Putin pisze historię

kremlin.ru; creativecommons.org/licenses/by/3.0 /deed.en

  

Podczas konferencji, na której omawiano strategię „wzmacniania narodowej jedności Rosji”, Władimir Putin rzucił pomysł, by zmodyfikować i ujednolicić podręczniki historii. Według rosyjskiego prezydenta „nie powinno być w nich sprzeczności i niejednoznacznych interpretacji”.

Tego rodzaju pomysł nie spodobał się profesor Natalii Basowskiej, kierującej katedrą historii powszechnej Rosyjskiego Państwowego Uniwersytetu Humanistycznego. Zdaniem Basowskiej, jeśli autorzy podręczników będą pracowali według instrukcji władz, ich prace nie będą przedstawiały większej wartości. Realizacji tego rodzaju zleceń nie podejmą się utalentowani historycy, lecz oportuniści liczący na profity. Według wielu rosyjskich komentatorów, w tym historyków, koncepcja stworzenia jedynego słusznego kursu historii przywodzi na myśl „Krótki kurs WKP (b)” – wydaną w latach 30. ubiegłego wieku książkę, będącą kwintesencją stalinowskiej propagandy.

Przedstawione na konferencji tezy pochodzące z artykułu Władimira Putina „Rosja – kwestia narodowa” brzmią jak fragmenty podręcznika dla oficerów politycznych. W umacnianiu rosyjskiego narodu ma pomagać „wielowiekowe, polityczne i prawne doświadczenie państwa wielonarodowego – zarówno imperium carskiego, jak i państwa sowieckiego”. Wspomina się o „koncepcji ciągłości historycznej”, zakładającej, że „jesteśmy i za czerwonymi, i za białymi”. Z entuzjazmem mówi się o „idei rozkwitu i zbliżenia narodów realizowanej w okresie władzy sowieckiej”.

Obecny na konferencji minister rozwoju regionalnego Igor Sluniajew wśród rocznic, które mają być świętowane w najbliższych latach, wymienił (oprócz 100. rocznicy rewolucji bolszewickiej) 1000-lecie rosyjskiej demokracji.W 1016 r. Jarosław Mądry po raz pierwszy zwołał wiec w Nowogrodzie i można powiedzieć, że demokracja w Rosji ma ponad 1000 lat” – tłumaczył ten pomysł Sluniajew.

Minister zapomniał jednak o kilku szczegółach. Republika Nowogrodzka, która uniknęła jarzma tatarskiego, była solą w oku władców moskiewskich i została podbita w 1478 r. przez Iwana III. Gdy rządy moskiewskie dopiekły nowogrodzianom, zaczęli oni myśleć o przyłączeniu się do Litwy. Iwan IV Groźny zorganizował ekspedycję karną, w której wyniku wymordowano wszystkich mieszkańców miasta. O nowogrodzkiej demokracji przez następne kilka wieków nie wspominano ani słowem.

Więcej w weekendowej "Gazecie Polskiej Codziennie"

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Jarosław Kaczyński: "Nasza partia musi się stać do końca partią marzeń Polaków"

/ PiS

  

- Prawo i Sprawiedliwość udowodniło w ciągu ostatnich trzech lat oraz w latach 2005-2007, że potrafi rządzić uczciwe, że potrafi być wiarygodne, że potrafi robić to wszystko, co zostało zapowiedziane. Chcemy dziś wskazać kierunki, w których chcemy iść. Musimy wiedzieć, w jakim kierunku należy iść, by ten marsz był zgodny z tym, czego oczekują Polacy. Nasza partia musi się stać do partią marzeń Polaków - tak swoje przemówienie na konwencji PiS rozpoczął Jarosław Kaczyński.

- Mamy przeciwko sobie potężny front, który nie chce dialogu - stwierdził Jarosław Kaczyński. - Droga budowy Polski silnej i liczącej się w Europie będzie kontynuowana. Obecna opozycja nie potrafi rządzić, udowodnili to wielokrotnie, nie są wiarygodni - ta prawda musi być przekazana społeczeństwu - jeśli tak się stanie, to nasza droga budowy Polski silnej, liczącej się w Europie, będzie kontynuowana.  Już dziś, za sprawą obecnych władz Warszawy, mamy do czynienia z sytuacją, która jest niczym innym jak rabowaniem Polaków - dodał.

- Robimy wszystko, by ceny w Polsce się nie podnosiły, a ta druga strona - opozycja, robi odwrotnie. Robi wszystko, by rabować Polaków. Tylko my możemy zmieniać Polskę i zapewnić Polakom lepszy los

- zaznaczył lider PiS.

- Jestem głęboko przekonany, że dzisiejszy dzień jest zapowiedzią determinacji, którą musimy rozpocząć od nowego roku - podkreślił.

- Zwycięstwo jest w zasięgu ręki, ale ta ręka musi być silna i musi to być wielki wysiłek. Niech ten dzień będzie zapowiedzią zwycięstw nie PiS, ale całej Polski - powiedział Jarosław Kaczyński.

Przed wystąpieniem prezesa partii uczczono minutą ciszy zmarłą w ubiegłym tygodniu posłankę PiS Jolantę Szczypińską.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl