Kolejna dymisja w gabinecie Tuska. Po naszych publikacjach Cisek poza rządem

Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

Premier Donald Tusk na konferencji prasowej potwierdził przyjecie dymisji wiceministra MSZ Janusza Ciska odpowiedzialnego za Polonię i sprawy konsularne. Dymisja Ciska ma związek z naszymi publikacjami dotyczącymi powiązań pomiędzy ubiegającą się o dotację Fundacją Rozwoju Myśli Obywatelskiej a asystentami byłego już wiceszefa MSZ.

Jak pisaliśmy na łamach „Gazety Polskiej Codziennie” oraz portalu niezalezna.pl powstała półtora miesiąca przed ogłoszeniem konkursu na finansowanie inicjatyw polonijnych i Polaków na Wschodzie Fundacja Rozwoju Myśli Obywatelskiej była powiązana rodzinnie i towarzysko z asystentami Janusza Ciska. Sprawą konkursu zajęło się CBA, a pokłosiem całej afery jest odwołanie wiceministra MSZ. Informacje na ten temat pierwszy ujawnił "Super Express".

Na konferencji prasowej premier Donald Tusk.  powiedział że podpisał dziś wniosek szefa MSZ Radosława Sikorskiego ws. odwołania Janusza Ciska, a dymisja ma związek właśnie z nieprawidłowościami przy przydzielaniu pieniędzy organizacjom polonijnym.

- Reakcja samego ministra Ciska, który miał także inne powody, w tym osobiste jest uzasadniona. Złożył on na moje ręce rezygnację motywując ją potrzebą uwolnienia MSZ od tej sprawy, mówiąc wprost. Szczegółowa informacja na ten temat została już złożona przez Radosława Sikorskiego i będzie przedstawiona w Senacie. Osoby, które były zamieszane w tę sprawę nie będą już pracować przy tego typu projektach – oświadczył Donald Tusk.

Premier wyjaśnił też, że do dymisji doszło ponieważ w związku z konkursem MSZ miały miejsce dwuznaczności związane z ujawnieniem stopnia zażyłości pomiędzy fundacją ubiegającą się o dotacje, a asystentami wiceministra.

W tym samym czasie, podczas senackiej debaty na temat współpracy z Polonią i Polakami za granicą, szef MSZ Radosław Sikorski poinformował, że Cisek podał się do dymisji w związku ze swoją chorobą. Dodał, że Cisek jest obecnie w szpitalu, „ciężko chory”.

Zobacz Tusk informuje o rezygnacji wiceministra Janusza Ciska

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: RMF FM,PAP,niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Zwycięstwo PiS w wyborach samorządowych! W tych sejmikach partia będzie rządzić samodzielnie

/ Jan Sroda/Gazeta Polska

  

Prawo i Sprawiedliwość prawdopodobnie zdobyło wystarczającą liczbę mandatów, by samodzielnie rządzić w trzech sejmikach: w woj. podkarpackim, małopolskim i lubelskim.

Według informatorów PAP "z dotychczasowych szacunków jest więcej niż prawdopodobne", że w woj. lubelskim PiS uda się zdobyć 18 mandatów (na 33 mandaty w sejmiku).

Na Podkarpaciu, według szacunków lokalnego sztabu, PiS udało się zdobyć 22 mandaty (na 33).

Wszystko wskazuje, że samodzielną większość udało się osiągnąć również w Małopolsce – twierdzi źródło.

Według źródła w kilku z pozostałych sejmików PiS będzie miał "realne szanse" na zbudowanie większości koalicyjnej.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że najwięcej głosów, jeśli chodzi o Małopolskę, listy Prawa i Sprawiedliwości do sejmiku, zebrały w okręgu nowosądeckim oraz okręgu tarnowskim.

Koalicja Obywatelska zdobyła największą liczbę głosów jedynie w Krakowie.

Sprzeczne są natomiast informacje co do liczby zdobytych mandatów, pewne jest, że PiS ma ich w tej chwili co najmniej 21, a może nawet i 23 lub więcej, co daje samodzielną większość. 

Platformie i Nowoczesnej, czyli Koalicji Obywatelskiej. może przypaść maksymalnie 12 mandatów, zaś PSL – 4.

W wyborach do sejmików wojewódzkich w skali kraju PiS uzyskało 33 proc. poparcia, Koalicja Obywatelska - 26,7 proc., PSL - 13,6 proc., SLD - 6,6 proc., Kukiz'15 - 5,9 proc, a Bezpartyjni Samorządowcy - 5,8 proc. - wynika z sondażu late poll opublikowanego przez Ipsos.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, dziennikpolski24.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl