niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
30/03/2015
-
1 % SWS)

Zamkną 2 tys. km torów w Polsce

Dodano: 15.02.2013 [17:10]
Zamkną 2 tys. km torów w Polsce - niezalezna.pl
foto: philstephenrichards/http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Około 2 tys. kilometrów linii kolejowych ma zostać wyłączone z eksploatacji - poinformował dziś dziennikarzy wiceprezes PKP PLK Filip Wojciechowski. Kolejarze zapewniają, że są to mało uczęszczane odcinki, po których jeździ niewiele pociągów.

PKP PLK zarządza siecią ponad 19 tys. km linii kolejowych. Z planowanych do wyłączenia z eksploatacji 90 odcinków, na ponad 50 i tak pociągi nie jeżdżą – stwierdza Polska Agencja Prasowa. - Wybraliśmy taki wariant wyłączenia części sieci, by był on jak najmniej dotkliwy dla pasażerów i przewoźników towarowych - powiedział wiceprezes PKP PLK. Dodał, że ok. 17 tys. km linii to już docelowa wielkość sieci i spółka nie planuje już dalszych wyłączeń.

PKP PLK wytypowała do wyłączenia z eksploatacji m.in. odcinków Piotrków Trybunalski - Zarzecze (32,2 km), Rabka Zdrój - Nowy Sącz (74,7 km), Tarnów - Szczucin (48,6 km), Tomaszów Mazowiecki - Skarżysko Kamienna (86,8 km). Kolejarze zapewniają, że wśród tych linii nie ma ani jednej linii o znaczeniu strategicznym albo obronnym, nie ma też odcinków remontowanych ze środków unijnych.

Wojciechowski zastrzegł, że wyłączane odcinki będą nadal utrzymywane, by znów można było prowadzić po nich ruch, kiedy marszałkowie albo przewoźnicy zgłoszą taką potrzebę.

Kolejarze szacują, że w ostatnich pięciu latach sieć kolejowa w Polsce zmniejszyła się o ok. 5 tys. kilometrów linii. Około 90 proc. ruchu odbywa się na sieci liczącej ok. 12 tys. km.

Wcześniej w Internecie pojawiły się mapy, porównujące liczbę linii kolejowych w 1988 i 2009 roku. Jak wskazywali eksperci, przed rokiem 1989, zanim ruszyły zmiany ustrojowe, Polska miała 24 tys. km linii kolejowych. Do 2012 r. zaś ta liczba zmniejszyła się do ok. 19 tys. km. „PKP udało się to, czego nie dokonał żaden rząd od roku 1918-go - wyrównało różnice infrastrukturalne między dawnymi zaborami” - komentowali internauci.

Opinie użytkowników
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Uwagi i reklamacje kierowane do nas należy kierować na adres: straznik(at)niezalezna.pl Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych. Komunikaty ukazujące się na blogu Morusa są rozwinięciem niniejszego regulaminu.

Zyd Lewandowski "prywatyzator Polski doskonaly/czytaj zlodziej doskonaly/powiedzial po co Polakom fabryki maja rece do roboty.I tak was koncza matolki po kawalku .Po co ja walczylem w tej Solidarnosci odbili mi nerki sk..ele.A wy mlodzi butni swiatowi znow do lagru rusko-zydowskiego.Juz nie jestescie tak dalego za chwilke katastrofa ekonomiczna nikt nie zna reakcji spoleczenstwa moze poprosza o kominizm??.

Łatwo sobie przypomnieć:"Ojciec chrzestny"!! Polacy po co wam kolej! kupujcie samochody,a jeżeli was nie stać na samochody to kupujcie skutery.Jeżeli was nie stać na skutery to kupujcie rowery,powstaną nowe miejsca pracy.Jeżeli
nie stać was na rowery,to chodźcie pieszo,bo to nawet zdrowiej.
Oto jest polityka "naszego" (nie)rządu,aby żyło się NAM lepiej!

jak oni maszeruja?

Miliardy idą na przemiał...
http://polskiepiekielko.pl/2013/02/zamkna-symbol-marnotrawstwa.html

Slynna tarnowska 'szczucinka' zbudowana jeszcze za CK-Austri...miala docelowo polaczyc Tarnow z Kielcami, zbudowano tory tylko do lini Wisly, potem przyszla 1-WS budowe przerwano i od ponad 100lat nigdy nie dokonczono... I choc odleglosc z Tarnowa do Kielc to niewiele ponad 100km podroz od jednego do drugiego miasta zawsze byla koszmarem...

zieki bogu, ze na obronnosc kraju, ta operacja ciecia linni kolejowych nie wplynie,

bo

przeciez obronnosc jest Najwazniejsza.

Poczytaj komentarze na "Rynku Kolejowym" to zobaczysz, ten "brak wpływu" :)

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl