Senat przyjął uchwałę wołyńską

Władysława Siemaszków, Ludobójstwo; Zwłoki zamordowanych Polaków podczas napadu UPA na kolonię 26 marca 1943 r.

  

Senat oddał hołd Polakom, którzy 70 lat temu zostali zamordowani przez UPA na Wołyniu. W przyjętej uchwale senatorowie określili zbrodnię wołyńską jako „czystkę etniczną noszącą znamiona ludobójstwa”.

Senatorowie w uwale pt. „W 70. rocznicę Zbrodni Wołyńskiej” przypominają, że 9 lutego 1943 r. od napadu UPA na wieś Parośla Pierwsza na Wołyniu „rozpoczęta została brutalna akcja fizycznej eliminacji Polaków, prowadzona przez banderowską frakcję Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię”.

Ponadto Senat podkreśla , że zgodnie z szacunkami IPN na Wołyniu zamordowano ok. 100 tys. Polaków: mężczyzn, kobiet, dzieci i starców.

W uchwale, w której Senat złożył hołd zamordowanym przez UPA Polakom, zbrodnia wołyńska określona jest jako „czystka etniczna nosząca znamiona ludobójstwa”. W ocenie senatorów, o takiej kwalifikacji historyczno-prawnej świadczy zorganizowany i masowy charakter zbrodni UPA oraz towarzyszące im okrucieństwo. Głosami senatorów PO do uchwały dołączono zapis, w którym Senat podkreśla, że w dziejach polsko-ukraińskich stosunków były takie wydarzenia, które nie przynoszą Polsce chluby. Wymienili m.in. wypadki polskiego odwetu na Ukraińcach z lat 1943-45. Podkreślili również wspólne, polsko-ukraińskie wysiłki w przezwyciężeniu trudnej przeszłości, które ma służyć pojednaniu między oboma narodami.

Uchwała nie została przyjęta jednomyślnie. Za jej przyjęciem głosowało 55 senatorów, 20 było przeciwko, 10 wstrzymało się od głosu. Senatorowie PiS chcieli wprowadzić do uchwały poprawkę ustanawiającą dzień 11 lipca Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian, nie uzyskali jednak większości głosów. Ich zdaniem uchwała powinna też zawierać sformułowanie o „ludobójstwie”, a nie o „czystce etnicznej noszącej znamiona ludobójstwa”. Wyrazili też zastrzeżenia do dopisanego fragmentu o polskim odwecie.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP,niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

"Policyjni KREWniacy": Zebrano prawie 370 litrów krwi

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/sabinurce

  

Niemal 370 litrów krwi zebrano w Wielkopolsce w ramach akcji "Policyjni KREWniacy". W tym roku zbiórka krwi dla potrzebujących przebiegała pod hasłem "100 litrów krwi dla uczczenia setnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego" i prowadzona była na terenie całego województwa.

Założenie i cel tej szczytnej akcji przerósł oczekiwania. Okazało się, że policjanci, pracownicy policji, strażacy oraz osoby, które dołączyły się do zbiórek w komendach policji, zebrali łącznie blisko 370 litrów tego cennego płynu 

– podkreśliła Marta Mróz z poznańskiej policji.

Jak tłumaczyła, podsumowanie akcji odbyło się w piątek. Wtedy też, po raz ostatni w tym roku, zbiórka odbyła się w Komendzie Miejskiej Policji w Poznaniu.

Od wczesnych godzin porannych do komendy policji przy ul. Szylinga w Poznaniu przyjechali pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, aby przeprowadzić zbiórkę krwi. Przez cały dzień policjanci i pracownicy cywilni policji mieli szanse podzielić się najcenniejszym darem życia – swoją krwią. Tylko tego dnia 29 osób oddało krew, która trafiła do potrzebujących 

– zaznaczyła Mróz.

Jak dodała, w przeciągu kilku godzin 29 osób oddało 12,5 litra krwi. Wśród chętnych do pomocy znalazły się również osoby, które na co dzień nie pracują w szeregach policji.

Tegoroczna zbiórka krwi przebiegała pod hasłem "100 litrów krwi dla uczczenia setnej rocznicy powstania wielkopolskiego" i prowadzona była na terenie całego województwa.

Mróz wskazała, że "Policyjni KREWniacy" już teraz zapowiadają, że zbiórki krwi będą kontynuowane, już pod nowym hasłem, także w przyszłym roku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl