Po co był Smoleńsk

Katastrofa smoleńska została uznana przez polski Sejm za największą powojenną tragedię Polski. Trudno porównywać miliony ofiar II wojny światowej z tym, co się wydarzyło 10 kwietnia 2010 r. Jednak nawet w czasie II wojny światowej nie zdarzyło się, żeby naraz zginął przywódca państwa, całe dowództwo wojska, elity polityczne i duchowe narodu. Smoleńsk był potężnym uderzeniem w nasze państwo. Skutki tej katastrofy były takie, jakby połączono katastrofę w Gibraltarze z Katyniem.

Podczas wojny tragedia smoleńska nie byłaby możliwa. Po prostu w czasach wojennej zawieruchy obowiązują wyższe środki bezpieczeństwa. Nie lata się nieuzbrojonym samolotem na terytorium przeciwnika, nie umieszcza się ważnych ludzi w jednym miejscu, nie informuje się wszystkich o trasie i godzinach lotu. W czasie wojny, w trakcie długich działań militarnych może zginąć również wielu dowódców, ale nie oni giną bez walki ani jednocześnie. Tymczasem Polaków udało się zaskoczyć. Lecieli z misją pokojową. Chcieli pomodlić się na grobach swoich męczenników i oddać hołd bohaterom. Udało się ich zaskoczyć, bo jedna strona była od dawna na wojnie, a druga nie wiedziała, że ta wojna trwa.

Wojna Putina

W kategoriach militarnych Putin uznał, że jego kraj został już zaatakowany. Dla Rosji każde działanie osłabiające potencjał militarny tego państwa jest traktowane jak wypowiedzenie wojny. Putin uznał, że rozpad ZSRS był największą geopolityczną katastrofą XX w. Rosja, tracąc swoich wasali, osłabiła się i podupadła gospodarczo. Wyjście większości państw Układu Warszawskiego z rosyjskiej strefy wpływów i wejście do NATO uznano w Moskwie za ostatni dzwonek ostrzegawczy. Nadszedł czas dla Rosji, by bronić się przed inwazją Zachodu. Kolejne wydarzenia, takie jak wojna na Kaukazie czy bunt Czeczeńców, stały się dla Moskwy sygnałem do przejścia w stan wojny. Partyjnych reformatorów zastąpili kagebiści, którzy w ramach frakcyjnych walk odsunęli wojskowych z GRU obwinianych o nieudaną prieriestrojkę. Putin doprowadził do mobilizacji społecznej wokół wojny o Czeczenię, obwiniając Czeczeńców o zamachy w Rosji. Jak się potem okazało, bardzo wiele poszlak wskazało, że ich rzeczywistymi organizatorami były rosyjskie służby. Podczas agresji rosyjskiej, której pretekstem był wspomniany zamach, Czeczeńcy, ten bitny naród, zostali pokonani. Jednak żeby do tego doszło, nie starczyła Rosji jedynie ogromna przewaga militarna. Moskwa musiała zacząć dokonywać straszliwych masakr ludności cywilnej. Skala ludobójstwa zaskoczyła cały świat, wielu obserwatorów nie dowierzało, inni woleli tego nie widzieć. Już wtedy Putin mógł mieć pewność, że świat pozwoli mu na wiele, sami Rosjanie zaś zaakceptują wszystko, byle zapewnił im bezpieczeństwo i poczucie wielkomocarstwowości.

Ten, który zatrzymał Moskwę

Putin opanował sytuację na terenie Federacji Rosyjskiej, ale zaczął tracić przy tym wpływy w republikach byłego ZSRS. Ogarnęły je kolorowe rewolucje, które spotkały się z życzliwością Zachodu i Polski. Ukraińską pomarańczową rewolucję udało się zdusić, używając agentury i powiązań biznesowych. Skłócając jej przywódców (głównie Juszczenkę i Tymoszenko), skutecznie skompromitowano tamtejszy ruch niepodległościowy. Z Gruzją jednak już tak łatwo nie było. Prezydent tego kraju, Micheil Saakaszwili, twardo trzymał ster rządów i nie utracił kontroli nad krajem. Gdy nie udało się obalenie jego władzy mimo prowokowanych manifestacji, Rosja zdecydowała się na kolejny krok. Była nim interwencja wojskowa. Jak zwykle, by znaleźć dla niej pretekst, wykorzystano konflikty narodowościowe i prowokacje. Rosja była bliska osiągnięcia swojego celu. Na przeszkodzie stanął jednak nasz prezydent Lech Kaczyński. Nie miał łatwego zadania. Z jednej strony USA, realizujące politykę resetu, nie chciały zbyt mocno angażować się w awanturę z Rosją. Z drugiej strony nowy rząd Donalda Tuska zmienił cele polityczne Polski i zamiast stawiać na sojusz z Ukrainą, Bałtami i Gruzją, wolał dogadywać się z Moskwą. Prezydent Kaczyński zdołał jednak wykorzystać sieć swoich kontaktów z prezydentami niepodległych państw Europy Środkowo-Wschodniej i poruszył światową opinię publiczną wspólną, śmiałą wyprawą do Tbilisi. W konsekwencji działań naszego prezydenta Moskwa musiała się zatrzymać. Putin dobrze wiedział, kto przeszkodził mu w realizacji jego planów i upokorzył przed światem. Musiał więc zareagować. Gdyby tego nie zrobił, Lech Kaczyński łatwo mógłby znaleźć naśladowców. Putin mógłby po prostu pomóc Donaldowi Tuskowi w politycznym unicestwieniu Kaczyńskiego, ale to było na tym etapie stanowczo za mało. Wybrał więc wariant, który był dużo bardziej spektakularny. Wariant, który okazał się z jego punktu widzenia najwłaściwszy. Po śmierci Lecha Kaczyńskiego doszło do szybkiej zmiany władzy na Ukrainie i w Gruzji. Rosja zaczęła umacniać swoje wpływy i oddziaływać także na sytuację w innych państwach, jak Polska czy Węgry.

Katastrofa Rosji

Putin prawie wygrał. Nie przewidział jednak czynnika ludzkiego. Okazało się, że mimo współpracy polskich elit politycznych z przywódcą Rosji przy tuszowaniu śledztwa smoleńskiego, Polacy nie zapomnieli o tym, co się stało 10 kwietnia 2010 r. Więcej, coraz głośniej upominają się o prawdę. Na Ukrainie wybuchł bunt ludzi zrozpaczonych rządami moskiewskich wasali. Okazało się, że rządzące dziś Gruzją elity polityczne, mimo że początkowo mające wsparcie Moskwy, wolały dogadać się z Europą i USA. To, że Putin nie przewidział czynnika ludzkiego, okazało się jego największą słabością. Obecnie doszedł też do tego konflikt interesów Rosji z USA, bowiem oba te państwa rywalizują o rynki energetyczne. Okazało się, że zabójstwo polskiego prezydenta odsunęło nieuchronną katastrofę Moskwy tylko o kilka lat. Ale ta katastrofa właśnie nadchodzi.

Udostępnij

Wczytuję komentarze...
Najnowsze opinie

Opozycji sondażowy ból głowy

Autograf dla mafiosa

Powtórka z historii?

KOD-masochiści!

Milczenie w sprawie aneksu WSI

Opozycji sondażowy ból głowy

Ostatnie sondaże przyniosły złą wiadomość dla oczekujących, że po lipcowych protestach poparcie dla PiS-u spadnie. Tymczasem popularność partii rządzącej pozostała na wysokim poziomie.

Jeszcze gorszą wiadomością dla przeciwników prawicy jest to, że stabilność tego trendu się utrzymuje. Co wskazuje na to, że większość Polaków po prostu akceptuje program i działania obozu rządzącego, nawet te ostro krytykowane przez elity. Wielu ludziom spodobała się polityka realna, której efektów mogą doświadczyć, sięgając do kieszeni i rozglądając się wokół. Uznanie uzyskały wsparcie dla rodzin, koncepcja wyrównywania szans na poziomie regionów, firm czy grup społecznych. Także polityka zagraniczna, w której jesteśmy graczem zamiast widzem, zyskała aprobatę. Ale to nie jest koniec złych nowin dla przeciwników PiS-u. Najgorsza jest ta, że jesienne sondaże mogą być jeszcze korzystniejsze dla partii Jarosława Kaczyńskiego. Może się do tego przyczynić powrót do debaty o bezpieczeństwie Europy i Polski po zamachach w Barcelonie, w której PiS ma naprawdę mocne argumenty.

Udostępnij

Tagi

Autograf dla mafiosa

Komisja śledcza ds. przestępstw VAT-owskich powinna powstać jak najszybciej. Tylko w ten sposób będziemy mogli poznać nazwiska polityków roztaczających od lat parasol ochronny nad tą mafią.

„Zrób sobie zdjęcie i weź, k…, autograf” – żartuje na jednym z nagrań VAT-owski przestępca powiązany z bossami mafii pruszkowskiej, słysząc, że kolega wybiera się przekazać pieniądze pewnemu („znamy z telewizji”) politykowi. Za „ochronę”. Ów paliwowy przestępca K. od lat opłaca także ludzi ABW i SKW. Organa ścigania nie są w stanie zwalczyć tego bardzo silnego korupcyjnego układu. Dlatego komisja śledcza to doskonałe rozwiązanie. A jeśli któryś z parlamentarzystów zagłosuje przeciw jej powstaniu, będzie to sygnał, by przyjrzało się mu Centralne Biuro Antykorupcyjne. Nie ma żadnego uczciwego powodu, by być przeciwko powołaniu takiej komisji.

Udostępnij

Tagi

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl