niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
25 lipca 2017

WOŚP zbiera dzisiaj kasę, a Matka Kurka punktuje Owsiaka. Na co idą pieniądze...

Dodano: 11.01.2015 [11:00]
WOŚP zbiera dzisiaj kasę, a Matka Kurka punktuje Owsiaka. Na co idą pieniądze... - niezalezna.pl
foto: Zbyszek Kaczmarek
Trwa dzisiaj 23. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a Jerzy Owsiak zachęca do wrzucania pieniędzy do puszek. Tymczasem bloger Matka Kurka w kilkunastu punktach przeanalizował jak rozdzielane są zebrane pieniądze. Nie tylko przez wolontariuszy, ale również w trakcie internetowych aukcji, a szczególnie ciekawe wygląda rozliczenie "1 procenta" na WOŚP.

Wątpliwości wokół "charytatywnej działalności" Jerzego Owsiaka przybywa z każdym rokiem. Tym bardziej, że na jaw wychodzi coraz więcej dokumentów, choć szef WOŚP broni się przed upublicznieniem finansowej dokumentacji. Zresztą we wczorajszym wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" po raz kolejny przyznał, że nie pokaże kwitów Polakom, choć to oni finansują całą imprezę. "Tam są tajemnice handlowe i nikt na świecie nie zgodziłby się na ich ujawnienie. Świadomie zrezygnowaliśmy z okazania tych dokumentów" - stwierdził Owsiak. Zresztą pytania o słynną już spółkę "Mrówka Cała" wywołują bardzo nerwową reakcję. Włącznie z wyrzucaniem dziennikarzy, którzy drążą temat. Spotkało to Michała Rachonia z Telewizji Republika.

A lista zarzutów rośnie... "Gazeta Polska Codziennie" ujawniła wczoraj, że "nie tylko żona Jerzego Owsiaka i jego córki znajdują zatrudnienie w Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i przyległych spółkach. Jacek Stachera – współorganizator finałów WOŚP i Przystanku Woodstock, współpracujący z Telewizją Polską, TVN-enem i Canal+ – jest w bliskich relacjach z córką Owsiaka Aleksandrą".

Przy okazji dzisiejszego 23. finału WOŚP bloger Matka Kurka przygotował ciekawe zestawienie. Oparte głównie na dokumentach i cyfrach. Ich porównanie momentami szokuje. Chociażby jak dzielone są pieniądze w ramach "1% podatku na WOŚP".Matka Kurka obala też mit, że całość pieniędzy z aukcji na Allegro, trafia do symbolicznych "puszek".

"Allegro nigdy nie należało do zbiórki zwanej Finałem i nigdy pieniądze z Allegro w całości, a nawet w połowie nie zostały przeznaczone na cele zbiórki" - pisze Matka Kurka i cytuje treść uchwały WOŚP:

W wyniku zbiórki Fundacja WOŚP zebrała 50 657 747,68 zł. Po odliczeniu kosztów przeprowadzenia
zbiórki  oraz  środków  uzyskanych  poza  wymogami  ustawy  z  dnia  15  marca  1933  
o zbiórkach publicznych
(aukcje Allegro dopisek red.), do rozliczenia w MAiC pozostała kwota 45.023.597,47 zł.
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum
Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl