niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
1 października 2016

Polska najbardziej zanieczyszczona w UE? Wstrząsający raport NIK. Zobacz czym oddychamy

Dodano: 29.12.2014 [14:39]
Polska najbardziej zanieczyszczona w UE? Wstrząsający raport NIK. Zobacz czym oddychamy - niezalezna.pl
foto: Rybson/SXC
Najwyższa Izba Kontroli alarmuje, że Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej Unii Europejskiej. Okazuje się, że w wielu miastach stężenie toksycznych i rakotwórczych substancji (pyłu PM10 i benzo(a)pirenu) wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy. Oznacza to, że za niedotrzymanie standardów jakości powietrza określonych w unijnej dyrektywie Polska może teraz otrzymać nawet 4 mld zł kary.
 
Z danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wynika, że ponad 3,5 mln osób na świecie umiera rocznie z powodu zanieczyszczenia powietrza. Szacuje się, że w Polsce z tego powodu traci życie ok. 45 tys. osób rocznie.

- Polska od lat ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej Unii Europejskiej. Według informacji Europejskiej Agencji Środowiska aż 6 polskich miast znalazło się w pierwszej dziesiątce miast europejskich z największą liczbą dni w roku, w których przekroczono dobowe dopuszczalne stężenie pyłu PM10 (pozostałe cztery miasta są w Bułgarii). Najgorzej z polskich miast wypada Kraków, w którym limity przekroczone były przez 150 dni w roku, w Nowym Sączu przez 126 dni, w Gliwicach i Zabrzu przez 125 dni, w Sosnowcu przez 124 dni, a w Katowicach przez 123 dni – czytamy w raporcie NIK.

Z dotychczasowych analiz wynika, że największym problemem dla jakości powietrza w naszym kraju jest ponadnormatywne stężenie pyłu zawieszonego (PM10 i PM2,5) oraz benzo(a)pirenu (B(a)P). Wysokie stężenie pyłu zawieszonego powoduje i pogłębia choroby płuc i układu krążenia. Z kolei benzo(a)piren jest związkiem silnie rakotwórczym. Tymczasem okazuje się, że we wszystkich kontrolowanych w Polsce miastach w 2013 r. dopuszczalne stężenie benzo(a)pirenu przekroczone zostało średnio o 500 proc. Najwyższe stężenie B(a)P odnotowano w Nowym Sączu - limity przekroczone jedenastokrotnie, a w Głubczycach (w woj. opolskim) dziesięciokrotnie. Z kolei w czterech miastach (Kraków, Nowy Sącz, Katowice i Dąbrowa Górnicza) przekroczone zostało średnioroczne stężenie PM10.

- W skali kraju w latach 2010-2013 przekroczono dopuszczalne poziomy pyłu PM10 w ponad 75 proc. wszystkich stref, w których dokonuje się oceny jakości powietrza, a w przypadku benzo(a)pirenu w ok. 90 proc. stref – informuje NIK.

W związku z tym, że w kontrolowanym okresie (2008 - I półrocze 2014)  Polska nawet nie zbliżyła się do unijnych norm jakości powietrza, naszemu krajowi mogą grozić poważne konsekwencje. Niedotrzymanie standardów jakości powietrza określonych w unijnej dyrektywie CAFE może mieć dla naszego kraju dotkliwe skutki finansowe. Polsce grozi postępowanie przed Trybunałem Sprawiedliwości, który może nałożyć na Polskę 4 mld zł kary za niedopełnienie unijnej dyrektywy.
"Chcesz zabrać głos w ważnej sprawie? Chcesz podzielić się z nami swoją opinią, swoim zdaniem? Wyślij darmowy SMS o treści GPC na 8068 (0 PLN). Wasz głos jest dla nas cenny. Regulamin na www.gpcodziennie.pl/SMS"
Autor: Źródło: ,
POLECANE WIDEO
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

czyli do kogo konkretnie trafią pieniążki? na czyje konto? kto w unii się nimi podzieli? jak będą rozdysponowane?

Nie zgadzam sie ze stwierdzeniem Pani Thompson ze Polska jest kraina postkolonialna a w zasadzie z istota tegoz stwierdzenia, Mamy postkolonialna mafie, okradajaca nasz kraj, ale Polska jest krajem walczacym oto czesc wywiadu z Pania Tomson
olska jest krajem postkolonialnym – uważa prof. Ewa Thompson. W jej ocenie określenia „kolonia”, czy „kondominium” odnoszą się do Polski tylko w sensie przenośnym.

Aby kwalifikować się do tych kategorii, należy podpisać odpowiednie umowy poddańcze, których postkomunistyczna Polska nie podpisywała. Nie można więc o Polsce mówić jako o kolonii czy kondominium, chyba że w sensie przenośnym

— tłumaczy.

W jej ocenie „kategoria postkolonializmu – wziąwszy pod uwagę militarną okupację sowiecką w latach 1945–1989 i spowodowane przez nią straty gospodarcze, społeczne i polityczne – jest jak najbardziej na miejscu”.

Pytana dlaczego prezydent Francji, świętując 70-lecie desantu na Normandię nie wymienił Polaków wśród narodów, które przyczyniły się do zwycięstwa nad Niemcami w czasie II wojny światowej, ale słowa uznania skierował pod adresem Armii Czerwonej, tłumaczy:

Historia i osiągnięcia podbitego narodu zostają albo zapomniane, albo przypisane zwycięskiemu narodowi. Tak więc niepamiętanie o wkładzie Polaków w zwycięską wojnę z Trzecią Rzeszą, przypisywanie Kopernikowi narodowości niemieckiej zaś Włodzimierzowi Spasowiczowi, Wacławowi Niżyńskiemu czy Mikołajowi Przewalskiemu narodowości rosyjskiej, to rutynowe nieprawdy, a głosiciel takich nieprawd może nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że mówi nieprawdę. Imperium bowiem „zagarnia” i uważa za swoje osiągnięcia dorobek ludów kolonizowanych. Jeżeli naród nie odzyska...

Thompson wskazuje, że ta sprawa zależy głównie o Polaków, których prywatne protesty mogą mieć znacznie poważniejsze skutki niż

— tłumaczy.

Dodaje, że „nie jest też bardzo źle –– Polaków wciąż jest dużo, nie dało się ich tak do końca wytrzebić, istnieją ludzie odważni”.

Naród skolonizowany traci i siłę, i prestiż. Naród postkolonialny dostaje szansę na odbudowę swojej siły i prestiżu. Nie dzieje się to automatycznie––to jest praca na kilka pokoleń. Pamiętając, że tak jest, należy więc angażować się w ten proces nie łudząc się, że wygramy na sto procent, choć można o tym oczywiście marzyć

— podkreśla.

Thompson wskazuje, że „narody postkolonialne, jeżeli znajdą w sobie dość determinacji aby się rozwijać, muszą rosnąć w siłę ekonomiczną, demograficzną, kulturową”.

— tłumaczy Ewa Thompson.

Cała rozmowa na PCH24.pl

Może trzeba by było zacząć zbierać podpisy w sprawie wyjścia Polski z Unii Europejskiej, aby cały naród mógł się wypowiedzieć w referendum czy chce dalej takiej "Wspólnoty".

"Najwyższa Izba Kontroli alarmuje, że Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze.." Nic dziwnego skoro u nas jest najczęście cyrkulacja zachodnia, a jesteśmy na krańcu wschodnim UE.

Oplaca sie zaplacic wysokie kare niz doinwestowac lokalne przydomowe cieplownie doplaty do nowszych aut? Tak sie zastnawiam huty sprzedane sa prywatne, stoczni nie ma, gornictwo w rozsypce, zaklady zlikwidowane to co tak truje? Jest doplata dla palaczy jak zlapie ich rak wkoncu e-papierosy 10x wiecej substancji smolistych co z tego ze mniej palaczy

Kilka luznych spostrzezen a propos...:

1. W jakich okresach, gdzie i jak byly mierzone te zanieczyszczenia?(jednym slowem na ile porownywalne byly warunki pomiarow w poszzc. krajach)?

2. A przyjrzal sie ktos co powoduje te zanieczyszcz., moze to jednak nie energetyka tylko tzw. niska emisja - lokalne cieplownie przydomowe?

3. Co z "kupowaniem" odpadow, ma to wplyw na zanieczyszczenie czy nie?

Czesc wnioskow widze, ze pokrywa sie z tym, co juz stoi napisane...

No prosze Polska ma Prezydenta ba Krola Europy Tuska ,i co Polska dalej w Dupie dalej jest Tepiona .K,,,a mac szlag by to trafil.Jak jechalem pierwszy raz w 82 r, kolo huty Lenina w Krakowie patrze w Niebo i mysle czrne chmury ale zaraz walnie deszczem ,jakie moje zdziwienie przejechalem , a to Lenin tak dymil,wokolo siwo bialo od pylu,na Slasku to Samo ,przejedzcie teraz czyste przejrzyste Powietrze.No w czasie Zimy Ludzoie biedni pala w Piecach czym sie da zeby nie zamarznac ,to moze byc troche zatrute Powietrze,ale dlatego tylko ze z biedy zeby nie zamarznac.Gdzie na Polske trzeba wprowadzic niekorzystne przepisy wyrwac kase ,to zwalaja ze tak trzeba bo tak chce UE,wielkie Gowno prawda ,Polacy od Rzadzacych zlodziei wszystko przyjma i za wszystko zaplaca,ale Ciemnota ze Polacy na to daja sie nabierac.To wszystko wina Rosji oni nas truja ,i musimy im za Gaz ,Rope,Wegiel slono placic bo maja straty,tym tropem idzcie Polacy i ze Zaborca nigdy nie Rzadzi dla Kraju ktorym zawlada.Mam tu przyklady z Anglii to co oni moga, to Polska w zyciu nie moze nie wolno nie wyplacila by sie za kary.Tylko jest widoczna roznica ze Anglia Rzadza Anglicy,Niemcami Niemcy i tak dalej,a kto Polska Rzadzi to pytanie do leminga PO-pieracza i co nie chodzi na wybory.Jeszcze jedno tu w Anglii rano wstajesz a na Samochodzie biale tluste plamy wiatr naniesie z Wulkanow, powietrze jest tez zanieczyszczone normalne,ale Polska nie jest normalna i za czyjes zanieczyszczenia placa Polacy.

Jak to często się zdarza, zabrakło drugiej części wiadomości czyli sedna sprawy - dlaczego tak jest :)
Prawdopodobnie nie chodzi tu o przemysł tylko o prywatne piece CO i stare samochody.
W CO ludzie palą rzeczami które się filozofom nie śniły ;) Gumiaki, opony, puszki po farbach, stare szmaty, i inne badziewia. Rozwiązaniem wspierającym polską gospodarkę byłby program budowy niewielkich, ekologicznych ciepłowni węglowych. Ale np. włądze Krakowa chcą się pchać w dopłaty do gazu... Ręce opadają :(

Czyli dla Polski rysuje się następujący scenariusz - musimy zrezygnować z przemysłu jakiegokolwiek bo to nam szkodzi. Najlepiej zajmijmy się rolnictwem i wyprodukujmy tyle na ile pozwoli nam UE. Bezrobotni muszą oczywiście wyjechać. Jak nas zostanie z 15 mln to przyjedzie ktoś w kapeluszu z (...) i powie co robić dalej i co jest czyje... czekajmy dalej.

Drodzy górnicy i dzięki temu Ze interes UE jest ważniejszy od interesu polski i polaków trzeba zaorać ten Śląsk i jak to media piszą z winy związków i waszych żądań ! Wszystko bym zrozumiał gdyby od początku jak tylko wiadomo realizowano program restrukturyzacji i przebranżawiania ale nie bo Śl ąs trzeba zamknąć i zaorać bo tak sobie sami wybieracie patrząc zamkniętymi oczami.Ja dzięki Bogu widzę co się dzieje i nie jestem górnikiem

Na pewno UE strasznie sie MARTWI o nasze zdrowie ,i to w jakim szambie zyjemy i oddychamy .Chodzi oczywiscie o kary ,ale czy to cos nam zmieni watpię .

To teraz definitywnie wykoncza wegiel...Bo z lupkow Polakow juz wykolegowano

...A przeciez niedawno Tu pisano, ze Polska spelnia normy, ze Polska jak zaden inny kraj w jeuropie wlozyla najwiekszy wysilek na rzecz czystego srodowiska...

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl