Komorowski gasił strajki opozycji w PRL

Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

„Po marcu 1981 r. jeździłem na spotkania do zakładów jako gaszący strajki” – przyznaje prezydent Bronisław Komorowski w wywiadzie-rzece „Zwykły polski los”. Fragment ten ujawnia "Gazeta Polska Codziennie". Premierę książki Komorowskiego zaplanowano na 4 marca br. Trzy dni później odbędzie się konwencja wyborcza kandydata PO.

Obszerny wywiad-rzeka, który z Bronisławem Komorowskim przeprowadził jego znajomy Jan Skórzyński, ma się ukazać w najbliższą środę, ale już wzbudza mnóstwo kontrowersji. Kilka dni temu wyszło na jaw, że w książce polityk chwali się, iż w październiku 1989 r., gdy był dyrektorem w Urzędzie Rady Ministrów, nasłał milicję na opozycjonistów okupujących Dworzec Główny w Katowicach. Dziennik „Fakt” ujawnił fragment, w którym obecny prezydent opowiada o sytuacji, gdy od Adama Słomki, przyszłego posła KPN, usłyszał, że demonstranci żądają wycofania wojsk sowieckich z Polski. Komorowski odpowiedział mu: „Co ty pie...lisz? Myślisz, że z powodu waszego protestu na dworcu Ruscy wyjdą z Polski?”.

Jak dowiedział się portal Niezależna.pl, w „Zwykłym polskim losie” jest kolejny wątek, który może poważnie zaszkodzić wizerunkowi Komorowskiego jako polityka ugodowego. Cytowaliśmy jego wspomnienia z grudnia 1972 r., gdy polityk wspólnie z kolegami szykował zamach na przypadkowego milicjanta. „Miałem wykonać zamach, zostawić na miejscu kartkę z informacją, że to jest odwet za zamordowanie robotników podczas rewolucji grudniowej, a potem porzucić broń w wybranym grobowcu na cmentarzu ewangelickim i opłotkami uciec na Koło (osiedle w Warszawie – red.)” – relacjonuje Bronisław Komorowski. Broń została już zakupiona, a zabójcą miał być właśnie obecny lider PO. Ostatecznie próbie zamachu zapobiegła mama jednego z kolegów – broń została zniszczona. Komorowski opowiada, że gdy pochwalił się swoimi planami Antoniemu Macierewiczowi, ten zerwał kontakt z całą grupą.

„Codzienna” dotarła do kolejnych wspomnień, które stawiają obecnego prezydenta w złym świetle. Chodzi o rok 1981 r. i sytuację, która z kolei – według słów samego Komorowskiego – pokazuje go jako osobę niezwykle ugodowo nastawioną do PRL-owskiej dyktatury. Przywołuje w nich okres, gdy pracował w Ośrodku Badań Społecznych przy Komisji Krajowej „Solidarności”.

Jak opowiada Komorowski „jeździł na spotkania do zakładów jako prelegent”. – Z jednej strony w przekonaniu, że organizujemy walkę z komunizmem, z drugiej – np. po marcu 1981 r.– jako gaszący strajki. No bo przecież wizja interwencji sowieckiej była bardzo realna, więc trzeba było przekonywać ludzi – relacjonuje prezydent i przytacza anegdotę z tego okresu:
- Mówiłem: „Panowie, musimy się zachowywać odpowiedzialnie, rozsądnie, bo inaczej wejdą”. Na to jeden z robotników: „Panie student, przecież nie o to chodzi, żeby nie weszli, tylko żeby wyszli!” – wspomina Komorowski.

Więcej w "Gazecie Polskiej Codziennie".
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

W niedzielę sklepy nieczynne

/ Tero Vesaleilen

  

W niedzielę sklepy będą zamknięte. Zakupy będzie można zrobić m.in. w piekarniach, na stacjach benzynowych i w placówkach prowadzonych przez właścicieli. Czynne będą także strefy gastronomiczne w wybranych galeriach.

W tym miesiącu wszystkie sklepy mogą być otwarte jeszcze w niedzielę 25 listopada.

Zgodnie z ustawą, która weszła w życie 1 marca br., handel w niedziele jest dozwolony jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca (z wyjątkami). W grudniu zakaz handlu będzie obowiązywał tylko w jedną niedzielę - 9 grudnia. W pozostałe będzie można zrobić zakupy.

Od 1 stycznia 2019 roku przepisy ustawy ograniczającej handel w niedziele będą zaostrzone - handel będzie dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, placówkach pocztowych. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl