Dukaczewska wie co mówił Tusk z Putinem. Hambura: musi zostać przesłuchana

Tygodnik "Do Rzeczy"

  

Małgorzata Dukaczewska, prywatnie żona byłego szefa WSI, była tłumaczką rozmowy pomiędzy Władimirem Putinem i Donaldem Tuskiem, do której doszło 10 kwietnia, tuż po katastrofie smoleńskiej. W trakcie dyskusji premierów zostały zrobione zdjęcia, gdy obaj dowcipkują i uśmiechają się. Mecenas Stefan Hambura nie ma wątpliwości, że Dukaczewska powinna zostać przesłuchana przez prokuraturę.

Jak już informowaliśmy, tygodnik "Do Rzeczy" opublikował kilkuzdjęciową sekwencję, klatka po klatce. Widać na nich, że premierzy żartują, a przyczyną rozbawienia były słowa Władimira Putina. Najpierw uśmiecha się tłumaczka (prywatnie żona gen. Marka Dukaczewskiego), następnie po usłyszeniu tłumaczenia sam Donald Tusk. Wtedy też pojawia się gest Tuska z zaciśniętymi rękami. Mecenas Stefan Hambura, pełnomocnik rodzin Anny Walentynowicz i Stefana Melaka, nie ma wątpliwości, że Dukaczewska, jako świadek bardzo ważnej rozmowy, powinna zostać przesłuchana. I taki wniosek (jego treść na portalu naszeblogi.pl) wysłał do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta.

"W związku z publikacją tygodnika „Do Rzeczy” (Nr 44/044), w którym ujawniono sekwencję zdjęć zrobionych Prezesowi Rady Ministrów Donaldowi Tuskowi oraz ówczesnemu Premierowi FR Władimirowi Putinowi w dniu 10 kwietnia 2010 roku, na których obaj urzędnicy uśmiechają się, wnoszę o przesłuchanie w charakterze świadka Pani Małgorzaty Dukaczewskiej, która tłumaczyła rozmowę obu premierów, na okoliczność uzyskania od niej informacji, co było przedmiotem ich rozmów, a tym samym powodem uwiecznionego na fotografiach rozbawienia. Okoliczności, w których wykonano te zdjęcia, wskazują, iż zachowanie obu urzędników może mieć związek z tragiczną śmiercią 96 osób, w tym Prezydenta RP oraz ważnych polskich urzędników, a ich nietypowe dla tych okoliczności reakcje mogą być świadectwem, iż w ich - tłumaczonej właśnie przez Panią Małgorzatę Dukaczewską - rozmowie pojawiły się nieujawnione dotychczas okoliczności związane z katastrofą.

Wnoszę także o zabezpieczenie ewentualnego nagrania rozmowy towarzyszącego zdjęciom oraz ewentualnych notatek sporządzonych przez Panią Dukaczewską".
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,naszeblogi.pl


Wczytuję komentarze...

"Zimna Wojna" z nową nagrodą

/ mat. pras.

  

Film Pawła Pawlikowskiego "Zimna Wojna", który kandyduje w tym roku do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, otrzymał w piątek nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI) na 29 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sztokholmie.

Jak podkreślono w werdykcie, wyróżnienie zostało przyznane za "artystyczne wykorzystanie czarno-białych zdjęć, które podkreślają romantyczny związek między dwiema postaciami w trudnej powojennej sytuacji".

W piątek miała też miejsce premiera filmu Pawlikowskiego w szwedzkich kinach. Obraz otrzymał najwyższą ocenę (pięć gwiazdek) w rankingu dwóch największych gazet codziennych: "Dagens Nyheter" oraz "Svenska Dagbladet".

Główną nagrodę Brązowego Konia na sztokholmskim festiwalu za film "Firecrackers" zdobyła kanadyjska reżyserka Jasmin Mozaffari.

Film "Zimna Wojna" zdobył Złote Lwy oraz nagrody za najlepszy montaż i dźwięk na tegorocznym 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Z kolei Paweł Pawlikowski otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.

Na początku listopada "Zimna Wojna" otrzymała także kilka nominacji do Europejskiej Nagrody Filmowej (The European Film Awards). Wśród ogłoszonych w czwartek ośmiu laureatów tej nagrody, nazywanej niekiedy "europejskimi Oscarami", znalazł się Jarosław Kamiński, montażysta "Zimnej wojny".

Polski film ma jeszcze szanse na nagrodę w pięciu kategoriach nagrody. Jest bowiem nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategoriach: film, scenarzysta (Paweł Pawlikowski), reżyser (Paweł Pawlikowski), aktorka (Joanna Kulig) oraz aktor (Tomasz Kot).

Tematem tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Sztokholmie, na którym pokazano 159 filmów z 60 krajów, była demokracja.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl