niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
29 września 2016

Kasprowy Wierch w rękach spółki z Luksemburga - oto efekt prywatyzacji kolei liniowych

Dodano: 19.01.2015 [20:25]
Kasprowy Wierch w rękach spółki z Luksemburga - oto efekt prywatyzacji kolei liniowych - niezalezna.pl
foto: EMeczKa; creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/
Kolejkę linową na Kasprowy Wierch przejmie wkrótce firma z Luksemburga. Zgodę wydało właśnie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych - informuje Radio Kraków.

Resort spraw wewnętrznych zezwolił właśnie na przeniesienie majątku Polskich Kolei Linowych do nowej spółki PKG. Jak informuje Radio Kraków - wkrótce właścicielem terenów m.in pod kolejką linową na Kasprowy Wierch stanie się tak naprawdę spółka Altura z Luksemburga.

Podhalańscy samorządowcy są oburzeni decyzją MSW. W jej wyniku tereny i infrastruktura nie tylko przy Kasprowym Wierchu, ale także w innych miejscach (Zakopane, Kościelisko, Szczawnica) mogą wpaść w ręce prywatnej spółki z zagranicy.

"Ta zgoda na wniesienie nieruchomości i całego majątku PKL do PKG, która jest spółką z dominującym kapitałem zagranicznym, jest dla mnie zaskakująca. Majątek PKL jest rozległy, zwłaszcza ten najcenniejszy, w Tatrach. W moim przekonaniu minister Spraw Wewnętrznych wydał rozstrzygnięcie niezgdonie z prawem. Ustawa z 2001 roku o narodowym charakterze strategicznych zasosobów narodowych kraju mówi wyraźnie, że zaoby przyrodnicze parków narodowych nie podlegają przekształceniom własnościowym. A właśnie nieruchomości w Tatrach, skały, turnie i ine tereny, na których są budynki PKL, są cześcią tych zasobów przyrodniczych" - powiedział Radiu Kraków Piotr Bąk, starosta tatrzański.

Decyzja MSW zostanie być może zaskarżona przez podhalańskie samorządy.
"Chcesz zabrać głos w ważnej sprawie? Chcesz podzielić się z nami swoją opinią, swoim zdaniem? Wyślij darmowy SMS o treści GPC na 8068 (0 PLN). Wasz głos jest dla nas cenny. Regulamin na www.gpcodziennie.pl/SMS"
Autor: Źródło:
POLECANE WIDEO
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Altura SARL
Company
Altura SARL Address
11-13 Boulevard De La Foire CityLuxembourg - 1528
Country
LUXEMBOURG

Jeśli to ta firma to wygląda na typową "spółkę"

Wcześniej oczywiście kolejkę wyremontowano i zakupiono nowe wagony za państwowe.

E tam ,spółka z Luksemburga, kupili ci sami , co zawsze i wszystko kupują !

TAK tylko ją zarejestrowali w Luksemburgu. Co na to Kopaczka smoleńska.

4 góralskie miasta postanowiły sprywatyzować się na państwowej kolejce linowej na Kasprowy Wierch oraz zainwestować w infrastrukturę w swoim regionie, w związku z tym przymierzyły się do założenia spółki Polskie Koleje Górskie , lecz gdy policzyły kasę, to okazoło się, że mają tylko drobne 400 tys.zł. Mało, za mało dudków na taki biznes. Dokooptowały więc do nowopowstającej spółki kogoś z prawdziwą kasą, czyli inwestora dysponującego kasą z funduszu luxemburskiego i oddały mu za tę kasę 99% akcji spółki PKG. Spółka PKG powstała jakiś czas temu i zamierza teraz zrealizować swoje plany, tzn kupić PKL, by nim zgodnie z zamierzeniami zarządzać. >>> Gdzie tu jest jakiś przekręt??? >>> Należy może ubolewać, że gminy tatrzańskie nie dysponują dużym majątkiem i muszą zabiegać o współpracę inwestora zagranicznego, który owszem, da 99% kapitału, ale zyski również sobie weźmie w 99%, ale "life is brutal" - jak chce się prowadzić duże interesy, to trzeba na to mieć duże dudki. Może wiele lat temu trzeba było podnieść podatki lokalne, by szykować się do powstania takiej spółki, może dudków zarobionych na turystach by wtedy starczyło na takie lokalne przedsięwzięcia? Bonusem dla tatrzańskich gmin na pewno będzie infrastruktura, a co za tym idzie, ożywienie i rozwój turystyki na tym terenie, na czym skorzystają na pewno mieszkańcy wynajmujący turystom kwatery, hotele, pensjonaty, gastronomia, przewodnicy... ogólnie branża turystyczna.

Widać dla tych kołków nie ma znaczenia co sprzedają,byle była by kapucha na ośmiorniczki.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl