niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
1 lipca 2016

​Znikające pieniądze dla Polonii. Sąd wszczyna postępowanie ws. dotacji MSZ

Dodano: 30.12.2013 [18:04]
​Znikające pieniądze dla Polonii. Sąd wszczyna postępowanie ws. dotacji MSZ - niezalezna.pl
foto: Filip Blazejowski/Gazeta Polska
Sąd nakazał wszczęcie postępowania w sprawie przyznanych przez MSZ Związkowi Polaków w Niemczech pieniędzy, których organizacja ta nigdy nie otrzymała. Wcześniej prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania w tej sprawie.
 
Związek Polaków w Niemczech zgłosił w marcu polskiej prokuraturze sprawę zniknięcia pieniędzy, które MSZ przyznało tej organizacji w lipcu 2012 r. Miały one pomóc w organizacji przez związek obchodów okrągłej, 90-tej rocznicy jego powstania. Związek dysponuje pismem MSZ informującym o przekazaniu jemu 7600 euro dotacji. Żadne pieniądze z tej puli nie dotarły jednak na konto związku. W maju Prokuratura Rejonowa dla Warszawy-Mokotowa odmówiła wszczęcia śledztwa. W poniedziałek Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa uwzględnił zażalenie związku i nakazał prokuraturze wszczęcie postępowania.

Władze związku otrzymały w maju 2012 r. oficjalne pismo Ambasady RP w Berlinie informujące o przyznaniu wsparcia finansowego obchodów rocznicowych ZPwN. Związek tych pieniędzy jednak nigdy nie otrzymał, wobec czego w grudniu 2012 r. imprezę w Berlinie zorganizowano z prywatnych pieniędzy działaczy polonijnych. Postanowili oni jednak zgłosić do prokuratury sprawę zniknięcia dotacji. O możliwym jej losie dowiedzieli się tylko nieformalnie, po czasie. W 2013 r. zakomunikował im to w kuluarowej rozmowie w berlińskiej ambasadzie RP ówczesny konsul generalny w Berlinie Mariusz Skórko.

- Konsul stwierdził, iż pieniądze przeznaczone wcześniej na obchody rocznicowe rozdysponował na inne cele - mówi Józef Galiński reprezentujący ZPwN przed sądem. - Sprawa musi zostać wyjaśniona. Pieniądze albo powinny trafić ostatecznie do związku, albo zostać zwrócone Skarbowi Państwa - podkreślał Galiński. 

Zobacz, co o znikających pieniądzach powiedział Józef Galiński:

"Chcesz zabrać głos w ważnej sprawie? Chcesz podzielić się z nami swoją opinią, swoim zdaniem? Wyślij darmowy SMS o treści GPC na 8068 (0 PLN). Wasz głos jest dla nas cenny. Regulamin na www.gpcodziennie.pl/SMS"
POLECANE WIDEO
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Bardzo dobrze, do tej pory robili bezkarnie. Uklad polsko niemiecki przygotowywal inny agent ktory sledzil prof. Bingena z Darmsatadt o ksywej "Jaksa" czyli prof. Barcz, byly ambasador we Wiedniu. Syn jego pracuje u Bartoszewskiego, jego prawa reka. Bylo o tym w sieci ale oni wyczyszczaja to, Barcz jest jeszcze gdzies w MSZ-cie i w Akademii Leona Kozminskiego. Chowa sie bo mu lyso jak kapowal innych to bylo fajnie. Robili do tej pory co chcieli. Na agenturalny konwent i tych agentow sa pieniadze. Zwiazek Polakow w Niemczech bronil sie przed tymi agenturalnymi pluskwami, a jak jakas znalezli, to rozgniatali ich i w ziemie,takich jak; Pisarek /Kleve/, Koszewski/Norymberga/, Karkosz/Berlin/, Halaczkiewicz/Kaiserslautern/, Golabiewscy Restauracja "Gdanska"/Oberhausen/, Gutowski/Oberhausen/, Romecka /Berlin, Glowacki/Mannheim/ Kapitan SB szef polonii tez jest utrzymywany za pieniadze podatnika. Na tych niepokornych i niezlomnych nie ma! ZPwN sie nie dal i nigdy nie da!

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl