niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
25 września 2016

Dwa dni „grzania” piratem drogowym i Tusk zmienia prawo. Słupki poparcia najważniejsze

Dodano: 10.06.2014 [13:45]
Dwa dni „grzania” piratem drogowym i Tusk zmienia prawo. Słupki poparcia najważniejsze - niezalezna.pl
foto: KPRM
Sprawa pirata drogowego, który wybrał się w szalony rajd ulicami Warszawy utrzymywana jest od dwóch dni na medialnych czołówkach. To wystarczyło aby premier Donald Tusk poinformował dziś, że Rada Ministrów przyjęła już projekt ustawy zakładający surowsze kary dla kierowców oraz nowelizację Kodeksu Karnego.

Cała sprawa ma związek z nagłośnionym przez media rajdem miejskimi ulicami. Okazuje się, że pirat drogowy przedstawiający się jako „Frog” był już wcześniej zatrzymany za szaleńczą jazdę. W lutym w województwie świętokrzyskim po tym jak wyprzedził nieoznakowany pojazd policji bawił się z funkcjonariuszami w kotka i myszkę. Uciekał przed nimi przez 35 kilometrów. Został wtedy zatrzymany. Śledztwo jednak umorzono. Prokuratura stwierdziła, że było to wyłącznie wykroczenie.

Błyskawicznie konferencję prasową zorganizował premier, zapowiadając zaostrzenie kar dla kierowców. - Wydłużamy dopuszczalne kary dla kierowców którzy prowadzą pojazd w stanie nietrzeźwości. Wprowadzamy dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów dla recydywistów. Wprowadziliśmy nowy czyn zabroniony – jazda bez uprawnień dla tych, którzy stracili prawo jazdy, będzie przestępstwem – zapowiedział Donald Tusk.

Ponadto rząd proponuje zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące za przekroczenie prędkości o 50 km/h. Główne zmiany forsowane przez rząd dotyczą jednak karania nietrzeźwych kierowców.

Zgodnie z projektem nowelizacji prawa, kierowca, który pierwszy raz prowadził w stanie nietrzeźwości – zostanie obowiązkowo pozbawiony przez sąd prawa jazdy na okres od 3 do 15 lat. W tym przypadku sąd będzie także orzekał świadczenie pieniężne w wysokości co najmniej 5 tys. zł. Jeśli kierowca będzie prowadził po raz drugi w stanie nietrzeźwości, to utraci prawo jazdy dożywotnio, a świadczenie pieniężne wyniesie co najmniej 10 tys. zł. Natomiast kierowca, który prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości, a spowodował wypadek, którego następstwem była śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na jej zdrowiu (np. trwałe kalectwo) – dożywotnio straci prawo jazdy. Odstąpienie od tej sankcji będzie możliwe, jeśli zaistnieją szczególnie uzasadnione okoliczności. W tej sytuacji przewidziano nawiązkę w wysokości co najmniej 10 tys. zł.

Z informacji CIR wynika, że w projekcie przewidziano także zapis stanowiący, iż prowadzenie pojazdu bez uprawnień, wcześniej utraconych, będzie przestępstwem.

Kierowcy skazani za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości będą musieli zamontować w samochodzie blokadę alkoholową. Kierowca, który po zakazie prowadzenia pojazdu zechce odzyskać utracone uprawnienia, będzie musiał obowiązkowo wyposażyć samochód w blokadę alkoholową. Ma ona uniemożliwić włączenie silnika, gdy poziom alkoholu w powietrzu wydychanym przez kierowcę wyniesie 0,1 mg alkoholu w 1 dm3. Posiadanie blokady będzie obowiązkowe przez 3 lata. Informacja o tym, że dany kierowca może prowadzić pojazd tylko z blokadą będzie zamieszczana w jego prawie jazdy w formie kodu.

W projekcie zmian znajdą się także rozwiązania zaproponowane przez MSW:

- za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w stosunku do obowiązującego limitu, prawo jazdy ma być zatrzymywane na 3 miesiące. Będzie to uznane za „rażące przekroczenie prędkości”. Gdy prędkość zostanie przekroczona poniżej wskazanego progu, będą stosowane dotychczasowe sankcje;

- za przewóz większej liczby osób niż przewidują to przepisy, np. w busach, prawo jazdy może być zatrzymane na 3 miesiące. Rozwiązanie to nie będzie dotyczyć pojazdów komunikacji miejskiej, w której są miejsca stające, a kierowca nie ma możliwości kontrolowania liczby pasażerów;

- jeśli kierowca, mimo zatrzymania prawa jazdy na 3 miesiące, będzie prowadził pojazd bez tego dokumentu, to okres zatrzymania prawa jazdy zostanie automatycznie przedłużony do 6 miesięcy. Jeżeli w „okresie przedłużenia” znowu będzie prowadził pojazd – to karą będzie cofnięcie mu uprawnień do kierowania pojazdami;

- cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami będzie następowało w razie popełnienia w ciągu 2 lat od wydania prawa jazdy trzech wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji;

- zachowane zostaną przepisy, na podstawie których uprawnienie do kierowania pojazdami będą tracili kierowcy za naruszenie przepisów ruchu drogowego (po przekroczeniu 20 punktów karnych), którego dopuścili się w okresie pierwszego roku posiadania prawa jazdy.
"Chcesz zabrać głos w ważnej sprawie? Chcesz podzielić się z nami swoją opinią, swoim zdaniem? Wyślij darmowy SMS o treści GPC na 8068 (0 PLN). Wasz głos jest dla nas cenny. Regulamin na www.gpcodziennie.pl/SMS"
POLECANE WIDEO
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

surowsze kary dla piratów, czyli dla szarych obywateli. Bo wszak wiemy , ze służby POrządkowe z braku chęci i motywacji, wolą łapać normalnych Polaków i wlepiać im mandaty. Wiedząc , ze ci dobrodusznie i POsłusznie zapłacą z leku przed bezdusznych aparatem POlicyjnym imć panującej władzy Mości Donalda!
Dobrze , ze znalazł się ktoś tak odważny , że POkazał środkowy palec władzy!! Brawo FROG!!!
Kpij z nich ile wlezie!!! POkaż jakie mamy POlicyjne państwo, które radzi sobie wyśmienicie tylko ze słabymi, których de facto Powinno ochraniać i im POmagać.
Służby POrzadkowe mocne są dla słabych, a za słabe dla mocnych. Celnik mnie ostatnio POtraktował jak rasowego przestępcę, widząc , że wiozę zaprawę na budowę. Myślałem, ze każe mi się do naga rozbierać i będzie mnie badał czy w odbycie nie mam wagonu fajek.

jozek bak juz trzykrotnie jechal PO pijoku jakos nic mu zomo nie zrobilo swinski ryj non stop jezdzi po flaszce ,no rudy dales ciala ty tyz jedziesz po kielichu ,a co z kaliszem i olkiem ,kkkuuuu,,,wa ci to grzeja. RUDY KASTROWAC BEDZIESZ ? aco z aferami co z korubcja w PO PSL SLD RP co z tym zrobisz co z Amber Gold?

Najpierw takie normy jak w Unii POpaprańce i to nie tylko alkoholowe!!!!

Dlaczego nikt do tej POry nie POdał ile pieniędzy wydano na chemiczną kastrację, walkę z dopalaczami. Kto POwinien POnieść konsekwencje takiej "jazdy PO bandzie - to tak w pewnym czasie określano". To tylko świadczy o POziomie sprawujących władzę. Zamiast rzeczowego podejścia do sprawowanego urzędu mamy ciągle w tle POpisującego się premiera

tak jak z dopalaczami,z drugim kierunkiem studiów odpłatnie,ze skróceniem czasu oczekiwania na wizytę u specjalisty. I coś się zmieniło?

Absolutny przydupas
medialny spektator
schröderek
Kompatybilny i grzeczyny na zewnatrz niemiaszek sercem
obciach polski i posmiewisko europy

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl