niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
29 września 2016

Nie żyją, a… głosują. Zmarłe osoby w rejestrach wyborców. ZGŁOŚ PROTEST!

Dodano: 25.11.2014 [15:56]
Nie żyją, a… głosują. Zmarłe osoby w rejestrach wyborców. ZGŁOŚ PROTEST! - niezalezna.pl
foto: protestwyborczy.pl
– Widzimy chaos administracyjny poprzez sygnały, że w aktualnym spisie wyborców funkcjonowały osoby, które już nie żyły. Ten błąd nie powinien mieć wpływu na wybory, ale niestety, ktoś mógłby zagłosować za taką nieobecną osobę – mówi portalowi niezalezna.pl Marek Steinhoff-Traczewski, koordynator projektu protestwyborczy.pl, akcji zorganizowanej przez Klub Jagielloński.

Otrzymaliśmy ponad 50 zgłoszeń, które dotyczą nieprawidłowości podczas ostatnich wyborów samorządowych i spodziewamy się, że ich liczba będzie jeszcze wzrastać. Kilka zgłoszeń dotyczyło pytania, ile osób z komisji powinno znajdować się w pomieszczeniu, gdzie oddawane są głosy. Zdarza się, że w pomieszczeniu jest tylko jeden członek komisji, co dla głosujących wydaje się "podejrzane". Przepisy kodeksu wyborczego nie regulują kwestii obecności członków komisji w pomieszczeniu, gdzie odbywa się głosowanie. Mówią one natomiast o obecności członków komisji na terenie lokalu, gdzie odbywa się głosowanie. Były również powtarzające się zgłoszenia dotyczące błędów z wydawaniem kart do głosowania, gdzie wyborcy dostawali niepełną ilość kart, bądź brakowało na nich niektórych kandydatów – tłumaczy Marek Steinhoff-Traczewski.

Okazuje się również, że w rejestrze spisu wyborców figurowały często błędne dane. Zdarzały się nawet przypadki, że jako osoby z prawem do głosowania figurowali ludzie zmarli.

– Zgłaszane problemy dotyczyły również tego, że w rejestrze spisu wyborców były błędne dane wyborcy. Widzimy również chaos administracyjny poprzez sygnały, że w aktualnym spisie wyborców funkcjonowały osoby, które już nie żyły. Ten błąd nie powinien mieć wpływu na wybory, ale niestety, ktoś mógłby zagłosować za taką nieobecną osobę – wyjaśnia koordynator projektu protestwyborczy.pl.
 

Pojawiały się również przypadki agitacji bezpośrednio w lokalu wyborczym. Na przykład wyborcy dostawali do postawienia krzyżyka na kartach do głosowania długopisy z imieniem i nazwiskiem jednego z kandydatów.

– Inny przykład nieprawidłowości spowodowany został tym, że na terenie lokalu wyborczego były długopisy oznaczone imieniem i nazwiskiem jednego z kandydatów. Zdarzyło się, że pani będąca córką jednego z kandydatów, miała otrzymywać w lokalu wyborczym pogróżki. W lokalach brakowało np. kart do głosowania – wyborcy dostali dwie karty, a nie trzy, choć wielu uświadomiło sobie to dopiero po rozmowie z bliskimi już po głosowaniu. Niewydane karty można było później np. dorzucić do ogólnej puli głosów. W ramach naszej akcji zajmujemy się przede wszystkim pomocą prawną dla osób rozważających złożenie protesty wyborczego. Diagnoza najczęściej pojawiających się problemów jest niejako skutkiem ubocznym naszych działań – dodaje Steinhoff-Traczewski.

Wszystkie nieprawidłowości w zauważone w czasie wyborów można zgłaszać za pośrednictwem strony protestwyborczy.pl
"Chcesz zabrać głos w ważnej sprawie? Chcesz podzielić się z nami swoją opinią, swoim zdaniem? Wyślij darmowy SMS o treści GPC na 8068 (0 PLN). Wasz głos jest dla nas cenny. Regulamin na www.gpcodziennie.pl/SMS"
Autor: Źródło:
POLECANE WIDEO
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Mam pytania:

Rozumiem, że obwodowe komisje wyborcze otrzymują listy ze spisami wyborców rano w niedzielę w dniu głosowania.

1. Czy osoby zmarłe to osoby które zmarły w dniu głosowania, albo w dniu poprzedzającym głosowanie, czy też np. miesiąc lub rok wcześniej. Jeżeli w dniu głosowania albo w dniu poprzedzającym to jaka jest procedura drukowania tych list. Kiedy osoby w urzędach miast czy urzędach gmin odpowiedzialne za rejestry wyborców drukują te listy chyba nie w soboty czy w nocy z soboty na niedzielę. Ciekawe jakie są przepisy prawa dotyczące osoby, która zmarła w sobotę lub w niedzielę rano a spis jest wydrukowany np. w piątek.

2. Jeżeli na listach były osoby zmarłe (nieważne czy dużo wcześniej czy też np. w dniu poprzedzającym głosowanie, a listy już były wydrukowane) to w takiej sytuacji chyba trzeba po prostu sprawdzić, czy przy tych osobach ktoś się podpisał. Bo jeżeli była osoba zmarła, a na liście się nikt za nią nie podpisał to trzeba sprawdzić dlaczego jest na liście a na wynik taka sytuacja nie miała wpływu.

Może grupa nieboszczyków była potrzebna do podniesienia bądź obniżenia progu wyborczego 50%?

Wykazy osób zmarłych chyba dostają od CZŁONKÓW PO, którzy mają firmy pogrzebowe na, których bez ryzyka mogli POSTAWIĆ KRZYŻYK na ULUBIONEGO CZŁONKA PO lub ZSL, Czyli członek popiera członka i MAMY NIEZAKŁÓCONE RZĄDY NIEFRAJERÓW. K. mać ONI rządzą a w Kryminałach biedrońki czekają. No trochę cierpliwości, nasi rodacy JUŻ< JUŻ mają dosyć gangreny Tuskawicy i z całą pewnością Oni tam trafią.

Jeżeli zwykły obywatel np. źle wypełni PIT i pomyli się płacąc podatek to też nie ma wieklszego wpływu na budżet państwa... a mimo to jest ścigany. W Polsce jest zagwarantowana równość konstytucyjna obywateli.

No ja przepraszam ale lokalem wyborczym jest dla mnie pomieszczenie z urną wyborczą, ewentualnie łączone z drugim tak by urna była cały czas widoczna. Czy jak postawimy urnę w holu 100 piętrowego biurowca to daje to komisji wyborczej możliwość rozpełzania się po całym budynku? Mają być bodajże trzy osoby z komisji stale obecne w lokalu w tym przynajmniej zastępca przewodniczącego, koniec kropka.

Ponoc lewactwo tanczyli na cmentarzu niedawno. Przeciez Janusza ludzie uprawiali "vampire party" I to nawet sie nie wstydza.

Jarosław Kaczyński w Gdańsku: „Przypomnijcie sobie, kto był na czele tych burłaków ciągnących samolot… To zdjęcie-symbol rządów PO”

http://wpolityce.pl/polityka/223454-jaroslaw-kaczynski-w-gdansku-przypomnijcie-sobie-kto-byl-na-czele-tych-burlakow-ciagnacych-samolot-to-zdjecie-symbol-rzadow-po

Nawet na Haiti praktyki VOODOO w czasie wyborów nie są możliwe, ale w III RP , jak najbardziej. Zakłócanie spokoju Ś.P. Zmarłym , jest w naszej tradycji obce, ale jak widać PO-ZSL, postanowiły z tym "przesądem " skończyć. Tylko trudno wyobrazić sobie sesję organu samorządowego , gdzie zasiadają zwłoki , strupieszałe lub po przemianie woskowo-gnilnej. Nazbyt to nowatorskie , nawet na XXI wiek.

Przy pobraniu karty do głosowania należy okazać dokument tożsamości.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl