niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
26 września 2016

Parlament Europejski wzywa Rosję do zwrotu Tu-154 i czarnych skrzynek!

Dodano: 12.03.2015 [13:47]
Parlament Europejski wzywa Rosję do zwrotu Tu-154 i czarnych skrzynek! - niezalezna.pl
foto: Dmitry Karpezo/Luxo; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en
Parlament Europejski przyjął rezolucję o morderstwie Borysa Niemcowa i o stanie demokracji w Rosji. W dokumencie znalazł się także apel o natychmiastowy zwrot Polsce wraku Tu-154 i czarnych skrzynek.

Europosłowie przypomnieli, że pomimo licznych wezwań rosyjskie władze odmawiają zwrócenia Polsce wraku i czarnych skrzynek polskiego samolotu rządowego Tu-154, który rozbił się w okolicach Smoleńska w kwietniu 2010 r. W rezolucji znalazł się przede wszystkim apel o niezwłoczny zwrot stronie polskiej tych dowodów.

Większość treści rezolucji poświęcona jest jednak zabójstwu rosyjskiego opozycyjnego polityka Borysa Niemcowa. Morderstwo to wymaga niezależnego międzynarodowego śledztwa, mówią posłowie w przyjętej rezolucji. "To najbardziej znaczący mord polityczny w najnowszej historii Rosji" - uznał Parlament, ostrzegając jednocześnie przed "haniebną propagandą" Kremla, która czyni z Rosji "państwo represji, nienawiści i strachu".

Rosja "przesuwa się w kierunku przeciwnym do kierunku dobrze funkcjonującej demokracji" - stwierdzili eurodeputowani posłowie i wezwali Kreml do zaprzestania politycznych i sądowych nacisków oraz represji i zastraszania w stosunku do liderów opozycji, przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego i niezależnych mediów. Parlament Europejski domaga się też uwolnienia "w trybie pilnym" więźniów politycznych, m.in. ukraińskiej posłanki Nadii Sawczenko i estońskiego policjanta Estona Kohvera.

Posłowie po raz kolejny wyrazili również "zaniepokojenie brakiem współpracy" władz rosyjskich z niezależnymi i międzynarodowymi organami śledczymi w sprawie zestrzelenia samolotu odbywającego lot MH17. 
"Chcesz zabrać głos w ważnej sprawie? Chcesz podzielić się z nami swoją opinią, swoim zdaniem? Wyślij darmowy SMS o treści GPC na 8068 (0 PLN). Wasz głos jest dla nas cenny. Regulamin na www.gpcodziennie.pl/SMS"
DZIAŁ:
POLECANE WIDEO
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

PO zablokowała w Strasburgu apel o międzynarodowe śledztwo smoleńskie
Dzisiaj, 12 marca (14:33)
Na wniosek europosłów Platformy Obywatelskiej w ostatecznym dokumencie rezolucji PE nie znalazł się zapis wzywający do międzynarodowego śledztwa w sprawie katastrofy w Smoleńsku. Korespondentka RMF FM w Brukseli ujawnia kulisy negocjacji ws. rezolucji, w której znalazło się wezwanie Rosji do zwrotu wraku rządowego Tu-154 oraz czarnych skrzynek tupolewa, który 10 kwietnia 2010 roku rozbił się pod Smoleńskiem.

Jak dowiedziała się korespondentka RMF FM, w pierwotnym, kompromisowym tekście, poza wezwaniem do zwrotu wraku i jego czarnych skrzynek, był także apel o przeprowadzenie międzynarodowego śledztwa. Na dokument - z takimi zapisami - była już nawet wstępna zgoda wszystkich grup politycznych w europarlamencie.
Jednak - jak ustaliła dziennikarka RMF FM - wczoraj po południu posłowie PO zażądali odrębnego głosowania w sprawie wraku i skrzynek, a osobnego w sprawie międzynarodowego śledztwa. Takie rozdzielenie tych spraw umożliwiło odrzucenie podczas dzisiejszego głosowania na sesji plenarnej wniosku o międzynarodowe śledztwo.
Poseł PO Jan Olbrycht tłumaczył, że to konsekwentne postępowanie, "bo wybór drogi prawnej, jakiej dokonał rząd Donalda Tuska, był słuszny". Eurodeputowani PO poparli natomiast zapis o zwrocie wraku i skrzynek, bo jak powiedział Olbrych, "tutaj widzą problem".
Parlament Europejski o katastrofie TU-154
Parlament Europejski wezwał w piątkowej rezolucji do niezależnego międzynarodowego śledztwa ws. zabójstwa lidera rosyjskiej opozycji Borysa Niemcowa. W dokumencie, który mówi też o stanie demokracji w Rosji, znalazła się wzmianka o konieczności zwrotu wraku polskiego Tu-154.
Parlament Europejski "wzywa władze rosyjskie do niezwłocznego zwrócenia Polsce wraku polskiego samolotu rządowego Tu-154 oraz wszystkich jego czarnych skrzynek; podkreśla fakt, że poziom zależności rosyjskiego sądownictwa od władz, podważa możliwość przeprowadzenia jakiegokolwiek bezstronnego i uczciwego dochodzenia" - dokładnie takie zdanie znalazło się w rezolucji. O jej przyjęcie przez Parlament Europejski zabiegali przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości.
Europosłowie przypomnieli, że pomimo licznych wezwań rosyjskie władze odmawiają zwrócenia Polsce wraku i czarnych skrzynek Tu-154.

i myślicie, że jakaś rezolucja coś da??? Putin w efekcie tylko zaostrzy retorykę...

oj szybciutko zadzialal ten parlament europejski,5 lat im zajelo taka rezolucja?,krula europy musialo nie byc w tym czasie w brukseli?,przeciez by nie przeoczyl takiego czegos,ledwo putin zapadl zdrowotnie a tu juz pazurki ue pokazuje?,takimi rezolucjami to mozna wytapetowac caly palac czerwonych,skrzynki prawdopodobjie przestaly istniec w wyniku przetarcia jakiegos kabla,ulegly spaleniu,a po okresie 5 lat slady trotylu tez zanikly?,w dodatku polska prokuratura zacierala slady likwidujac potencjalnych swiadkow,do tego rosyjskie sledztwo nadal trwa i juz po nastepnych 70 latach beda mogli je wreszcie zamknac?,tak jak na prawde o Katyniu czekali Polacy az 70 lat to i o Smolensku tez sie dowiemy po takim okresie?

To szybki ten parlament.

Polska moze tylko cos wyzebrac przy okazji spraw zydowskich, tutaj morderstwo rosyjskiego polityka opozycyjnego Niemcowa, to pokazuje ze Polska sie w ogole nie liczy w polityce europejskiej i swiatowej, jestesmy przedmiotem a nie podmiotem polityki, zawsze Polske i Polakow Zachod tak traktuje,

dlatego nalezy bardzo uwazac, np. o Pakcie Ribbentrop - Molotow Francja wiedziala juz 25 sierpnia 1939r a pozniej Anglia, Polski nie raczyly poinformowac, stad Beck prowadzil po omacku prowadzil Polske w katastrofe,

dlaczego właśnie teraz władze niemieckie ups... europejskie żądają zwrotu wraku!!! to nic innego jak pretekst żeby głupich Polaczków wysłać na front wschodzni.... ale cóż Polaki buraki tego nie zrozumią i pójdą..... tymczasem niemczury wejdą od zachodu i .... po sprawie!!!! juz nas nie ma!

... jeśli głupich, to ty pójdziesz pierwszy...?

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl