Premiera naszego nowego filmu o polskich emigrantach „Tam, gdzie da się żyć” – TRAILER

Robert Krauz/kadr z filmu

Magdalena Piejko

Kierowniczka działu „Kultura” w „Gazecie Polskiej”. Związana także z telewizją Republika, gdzie wydaje m.in. program „10.04.2010. FAKTY”.

Kontakt z autorem

  

We wtorek, 9 grudnia, o godzinie 19.00 w warszawskim kinie Wisła odbędzie się premiera naszej produkcji pt. „Tam, gdzie da się żyć”. Film Magdaleny Piejko, dziennikarki „Gazety Polskiej Codziennie” i portalu niezalezna.pl, opowiada o losach najnowszej polskiej emigracji, o pokoleniu dwudziesto-trzydziestoparolatków, którzy wyjeżdżają z Polski i osiedlają się w Irlandii oraz Wielkiej Brytanii. Wstęp na pokaz filmu jest WOLNY! Serdecznie zapraszamy!

W ubiegłym roku w Irlandii Północnej podszedł do mnie i moich znajomych pewien Brytyjczyk i zapytał nas prowokacyjnie: „Czy wy, Polacy, nie macie własnego państwa, czy już wszyscy przenieśliście się do nas?” To znajome skądinąd pytanie chodziło za nami przez całą podróż, zadawaliśmy je też Polakom, których można tam spotkać dosłownie na każdym kroku. Tak narodził się pomysł filmu. Przygotowując go, przez dwa lata jeździliśmy po Irlandii i po części Wielkiej Brytanii. Polacy chętnie opowiadali nam o swoim życiu, zarówno tym wcześniejszym w Polsce, jak i o życiu tam, na Wyspach.

Z tych kilkudziesięciu pozornie różnych historii stworzyliśmy dokument, w którym chcieliśmy pokazać to, co łączy losy Polaków reprezentujących często tylko pozornie różne światy. Historie bardzo dalekie od serwowanych w prorządowych mediach popularnych obrazków ukazujących polskich emigrantów pracujących jedynie „na zmywaku” czy też słynnych „łowców benefitów”, którzy wyjechali tylko po to, żeby nie pracować i żyć z tzw. „socjalu”. Historie Polaków, których spotkaliśmy, nie mają też nic wspólnego z obrazem ukazanym w popularnym serialu „Londyńczycy”, którego bohaterowie starają się za wszelką cenę porzucić swoją tożsamość.

W ich losach jak w lustrze odbija się najnowsza historia Polski. Smutny obraz biurokratyczno-politycznego systemu, który blokuje energię kreatywnych, zaradnych i przedsiębiorczych młodych Polaków. Bohaterowie filmu reprezentują nowe pokolenie. Pokolenie pozbawione kompleksów swoich poprzedników. Pokolenie, które paradoksalnie, często właśnie dzięki doświadczeniu emigracji, jest bardziej świadome swojej historii i dumne ze swojej tożsamości.

Producentami filmu są: tygodnik „Gazeta Polska”, dziennik „Gazeta Polska Codziennie” oraz portal niezależna.pl. Zdjęcia do filmu – Robert Krauz, montaż – Kuba Pietrzak, muzyka – Konstancja Kochaniec. Opieka merytoryczna – Piotr Lisiewicz. W filmie wykorzystaliśmy także utwory reprezentantów polskiego hip-hopu tworzących w Brighton – Jarosława „Gury Solo” oraz zespołu INV. Zapraszamy na stronę filmu „Tam, gdzie da się żyć” na Facebooku: https://www.facebook.com/pages/Tam-gdzie-da-si%C4%99-%C5%BCy%C4%87/693833567413144?ref=hl

Zobacz trailer filmu „Tam, gdzie da się żyć”:

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Morawiecki: „Musimy utrzymać właściwy poziom odstraszania - chcesz pokoju, szykuj się do wojny”

Mateusz Morawiecki podczas konferencji FOTAR / twitter.com/screenshot/@PremierRP

  

Mateusz Morawiecki wyraził dziś opinię w sprawie zapowiedzi wycofania się USA z traktatu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF). Premier wskazał, że Polska rozumie intencje amerykanów. - NATO powinno zrobić coś z tym, że Rosja znacząco łamie traktat INF. Nie powinniśmy udawać, że to się nie dzieje, że to nie ma miejsca - powiedział Morawiecki.

Premier bierze dziś udział w konferencji Future of Transatlantic Relations (FOTAR). Szef polskiego rządu wraz z wicekanclerzem i ministrem finansów Niemiec Olafem Scholzem zabrał głos w dyskusji pt. "Europejska perspektywa na przyszłość stosunków transatlantyckich". [polecam:https://niezalezna.pl/246088-mocne-slowa-pod-adresem-niemiec-nikt-nie-wierzy-ze-nord-stream-2-to-projekt-biznesowy]

Politycy zostali zapytani o zapowiedź prezydenta USA Donalda Trumpa, który 20 października poinformował o zamiarze wycofania się USA z traktatu INF (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty), uzasadniając to notorycznym łamaniem jego postanowień przez Rosję. [polecam:https://niezalezna.pl/242986-usa-wycofaja-sie-z-traktatu-inf-to-moze-byc-szansa-dla-polski]

Morawiecki dopytywany, czy Stany Zjednoczone powinny wypowiedzieć traktat INF, skoro Rosja rzeczywiście go łamie, wskazał, że Polska rozumie, dlaczego Amerykanie chcą to zrobić. Jednocześnie zaznaczył, że jest potrzeba wypracowania w zamian nowego rozwiązania, może nawet nowego traktatu.

Tak szybko, jak to tylko możliwe, ponieważ potrzebujemy konstruktywnego rozwiązania. Brak traktatu INF doprowadzi do tego, że wszystkie kraje pójdą w swoim kierunku i to też nie jest dobre

- stwierdził szef rządu.

Premier wskazał ponadto, że w sprawie INF istotne są dwa aspekty. Jeden to Rosja, drugi to Chiny, które - jak zaznaczył - "oczywiście nie są częścią tego traktatu i teoretycznie mogą pracować nad czymkolwiek im się podoba".

Jego zdaniem "niezależnie, co myślimy o pokojowych i pięknych Chinach, to jest to kraj, który rzuca wyzwanie wolnemu światu demokracji i Sojuszowi Transatlantyckiemu".

Naprawdę mam nadzieję, że dojdzie do przejścia do pokojowej demokracji ale na tę chwilę "si vis pacem, para bellum" (jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny - PAP) - musimy znaleźć sposób, aby utrzymać właściwy poziom odstraszania, nie przeciwko siłom wolnego świata, ale Chinom i Rosji

- podkreślił szef polskiego rządu.

Drugi aspekt, czyli Rosja - jak kontynuował Morawiecki - "znacząco łamie" traktat INF.

Nie powinniśmy udawać, że to się nie dzieje, że to nie ma miejsca. My czyli NATO powinniśmy coś z tym zrobić

- oświadczył premier. 

Traktat INF, o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu, został zawarty w 1987 roku przez prezydenta USA Ronalda Reagana i przywódcę ZSRR Michaiła Gorbaczowa. Przewiduje likwidację arsenałów nuklearnych rakiet pośredniego i średniego zasięgu, a także zabrania ich produkcji, przechowywania i stosowania.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl