niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
30 września 2016

Rzeź łosi za zgodą ministerstwa

Dodano: 14.06.2014 [17:19]
Rzeź łosi za zgodą ministerstwa - niezalezna.pl
foto: Hagerty Ryan, U.S. Fish and Wildlife Service
Ministerstwo Środowiska postanowiło znieść moratorium na odstrzał łosia w Polsce. Kilka lat przygotowywano analizy i badania naukowe, by jedną decyzją przywrócić odstrzał na zasadach, które w latach 90. doprowadziły do niemal całkowitego wyginięcia polskiego łosia. – Trudno zrozumieć taką decyzję – mówi „Gazecie Polskiej Codziennie” prof. Mirosław Ratkiewicz z Uniwersytetu w Białymstoku.

Sprawa ochrony łosia w Polsce budzi dużo emocji. Gatunek ten jest drugim największym ssakiem kopytnym, którego populacja robi wielomilionowe szkody. Denerwują się leśnicy, którzy na działalności łosi tracą dziesiątki milionów złotych. Wizyta kilku tych ważących nawet do 750 kg ssaków w młodniku leśnym w ciągu paru godzin może zakończyć się zniszczeniem kilkunastu lat ich pracy i pielęgnacji. – W 2013 r. leśnicy odnotowali szkody spowodowane przez łosie na poziomie ok. 45 mln zł. Ponadto w 2013 r. z budżetu państwa wypłaconych zostało 2,17 mln zł odszkodowań za tego typu szkody – mówi „Codziennej” Aleksandra Majchrzak z Ministerstwa Środowiska.

Metoda zaproponowana przez ministra jednak już raz doprowadziła do załamania się populacji w latach 90. Ministerstwo Środowiska chce, aby w ciągu najbliższych trzech lat odstrzelić 20 proc. łosi rocznie. Oznacza to, że w ciągu 36 miesięcy może zniknąć nawet 7,5 tys. ssaków. Obecnie populację określa się na 13,7 tys. sztuk. – Łatwo się domyślić, jaki będzie skutek tej regulacji. Przerabialiśmy to w ubiegłym stuleciu. Po raz kolejny doprowadzimy do takiej sytuacji, że będziemy musieli się wstydzić – mówi „Codziennej” prof. Mirosław Ratkiewicz, który zajmuje się badaniem łosia w Polsce. Typowe dla polskiej administracji działanie od ściany do ściany tym razem przyniesie dramatyczne skutki. Po pierwsze odstrzał zarządzono na wschód od Wisły. Oznacza to, że pozostałe 15 do 20 proc. łosi zamieszkujących zachód naszego kraju prawdopodobnie stanie się słabsze genetycznie z powodu krzyżowania się tylko w obrębie małej populacji. Ponadto przesadny odstrzał doprowadzi do tego, że populacja łosia stanie się nieodtwarzalna. – Wszystko wskazuje na to, że za naszą wschodnią granicą jest tych ssaków mniej, więc w razie czego nie będzie już migracji z tamtego kierunku – podkreśla prof. Ratkiewicz. – Nie jestem wrogiem odstrzału, ale łosiami należy zarządzać w sposób racjonalny i przemyślany, bo po tych trzech latach może się znowu okazać, że łosiowi grozi wyginięcie – podkreśla Ratkiewicz.
"Chcesz zabrać głos w ważnej sprawie? Chcesz podzielić się z nami swoją opinią, swoim zdaniem? Wyślij darmowy SMS o treści GPC na 8068 (0 PLN). Wasz głos jest dla nas cenny. Regulamin na www.gpcodziennie.pl/SMS"
POLECANE WIDEO
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Łosina smaczna, zdrowa i pożywna, polecam

W zachodniej Polsce wycinają lasy w tempie z formuły I, większość drewna wywożone jest do Niemiec. Za chwilę las będzie wysokości dojrzałego zboża, można się bedzie widzieć z paru kilometrów. Samochody pełne myśliwych z bogatych eurolandów dokonują rzezi jeleni, dzików, saren. Teraz biorą się za łosie, bo to też dobry interes dla złodziei a kasy im ciągle za mało!

ryży poroże spore ma,
nie chodzi bokiem, bo składa,
a poetyckie geny są,
i u kasiuni zostaną

Zemsta ryzego za pozostawienie na mundurach lesnikow orzelka polskiego.

Wszyscy obrabiają Tuska, ale pomyślcie, że to nie z nim, ale z pezelem PiS będzie musiał zawiązać koalicję. Wiejskie cwaniaczki potrafią się urządzić w tym przypadku po trupach łosi. Wystarczy spojrzeć w  bure mordy chłopów pańszczyźnianych piechocińskiego, sawickiego, struzika. Wieś trzeba trzymać pod butem, bo  [...]

[...]
Pazur:
Proszę:
1. dokładnie sprawdzić  wyniki eurowyborów.
2. powstrzymać się od chamskich wypowiedzi

Podpisałem już petycję w/s utrzymania zakazu polowań na łosie (petycje.pl). W mazowieckiem, jeszcze 15 lat temu spotykałem stada 8-15 łosi. W tym roku widziałem jedną sztukę. Na pewno jest ich dużo mniej. Giną na drogach, pod kołami TIR-ów, itd. Czy ktoś tych łosi z partii miłości jeszcze kiedyś przed czymś powstrzyma?

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl