego nie rozumiesz?

Gwoździe,
gwoździe do trumny sprzedam ! To
oferta dla PO, dużej ceny nie dam,
też chcę coś zarobić, wy dobrym klientem,
już wasze pomysły, trza nazwać patentem !
Wracając do sedna, ono jest po środku,
dajcie swe pomysły, ja wam kota w worku.
Choć tanio sprzedaję, to wy stracicie ... bo
tymi gwoździami, wnet się ZAGWOŹDZICIE !

O co chodzi ?
O zatopienie " łodzi " !!!

Tak właśnie zachowują się malwersanci, kłamcy, oszuści i (...) złodzieje. Tak z zastosowaniem socjotechnik rządziła żydokomuna i łatwo władzy nie oddadzą, ponieważ obawiają się konsekwencji. W tej sytuacji Paweł Kukiz narobi więcej szkód niż pożytku. On jeszcze nie ma pojęcia co czyni. Jego główne punkty programu z grubsza pokrywają się z programem PiS, jednak szczegóły nie są kompatybilne z procesami politycznymi, co stanowi poważny problem realizacyjny. Taki zmiany, żeby były skuteczne muszą być wprowadzane we właściwej formie i czasie. Rewolucyjne i buntownicze podejście do sprawy umocni żydokomunę i przyśpieszy procesy podporządkowania Polaków układom PO-stkomunistycznym. Właśnie takim, jakie prezentował B. Komorowski i jego WSI-owy układ. Niepodległość i niezależność nie oznacza marazmu chodzenia do roboty (praca jest dla układów) za żałosne pieniądze, jedzenia byle czego i srania gdzie popadnie. Niepodległość i niezależność, to ODPOWIEDZIALNOŚĆ - za siebie i żonę/męża, za dzieci i wnuków, ojca i matkę, rodzinę, grupę społeczną, miasto i region oraz za kraj, który powinien być DOMEM. Proszę pamiętać - "To czynicie sobie czynicie swoim bliskim" (dzieciom, wnukom, siostrze, bratu, itd.!!! Proszę pamiętać o tym, podczas jesiennych wyborów, bo HYDRA dopiero się przebudziła i za pomocą WSI-stkich macek będzie straszyć i bałamucić ludzi. Jedno jest pewne - PAN BÓG SAM NIC NIE ZROBI - CZŁOWIEK MUSI PRAGNĄĆ, CHCIEĆ I DZIAŁAĆ - WÓWCZAS PAN BÓG POMORZE !!! Spójrzcie, jak to się wszystko złożyło:
- 10.05.2015 r. I tura wyborów w 6 niedzielę Wielkanocną.
- 24.05.2015 r. II tura wyborów:ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO, i tu przypomnijcie sobie słowa św. Jana Pawła II z 1979 r.
- 06.08.2015 r. zaprzysiężenie Prezydenta RP: święto "Przemienienia Pańskiego".
PAN BÓG POMÓGŁ I DAŁ ZNAK - Teraz potrzebna już tylko modlitwa i głosowanie na opozycję w jesiennych wyborach. PAMIĘTAJCIE !!!

To niekonstytucyjny gniot. Platforma Obywatelska psuje prawo. Nie można sobie wepchnąć ustawy, która jest sprzeczna z Konstytucją, a tak musi być w tym przypadku, gdy kilku kmiotków decyduje za 30 ml ludzi z których 9 mln czynnie wybrało przedstawiciela. To jakiś element na który mogą się powoływać, ale nie należy tego brać na poważnie, gdyby tego użyli. Należy ich po prostu zignorować. Komorowski nie może niczego podpisywać, bo w świetle demokracji już nie sprawuje urzędu. Naród go odrzucił, więc nie ma praw do decydowania, jest teraz już formalnie żyrandolem do czasu zaprzysiężenia prezydenta elekta.

Pytam - bo nie jestem prawnikiem - czy tą w/w w chamski sposób przegłosowaną ustawę - bo ma to bydło większość - można unieważnić nową ustawą po wygranych przez PIS wyborach tak wysoko, żeby mógł samodzielnie rządzić!? Jeżeli tak, to po wygranych przez PIS wyborach - a trzeba Polacy robić w tym kierunku wszystko - należy natychmiast te wszystkie antypolskie, te anty Polakom ustawy unieważnić, wykopać z prokuratur i sądów a nawet z Polski tych łajdaków, potomków niedobitego, nierozliczonego w roku 1990-tym ścierwa z UBP, KBW, MO, SB, WSI=NKWD....te tzw. "dzieci resortowe"

"Na proces moskiewski" - Kazimierz Wierzyński

Oskarżajcie nas wszystkich, nie tylko szesnastu,
Sądźcie poległych w grobie, to też winowajcy,
Sądźcie szkielet, co z wojny pozostał się miastu,
Gdy wyście jeszcze z djabłem kumali się, zdrajcy.

Oskarżcie także wolność, nieznane wam słowo,
Ten odwieczny zabobon, co zawsze nas dzieli,
Cały kraj polski weźcie, zamknijcie go w celi
I wprowadźcie pod sztykiem na salę sądową.

I choć wyrok spiszecie w ciemnicach swych na dnie
By w kremlińskiej go potem ujawnić asyście,
Jeszcze ten, kto jest wolny, bez trudu odgadnie,
Że zbrodniarzem w tej sali nie my, ale wyście.

My przyjmiemy wasz werdykt. Nie zdoła was zawieść
Polska pamięć i długie pokoleń wspomnienia,
Bo cokolwiek się stanie, jak świat się pozmienia,
Niezmienna wasza przemoc i gwałt i nienawiść.

Lecz kto wolny, a myśli, że z oczu odpędzi
Upiora waszych jaskiń, bagienny wasz opar,
Błądzi, bo moskiewskiego świat uląkł się sędzi,
Wolnych w walce opuścił, ciemiężcę ich poparł.

I osądził się hańbą i skazał na siebie,
Uciekłszy od rozumu, szaleńczy trybunał,
I z djabłem się na polskich mogiłach pokumał
I potępiony będzie na ziemi i niebie.

Niech sobie bandyci wstawiają swoje sprzedajne słupy do TK i nie tylko. Po przejęciu władzy tak czy owak, bez oglądanie się na wrzaski bolszewickiej hołoty, trzeba zresetować instytucje państwowe, zweryfikować ich funkcjonariuszy, aby nie było tam już żadnej "zdalnie streowanej", sprzedajnej me..y. Tak jak jest to obecnie. Wszelkie wrzaski przyszłej opozycji, spacyfikować miażdżącym głosowaniem i prześwietlaniem tej sprzedajnej hołoty. Przestępców przed nowe sądy karne i trybunały. Inaczej uczciwej Polski w krótkim czasie nie będzie.

Powiem więcej , należy wprowadzić dekomunizację . Wprowadzić Ustawowy zakaz zajmowania stanowiska Państwowych i samorządowych dla byłych członków PZPR , ZSL , SD . Dla funkcjonariuszy i tajnych współpracowników UB , SB WSW oraz WSI . Sędziów i prokuratorów z okresu stalinowskiego . Oraz ich rodzin do 3 pokolenia .

101/100

Czy Duda bierze pod uwagę, że tzw. okres przejściowy może trwać jeszcze np. 4,5 roku?

W po-psl brakuje doktorów habilitowanych.

Aż trudno sobie wyobrazić! PO jest kontynuatorką bolszewickiej, zbrodniczej PZPR! Czy to jeszcze Polacy???!

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl