Premiera filmu „Dama” o śp. Marii Kaczyńskiej. „To hołd oddany prezydentowej”. ZDJĘCIA

Konrad Falęcki

Magdalena Piejko

Kierowniczka działu „Kultura” w „Gazecie Polskiej”. Związana także z telewizją Republika, gdzie wydaje m.in. program „10.04.2010. FAKTY”.

Kontakt z autorem

  

Warszawska premiera filmu Marii Dłużewskiej „Dama” przyciągnęła do kina „Wisła” przy placu Wilsona bardzo liczną widownię. Ostatni goście musieli oglądać film na stojąco. – Ten film pokazuje coś, czego nam teraz bardzo w polskiej polityce brakuje, to jest ludzi z klasą – mówił redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz przed pokazem.

Po filmie Maria Dłużewska przedstawiła ekipę, która pracowała przy filmie: muzyków, operatorów i bohaterów. Gościem honorowym wieczoru była Lidia Lwow-Eberle, żołnierz AK i sanitariuszka V Brygady Wileńskiej, którą widownia przyjęła oklaskami na stojąco.


fot. Konrad Falęcki

Na scenie pojawili się także występujący w filmie Jan Tomaszewski, Maciej Chojnowski (fotograf pary prezydenckiej), Ewa Petrykiewicz (dyrektor wspieranego przez prezydentową liceum im. Stanisława Kostki). Licealiści wykonali hymn V Brygady Wileńskiej AK oraz utwór „Żegnaj Wilno”.

Ten film nie pozwoli, żeby zaginęła pamięć o tych, którzy zginęli w Smoleńsku, mimo tego, że jest wiele osób, którzy bardzo chcą żebyśmy o nich zapomnieli – mówił po filmie Jan Tomaszewski, dziękując autorce. Tomasz Sakiewicz zaprosił wszystkich na coroczne spotkanie. – W poniedziałek, 13 kwietnia, pod pałacem prezydenckim na pamiątkę ostatniego pożegnania prezydentowej, którą tłumy żegnały rzucając kwiaty, będziemy, jak co roku układać tulipany. Serdecznie państwa tam zapraszam – mówił red. Sakiewicz.


fot. Konrad Falęcki

To zderzenie dwóch niezwykłych osobowości – Marii Kaczyńskiej i reżyser Majki Dłużewskiej sprawiło, że film jest bardzo przejmujący, bardzo się ciesze, że powstał – komentowała w kuluarach reżyserka Anna Ferenc

Ten film moim zdaniem jest bardzo potrzebny bo mówi o tym, co wydawałoby się już powiedziane, ale w zupełnie inny sposób, opowiada emocjami i jest wyjątkowy jeszcze pod jednym względem – jest to opowieść o losie polskiej inteligencji – stwierdził producent filmu Robert Kaczmarek. – Ten film mi uzmysłowił, że takich opowieści o Polkach jest zdecydowanie za mało. To, co się dzieje teraz dobrego, stoi na kobietach. Ten film to jest hołd oddany prezydentowej, ale też wszystkim kobietom tzw. drugiego planu, bez których nic by się nie stało – dodał Kaczmarek.


fot. Konrad Falęcki

Zobacz wideo:Film można nabyć wraz z najnowszym numerem tygodnika „Gazeta Polska”, który od środy jest dostępny w kioskach.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Rekordowy rok dla przyszłych lotników

/ tookapic

  

30 osób ukończyło w tym roku całkowite szkolenie lotnicze do licencji pilota samolotowego liniowego w Ośrodku Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej. Jest to rekordowy wynik w historii ośrodka, który w ub. roku skończył 40 lat. Pilotaż jest flagową specjalnością kształcenia.

Rzeczniczka Politechniki Rzeszowskiej Katarzyna Kadaj-Kuca poinformowała we wtorek, że Ośrodek Kształcenia Lotniczego (OKL) Politechniki Rzeszowskiej w niedzielę zakończył tegoroczne praktyczne szkolenie studentów pilotażu. Ich ostatnimi zadaniami było nocne szkolenie VFR – są to loty z widocznością; a także szkolenie IFR – loty według wskazań przyrządów.

„Rok 2018 był rekordowy w historii pilotażu Politechniki Rzeszowskiej. W sumie 114 studentów spędziło w powietrzu 6 tysięcy 156 godzin, co jest wyjątkowym wynikiem, jeśli porównać ten czas chociażby z rokiem 2017, kiedy nalot wyniósł 3 tys. 839 godzin. W 2018 roku wykonano też 11 tysięcy 107 operacji startów i lądowań”

– wyliczał dyrektor OKL Mieczysław Górak.

Rzeczniczka dodała, że w tym roku całkowite szkolenie lotnicze do licencji pilota samolotowego liniowego ukończyło 30 osób, co również jest najlepszym wynikiem w 40-letniej historii Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej.

Rozpoczęcie szkolenia lotniczego praktycznego w roku 2019 planowane jest na 15 marca 2019 r.

Politechnika Rzeszowska od ponad 40 lat szkoli pilotów lotnictwa cywilnego, a od 2007 roku również mechaników lotniczych obsługi. „Żadna inna politechnika w Polsce nie ma takiego zaplecza technicznego i bazy szkoleniowej dla przyszłych pilotów” – podkreśliła rzeczniczka.

Dodała, że dotychczas w Politechnice Rzeszowskiej wykształciło się ponad 780 pilotów lotnictwa cywilnego. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl