Krzysztof Szwagrzyk wyróżniony na festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci

Jarosław Wróblewski

  

Wczoraj zakończył się V Festiwal Filmów Dokumentalnych „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” w Gdyni.  W konkursie głównym wystartowało 18 filmów. Nagrody specjalne otrzymali: Weronika Sebastianowicz, Ewa Kubasiewicz i Krzysztof Szwagrzyk koordynator prac ekshumacyjnych na "Łączce". Pomysłodawcą i dyrektorem festiwalu jest Arkadiusz Gołębiewski, twórca m.in. filmów "Sny stracone, sny odzyskane" oraz  „Kwatera „Ł”.
 
 
Nagrody: Platynowy Opornik i Złoty Opornik


Wpięty opornik był symbolem młodzieżowego buntu podczas stanu wojennego. Widnieje on również na nagrodach, przyznanych na festiwalu. „Platynowy Opornik” otrzymał reżyser Grzegorz Królikiewicz za całokształt twórczości.  

Nagrodę Główną „Złoty Opornik” przyznano  filmowi ”Bagaż strachu” w reżyserii Jerzego Bojanowskiego - za filmowe ukazanie początków walki o wolność słowa w PRL-u.

Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki, Wojciech Butkiewicz, Weronika Sebastianowicz, Joanna Krupska i Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. Nowacki i Butkiewicz byli członkami środowiska lubelskich "Spotkań", które drukowało w połowie lat 70. nieocenzurowane publikacje. 

II miejsce otrzymał obraz „Było sobie miasteczko…” w reżyserii Tadeusza Arciucha i Macieja Wojciechowskiego – za nadanie artystycznego kształtu ciągle mało znanym wydarzeniom z naszej niedawnej historii. III miejscem nagrodzono film „Pani Weronika i jej chłopcy” w reżyserii Artura Pilarczyka – za odwagę dotarcia do ważnego tematu.

Maciej Wojciechowski dziękuje za nagrodę

Jury  przyznało również dwa wyróżnienia dla filmów: „Wyrok” w reżyserii Rafała Mierzejewskiego – za ukazanie, jak los jednostki przeplata się z historią zbiorowości oraz  „Wygrane życie łączniczki” w reżyserii Marka Widarskiego  - za przekonywujący portret kobiecej dzielności i wytrwałości.

Ponadto jury postanowiło przyznać dwie nagrody specjalne: Pani Weronice Sebastianowicz, (którą nagrodzono owacją na stojąco) – za życie poświęcone Polsce oraz pani Ewie Kubasiewicz – za wierność Polsce.Owacja na stojąco dla Weroniki Sebastianowicz


Nagroda im. Janusza Krupskiego

Nagrodę im. Janusza Krupskiego za odwagę i trud przedstawiania postaci i tematów niepokornych, niezłomnych, wyklętych otrzymali: Tadeusz Arciuch i Maciej Wojciechowski za film „Było sobie miasteczko…”. Wręczyła go Joanna Krupska oraz kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Stanisław Ciechanowski i Paweł Nowacki, który jest pomysłodawcą nagrody. Wyróżnienia otrzymali: Ewa Szakalicka za film „Wyrok śmierci” i Marek Widarski za „Wygrane życie łączniczki”.


Ewa Szakalicka

Nagroda „Źródło”

Nagrodę „Źródło”, przedstawiającą ryngraf na taśmie filmowej otrzymał dr hab. Krzysztof Szwagrzyk – za pracę, która inspiruje twórców filmów dokumentalnych.    

Krzysztof Szwagrzyk i Jan Ruman 

Nagroda  dla młodych: „Anioł Wolności”

„Młodzi dla Historii” to konkurs Festiwalu Filmów Dokumentalnych Niepokorni Niezłomni Wyklęci, w którym biorą udział młodzi twórcy. W tym roku odbyła się trzecia edycja konkursu. Nagrodę główną „Anioł Wolności” za film „Pamięci Niezłomnych” - z rąk Weroniki Sebastianowicz, żołnierza Armii Krajowej z Grodna i wieloletniego więźnia Workuty - odebrała ekipa uczniów z L.O. im. Władysława Reymonta w Warszawie: Monika Uznałowicz, Anna Kozieł, Kamil Wojtyra i Maciej Morra, prowadzona przez panią Monikę Wojtaś. Wręczając nagrodę młodym dokumentalistom, pani Weronika Sebastianowicz, powiedziała: „Przyjedźcie do nas. Mamy dla was dużo pracy”.


Nagrodzeni młodzi twórcy

Wyróżniono filmy:
-  „Granatowy przyjaciel” gimnazjalistów z Garbowa: Kamila Kanadysa, Weroniki Skorupskiej, Julii Czarneckiej, Kamili Remijasz, Adrianny Latoch, Anny Marek, Weroniki Korczak, Kamili Bedy pod opieką Bożeny Tuszyńskiej-Firlej,
- „Jan Paweł II”, zrealizowany przez Michała Szablaka i Mateusza Kozyrę,
- „W podboju Wołynia” Radosława Brzezickiego i Sebastiana Chwiejczaka.


Dyrektor festiwalu otrzymał od Józefa Bandzo (żołnierza mjr "Łupaszki") figurkę żołnierza wyklętego
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Rekordowy rok dla przyszłych lotników

/ tookapic

  

30 osób ukończyło w tym roku całkowite szkolenie lotnicze do licencji pilota samolotowego liniowego w Ośrodku Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej. Jest to rekordowy wynik w historii ośrodka, który w ub. roku skończył 40 lat. Pilotaż jest flagową specjalnością kształcenia.

Rzeczniczka Politechniki Rzeszowskiej Katarzyna Kadaj-Kuca poinformowała we wtorek, że Ośrodek Kształcenia Lotniczego (OKL) Politechniki Rzeszowskiej w niedzielę zakończył tegoroczne praktyczne szkolenie studentów pilotażu. Ich ostatnimi zadaniami było nocne szkolenie VFR – są to loty z widocznością; a także szkolenie IFR – loty według wskazań przyrządów.

„Rok 2018 był rekordowy w historii pilotażu Politechniki Rzeszowskiej. W sumie 114 studentów spędziło w powietrzu 6 tysięcy 156 godzin, co jest wyjątkowym wynikiem, jeśli porównać ten czas chociażby z rokiem 2017, kiedy nalot wyniósł 3 tys. 839 godzin. W 2018 roku wykonano też 11 tysięcy 107 operacji startów i lądowań”

– wyliczał dyrektor OKL Mieczysław Górak.

Rzeczniczka dodała, że w tym roku całkowite szkolenie lotnicze do licencji pilota samolotowego liniowego ukończyło 30 osób, co również jest najlepszym wynikiem w 40-letniej historii Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej.

Rozpoczęcie szkolenia lotniczego praktycznego w roku 2019 planowane jest na 15 marca 2019 r.

Politechnika Rzeszowska od ponad 40 lat szkoli pilotów lotnictwa cywilnego, a od 2007 roku również mechaników lotniczych obsługi. „Żadna inna politechnika w Polsce nie ma takiego zaplecza technicznego i bazy szkoleniowej dla przyszłych pilotów” – podkreśliła rzeczniczka.

Dodała, że dotychczas w Politechnice Rzeszowskiej wykształciło się ponad 780 pilotów lotnictwa cywilnego. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl