niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
29 września 2016

Duda apeluje, a PO przepycha ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. Chcą mieć „swoich” sędziów?

Dodano: 29.05.2015 [14:05]
Duda apeluje, a PO przepycha ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. Chcą mieć „swoich” sędziów? - niezalezna.pl
foto: Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

Podczas uroczystości odebrania aktu wyboru na urząd prezydenta Andrzej Duda zaapelował aby w okresie przejściowym rząd i większość parlamentarna  nie dokonywali zmian ustrojowych. Dwa dni temu Platforma przepchnęła w Sejmie projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. A w nim m.in.: odwołanie Prezydenta RP na podstawie nieustalonych przesłanek oraz powołanie większej liczby sędziów. Dziwne przyspieszenie w procedowaniu tego projektu nastąpiło, po wyborze Andrzeja Dudy na Prezydenta Rzeczpospolitej…

We środę Sejm głosami posłów m.in. PO, PSL, SLD uchwalił ustawę o Trybunale Konstytucyjnym.

Nagle w ciągu 30 dni mamy wybierać sędziów Trybunału Konstytucyjnego. To jest bardzo poważna sprawa. Widać, że ta ekipa rządząca robi wszystko aby uniemożliwić przyszłej kadencji, nowo wybranym władzom funkcjonowanie - powiedział po uroczystości odebrania aktu wyboru na urząd prezydenta RP, wiceprezes PiS Mariusz Kamiński.

Nowelizacja ustawy budzi wątpliwości. „Prawo, wedle którego grupka prawników może unieważnić wybór najwyższego urzędnika dokonany przez stwierdzanie niezdolności Prezydenta RP do sprawowania urzędu, wydaje się być przygotowywaniem gruntu pod zamach stanu, który może być już planowany” – czytamy na zmianynaziemi.pl.

(fot. sejm.gov.pl)

Tak głosowali posłowie:

(fot. sejm.gov.pl)

Pełny tekst nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym TUTAJ

Drastycznie obniżono również wymagania co do kandydatów na sędziów TK. Obecnie kandydat na sędziego Trybunału Konstytucyjnego musiał posiadać tytuł przynajmniej doktora habilitowanego lub dziesięć lat praktyki prawniczej. Nowe przepisy zakładają następujące wymaganie: zajmowanie przez 10 lat stanowisk w instytucjach publicznych związanych z tworzeniem lub stosowaniem prawa. W związku z tym nawet posłowie, którzy posiadają tytuł magistra prawa mogli by znaleźć się w Trybunale.

Nowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym zakłada, że jeszcze obecna kadencja Sejmu wybierze pięciu sędziów, którym w tym roku wygasa kadencja.

Trzem sędziom kadencje kończą się 6 listopada. Kolejnym dwóm w grudniu. Według tych terminów Sejm tej kadencji powinien wybrać 3, a następnej kadencji 2 nowych sędziów. W świetle nowych przepisów 5 sędziów wybranych będzie jeszcze za rządów PO-PSL.

Czy ekipa PO-PSL mówiąc kolokwialnie chce mieć piątkę „swoich” prawników w TK jeszcze przed objęciem urzędu przez Andrzeja Dudę?

Nowelizacja ustawy trafi teraz do Senatu. 

"Chcesz zabrać głos w ważnej sprawie? Chcesz podzielić się z nami swoją opinią, swoim zdaniem? Wyślij darmowy SMS o treści GPC na 8068 (0 PLN). Wasz głos jest dla nas cenny. Regulamin na www.gpcodziennie.pl/SMS"
POLECANE WIDEO
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Do momentu rozpoczęcia rozprawy w sprawie Amber Gold upłynęło prawie trzy lata ,,,stanowczo za długo i tu jest odpowiedź dlaczego potrzebne są zmiany w trzeciej władzy która przegięła PAŁE. Uwaga w dniu 3 maja 2015 roku w Polskim radiu nadano audycję--debatę o Polskiej Konstytucji w udziałem znakomitości Prawników oraz Profesorów,,,audycja--debata""" zaczęła się od godz. 16.13 do 16.50.....Co wynikło z tej DEBATY o Konstytucji...???? W tej debacie rozważono oraz zważono że Sędzia nie będzie musiał dochodzić prawdy rzeczywistej a tylko ważyć dowody stron ,,,a strona biedniejsza którą nie będzie stać na ADWOKATA zawsze będzie przegrywać a to zbrodnia prawnicza ,,, co można było wywnioskować z tej debaty,,,,że jest tylko """Ozdobną Szatą"""" . Dowodem jest nieudolność TRYBUNAŁU ,,,z kąt taki wniosek ,,,jak podano w jednym z wywiadów w Polskiej Telewizji jest to że Wielki TRYBUNAŁ który nie wyegzekwował swoich 40 wyroków ,,,, pytanie zachodzi dlaczego , skoro jest taki ważny,,,!!!!!Zachęcam do jej odsłuchania tej DEBATY RADIOWEJ ,,,,jaka jest Prawda Rzeczywista....zwiń

czym wy sie martwicie wierze w wladze CBŚ ich nikt nie kupi wszystkich lizusow i mordochlapow wylapia. Dajcie nowej Polsce zlapac pierwszy oddech zyjmy czas pokaze

Zarzaut dotyczący przyznania Trybunałowi Konstytucyjnemu uprawnień do stwierdzenia niezdolnosci Prezydenta do sprawowania swojego urzędu, zdaniem autorów publikacji ma prowadzić do stwierdzenia iż to Trtybunał będzie decydował odwołaniu prezydenta. Wbrew temu twierdzeniu, to treści art 131 ust.2 pkt 4 Konstytucji RP wynika możliwość - cytuję "..uznania przez Zgromadzenie Narodowe trwałej niezdolności Prezydenta Rzeczypospolitej do sprawowania urzędu ze względu na stan zdrowia, uchwałą podjętą większością co najmniej 2/3 głosów ustawowej liczby członków Zgromadzenia Narodowego..." Zgromadzenie Narodowe to połączony Sejm i Senat. Powstaje więc pytanie kto ma stwierdzać iż stan zdrowia Prezydenta sugeruje potrzebę podjęcia działań w kierunku odwołania go ze względu na stan zdrowia? Zważywszy na funkcje jakie ma do spełnienia Trybunał przyjąć należy iż jest to najlepsze rozwiązanie i że jest ono zgodne z Konstytucją. Niewątpliwie przy wypowiadaniu jakiegokolwiek poglądu Trybunał korzystać będzie z opinii lekarzy specjalistów. Przecież nowelizacja ustawy w tym zakresie nie wnosi niczego nowego, a ponadto ta zmiana ustawy dotycząca uprawnien Trybunału co do wypowiadania poglądu na temat zdolności Prezydenta do sprawowania urzędu obowiązywać będzie niezależna od tego jakie ugrupowanie będzie sprawowało władzę. Kwalifikowana większość głosów Zgromadzenia Narodowego przy podejmowaniu decyzji o odwołaniu Prezydenta ze względu na stan zdrowia, zapobiegnie podejmowaniu pochopnych decyzji.
Co do pozostałych kwestii przez poruszanych, to zgodnie z treścią art. 5 ust.4 ustawy z dnia 1 sierpnia 1997 r o Trybunale Konstytucyjnym (U. Nr 102 poz. 643 ze zmianami) cytuję - "... Kandydatów na stanowisko sędziego Trybunału przedstawia co najmniej 50 posłów lub Prezydium Sejmu. Uchwała Sejmu w sprawie wyboru sędziów zapada bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby posłów. Wymóg bewzględnej większości głosów przy powoływaniu sędziów Trybunału Konstytucyjnego nie stwarza możliwości powołania sędziów przez samą koalicję rządzącą, bowiem nie ma ona takiej większości w Sejmie. O co więc kruszyć kopie i wywoływać zbędne spory? skoro kadencja 5 sędziów trybunału kończy się w październiku i listopadzie, to niewątpliwie celowym jest przed przerwą wakacyjną aby sami posłowie ( co najmniej 50 posłów) zgłosiło swopją propozycję. Przecież mogą to zrobić róŻne grupy poselskie, co pozwoli posłom jeszcze przed przerwą wakacyjną, prześledzic listę kandydatów i wyrobić sobie zdanioe.

Słabe to jest. Szczególnie passusy o zawieszeniu prezydenta:
smocze.opary.salon24.pl/651742,trybunal-przesadzony

Bardzo rano obejrzałam dziś "Piaskiem po oczach" i redaktor świetnie umie zasypać oczy piaskiem , a jakiś minister Trzaskowski był nieprzekonujący zupełnie, kręcił jak oni wszyscy, używał słownictwa spod" budki z piwem" WALNIEMY, WALIMY , DALIŚMY CIAŁA i tylko czekałam kiedy padnie przysłowiowe ;"daliśmy d..y" ? Na szczęście wstrzymał się.Podobno ten minister ,to równolatek PREZYDENTA ELEKTA, ale gdzie mu do NIEGO? Mówił jeszcze ,że PO WYCIĄGA WNIOSKI I POSTANAWIA WIĘCEJ ROZMAWIAĆ Z LUDŹMI, MNIEJ ZAJMOWAĆ SIĘ SOBĄ, MNIEJ PYCHY...Tym samym przyznał ,że to są grzechy PO !Moim zdaniem powinni jeszcze wyzbyć się kłamstwa w polityce, krętactwa w podejmowaniu decyzji ,a przestrzegać PRZEJRZYSTOŚCI DZIAŁAŃ i CZYSTOŚCI PODEJMOWANIA DECYZJI W ŚWIETLE JUPITERÓW , a NIE NA CMENTARZACH?

Nie ma się czego denerwować
to ostatnie łapanie powietrza
przed agonią posowieckich władz
Nowy Sejm Rzeczpospolitej będzie
miał więcej pracy fizycznej
w przyciskaniu guzików,które
zlikwidują kompromitujące ustawy
Do jesieni trzeba jeszcze mocniej
popracować nad tym, żeby
te partie, które przyczyniły się
do degradacji Polski przestały istnieć
a garstka ludzi z tego środowiska
w Sejmie to proporcje takie, jak
teraz niezależni

Zamach stanu ? Niech spróbuja sukin…. . Krew się będzie lała, a na drzewach zaqmiast liści dyndać będa POsrańcy i WSI-oguny. Nie pomoga Niemcy i ruscy !!! Nie będzie zmiłuj !

Proszę, wklejajcie ten link do tej ustawy z glosowaniem wszędzie gdzie można, niech ludzie widza ze znów się szykuje nocna zmiana jak ta co "załatwiła" rząd Olszewkiego który chciał silnej i niezależnej Polski. Wtedy w zamachu stanu brali udział "Bolek" Lech W, Donald T Bul i reszta. Jaki efekt tego jest teraz widzimy niestety....... wklejajcie to na wp onet interia FB NK wszedzie....

Niech w przeddzien glosowania nad wyborem sedziow prezydent rozwiarze sejm i po sprawie.

Tak właśnie zachowują się malwersanci, kłamcy, oszuści i (...) złodzieje. Tak z zastosowaniem socjotechnik rządziła żydokomuna i łatwo władzy nie oddadzą, ponieważ obawiają się konsekwencji. W tej sytuacji Paweł Kukiz narobi więcej szkód niż pożytku. On jeszcze nie ma pojęcia co czyni. Jego główne punkty programu z grubsza pokrywają się z programem PiS, jednak szczegóły nie są kompatybilne z procesami politycznymi, co stanowi poważny problem realizacyjny. Taki zmiany, żeby były skuteczne muszą być wprowadzane we właściwej formie i czasie. Rewolucyjne i buntownicze podejście do sprawy umocni żydokomunę i przyśpieszy procesy podporządkowania Polaków układom PO-stkomunistycznym. Właśnie takim, jakie prezentował B. Komorowski i jego WSI-owy układ. Niepodległość i niezależność nie oznacza marazmu chodzenia do roboty (praca jest dla układów) za żałosne pieniądze, jedzenia byle czego i srania gdzie popadnie. Niepodległość i niezależność, to ODPOWIEDZIALNOŚĆ - za siebie i żonę/męża, za dzieci i wnuków, ojca i matkę, rodzinę, grupę społeczną, miasto i region oraz za kraj, który powinien być DOMEM. Proszę pamiętać - "To czynicie sobie czynicie swoim bliskim" (dzieciom, wnukom, siostrze, bratu, itd.!!! Proszę pamiętać o tym, podczas jesiennych wyborów, bo HYDRA dopiero się przebudziła i za pomocą WSI-stkich macek będzie straszyć i bałamucić ludzi. Jedno jest pewne - PAN BÓG SAM NIC NIE ZROBI - CZŁOWIEK MUSI PRAGNĄĆ, CHCIEĆ I DZIAŁAĆ - WÓWCZAS PAN BÓG POMORZE !!! Spójrzcie, jak to się wszystko złożyło:
- 10.05.2015 r. I tura wyborów w 6 niedzielę Wielkanocną.
- 24.05.2015 r. II tura wyborów:ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO, i tu przypomnijcie sobie słowa św. Jana Pawła II z 1979 r.
- 06.08.2015 r. zaprzysiężenie Prezydenta RP: święto "Przemienienia Pańskiego".
PAN BÓG POMÓGŁ I DAŁ ZNAK - Teraz potrzebna już tylko modlitwa i głosowanie na opozycję w jesiennych wyborach. PAMIĘTAJCIE !!!

To niekonstytucyjny gniot. Platforma Obywatelska psuje prawo. Nie można sobie wepchnąć ustawy, która jest sprzeczna z Konstytucją, a tak musi być w tym przypadku, gdy kilku kmiotków decyduje za 30 ml ludzi z których 9 mln czynnie wybrało przedstawiciela. To jakiś element na który mogą się powoływać, ale nie należy tego brać na poważnie, gdyby tego użyli. Należy ich po prostu zignorować. Komorowski nie może niczego podpisywać, bo w świetle demokracji już nie sprawuje urzędu. Naród go odrzucił, więc nie ma praw do decydowania, jest teraz już formalnie żyrandolem do czasu zaprzysiężenia prezydenta elekta.

Pytam - bo nie jestem prawnikiem - czy tą w/w w chamski sposób przegłosowaną ustawę - bo ma to bydło większość - można unieważnić nową ustawą po wygranych przez PIS wyborach tak wysoko, żeby mógł samodzielnie rządzić!? Jeżeli tak, to po wygranych przez PIS wyborach - a trzeba Polacy robić w tym kierunku wszystko - należy natychmiast te wszystkie antypolskie, te anty Polakom ustawy unieważnić, wykopać z prokuratur i sądów a nawet z Polski tych łajdaków, potomków niedobitego, nierozliczonego w roku 1990-tym ścierwa z UBP, KBW, MO, SB, WSI=NKWD....te tzw. "dzieci resortowe"

Niech sobie bandyci wstawiają swoje sprzedajne słupy do TK i nie tylko. Po przejęciu władzy tak czy owak, bez oglądanie się na wrzaski bolszewickiej hołoty, trzeba zresetować instytucje państwowe, zweryfikować ich funkcjonariuszy, aby nie było tam już żadnej "zdalnie streowanej", sprzedajnej me..y. Tak jak jest to obecnie. Wszelkie wrzaski przyszłej opozycji, spacyfikować miażdżącym głosowaniem i prześwietlaniem tej sprzedajnej hołoty. Przestępców przed nowe sądy karne i trybunały. Inaczej uczciwej Polski w krótkim czasie nie będzie.

101/100

Czy Duda bierze pod uwagę, że tzw. okres przejściowy może trwać jeszcze np. 4,5 roku?

W po-psl brakuje doktorów habilitowanych.

Należy zorganizować wiec poparcie dla nowego Prezydenta, niech PO-czują Ducha Narodu,
niech te wstrętne " media " zrozumieją Powagę Chwili, i niech spuszczą z TONU !

Wszyscy, którzy pojawiają się na tym forum cieszą się z wyboru A. Dudy na Prezydenta RP, gratulują, życzą, doradzają, tak jakby istotnie Andrzej Duda rad naszych potrzebował. Chociaż mówi on o zasypywaniu podziałów, większość z Państwa, jakby tych jego apeli nie słyszało, nie słuchało, albo słyszało ale apel, jak apel, a my dalej róbmy swoje. Proszę Państwa, ja rozumiem spiskową teorię dziejów, nasyłanie różnych siepaczy w historii to wcale nie rzadka rzecz, ale. O co ten cały zgiełk - przecież projekt zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym, to wcale nie jest nowość. Po drugie - akurat tak sugestywnie zakreślane zmiany w ustawie, są jedynie powtórzeniem uprawnienia jakie Trybunałowi Konstytucyjnego daje art. 131 Konstytucji RP - ani w zakreślonym ust 6 art. 4 ustawy o Trybunale Konstytucyjnym nie otrzymał on więcej kompetencji, ani też nikt inny nie wymieniony w Konstytucji tych kompetencji nowelizacją ustawy nie nabył. Konstytucja także mówi o przejściowych przeszkodach, nie precyzując o jakie przeszkody tu chodzi, zapewne poddając ich ukształtowanie zwyczajowi konstytucyjnemu. Można się zgodzić, że wyłomem z dotychczasowej praktyki może być zapis o stażu pracy w instytucjach państwowych, tu bowiem Konstytucja nie precyzuje jakie kwalifikacje i doświadczenie ma mieć kandydat na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Ale czy akurat osoba przez 10 lat zajmująca się tworzeniem prawa - więc niemal w 100% z wykształceniem prawniczym, z pewnością po jednej z aplikacji, w tym być może aplikacji legislacyjnej - ma mieć gorszą wiedzę i praktykę niż sędzia? Sądzę, że niekoniecznie, sprawach funkcjonowania organów państwa i stanowienia prawa z pewnością nie gorszą o ile nie lepszą. Poza tym proszę pamiętać, że TK orzeka w różnych składach, a orzeczenie zapada większością głosów, i raczej jest mało prawdopodobne, aby w jednym składzie orzekającym znalazło się nagle trzech czy pięciu sędziów powołanych w tym samym czasie. Ta zmiana to kosmetyka, i raczej służy odwróceniu uwagi, szukajmy wroga tam gdzie on jest na prawdę, a nie tam gdzie wróg chce, abyśmy myśleli, że jest.

To juz jest dyktatura, zobaczcie w jakim my kraju zyjemy i rzadzaca holota nam to zgotowala.POmyje to zdrajcy Polski

Komorowski chce usunąć Dudę??? to niebezpieczny człowiek, wcale nie taki safanduła za jakiego chce uchodzić

http://www.pomniksmolensk.pl/news.php?readmore=6824#.VWha9FXtlHw

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl